عرضه فیلم های اسلیو با گرافیک فریبنده

شرکت San Benedetto به عنوان تولید کننده و توزیع کننده انواع نوشیدنی های غیر الکلی, نوشیدنی های انرژی زا, آب معدنی و آب پروبیوتیک در ایتالیا به خوبی از اهمیتی که مواد تشکیل دهنده یک فرآورده بر کیفیت محصول نهایی دارد مطلع است

● موفقیت کمپانی Batik Succoso در ارائه لیبل های جدید

شرکت San Benedetto به عنوان تولید کننده و توزیع کننده انواع نوشیدنی های غیر الکلی، نوشیدنی های انرژی زا، آب معدنی و آب پروبیوتیک در ایتالیا به خوبی از اهمیتی که مواد تشکیل دهنده یک فرآورده بر کیفیت محصول نهایی دارد مطلع است. این کمپانی در مورد مواد تشکیل دهنده محصولاتش بسیار سختگیر است و از هیچ کوششی برای حفظ کیفیت محصول دریغ نمیکند به همین جهت رویکرد مشابهی را در مورد لیبل های محصولاتش نیز دنبال میکند. هدف San Benedetto این است که لیبل فرآورده عرضه شده منعکس کننده کیفیت فرآورده و مواد به کار رفته در آن باشد.

پیش از این San Benedetto از لیبل های پروپیلنی قابل اتساع استفاده میکرد. این لیبل ها از یک رول تغذیه شده و لبه های آن بعد از پیچیدن دور بطری آبمیوه Batik Succoso با استفاده از یک ماده چسباننده داغ (در حالت ذوب شده) به هم چسبانده میشد. با این وجود، San Benedetto بر آن بود تا ظاهر محصولاتش را ارتقا دهد تا بهتر منعکس کننده کیفیت واقعی فرآورده تولیدی اش باشد.

فیلم های پروپیلنی قابل جمع شدن که از رول تغذیه میشود نسبت انقباضی (shrink ratio) تا ۸ درصد دارد و این موضوع سطح قابل پوشش بطری های کنتور دار (بطری هایی مثل بطری های آب معدنی که شیارهای افقی در بدنه خود دارند و قطر بدنه آنها از پایین تا بالای بطری متغیر است) توسط برچسب را کاهش میدهد. علاوه بر این محدودیتهای گرافیکی برای طراحی روی این فیلم ها نیز وجود دارد. به علت این مشکلات San Benedetto تصور میکرد امکان دستیابی به برچسب های اسلیو-شرینک که جذابیت گرافیکی بالای داشته و توجه مشتری را به محصولاتش جلب نماید وجود ندارد.

بنا به اظهارات Lorenzo Benvegu مدیر بخش تولید San Bendetto استفاده از فیلم های شرینک تغذیه شده از رول به ما امکان میداد بطری های کنتور دار را برچسب بزنیم، اما نسبت انقباضی پایین این فیلم ها به معنای ایجاد محدودیت برای ارتفاع برچسب های ظروف Batik بود به این معنا که امکان امتداد پوشش برچسب به قسمتی بالاتر از میانه بخش فوقانی بطری وجود نداشت.

در واقع سطح بزرگی از بدنه ظرف بلا استفاده باقی میماند و احساس ما این بود که این موضوع به معنای از دست دادن فرصتی برای تبلیغ است. با این وجود شرکت ما به هیچ عنوان قصد نداشت از گزینه فیلم های شرینک صرف نظر کند چرا که استفاده از این فیلمها به ما امکان میداد تا با صرف هزینه مناسب اسلیوهای تأثیرگذار و گیرا تولید نماییم.

توضیح عکس: شرکت ایتالیایی San Benedetto خواهان ظاهری جدید و به روز شده برای لیبل های اسلیو-شرینک است. Lorenzo Benvegu مدیر تولید شرکت تأکید میکند که San Benedetto به هیچ عنوان قصد ندارد از گزینه فیلم های شرینک صرف نظر کند چرا که استفاده از این فیلمها تولید مقرون به صرفه اسلیوهای تأثیرگذار و گیرا را برای شرکت ممکن میکند.

