داوطلبان ایرانی سفر بی بازگشت به مریخ کجا هستند و چه می کنند؟

سفری بی بازگشت به مریخ که از نخستین روز انتشار خبر های آن، با حاشیه های فراوانی روبه رو شد، از همان اول هم ترسناک به نظر می رسید. «سعید قندهاری»، «صادق مدرسی» و «الهه نوری» سه ایرانی متقاضی مریخ نوردی و سفری همیشگی به این سیاره هستند.

سفری بی بازگشت به مریخ که از نخستین روز انتشار خبرهای آن، با حاشیه های فراوانی روبه رو شد، از همان اول هم ترسناک به نظر می رسید. شرکت هلندی «مارس وان» هرچند که همچنان به کارهای خود برای فرستادن انسان به مریخ و ایجاد یک کلونی دایمی انسانی روی سیاره سرخ ادامه می دهد اما در این سال ها، بارها برنامه های خود را تغییر داده و در آخرین اطلاعات، زمان فرودآمدن نخستین انسان روی مریخ را به ۲۰۳۲ یعنی ۹ سال دیرتر از تاریخ اولیه اعلام کرده است.

براساس آخرین اطلاعات، مارس وان، سهام خود را در بورس آلمان ارایه کرده و قرار است از فروش این سهام بخشی از هزینه های این پروژه را تأمین کند. علاوه براین، پایان بهمن امسال، زمان اعلام شده برای انتخاب ۲۴نفر از فهرست ۱۰۰نفره و آغاز تمرینات این تیم است. آن چه اما پروژه این موسسه غیرانتفاعی هلندی را در سال های گذشته به صدر اخبار نشاند، استقبال مردم از نخستین اعلان این شرکت یعنی ثبت نام برای سفری بی بازگشت به مریخ بود.

در نخستین گام، ٢٠٢ هزار نفر به این فراخوان روی خوش نشان دادند و نام خود را برای این سفر ثبت کردند تا مراحل گزینش آغاز شود که در مراحل بعد و با انصراف تعدادی از این افراد و همچنین بررسی های مارس وان، حالا ۱۰۰نفر در فهرست نهایی مریخ نوردی قرار دارند؛ ۱۰۰نفری که براساس برنامه های اعلام شده باید به ۲۴نفر کاهش پیدا کنند.

اطلاعات منتشرشده در پایگاه خبری سازمان مارس وان، نشان می دهد که تعداد زنان و مردان این فهرست برابر و سهم زنان مانند مردان است؛ ٥٠نفر. در این فهرست که مربوط به سال ۲۰۱۶ است، ۱۵نفر کمتر از ۲۶ سال سن داشتند و دونفر؛ یک زن و یک مرد هم بالای ۵۵سال، سن داشتند. آن چه اما این لیست ١٠٠نفره را به خبری داغ در ایران تبدیل کرد، حضور سه ایرانی در این فهرست است.

٣ ایرانی متقاضی سفر بی بازگشت به مریخ کجا هستند و چه می کنند؟

«سعید قندهاری»، «صادق مدرسی» و «الهه نوری» سه ایرانی متقاضی مریخ نوردی و سفری همیشگی به این سیاره هستند. مریخ بیش از ۲۳۰میلیون کیلومتر با زمین فاصله دارد و آن طور که اعلام شده، این سفر درصورت تحقق، ٧ تا ٨ماه طول خواهد کشید. الهه نوری، زمان ثبت این درخواست، ۱۹ سال داشت و درباره خودش به رسانه ها گفته بود دانشجوی معماری است و به طراحی و دکوراسیون علاقه مند است. او همچنین توضیح داده بود که به نجوم و اخترشناسی علاقه مند است. او از ۱۶سالگی به کیهان شناسی علاقه مند شده و در آن دریافته که از کائنات چیز زیادی نمی داند. نوری که از ایران مهاجرت کرده است و یکی از ۱۰۰نفر نهایی پروژه سفر به مریخ است، در پاسخ به سوال ما می گوید که فعلا علاقه ای به گفت وگو ندارد اما ادامه می دهد که انگیزه اش برای این سفر کم نشده است.

صادق مدرسی هم این روزها و در ۳۳ سالگی، به کار تحقیقاتی در زمینه بیماری ام اس و در دانشگاه هاروارد آمریکا مشغول است. مدرسی در ایران کارشناسی ارشد زیست شناسی خوانده و همزمان مطالعات درباره نجوم هم داشته است. او هم در گفت و گو با ما از علاقه اش به محقق شدن این سفر گفته و آرزو کرده در بین ۲۴نفر نهایی قرار بگیرد. سعید قندهاری هم سومین ایرانی این فهرست است. او ۳۷ساله و دارای مدرک کارشناسی ارشد فیزیک از ایران و کارشناسی ارشد روابط بین الملل و حقوق بشر از نیوزیلند است. قندهاری این روزها ساکن نیوزیلند است و همچنان به ادامه پروژه سفر به مریخ علاقه مند است.

