با گوجه سبز چی میشه درست کرد

با گوجه سبز چی میشه درست کرد | با گوجه سبز این میوه ی خوشمزه و ترش می توان چیزهای مختلفی از قبیل اشکنه گوجه سبز، ترشی گوجه سبز، رب گوجه سبز، خورشت گوجه سبز، آش و لواشک گوجه سبز درست کرد. در ادامه طرز تهیه همه اینها آورده شده است که با هم می خوانیم.

مواد لازم برای تهیه اشکنه گوجه سبز
گوجه سبز : 500 گرم
شکر : 3 قاشق غذاخوری
پیاز : 3 عدد
روغن : 150 گرم
شنبلیله : 1 قاشق سوپخوری
تخم مرغ: 4 عدد
آرد سفید : 2 قاشق سوپخوری
زردچوبه : 1 قاشق سوپخوری
فلفل : به میزان کافی
نمک: به میزان کافی

طرز تهیه اشکنه گوجه سبز
پیاز را خرد کرده با روغن در حرارت ملایم سرخ می کنیم تا طلایی شود .آرد و شنبلیله را در پیاز سرخ کرده کمی سرخ و زرد چوبه آن را اضافه می کنیم.
سپس 3 تا 4 لیوان آب داخل آن می ریزیم و می گذاریم مایه چند جوش بزند و به اندازه کافی به آن نمک و فلفل اضافه می کنیم .
مرحله بعد تخم مرغها را در ظرفی می شکنیم و با کمی نمک مخلوط می کنیم و کم کم در مایه اشکنه می ریزیم ، مرتب به هم می زنیم تا تخم مرغها یکجا بسته نشود . پس از 2 تا 3 جوش اشکنه را در ظرف می ریزیم .
گوجه سبزها را پس از گرفتن هسته آنها داخل اشکنه می ریزیم ب و عد از پختن 3 قاشق شکر به آن اضافه می کنیم .بطور کلی در تمام اشکنه ها میت وانیم بعد از ریختن تخم مرغ و پختن آن 3 تا 4 عدد تخم مرغ را درسته در آن بشکنیم و بدون به هم زدن بگذاریم تخم مرغها بسته و پخته شود.

مواد لازم برای تهیه ترشی گوجه سبز
گوجه سبز 1 کیلو گرم
سرکه به میزان لازم به اندازه ای که شیشه پر شود.
نمک به میزان لازم
ترخون 1 بسته دسته کوچک

طرز تهیه ترشی گوجه سبز
در ابتدا گوجه سبزها را خوب بشویید و بگذارید تا آبشان کاملا خشک شود.
ترخون ها را یک لایه در ته ظرف شیشه ای بچینید، سپس گوجه سبزها را در ظرف بریزید.
روی گوجه سبزها یک لایه دیگر تلخون بچینید.
سرکه را با مقداری نمک مخلوط کنید و روی ترخون ها بریزید. میزان نمک را کم کم در سرکه بریزید، تا حدی که شوری آن معمولی باشد.
شیشه ترشی را پر کنید تا جایی که سرکه بالای گوجه سبزها و ترخون ها بیاید.
سپس در ظرف را ببندید و در جای خنک نگهداری کنید.

طرز تهیه رب گوجه سبز
ابتدا گوجه سبز ها را شسته و درون قابله می ریزیم.سپس یک لیوان آب به آن اضافه نموده و روی شعله با حرارت ملایم می گذاریم تا گوجه سبزها کاملا پخته شود به طوری که بتوان به راحتی هسته گوجه سبز را جدا نمود.
در مرحله بعدی گوجه سبز ها را درون یک آبکش یا سبد ریخته و زیر آن ظرفی قرار دهید سپس با دست گوجه سبزهای پخته شده رانرم نمایید .تمام هسته ها را در همین مرحله از رب گوجه سبز جدا نمایید.
گوجه سبز های نرم شده را با مواد داخل ظرف زیر آبکش مخلوط نموده و به مقدار دلخواه به آن نمک بزنید.رب گوجه سبز را بر روی شعله ملایم گذاشته و صبر نمایید تا غلظت مطلوب را به دست آورد.
رب گوجه سبز را بعد از خنک شدن داخل شیشه ریخته و در یخچال نگهداری نمایید.