● یافتن راهی بهتر

در آغاز سال ۲۰۰۹، شرکت San Benedetto به واسطه تولید بطری های Batik Succoso با لیبل اسلیوهای جدید موفق به دریافت پاداش شد. نسبت انقباضی این فیلم جدید که پلیفین-اس تی اس Polyphane fit STS نام داشته و از رول تغذیه میشود دست کم ۵۰ درصد است.

فیلم پلیفین فیت مذکور نوعی پلیفین اختصاصی است که توسط ماشین جهت دهی جهت دار شده است و از مقاومت کششی بالا و ثبات عالی بعد از پرس روی بدنه بطری برخوردار است. علاوه بر این در حمل بطری هایی که لیبل اسلیو آنها از این نوع فیلم باشد نیاز به خنک نگه داشتن بطری یا تجهیز محل نگهداری بطری ها به سیستم تهویه مطبوع نیست زیرا این فیلم ها در مقایسه با لیبل اسلیو های متداول در دمای بالاتری شروع به جمع شدن میکند.

شرکت صنعتی polysack Plastic مبدع فیلم های پلیفین فیت بوده و آنها را تولید میکند. بنا به گفته هوبرت میگنولت مدیر فروش و بازاریابی Polysack، تعداد زیادی از فیلم ها و اسلیوهای شرینک برای به کارکرد مد نظر شرکت San Benedetto در نظر گرفته شده بود و از میان آنها فیلم پلیفین-اس تی اس به خاطر ویژگیهای برتر انقباضی، جوش خوردن (به سطح ظرف) و چاپی (چاپ نوشته و نقوش روی فیلم) برگزیده شد. فیلم های پلیفین فیت به نسبت فیلم های شرینک تغذیه شده از رول قابلیت جمع شدگی بیشتری داشته و از این حیث منحصر به فرد هستند. تنها مختصری تنظیمات در امکانات گرافیکی مورد نیاز بود تا بتوان از مزیت نسبت انقباضی بالا و افزایش سطح قابل نمایش هر بطری در نتیجه استفاده از این فیلم ها بهره گرفت.

چاپ روی لیبل های مذکور در ۸ رنگ و با جوهر حلال صورت میگیرد. مشخصات گرافیکی چاپ روی فیلم به این شرح است: وضوح ۹۸، تیرگی haze ۳، میزان درخشندگی یا جلا ۱۳۵. به این ترتیب فیلم پلفین فیت وسیله ای عالی برای نمایش طرح های گرافیکی با کیفیت روی سطح ظروف است.

Laura Clark مدیر بازار یابی کمپانی مواد غذایی و آشامیدنی Avery Dennison میگوید: فیلم پلیفین فیت از تمام مزایای گرافیکی اسلیوهای قابل جمع شدن برخوردار است و در عین حال به اندازه لیبل های اسلیوی که از رول تغذیه میشود کارایی و صرفه اقتصادی دارد. به کمک این فیلم که قابلیت انقباضی آن بیش از ۵۰ درصد است، San Benedetto میتواند تمام سطح بطری های Batik از جمله گردن بطری را با لیبل اسلیو بپوشاند و از قابلیت های گرافیکی روی آن بهره ببرد. توانایی پوشاندن سرتاسر سطح جانبی بطری با لیبل، برتری چشمگیری در ظاهر بطری و میزان تأثیرگذاری آن بر مشتری هنگامی که در ویترین قرار میگیرد ایجاد میکند.

