با وسایل دور ریختنی چه بسازیم؟

بسیاری از وسایلی که به نظرمان بی فایده هستند و قصد دور ریختنشان را داریم، می توانند کاربردهای جالبی داشته باشند. ساختن وسایل جدید به کمک دور ریختنی ها علاوه بر نفس خود آن وسایل، باعث می شوند قوه خلاقه ما شکوفا شود. در ادامه چند نمونه کاردستی با وسایل دور ریختنی و روش درست کردن آنها را با هم می خوانیم...

کاردستی با بطری نوشابه
گل های زیبا
یا برش دادن سطح بطری و فراهم آوردن اشکال مختلف به شکل گلبرگ، میتوانید گل های متفاوتی با انواع بطری بسازید و در تزیین منزل از آنها استفاده کنید، این نوع کاردستی با بطری جنبه تزیینی دارد و در مکان های مختلف منزل میتوانید از آن استفاده کنید.

کاردستی کودک
ساخت کاردستی کودک یکی از کاربردهای مهم بطری نوشابه است که با ایده های خلاقانه و جالب میتوانید کاردستی های کودکانه جدیدی بسازید، همچنین با آموزش نحوه ساخت کاردستی با بطری نوشابه ، به ایجاد خلاقیت در کودک کمک کنید.

ساخت گلدان
یکی از کاربردهای جالب بطری نوشابه، ساخت گلدان است که به شیوه های مختلف انجام میگیرید و می توانید در آن گل های طبیعی یا مصنوعی قرار دهید و به عنوان گلدان تزیینی از آن استفاده کنید. در صورتی که مایلید رنگ گلدان را تغییر دهید، از انواع اسپری رنگ استفاده کنید.

ساخت لامپ مطالعه با وسایل دور ریختنی
روش اول: ساخت لامپ مطالعه قابل حمل توسط یک بطری شیر و لامپ اضطراری تخت :
یک چراغ اضطراری و یک بطری شیر تهیه کنید . توجه داشته باشید فضای درون بطری تمیز باشد
درون آن را پر از آب کنید و درب آن را محکم ببندید
لامپ اضطراری را توسط یک نخ یا چسب و یا هر چیز دیگری که در دسترس دارید به بطری بچسبانید
تبریک . شما توانستید به سادگی یک لامپ مطالعه قابل حمل درست کنید

روش دوم: ساخت لامپ مطالعه قابل حمل توسط یک بطری شیر و چراغ قوه

یک بطری شیر کوچک تهیه کنید . درون بطری را کاملا تمیز کنید
درون بطری را از آب پر کنید و توجه کنید که دهننه بطری خشک باشد
مطابق تصویر سر چراغ قوه را بر روی دهنه بطری قرار دهید . همچنین می توانید از یک شیشه بین دهنه بطری و چراغ قوه استفاده نمایید
محل اتصال چراغ و بطری را توسط چسب محکم نمایید
تبریک . چراغ مطالعه شما حاضر است

چراغ مطالعه قابل حمل
نکته : مواظب باشید آب درون بطری به داخل چراغ قوه وارد نشود . در صورتی که چراغ شما ضد آب نباشد ممکن است آسیب ببیند

ساخت گلدان با لوله های کاغذی
این ایده یکی از ایده های بسیار پر طرفدار برای گیاهانی با ریشه های عمودی است. برای این منظور می توانید از لول های دستمال کاغذی به عنوان گلدان استفاده کنید و اطراف آن را با کاغذ روغنی و یا کاغذهای رنگی مقاوم همانند تصویر بپیچید. توجه داشته باشید که در حین آبیاری گیاه آب به سطح زیرین گیاه نفوذ نکند و کاغذ آن را از بین نبرد.

ساخت گلدان با پوست تخم مرغ
پوست تخم مرغ به تنهایی به عنوان یک کود طبیعی برای گیاهان عمل می کند و کمک شایانی به رشد آن ها می کند. شما می توانید همانند تصویر بذر هایی کوچک عدس، لوبیا، گندم و... را در پوست تخم مرغ بکارید و بعد از رشد کردن با همان پوست به خاک متنقل کنید و شاهد رشد چشمگیرشان باشید.

ساخت گلدان با بطری های دور ریختنی
بطری های پلاستیکی یکی از لوازمی است که ما در ساخت کاردستی با وسایل دور ریختنی از آن بسیار استفاده می کنیم. همان طور که در تصویر می بینید با کمک بطری های دور ریختنی می توانید بک گلخانه کوچک برای خود بسازید. حتی می توانید بطری ها را رنگ کنید و ظاهر متفاوت تری به گلخانه دست ساز خود بدهید.

