اژدر چیست؟ | سریعترین اژدر دنیا در ایران

اژدر چیست؟ | اژدر نوعی موشک می باشد که از آن به عنوان وسیله ای دفاعی در برابر سکوها و کشتی ها و زیردریای ها استفاده می شود. بسیار جالب توجه و خشنود کننده است که سریعترین اژدر دنیا ، در ایران است. در این مقاله به توضیح پیرامون این موشک پرداخته شده است.

اژدر چیست؟
اژدر پرتابه ای زیر سطحی است که برای مقابله با سکوها، کشتی ها و زیردریایی ها مورد استفاده قرار می گیرد. این پرتابه، خود پیشران (موتور سرخود) است. موتور اژدرها اغلب الکتریکی هستند اما اژدرهای با نوع پیشران راکتی نیز وجود دارد.

اولین اژدرها
ساخت این نوع موشک به قرن‏ها قبل بر می‏گردد. در سال ۱۲۷۵ یک مهندس سوریه‏ای به نام حسن الرماه به توصیف انواع مواد قابل اشتعال و انفجار پرداخته بود، اژدر را این‏چنین توصیف کرده بود:
«تخم‏ مرغی که خودش حرکت می‏کند و سپس آتش می‏گیرد.»
هم‏چنین در این متن به حرکت این وسیله بر روی آب اشاره شده بود.
پیشینه‏ی استفاده از این موشک‏ها(به معنای امروزی خود) به حوالی ۱۸۶۰ میلادی باز می‏گردد. در ۱۷ فوریه‏ی سال ۱۸۶۴ برای اولین بار یک زیردریایی به نام ح.ل هانلی توانست با پرتاب یک اژدر به طور موفقیت‏آمیز کشتی یو.اس.اس هاوساتونیک را غرق کند . تکنولوژی ساخت اژدرها به دوران قبل از جنگ جهانی دوم برمی گردد. اولین اژدر توسط یک انگلیسی به نام وایت هد در سال ۱۸۶۶ ساخته شد. که با هوای فشرده کار می کرد و مشخصه های اصلی آن بسیار ابتدایی بود. در زیر برخی از این ویژگی ها یاد شده است:
طول : ۴ متر.
سیستم رانش : موتور هوای فشرده با تک پروانه.
قطر :۳۶ سانتی متر
کنترل عمق : شیر هیدرواستاتیکی
وزن : ۱۳۵ کیلو گرم
کنترل سمت : ندارد
سرعت : ۶ گره
برد : ۲۰۰ متر الی۶۵۰ متر
که البته این مشخصات در برابر پیشرفت های امروزی اژدرها ناچیز است.

پلتفرم پرتاب اژدر چیست؟
اژدرها را می توان از قایق ها، ناوچه ها، ناوها، زیردیایی ها، سکوب ها، بالگرد ها و هواپیماها پرتاب کرد
در اغلب اژدرها، پرتابگر دارای یک تیوب پرتاب بوده که اژدر با یک بوستر کوچک راکتی و یا پمپی پرتاب شده و به درون آب می افتد. اما در برخی نمونه ها اژدر از کریدور مخصوصی که زیردریایی حامل وجود دارد شلیک می شود. در برخی نمونه ها اژدر از هواپیما پرتاب شده و به صورت هواسرشی با کمترین شیب مایل به درون آب افتاده و به سوی هدف حرکت می کند. در اکثر نمونه هایی که از بالگردها شلیک می شود اژدر با یک چتر کوچک وارد آب می شود.

موشک اژدر چگونه کنترل می شود؟
هدایت اژدر بسته به نوع مأموریت تعریف شده است. اژدرهای مختلف بسته به نوع مأموریت و اهداف خاصی طراحی شده اند. در برخی اژدرها این هدایت با فیبر نوری صورت می گیرد. در برخی دیگر اطلاعات هدف توسط کاربر به پرتابه منتقل می شود و اژدر بر اساس اطلاعات دریافت شده به سوی هدف حرکت می کند.
در برخی نمونه ها اژدر خود دارای جستجوگر است و بر اساس اطلاعات تطبیقی خود را به هدف می رساند.
در برخی دیگر که اژدرهای برد کوتاه و فوق سریع هستند دیگر جستجوگر و هدایت فعال و نیمه فعال وجود ندارد و اژدر با هدفگیری مستقیم به سوی هدف پرتاب می شود

سریعترین اژدر دنیا در ایران
با توجه به اهمیت راهبردی دفاع و تهاجم موشکی به خصوص در نبرد دریایی در این نوشتار به معرفی یکی از سریع ترین موشک ها و اژدرها جهان که در اختیار سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی قرار دارد می پردازیم؛ که این اژدر زیر سطحی " حوت" نام دارد و در جریان برگزاری رزمایش پیامبر اعظم(ص)3 در سال 85، با موفقیت آزمایش شده است که بعد از آزمایش موفقیت آمیز این موشک، بسیاری از مقامات نظامی و سیاسی جهان انگشت حیرت به دهان گرفتند که جمهوری اسلامی ایران چگونه به تکنولوژی ساخت چنین موشکی دست یافته است.

شلیک آزمایشی موشک حوت
باید موشک حوت را یک موشک یا اژدر دارای پیشرانه راکتی سطح به دریا و زیرآبی تولید ایران دانست.
موشک ایرانی «حوت» یکی از سریع ترین موشک های رادارگریز آبی جهان است که معادل 100 متر در ثانیه سرعت دارد که حدود 3 برابر بیشتر از آن موشکی سرعت دارد که آمریکایی ها از داشتن آن به خود می بالند.
فناوری ساخت چنین موشکی فقط در اختیار ایران و روسیه (موشک اشکوال) است و به حتم در صورت پرتاب 2 عدد از این موشک ها ناوهای آمریکایی حاضر در خلیج فارس بدون داشتن راه فراری ضربه ای سخت و مهلک متحمل خواهند شد. موشک انداز های این موشک کاملاً رادار گریز هستند.
مقامات ایرانی حوت را سریعترین اژدر دنیا خوانده اند و به گفته سردار علی فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه این موشک می تواند به سرعت ۲۲۳ مایل در ساعت برسد، امکان نصب کلاهک هسته ای بر روی نمونه روسی این نوع موشک وجود دارد.