مواد لازم خورشت گوجه سبز
-۵۰۰ گرم گوشت خورشی
– یک کیلو نعنا و جعفری
– نیم کیلو گوجه سبز
– یک عدد پیاز درشت
– ۱۵۰ میلیلیتر روغن مایع

طرز تهیه خورشت گوجه سبز
گوشت را خرد کرده و بشویید و پیاز را به صورت خلالی خرد کنید. در یک قابلمه مناسب ۲ قاشق روغن بریزید و داغ کنید. پیاز را در روغن سرخ کنید تا طلایی شود.
گوشت را اضافه کنید و تفت دهید. ۳ تا ۴ لیوان آب افزوده، خورش را روی حرارت ملایم اجاق گاز قرار داده، صبر کنید تا گوشت، خوب نیمپز شود.
نعنا و جعفری را با باقیمانده روغن سرخ کنید و پس از نیمپز شدن گوشت به خورش اضافه کنید. دقت کنید اگر نعنا و جعفری را از همان ابتدا به خورش اضافه کنید کمی تلخ میشود.
گوجه سبزها را نیز شسته و به خورش اضافه کنید. صبر کنید تا خورش کمکم پختهشود و کاملا جا بیفتد. اگر گوجهها به اندازه کافی ترش نباشند میتوانید یک قاشق سوپخوری آبلیمو به خورش بیفزایید.
اگر خورش گوجه سبز را دوست دارید راههایی وجود دارد که این خورش را در فصول دیگر سال نیز که گوجه سبز نیست تهیه کنید.
یکی از این روشها فریزکردن گوجهسبز و نگهداری از آن به صورت یخزده است. البته در این صورت باید گوجه سبز را دیرتر به خورش اضافه کنید. چون پس از یخزدن زودتر میپزد و ممکن است له شود.
روش دیگر برای نگهداری از گوجهسبز برای مدت طولانی قراردادن آن در آبنمک است. گوجهسبزهایی که به این صورت نگهداری میشوند مقداری نمک جذب میکنند، بنابراین باید نمک کمتری به خورش بزنید و یا مقدار نمک را در آخر طبخ اندازه کنید.
خورشت گوجه سبز با مرغ :

مواد لازم برای تهیه خورشت گوجه سبز
مرغ ۴ تکه
پیاز ۱ عدد بزرگ
گوجه سبز ریز ۳۰۰ گرم
جعفری ۴۰ گرم پاک شده
نعنا ۱۰ گرم پاک شده
رب گوجه فرنگی ۱ قاشق سوپخوری
زعفران و نمک و فلفل و روغن و زردچوبه به میزان لازم

طرز تهیه خورشت گوجه سبز
پیاز رو خرد کنید و با مرغ تفت بدید. وقتی رنگ مرغ تغییر کرد و سرخ شد، کمی زردچوبه بزنید و روی مرغ آب جوش بریزید و نصف زعفران رو هم بریزید و اجازه بدید تا مرغ بپزه.
حدود یک ساعت بعد از پخت مرغ، در یک تابه جدا رب رو تفت بدید و به خورش اضافه کنید. نعنا و جعفری و گوجه سبزها رو هم اضافه کنید. نمک و فلفل بزنید و بذارید خورش جا بیفته!
در اواخر پخت هم مابقی زعفران رو اضافه کنید.

نکات
– گوجه سبز زود میپزه! حواستون باشه له نشه!
– تفت دادن جداگانه رب، باعث میشه خورش شما خوشرنگ تر بشه و بوی خامی هم نده!
– همیشه به مرغ آب جوش اضافه کنید تا خورش خوشمزه تر بشه!