مدت هاست که ماجرای سفر به سیاره سرخ و ساخت کلونی های انسانی در مریخ، به بحثی جدی و کارشناسی تبدیل شده، بعضی منتقدان پروژه مارس وان را یک خیال پردازی دانستند و گروهی دیگر، این تلاش را گامی روبه جلو و قابل احترام اعلام کردند. «محمد جواد ترابی»، روزنامه نگار بخش علم و سردبیر سابق ماهنامه نجوم درباره این بحث ها می گوید: «سفر به مریخ، سفری بسیار پرمخاطره و پرهزینه است. به همین دلیل سازمان های فضایی معتبر در جهان همیشه به شیوه ای محافظه کارانه دراین باره سخن گفتند. تا حدود ٥ سال پیش، هیچ صحبتی درباره سفر به مریخ به صورت جدی وجود نداشت تا این که شرکت ها و سازمان های خصوصی فضایی شکل گرفتند و پیش از همه شرکت مارس وان که الان یک نهاد غیرانتفاعی شده است، برنامه ای برای فرستادن یک طرفه و بی بازگشت انسان به مریخ ارایه کرد.»

او درباره برنامه این شرکت هلندی هم می گوید: «برنامه این شرکت به این صورت بود که هر دو سال یک بار، یک کپسول فضایی و در هر کپسول، ۴ انسان را که هر کدام از این چهار نفر، از یک اقلیم، نژاد و زبان متفاوت هستند - تا در طولانی مدت دچار یکنواختی نشوند - به مریخ بفرستد. مسافران حدود ۹ماه در راه هستند و وقتی به مریخ رسیدند در اقامتگاه هایی قرار می گیرند که از قبل در فضاپیماهای بی سرنشین در مریخ، قرار گرفته اند.» ترابی که پیش از این و در گزارش های مختلفی به بررسی امکان این پروژه پرداخته، درباره انتقادات وارده به پروژه مارس وان می گوید: «از ابتدا این پروژه با نقدهای فراوانی همراه بود. ازجمله این که ریسک پروژه بسیار بالاست و احتمال زنده ماندن افراد بسیار پایین است.

دلیل هم این بود که علاوه برفشارهای روانی، امکان ایجاد اختلاف ها هم زیاد است. در مواردی که سفر به مریخ شبیه سازی شده مثل مارس-۵۰۰، اطلاعات منتشرشده نشان می دهد که اختلاف ها شدت پیدا کرده بود. این اختلاف ها و بحث های روانی، ذهن روانشناسان حوزه فضا را به این موضوع معطوف کرده که در پروژه های طولانی مدت، انسان چه شرایطی پیدا می کند.» او ادامه می دهد: «علاوه بر مسائل روانی، مسأله فناوری هم هست. پرسش این است که اگر فضاپیماهای بی سرنشین یا باسرنشین نتوانند محموله های آب و اکسیژن را به سلامت برسانند چه سرنوشتی در انتظار این افراد در صورت حضور در مریخ، خواهد بود.» این روزنامه نگار حوزه علم درباره دیگر انتقادات نسبت به این پروژه، توضیح می دهد: «یک نقد بزرگ دیگر، مربوط به یکی از ادعاهای این پروژه و نسبت آن با حریم خصوصی افراد بود.

این پروژه قرار بود در صورت تحقق، به صورت زنده، زندگی این افراد را پخش کند و از حق فروش این فیلم ها، بخشی از هزینه ها تأمین شود. این موضوع بسیار جنجال ایجاد کرد و من خودم با مدیر مارس وان دراین باره صحبت کردم و ایشان گفت که موضوع چنین نیست و خبری از برادربزرگ داستان جورج اورول نیست. مدیر این پروژه گفت که این افراد به اختیار خود گزارش هایی را منتشر خواهند کرد و آن گزارش ها به فروش خواهند رسید.» آن طور که ترابی می گوید تلاش ها برای سفر انسان به مریخ همچنان ادامه دارد و به عنوان مثال، به برنامه «ایلان ماسک» مدیر شرکت اسپیس ایکس اشاره می کند که فعالیت هایش با استقبال فراوانی هم روبه رو شده است.