ساخت آپاش با بطری های دور ریختنی
اگر هنوز برای آبیاری گلدان های خود تصمیم گیری نکردید کافی است همین الان دست به کار شوید یک بطری بی استفاده انتخاب کنید درب آن را همانند تصویر سوراخ کنید و یک آپاش بازیافتی و دوستدار طبیعت برای خود بسازید.

ساخت گل با کارتن تخم مرغ
از این به بعد کارتن تخم مرغ ها را دور نیاندازید. آنها را رنگ کنید و با استفاده از قیچی دور تا دورشان را ببرید و با آنها گل های رنگی درست کنید.

ساخت ماشین با وسایل دور ریختنی
لوازم مورد نیاز: ۱- چهار عدد سی دی ۲- هشت عدد درب بطری ۳- سه عدد سیخ چوبی ۴- یک عدد نی ۵- یک عدد لوله ی خودکار ۶- یک عدد لوله ی دستمال کاغذی ۷- مقوا(کارتن) ۸- چسب حرارتی ۹- دو عدد کش
مراحل ساخت بچه ها این ماشینی که امروز می خوام بهتون یاد بدم فوق العاده حرفه ای هستش و با سرعت بالایی حرکت می کنه حتی این ماشین علاوه بر این که روی زمین صاف حرکت می کنه می تونه روی فرش هم با سرعت زیاد حرکت کنه باور نمی کنید؟
خب وقتی که کامل آمادش کردید متوجه می شوید. بچه های عزیزم بیشتر از این وقتتونو نمی گیرم، چون می دونم دوست دارید هر چه سریعتر ماشینتون رو بسازید. خب بریم سراغ ساخت ماشین. عزیزانم اولین کاری که باید انجام بدید اینه که درب بطری ها را سوراخ کنید و به دو طرف سی دی با چسب حرارتی بچسبانید. بعد از اینکه تمام چرخ ها آماده شد می ریم سراغ بدنه ی ماشینمون، بدنه ی ماشین از لوله ی دستمال کاغذی و یه تیکه مقوا ساخته می شه.
به این صورت که یک تیکه مقوا به عرض چهار سانتی متر و اندازه ی طول مقوا بستگی به این دارد که لوله ی دستمال کاغذی شما به چه اندازه ای باشد. فقط حواستون باشه که ما به دو تیکه از این مقوا نیاز داریم. حالا باید مقواها را به دو طرف لوله ی دستمال کاغذی بچسبانید. خب بدنه ی ماشین تقریبا آماده است. می خوایم چرخ ها رو وصل کنیم، ولی قبل از وصل کردن چرخ باید یک طرف لوله ی دستمال کاغذی رو نی وصل کنیم و طرف دیگر رو لوله ی خودکاری که گفته بودم استفاده کنید و به وسیله ی چسب حرارتی بچسبانید.
خب دیگه به پایان کار نزدیک می شیم، بچه ها ازتون می خوام قسمت وسط نی را ببرید، منظورم از وسط نی، اون قسمتی است که به لوله ی دستمال کاغذی می رسه، این قسمت باید خالی باشه. حالا سیخ چوبی را به چرخ هایی که آماده کرده بودید وصل کنید و درون نی و لوله ی خودکار بگذارید.
بچه ها یکی از سیخ چوبی هایی که دارید رو نگاه کنید یک طرف نوکش تیزه، ازتون می خوام اون تیزی رو به اندازه ی تقریبا نیم سانتی متن ببرید. یادتونه بهتون گفته بودم وسط نی رو ببرید؟ حالا ما می خوایم این تیزی رو وسط سیخ چوبی ای که درون نی هست بچسبونید خوب دقت کنید تا اشتباه نچسبونید.
حالا دو تا کشی که گفته بودمو به هم گره بزنید و بعد از گره زدن حالا کش ها رو دور لوله ی خودکار گره بزنید. خب دیگه ماشینتون کامل آمادست فقط کافیه کش رو لای تیزی قرار بدید و چرخ هارو بچرخونید تا کش کشیده بشه. حالا وقتی ماشین رو رها کنید میبینید با چه سرعتی حرکت میکنه. با این ماشین می تونید با دوستاتون یه مسابقه ی خیلی مهیج داشته باشید.