● افزایش کارایی عملیاتی

همراه با ارتقای جلوه ظاهری لیبل ها، San Benedetto در جستجوی جایگزینی برای روش درزگیری متداول (متصل کردن دو لبه لیبل به یکدیگر) بود. با اینکه تنها بخشی از هزینه تولید و بسته بندی فرآورده مربوط به لیبل است، لیبل هر ظرف تأثیر چشمگیری بر مصرف کننده دارد. لیبل هایی که کاملا سرجای خود قرارندارند یا وجود شکاف بین دو لبه لیبل، در کیفیت محصول عرضه شده خلل ایجاد میکنند. هدف San Benedetto این بود که استفاده از چسب را از فرایند لیبل زدن ظروف حذف کند چرا که استفاده از یک ماده مصرفی اضافی کارایی عملیاتی تجهیزات لیبل زنی را کاهش میداد. علاوه بر این تجربه نشان داده است درزگیری توسط چسب از استحکام کافی برخوردار نیست و ممکن است دو لبه چسبیده شده به هنگام حرارت دیدن در تونل انقباض از هم جدا شده و منجر به دوباره کاری شود.

کمپانی San Benedetto تصمیم گرفت فناوری لیبل زنی RFST (فناوری اسلیو تغذیه شونده از رول ارائه شده توسط کمپانی Sacmi Labeling) را نصب و راه اندازی کند. دستگاه لیبل زنی مادولار امکان پوشاندن دورتادور بطری توسط فیلم پلاستیکی ترمو-شرینک (فیلمی که با حرارت دیدن منقبض میشود) را فراهم میکند. فیلمی که روی رول است مستقیما به دور بطری پوشانده شده و برای درزگیری دو انتهای آن (بعد از برش از رول) از فناوری جوش لیزری اسفاده میشود. به این ترتیب عملیات لبیل زدن بطری ها به شکل کامل در خط تولید بطری ها ادغام میشود. این فناوری میتواند با خطوط تولیدی که تا ۱۰۰۰ بطری در دقیقه تولید میکند به کار گرفته شود.

Lorenzo Benvegnu میگوید: فناوری درزگیری با لیزر شرکت Sacmi سازگاری خوبی با فیلم پروپیلن فیت دارد. به کمک این فناوری میتوانیم درزگیری را به شکلی انجام دهیم که سرتاسر طول شیار کاملا ایمن باشد و دو لبه فیلم بسیار محکم و بدون هیچ رخنه ای به متصل شوند. فکر میکنم استفاده San Benedetto از فناوری درزگیری با لیزر اولین تجربه تجاری استفاده از فناوری RFST شرکت Sacmi باشد. با توجه به نو بودن فناوری مذکور کمپانی های Polysack و San Benedetto در یک دوره زمانی شش ماهه با کار مشترک کارآمدی این فناوری را به اثبات رسانده و چالشهای جزئی اجرای آنرا برطرف نمودند تا بتوان فناوری درزگیری با لیزر را به شکل تجاری مورد استفاده قرار داد.

استفاده از چسب در فرایند لیبل زنی مستلزم صرف زمان بیشتری برای انجام کارهای مرتبط با خاموش کردن ماشین به منظور پاک کردن چسب و راه اندازی مجدد آن میباشد. حذف چسب از فرایند لیبل زنی به عنوان یک ماده اضافی مصرفی، نه تنها هزینه تولید را کاهش داده است بلکه مصرف انرژی San Benedetto را نیز پایین آورده است. برای انقباض ۸ درصدی فیلم های شرینک قبلی که از رول تغذیه میشد نیاز به تونل هوای داغ با دمای ۶۰۰ درجه فارنهایت بود. با بهره گیری از اسلیو های جدید تغذیه شونده از رول، کمپانی میتواند با استفاده از ژنراتور بخار خود در دمای ۲۰۰ درجه فارنهایت فرایند انقباض فیلم را انجام دهد.

محدودیت سطح لیبل قابل الصاق به بطری و محدودیتهای گرافیکی که در فیلم های متداول وجود دارد، محرک اصلی کمپانی San Benedetto در نگاه به اسلیو شرینکهای جدید بوده است.