گل اومد بهار اومد میرم به صحرا

همه اطلاعات لازم درباره خریدن, هدیه دادن و نگهداری از گل در آستانه گلریزان بهاری را در این مقاله بخوانید

پرونده‌ای که هم‌اکنون قصد خواندن آن را دارید یک پرونده جمع وجور اما کامل و جامع است درباره گل. بله گل؛ همین گل‌های خودمان، از گل‌های بهاری که آرام‌آرام نشانشان را در هر کوچه و خیابانی می‌شود گرفت تا راز و رمز مراقبت از آنها برای ماندگارتر شدنشان. این پرونده نگاهی هم دارد به زبان گل‌ها و قواعد نانوشته‌ای که به شما می‌گوید یک شاخه گل قادر است کار هزار کلمه را بکند به شرط اینکه زبانش را بلد باشید! نیم‌نگاهی هم دارد به دغدغه ویژه عروس‌خانم‌ها و ماجرای دسته‌گل و ماشین عروس و چند نکته ریز و درشت دیگر که در این گلریزان روزهای بهاری حتما به کارتان می‌آید. با ما همراه باشید....

نوید بهار می‌دهند...

هر فصل گل‌های خاص خودش را دارد. گل‌های فصل بهار هم که چیزی به ظهورشان نمانده گل‌هایی هستند شاد و پررنگ و نقش، اما با ویژگی‌هایی منحصربفرد. شناسنامه گل‌های بهاری گلدان‌های آنهاست. گلدان‌های سفالی رنگینی که نشاط گل‌های بهاری را دوچندان می‌کنند و پیدا شدنشان در گوشه و کنار خیابان و خانه‌ها آمدن نوروز را نوید می‌دهد. بنفشه، زنبق، لاله، نرگس، اطلسی، شب‌بو، سنیرر، سنبل، میمون، سیکلمن، گل‌ختمی و بالاخره گل پامچال که آمدنش نوید بهار می‌دهد و درست از همین روست که به آن گل نوروز می‌گویند همه از گل‌های بهاری هستند که باید آرام‌آرام خودمان را برای پذیرایی از آنها آماده کنیم.

همین ۵ روز و ۶ باشد

عمر اغلب گلدان‌های پراز گل بهاری بسیار کوتاه است و فقط به دوره گل‌دهی آنها قد می‌دهد. گل‌هایی مثل گل میمون، اطلسی، سینرر، شب‌بو و بنفشه از آن گروه گل‌های بهاری هستند که به قول شاعر عمرشان همین ۵ روز و ۶باشد! بنابراین اگر این گل‌ها را برای نشاندن در گوشه و کنار خانه‌تان انتخاب می‌کنید نباید به آنها زیاد دل‌ ببندید. ماجرای این عمر کوتاه هم برمی‌گردد به پیاز آنها. از آنجا که این گل‌ها پیاز ندارند نمی‌توانند دوباره بارور شوند.

از این بهار تا اون بهار

اما ماندگاری‌ گل‌هایی مثل سیکلمن، سنبل، نرگس، زنبق و لاله بیشتر از دوران گل‌دهی بهاری است. پیاز این گل‌ها هر سال این قابلیت را دارد که با آغاز بهار حال و هوای گلدان‌های خانه شما را دوباره بهاری کند. پس حواستان باشد از گلدان‌های این گل‌ها درست مراقبت کنید. البته فراموش نکنید مراقبت از گل‌های بهاری آداب خاص خودش را دارد. این گل‌ها به نور زیاد نیاز دارند بنابراین اگر خانه‌تان کم‌نور است نباید به این گل‌ها چندان دلخوش باشید!

مراقب گلدان‌های بهاری باشید

مراقبت از گل‌های بهاری آداب خاص خودش را دارد. اگر قصد دارید با گذاشتن این گلدان‌ها در گوشه و کنار اتاق، پای بهار را به خانه‌هایتان باز کنید باید با روش‌های مراقبت از آنها هم آشنا باشید. روش‌های ساده‌ای که به کار گرفتن آنها اجازه نمی‌دهد گل‌های دوست‌داشتنی شما به این زودی‌ها پژمرده شوند از این قرارند:

یادتان باشد به گیاهان خانگی از گل‌های بهاری گرفته تا بقیه گلدان‌ها هرگز آب سرد ندهید، سرمای آب به ریشه گیاهان آسیب می‌زند. آب ولرم بهترین انتخاب برای سیراب کردن گل‌ها و گیاهان خانگی است.

گل و گیاه شما باید بتوانند به راحتی نفس بکشند بنابراین لازم است برگ‌های آنها را دست‌کم هفته‌ای یک بار با یک دستمال نم‌دار تمیز کنید تا راحت‌تر تنفس کنند.

