انشاء درمورد آخرین چهارشنبه سال

وقتی میخواهید درباره چهارشنبه سوری انشا بنویسید، باید توجه داشته باشید که قصد دارید چهارشنبه سوری را از چه منظر گاهی ببنید.

میتوانید درمورد آداب و سنت های چهارشنبه سوری، تاریخچه چهارشنبه سوری ، خطرات چهارشنبه سوری و … انشا بنویسید.

در این مقاله ما درمورد خطرات چهارشنبه سوری و اینکه چگونه چهارشنبه سوری ایمنی داشته باشیم برای شما نوشته ایم.

چهارشنبه سوری در غروب آخرین سه شنبه و شب آخرین چهارشنبه سال برگزار می شود. در روزهای قبل از آن و حتی از یکی دو ماه قبل بسیاری از افراد برای این جشن آماده می شوند. آماده شدن هایی که گاهی بسیار خطرناک است و خطرات و آسیب های جبران ناشدنی به دنبال دارد.

چهارشنبه سوری با آتش گره خورده است از گذشته ایام پدر و مادرهای ما چهارشنبه سوری را برگزار می کرده اند با این تفاوت که خطرات کمتری متوجه حال آن ها بوده است، اما در سال های اخیر به خاطر تنوع استفاده از ترقه ها و مواد منفجره هر ساله افراد زیادی دچار آسیب های وحشتناکی می شوند، درمواردی حتی بعضی افراد جان خود را از دست می دهند.

جدا از خطرات سوختگی در شب چهارشنبه سوری ممکن است دچار نابینایی،ناشنوایی و قطع عضو بشویم، حادثه همیشه در کمین است ولی ما به هشدار های خیلی دیر توجه می کنیم ،حالا که به شب چهارشنبه آخر سال نزدیک می شویم جا دارد بیشتر به این هشدارها توجه کنیم.

برای اینکه چهارشنبه سوری ایمنی داشته باشیم به موارد زیر توجه کنیم:

-مواد سوختی و ترقه رادرمقادیرکم یا انبوه هرگز در منزل نگهداری نکنیم.

-به خاطر داشته باشید همواره استفاده نادرست و بی رویه از وسایل آتش بازی و روشن کردن آتش های بزرگ حوادث ناگواری به دنبال دارد.

-از آتش زدن لاستیک، هیزم، کارتن خالی و امثال این ها چه در واحدهای مسکونی و چه در معابر، کوچه و خیابان خودداری شود.

-کبریت و مواد آتش زا را از دسترس کودکان دورنگه داریم.

-به فرزندان خود در مورد خطرات بازی با آتش و مواد محترقه و منفجره آگاهی لازم را بدهیم.

-در شادی های فرزندان دلبندمان مشارکت کنیم تا همیشه نظاره گر گل خنده هایشان باشیم.

-در تهیه وسایل آتش بازی بی خطر و مفرح فرزندانمان را همراهی کنیم و از نگهداری مواد محترقه، تهیه و ساخت وسایل آتش بازی دستی توسط آن ها اکید جلوگیری شود.

-از پارک اتومبیل در کوچه ها و معابر تنگ خودداری کنیم، چراکه آتش بازی در نزدیکی وسایط نقلیه که حامل بنزین و مواد سوختی هستند در صورت کمترین نشت و حتی در شرایط عادی این وسایل را مبدل به بمبی می گرداند که چاشنی انفجار آن کشیده شده است.

-مراقب اعمال و رفت وآمد فرزندان خود بوده و به آن ها جهت پرهیز از آتش و ترقه بازی و ساخت مواد منفجره دستی هشدار دهیم.

-به صاحبان فروشگاه های مواد شیمیایی و رنگ فروشی ها توصیه می کنیم که از فروش هرگونه مواد آتش زا و مواد شیمیایی به کودکان و نوجوانان خودداری نمایند.

-حتی الامکان درب محل هایی مثل انبارداری، زیرزمین، بالکن، پشت بام و … را که ممکن است فرزندتان ترقه ها و مواد محترقه و منفجره را در این محل ها نگه داری نماید قفل نموده و از رفت وآمد فرزندان خود به این مکان ها ممانعت کرده و این محل ها را روزانه موردبررسی و تفحص قرار دهیم.

-در صورت روشن کردن آتش توصیه می گردد آتش در حجم کم باشد و از هیزم، کارتن خالی و امثالهم که دارای شعله زیاد هستند، استفاده نشود.

-از قرار دادن ظروف تحت فشار ازجمله کپسول، اسپری، حشره کش ها و … بر روی آتش جداً خودداری کنیم.

-از پرتاب فشفشه و موشک بر روی شاخه درخت ها، پشت بام و بالکن منازل خودداری کنیم.

