چرا درب فاضلاب ها گرد است؟

چرا درب فاضلاب ها گرد است؟ | این سوال از جمله سوالات به ظاهر ساده ای است که شرکت های بزرگی مثل گوگل در آزمونها و مصاحبه های استخدامی خود، از متقاضیان می پرسند. در ادامه چند دلیل برای اینکه چرا درهای فاضلاب گرد است، آورده شده است.

منهول به معنای «آدم رو» یک نوع از اتصالات است که برای متصل کردن چند شبکه و خط راه رو به هم مورد استفاده قرار می گیرد.
مثلاً در سیستم فاضلاب برای آنکه چندین خط لوله فاضلاب را به یکدیگر متصل کنند و به یک مسیر هدایت نمایند از منهول استفاده می شود و یا در سیستم های مخابراتی برای دسترسی به مسیرهای کابل ها در زیر زمین استفاده می شود.
البته همگی در سطح شهر به انواع آنها برخوردیم، دریچه هایی که در سطح زمین موجود است و برای کاربری های مختلفی استفاده می شود (آب و فاضلاب، تلفن، برق و…) و منهول در واقع برای دسترسی آسان انسان به داخل کانال است و در آنها را با درپوش می پوشانند.
منهول ها را از جنس بتن، آجر , پلی اتیلن و پلاستیک می سازند که بنا به کاربری متفاوت خواهد بود و همچنین درپوشهای آنها نیز از جنس پلی اتیلن , فولاد , چدن و… است.

مزایا و کاربرد منهول
۱ – قابلیت یکی سازی فاضلاب چند واحد آپارتمانی در یک مسیر خروجی.
۲ – بکار گیری منهول های سایز کوچک در مصرف فاضلاب خانگی.
۳ – تسریع در عملیات نصب.
۴ – کاهش هزینه ها به علت استفاده از اتصالات کمتر.
۵ – امکان بازدید دوره ای آن توسط دریچه بازدید و درب منهول.
۶ – جمع آوری آب های سطحی.

شرکت گوگل همانطور که در خیلی از زمینه ها منحصر به فرد است در انجام مصاحبه های قبل از استخدام نیز بسیار متفاوت عمل می کند. تمامی درخواست کنندگان می دانند که بعد از تقاضای کار خود در طی چند مکالمه تلفنی و حضوری بررسی و تایید خواهند شد در ضمن کار آسانی نیز نخواهند داشت.
یکی از سوالاتی که گوگل و شرکت های بزرگی شبیه گوگل برای استخدام کارکنان خود از افراد می پرسند این است که چرا درب فاضلاب ها(منهول) گرد است؟
در ادامه چهار دلیل برای گرد بودن درب فاضلاب ها گردآوری شده است که با هم می خوانیم:
1. گرد بودن دریچه ها این است که اگر این دریچه ها به شکل دیگری یعنی مربع یا مستطیل طراحی می شدند، هنگام باز کردن دریچه ها ممکن است که دریچه از قطر مربعی شکل خود به داخل حفره بیفتد.
2. شاید این باشد که درب گرد و دایره ای شکل دریچه ها به راحتی می گردد و از آنجاییکه این درب دریچه ها سنگین هستند، می توان به راحتی در گرد را غلتاند و جابجا کرد.
3. گرد بودن درپوش حفره های تاسیسات خیابان این است که بسیاری از این حفره ها مربوط به یک لوله استوانه ای و دایره ای شکل هستند که در نتیجه درپوش یا دریچه آنها باید گرد و دایره ای شکل باشد. ضمن اینکه حفر کردن سوراخ دایره ای شکل بسیار ساده تر از یک حفره مستطیل شکل است.
4. گرد بودن دریچه های فاضلاب این است که درپوش گرد حفره های فاضلاب نسبت به یک درپوش مستطیل شکل مقاومت بیشتری در برابر فشارها دارند.