تاریخچه پیدایش بلبرینگ

بیشتر پیشرفتهای مهندسی بدون وجود بلبرینگ که اصطکاک را تا حد بسیار زیادی کاهش میدهند،امکان‌پذیر نمی باشد.

تاریخچه پیدایش بلبرینگ

بیشتر پیشرفتهای مهندسی بدون وجود بلبرینگ که اصطکاک را تا حد بسیار زیادی کاهش میدهند،امکان‌پذیر نمی باشد. با پیشرفت صنایع ماشین‌‌‌سازی اهمیت بلبرینگ آشکار گردیده شده است و اساس کلی که اکنون بلبرینگ بر اساس آن ساخته میشود از زمانهای قدیم باقی مانده و پیشگامان این صنعت در زمان امپراتوری روم بوده اند.اولین بلبرینگ مربوط به بلبرینگی است که از چوب ساخته شده بود و دارای ساچمه های برنزی بود و از نظر شکل کاملا شبیه بلبرینگهای امروزی بود و در کشتی امپراتور روم بکار رفته شده است. بعد از آن لئوناردوداونچی محاسباتی راجب یاتاقانهای غلطکی_لغزشی انجام داد و از روی آن نمونه هایی ساخت.در اواخر قرن نوزدهم با توسعه صنعت دوچرخه‌سازی اولین تقاضا برای یاتاقانهای بدون اصطکاک مطرح گردید و اولین کارخانه‌های ساچمه‌سازی در انگلستان و آلمان تاسیس شدند و در آمریکا نیز به نسبت خیلی کم بلبرینگ ساخته شد ولی تقاضا به آن حدی نبود که بتوان تولید کلی را شروع کرد.بعدها دانشمندی بنام "رابرت استریبک" تحقیقات اساسی در مورد مهندسی بلبرینگ انجام داد ودر همین زمان گسترش صنعت اتومبیل‌سازی تقاضا برای بلبرینگ را افزایش داد و در بین سالهای ۱۹۰۲ تا ۱۹۱۲ بیش از هفت نوع بلبرینگ ساخته شد.
یکی از این بلبرینگها، بلبرینگ خود تنظیم است که در صورت جابجا شدن شفت با اندازه‌ای کم، خودبه‌خود تنظیم میشود و دارای رینگ خارجی متحرک است. بلبرینگ وسیله‌ای است که اصطکاک بین دو سطح را کاهش میدهد.
اجزا‍‍ء تشکیل‌دهنده بلبرینگ :
۱. رینگ خارجی
۲. رینگ داخلی
۳. ساچمه
۴. در‌پوش
۵. قفسه
رینگ خارجی :
قسمت خارجی بلبرینگ میباشد و اگر این قطعه را گسترش دهیم بصورت یک مستطیل میباشد این رینگ یک دایره کامل بوده و داخل آن شیاری برای قرار گرفتن ساچمه در داخل این شیارها وجود دارد.
رینگ داخلی :
قسمت داخلی بلبرینگ را تشکیل می دهد و اندازه آن کوچکتر از رینگ خارجی است. این رینگ ضخیمتر از رینگ خارجی است و دارای شیاری در سطح خارجی اش برای لغزش ساچمه می باشد و ساچمه ها در داخل دو رینگ قرار گرفته اند و با آنها در تماس است. ساچمه ها کاملا" کروی شکل میباشند تعداد ساچمه ها معمولا ما بین ۶و۷ عدد می باشد.
قفس :
درپوشی است که ساچمه ها را نگهداری می کند که نواری است از یک فلز نازک که از هر قاعده بلبرینگ یکی از آنها از روی ساچمه ها در داخل رینگها عبور کرده و از وسط دو ساچمه به قفس میخ پرچ می شود و ساچمه ها در داخل رینگ بوسیله این قفس برای همیشه نگهداری می‌شوند.
درپوش :
با توجه به محل کاربرد بلبرینگ در صنعت در بعضی بلبرینگ ها یک درپوش هم سطح با جداره های رینگ وجود دارد این درپوشها از جنس پلاستیک یا فلزی است بلبرینگ ها از نظر قطر خارجی و داخلی و تعداد ساچمه به انواع زیادی تقسیم بندی می شوند بلبرینگ‌هایی که شامل یک درپوش فلزی در یک طرف باشند بلبرینگ ( Z ) و اگر درپوش دو طرفه باشند ( ۲ Z ) نامیده می‌شوند و اگر درپوش لاستیکی یک طرفه باشد (R S ) و اگردوطرفه باشند ( ۲ R S ) نامیده میشوند.
رینگهای بلبرینگ های درپوش پلاستیکی در لبه بیرونی‌شان شیاری برای جایگزینی درپوش پلاستیکی وجود دارد.
ساخت رینگ ها :
_ سری تراشی اتو ماتیک :
ماده خام برای تهیه رینگ‌ها بصورت مفتول‌های توپر BAR یا توخالی TUBE می‌باشد ماشین تراش مورد استفاده برای رینگ‌های داخلی و خارجی ماشین PITTOLER می باشد که در اندازه های مختلف در کارخانه بلبرینگ سازی موجود است که برای تراش اندازه های مختلف رینگهای داخلی و خارجی بکار می روند. این ماشین ۶ محور دارد که هر کدام یک position نامیده می شوند ماده خام از داخل وسیله ای بنام collet ,pushev می گذرد و در داخل ماشین در مقابل ابزار تراش قرار می گیرند و در یکی از position ها ماده‌خام به اندازه‌های لازم از داخل کولت به داخل ماشین وارد می شود اگر ماده خام بصورت توپر باشد برای تهیه رینگ داخلی با مته حفره‌ای بر روی استوانه ایجاد می‌شود و position های ماشین سری تراش به اندازه ۶۰ درجه می چرخند و مته بعدی سوراخ را تکمیل می‌کند و استوانه تا آخر سوراخ کاری میشود سپس برای صافی داخل قطعه- کار سوراخ شده از برقو استفاده می‌شود سپس برای رینگ داخل با ابزار فرم آنها را فرم می‌دهند . سپس بعد از اتمام مراحل کاری یک رینگ قلم‌برشی آن‌را بریده و رینگ‌آماده‌از‌ماشین خارج می‌شود.اپراتور دستگاه رینگها‌را ‌دائماُ کنترل می‌کند ‌تادر محدوده‌ تلرانس باشند.
تراش‌ نهایی :
ماشین مورد استفاده در این مرحله SHC ۴۵ است که فقط برای رینگ‌ها‍ی داخل که توسط ماشین PRC ۳۶/۶
تولید می‌شوند بکار می‌رود و درجه داخلی رینگ داخلی پخ می‌زند.