مواد لازم برای تهیه لواشک گوجه سبز
گوجه سبز یا آلوچه 2 کیلوگرم
آب به میزان لازم
نمک به میزان لازم

طرز تهیه لواشک گوجه سبز
برای تهیه لواشک گوجه سبز ابتدا باید؛ گوجه سبزها را شسته و داخل یک قابلمه بزرگ بریزید.
مقداری آب روی میوه ها بریزید. آب باید به قدری باشد که کامل روی گوجه سبزها را بپوشاند.
به مقدار کم نمک و در صورت تمایل کمی شکر به گوجه ها اضافه کنید و قابلمه را روی حرارت قرار دهید. درب ظرف را کامل نبندید زیرا سر می رود.
آن ها را با یک کف گیر هم بزنید تا هم ته نگیرد و هم بهتر له شود.
وقتی گوجه سبزها پخته شدند و مایع به غلظت رسید، شعله را خاموش کرده و اجازه دهید کمی خنک شوند سپس از صافی عبور دهید.
در این مرحله، هسته گوجه سبزها جدا می شود و فقط عصاره میوه از صافی می گذرد.
این کار را تا زمانی که تفاله خیلی کمی باقی بماند، ادامه دهید.
مایع به دست آمده پس از هم زدن، باید به اندازه ماست زده شده غلیظ باشد.
داخل یک سینی و یا سفره را با روغن مایع به خوبی چرب کنید، البته نباید این روغن زیاد باشد، فقط به اندازه ای که خاصیت جداسازی داشته باشد.
مایع لواشک را بهم بزنید تا یکدست شود و بعد داخل سینی بریزید طوری که ضخامت آن کمتر از هشت میلیمتر شود. (اگر لواشک بیش ازحد ضخیم شده و یا یکدست نشده باشد، کپک می زند.)
سینی ها را در جایی که در معرض آفتاب باشد و به دور از رطوبت قرار دهید تا لواشک گوجه سبز خشک شود.
بعد از حدود 2 تا 3 روز لواشک گوجه سبز شما آماده مصرف است. می توانید لواشک ها را لایه به لایه داخل نایلون قرار داده و در یخچال نگه داری کنید.

مواد لازم برای تهیه آش گوجه سبز
گوجه سبز 750 گرم
گوشت چرخ کرده 300 گرم
پیاز 2 عدد
سبزی آش یک کیلوگرم
بلغور گندم 2 پیمانه
لوبیا قرمز یک پیمانه
عدس یک پیمانه
نعنا خشک 3 قاشق سوپ خوری
نمک و فلفل سیاه به مقدار لازم

طرز تهیه آش گوجه سبز
برای تهیه آش گوجه سبز خوشمزه ابتدا لوبیا قرمز و عدس و بلغور را هر کدام در ظرفی مخصوص با آب به مدت 2 تا 3 ساعت بخیسانید.یکی از پیازها را خرد کنید و در کمی روغن تفت دهید تا نرم و طلایی شود.سپس گوشت چرخ کرده را به پیاز اضافه کنید و همراه با آن تفت دهید ،کمی نمک و فلفل نیز به گوشت اضافه کنید.در تابه را بگذارید تا گوشت همزمان با سرخ شدن بپزد.حالا داخل یک قابلمه بزرگ بقیه پیاز ها را خلالی خرد کنید و در روغن تفت دهید.
بعد یک قاشق از نعنای خشک را نیز در روغن همراه با پیاز تفت دهید.
لوبیا را همراه با دو لیوان آب به پیاز داغ اضافه کنید و حرارت را زیاد کنید تا لوبیا بپزد.هنگامی که لوبیا نیم پز شد عدس و بلغور را اضافه و صبر کنید تا این حبوبات هم نیم پز شوند.در این مدت که حبوبات در حال پختن هستند سبزی آش را پاک کنید و ریز خرد کنید سپس به داخل آش بریزید.اگر آش سفت شده بود زمانی که سبزی را اضافه می کنید 2 لیوان آب جوش نیز به آش اضافه کنید.گوجه سبزها را بشورید و چوب آنها را جدا کنید. بعد از اینکه سبزی پخته شد، گوجه ها را همراه گوشت چرخ کرده سرخ شده به آش اضافه کنید.
حرارت را کم کنید و اجازه دهید تا آش کاملا جا بیفتد.در هنگامی که خواستید آش را در ظرف بکشید رویش را با پیاز داغ و نعنا داغ و اگر تمایل دارید سیر داغ تزیین کنید.