اثر ایگلو | ایگلو چیست؟

اثر ایگلو | ایگلو در لغت به معنای خانه می باشد. اما در اصطلاح به خانه های یخی ای که اسکیموها به عنوان پناه گاه موقتی از آنها استفاده می کنند، گفته می شود. در ادامه به طور کامل به اینکه ایگلو چیست و اثر ایگلو چه چیزی می باشد، پرداخته شده است...

ایگلو چیست؟
ایگلوها خانه های قدیمی اسکیموها و پناهگاه های موقتی شکارچیان در زمستان آلاسکا هستند . در واقع آنها از داخــل ذوب می شوند ولی این ذوب شدن به آن حدی نیست که به طور کلی ایگلو خراب شود . دانه های برفی که در خارج روی ایگلــــو می بارد ، به محض برخورد با سقف ایگلو ذوب می شود و یک لایه عایق جایگزین برای ایگلو ایجاد می کنند . این روند انجماد و ذوب شدن مرتب ایگلو باعث سخت شدن یخ های به کار رفته در ساختمان آن می شود ، به طوری که سقف آن می تواند تحمل وزن سنگین یک خرس قطبی را داشته باشد . انجماد اولیه و ثانویه ایگلو در پایان ساخت ایگلو صورت می گیرد . ابتدا اسکیموها با استفاده از کاردهای تیزشان قطعات آجرمانندی را از یخ می برند و به شکل یک دایره کنار هم می چینند تا به شکل ایگلو در آید . فواصلی که بین این قطعات احتمالاً خالی می ماند با بارش برف پرشده و یک دست می شود . در انتها زن اسکیمو با چراغ پیه سوز خود وارد ایگلو می شود و آن را در بالاترین نقطه ایگلو نصب کرده و روشن می کند در نتیجه یخ های داخل یگلو شروع به ذوب شدن می کنند . اما به خاطر شکل گنبدی شکل ایگلو قطرات آب به زمین نمی چکد ، بلکه به صورت یک لایه روی سقف باقی می ماند . وقتی لایه آب زیر سقف تشکیل شد ، زن اسکیمو بر می گردد و چراغ را خاموش می کند و از سقف در می آورد و می گذارد هوای سرد بیرون از آن روزنه به داخل بیاید و دوباره آن لایه یخ بزند تا سخت شود . وقتی زمستان تمام می شود و درجه حرارت هوا بالا می رود ، ایگلو شروع به ذوب شدن می کند و وقتی اسکیموها ایگلو را ترک کنند ، ایگلو به طور کل خراب می شود .

ایگلو با حرارت بدن گرم می شود.
به صورت کلی یکی از ساده ترین و در عین حال کارآمدترین عایق های حرارتی را می توان هوا دانست، (حتی لایه های کامپوزیت سقفی که امروزه به عنوان عایق حرارتی به کار می روند از هوا استفاده می کنند) برف به عنوان یک ماده متخلخل به خوبی هوا را در لایه های خود نگاه می دارند و همین موضوع نیز موجب می شود تا هوای سرد در عبور از لایه های هوای محبوس در میان برف به تدریج متوقف شود، به این ترتیب در شرایطی که سرمای باور نکردنی و طاقت فرسای 45 درجه سانتی گراد زیر صفر در فضای محیط جان انسان را به خطر می اندازد، ساکنان قطب می توانند از هوای بسیار مطلوب (نسبت به دمای محیط) بین منفی هفت درجه تا مثبت 16 درجه سانتی گراد در محیط داخلی ایگلو بهره مند شوند که در نوع خود شگفت انگیز است.
منبع حرارتی این خانه های قطبی تنها بدن خود انسان است و این تعدیل حرارتی با کمک عایق بسیار عالی و طبیعی برف و حرارت بدن انسان شکل می گیرد تا زندگی برای تطبیق پذیرترین موجود کره زمین حتی در سردترین نقاط نیز ممکن باشد. در حال حاضر مشهورترین نقاطی را که در دنیای امروز از این سبک خانه سازی استفاده می کنند می توان قسمت هایی در مرکز و شمال کانادا و گرینلند دانست که در نوع خود جذابیت بسیاری دارد و چه بسا بسیاری از گردشگران دنیا باشند که علاقه مند باشند تا حتی یک روز را در یک ایگلو بگذرانند.

منبع : ladanzabeti.blogfa.com