-در موقع پریدن از روی آتش از البسه بزرگ و گشاد و از نوع آتش گیر استفاده نکرده و از تجمع در این گونه محافل خودداری کنیم.

-از نگهداری مواد محترقه و وسایل آتش بازی (حتی وسایل و مواد استاندارد) در نزدیکی وسایل حرارتی و برقی خودداری نماییم.

-کودکان و نوجوانان از اقشار آسیب پذیر هستند استفاده از این مواد توسط آنان خطرات جدی به همراه داشته سلامت آنان را به خطر انداخته و مرگ را به دنبال خواهد داشت. در صورت نگهداری حتی مواد آتش بازی کم خطر حتماً آن را در جای خشک و خنک نگهداری کنیم.

– بقایای مواد آتش بازی را سریعاً جمع آوری نکنیم حتماً ۱۵ تا ۲۰ دقیقه صبر کرده بعد آن را جمع آوری کرده و در یک سطل محتوی آب بریزیم و سپس دفع کنیم. حتی المقدور با ریختن مقداری خاک در زیر محل برپایی آتش، از آسیب رساندن به سطح آسفالت معابر جلوگیری شود.

-پس از پایان مراسم در نظافت محله با کارگران شهرداری همکاری نماییم.

-مواد آتش بازی (منفجره و محترقه) را به طرف افراد دیگر پرت نکنیم.

-هیچ گاه مواد آتش بازی (منفجره و محترقه) را در ظروف شیشه ای یا فلزی قرار نداده و استفاده نکنیم، زیرا در صورت انفجار ذرات آن به اطراف پر تاپ شده و سبب صدمات و خطرات جانی خواهد شد.

-از نزدیک شدن به موادی که برای انفجار یا احتراق آماده کرده اند دوری کنیم خطر از دست دادن عضوی از بدن و یا مرگ را به همراه خواهد داشت. قطع عضو، ضایعه ای جبران ناپذیر است، بااحتیاط و پرهیز از رفتارهای پرخطر زندگی را برای خود و دیگران تلخ نکنیم.

-هرساله شاهد حوادث رقت آوری ازجمله سوختگی های شدید، از دست دادن چشم و یا پاره شدن پرده گوش در ایام چهارشنبه سوری هستیم این مواد را شوخی نگیریم، زیرا با هستی خود بازی کرده ایم.

-حتی الامکان برای روشن کردن آتش از محل های تعیین شده توسط شهرداری منطقه استفاده نماییم.

-از برپایی آتش در معابر باریک و در نزدیکی پست های برق یا ایستگاه های تقلیل فشار گاز و پارکینگ های عمومی پرهیز نماییم.

-نگهداری مواد محترقه غیراستاندارد برخلاف قانون بوده و می تواند خسارات جبران ناپذیری برای خود و دیگران به همراه داشته باشد.

-با رعایت حقوق شهروندی از پرتاب نارنجک و مواد محترقه به ساختمان ها که موجب آسیب رساندن و بد منظر کردن آنها و سیمای شهرمان می گردد، خودداری نماییم.

– از ریختن مواد سریع الاشتعال مانند نفت، بنزین و غیره بر روی مواد آتش گیر و همچنین از قرار دادن ظروف تحت فشار از جمله کپسول، اسپری، حشره کش ها و غیره بر روی آتش خودداری کنیم.

– حتی الامکان وجود یک کپسول خاموش کننده آتش پودری در نزدیک محوطه آتش ضروری است، از دسترسی به کپسول اطفاء حریق و جعبه کمک های اولیه اطمینان حاصل نمایید.

-در صورت امکان یک رشته شیلنگ آب در نزدیکی محوطه آتش آماده گردد تا در صورت لزوم، بتوان از آن استفاده کرد.

– حتماً قبل از ترک محل از خاموش بودن آتش مطمئن شویم.

-در صورت بروز هرگونه حریق و یا حادثه ضمن حفظ خونسردی در اسرع وقت با تلفن ۱۲۵ (ستاد فرماندهی سازمان آتش نشانی) و ۱۱۵ (پایگاه اورژانس) تماس گرفته و مراتب را با ذکر نوع حادثه و نشانی دقیق اطلاع دهیم.

-در صورت مواجهه با فردی که دچار سوختگی شده، ضمن حفظ خونسردی ورعایت اقدامات اولیه در سوختگی با آتش مصدوم را هرچه سریعتر به مرکز بهداشتی، درمانی منتقل کنیم یا در صورت شدید بودن مصدومیت با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیریم.

-زنان باردار بهتر است در این شب به جز موارد ضروری از منزل خارج نشوند، چون شوک ناشی از انفجارهای مواد محترقه باعث سقط جنین می شود.

-خرید، فروش، حمل و نگهداری هر گونه مواد منفجره و محترقه و ناریه جرم است و مستوجب مجازات های شدید خواهد بود.