هلیله سیاه چیست؟| خواص هلیله | طریقه مصرف هلیله سیاه

هلیله سیاه چیست؟| هلیله سیاه گیاهی است که خواص درمانی بسیار زیادی از جمله؛ تقویت حافظه، لاغری،درمان سفیدی مو،بوی بدن دهان و ....دارد. در این مقاله به خواص هلیله سیاه و طریقه مصرف آن برای لاغری و موضوعات دیگری راجع به آن پرداخته ایم...

هلیله سیاه چیست؟
انرژی نهفته شده در درون هلیلهٔ سیاه باعث تصفیهٔ کامل خون در بدن می گردد و همین خون صاف در بدن شخص بیمار باعث سلامتی او می گردد. مخصوصاً بیمارانی که ناراحتی چشمی دارند و از عینک استفاده می کنند (ضعف چشمان)، اگر از هلیلهٔ سیاه استفاده نمایند بعد از یک مدت (هفت الی چهارده ماه) حتی عینک خود را از چشم درمی آورند و اگر در خوردن آن استمرار کنند (چهارده الی چهل ماه) حتی می توانند در روز ستاره ها را ببینند و یا حتی هاله های متصاعد شده از اشیاء، گیاهان، حیوانات و انسان ها را ببینند (قدرت دید آنها بالا می رود). البته متذکر می شوم که علاوه بر مصرف هلیلهٔ سیاه یکسری تمرینات تنفسی (پرانا) هم باید انجام گیرد تا اینکه سیکل انرژی در بدن جریان یافته و بدن به حداکثر تعادل انرژی خود برسد.

خواص هلیله و انواع آن
چندین گونه است زرد نارسیده ، هلیله سیاه هندی که رسیده و چاق تر از نارسیده است .
هلیله کابلی از همه قسم های هلیله درشت تر است .
هلیله چینی هم هست که از همه باریک تر و ریزتر و سبک تر است .
بهترینش زرد بسیار ،زرد مایل به سبز سنگین وزن و پر مایه و سخت است .
هلیله کابلی هر آنچه پر گوشت تر و سنگین تر است و در آب فرو نشیند و رنگش به سرخی بزند بهتر است .
از هلیله چینی هر آنچه نوک دارد خوب است .
مزاج :می گویند هلیله زرد از سیاه آن گرم تر است . می گویند هلیله هندی کمتر از هلیله کابلی سرد است .همه ی هلیله ها سرد و خشکند .
خاصیت :همه انواعش در بیماری مراره مفید است .
آرایش:هلیله سیاه رنگ و رو را زرد می گرداند .
دمل و جوش :همه انواع هلیله در معالجه جذام مفیدند .
سر :هلیله کابلی دوای سردرد است و حواس و هوش و عقل را نیرو می دهد .
چشم :هلیله زرد در سست شدن جسم معالج است و اگر در چشم بکشند مواد سیلانی را قطع می کند .
سینه :خوردن آن تپش و علت ناشی از ترس را درمان می کند .
اندام های غذا :هلیله عموماً و به ویژه دو نوع سیاهش و علی الخصوص پرورده مربای آنها تقویت معده می کنند ،سستی معده را از بین ببرند ، معده را دباغ می دهند ،تنقیه می کنند ، خشک می نمایند و کمک هضم طعام هستند . هلیله زرد باغ خوبی برای معده است .اما هلیله چینی در این عمل از کابلی ناتوان تر است .هلیله کابلی نوعی دل بهم خوردن به دنبال دارد . ولی در علاج استسقا سودمند است .
اندام های دفعی :هلیله های کابلی و هندی با روغن زیتون بجوشند شکم را بند می آورند .
هلیله زرد برای بیرون راندن صفرا و بلغم اندکی خوب است .
هلیله سیاه سودا را بیرون می آورد و در علاج بواسیر مفید است .
هلیله کابلی سودا و بلغم را خارج می کند و می گویند داروی قولنج است .
تب ها :هلیله کابلی در علاج تب های کهنه مفید است .

طریقه مصرف هلیله سیاه برای لاغری
از مهمترین خواص هلیله سیاه برای لاغری تقویت معده، درمان سستی معده، درمان یبوست و کوچک کردن شکم است. در واقع، مصرف هلیله سیاه موجب کارکرد صحیح معده می شود. در اینجا براساس مکانیسم اثر هلیله برای لاغری، روشهای مصرف ان آورده شده است:
روش اول: یکی از راه های مصرف هلیله سیاه برای لاغری استفاده از آن برای کاهش چربی های شکم و پهلو است. به این منظور، باید به مدت چهل شب هر شب یک عدد هلیله را نیم کوب کرده و شب اول یک عدد از آن را میل کنید و به ترتیب، شب های بعد یک دانه اضافه شود تا روز چهلم می شود چهل عدد. بعد از شب چهلم یک عدد کم شد و تا آنکه بر گردید به یک عدد که مجموعا هشتاد روز ادامه دارد.
روش دوم: استفاده از هلیله برای تقویت معده و به تبع آن کارکرد صحیح دستگاه گوارش و در نتیجه کاهش وزن اصولی است. به این منظور، 3 گرم از دانه هلیله را کوبیده، به مدت سه روز صبح ناشتا یک قاشق مرباخوری آن را روی زبان ریخته روی آن مقداری آب گرم میل شود. مصرف هلیله سیاه به این روش، سیستم گوارشی را برای هضم غذا تحریک می کند.
روش سوم: یبوست مزمن یکی از عوامل ایجاد کننده چاقی است و خود یک بیماری محسوب میگردد. برای برطرف کردن یبوست های مزمن می توانید به مدت چهل شب بدون وقفه از هلیله سیاه استفاده کنید. برای این منظور باید هلیله سیاه ریز و سفت را تمیز کرده سپس دویست گرم آن را کوبیده و بعد از هر شب به مدت چهل شب پنج گرم آن را روی زبان بریزید و بعد از آن آب بخورید.

هلیله سیاه برای سفیدی مو
چنانچه دچار سفیدی مو در سر هستید می بایست به مدت یک سال الی یک و نیم سال هر شب نیم ساعت بعد از هر غذا یک قاشق کوبیده آن را در دهان بریزید بعد آب میل کنید به طور حتم جواب قطعی می باشد.

هلیله در روایات ائمه اطهار
امام حسین علیه السلام فرمود : اگر مردم می دانستند که هلیله زرد چه منافعی دارد در ازای آن هموزنش طلا می پرداختند .
امام صادق علیه السلام فرمود : حضرت موسی بن عمران علی نبینا و آله و علیه السلام از کثرت رطوبت در تن خویش به خدای عز و جل شکوه نمود و خداوند متعال به او امر فرمود که هلیله و بلیله و آمله را در عسل معجون نموده و استفاده کند .
یامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمود : از هلیله سیاه استفاده نمائید زیرا از گیاهان بهشتی است وطعم آن بهشتی است و شفای هر بیماری در آن است .
نکته : هلیله سیاه به انگلیسی Terminalia chebula می شود.