برای براق و زیباتر شدن برگ‌گل‌ها می‌توانید آنها را با شیر پاک کنید. وقت خرید گلدان حتما در مورد کود آن از فروشنده سوال کنید. اگر کود از فضولات پرندگان تهیه شده باشد باید قبل از استفاده آن را با قارچ‌کش‌ها ضدعفونی کنید.

فراموش نکنید آب زیاد باعث پوسیدگی ریشه گل‌ها و گیاهان می‌شود بنابراین بهتر است از باز بودن سوراخ ته‌گلدان هم مطمئن شوید چرا که ماندن آب در خاک و رطوبت زیاد می‌تواند باعث از بین رفتن گیاه‌تان شود!

بهتر است گلدان‌هایتان را کنار هم و به صورت گروهی بچینید. این روش باعث افزایش رطوبت و در نتیجه شادابی بیشتر گلدان‌های خانگی‌تان می‌شود.

هزار حرف ناگفته...

هر گلی زبان خاص خودش را دارد. کافی است با این زبان آشنا باشید تا هنگام هدیه دادن گل بدون اینکه هیچ سخنی به زبان بیاید هزار حرف ناگفته بین شما و دوستان دور و نزدیکتان

ردو بدل شود. با دانستن این زبان شما پی‌می‌برید باید چه گلی را به چه کسی و با چه هدفی هدیه بدهید. این یعنی قبل از اینکه محصور زیبایی گل‌ها شوید باید راز آنها را هم بدانید. ما برای شما گوشه‌ای از این رازها را برملا می‌کنیم!

از زندگی با تو راضی‌ام: اول اینکه یادتان باشد عطر شب‌بوی سفید همیشه در خاطره‌ها می‌ماند و دیگر اینکه یک دسته از این گل علاوه‌ بر اینکه نشانه‌ای است از عشق و نمادی از داشتن یک زندگی شاد، رضایتمندی شما از زندگی‌تان را نشان می‌دهد. بنابراین هر وقت می‌خواهید به همسرتان نشان دهید از زندگی‌ کنار او چقدر احساس رضایت می‌کنید با یک دسته گل شب‌بو به خانه بروید!

برای سالگرد ازدواج: برگ‌های روشن گل نرگس نمادی از تولد دوباره، صمیمیت و پایداری در عشق است. بنابراین در سالگرد ازدواجتان بدون ذره‌ای تردید سراغ همین گل بروید اما حتی فکر انتخاب یک شاخه از گل نرگس هم نباید به ذهنتان خطور کند، شما فقط مجازید به یک دسته گل پراز گل‌نرگس فکر کنید.(بین خودمان باشد اما شنیده‌ها حاکی از این است یک شاخه تنها از گل نرگس بدشانسی می‌آورد!)

وقتی پای دوست‌داشتن‌ درمیان است: وقتی پای عشق و دوست‌داشتن در میان است بدون بروبرگرد باید سراغ گل رز بروید، اما یادتان باشد حتی رنگی هم که برای گل‌های رزتان انتخاب می‌کنید معنا و مفهوم خاص خودش را دارد. وقتی شما گل ‌رز زرد را هدیه می‌دهید ناخودآگاه شادی و دوستی را به طرف مقابلتان تقدیم می‌کنید. با انتخاب گل‌رز سفید آرامش را به او هدیه می‌دهید، وقتی رز صورتی را انتخاب می‌کنید حس قدرشناسی و قدردانی‌تان را به تصویر می‌کشید و وقتی گل رز قرمز را انتخاب می‌کنید اعتراف می‌کنید که در همان نگاه اول عاشق شده‌اید!

قدرت‌ و درایت‌تان را به رخ بکشید: وقتی قرار است عقل و تدبیرتان را به رخ بکشید باید بروید سراغ گل ارکیده صورتی. مهم‌ترین ویژگی این گل ظرافت آن است و رنگ صورتی آن هم که نشانه‌ای است از عقل و تدبیر. البته ارکیده صورتی مفهوم عشق و زیبایی و مهم‌تر از آن قدرت را هم به تصویر می‌کشد بنابراین وقتی قصد دارید محبت خالصانه و قدرت خودتان را هم به تصویر بکشید با خیال راحت سراغ این گل بروید.

عشق در نگاه اول: اگر خیال دارید احساسات ‌ناب و تمام علاقه‌تان را از پس همان نگاه اول به طرف مقابلتان نشان دهید ۲ انتخاب دارید؛ یا بروید سراغ رزهای قرمز یا شکوفه‌های یاس بنفش!

شکوفه‌های یاس سفید: یادتان باشد وقتی شکوفه‌های یاس سفید را هدیه می‌دهید، نمادی از معصومیت را پیشکش طرف مقابلتان می‌کنید!

برای تولد بهترین دوستتان: برای پاسداشت تولد همسر یا بهترین دوستتان یک دسته گل‌آفتابگردان در نظر بگیرید. این گل نشانه شادی، پرستش، ستایش و مهم‌تر از آن طول عمر است به‌خصوص وقتی آن را با ساقه‌های بلند تزیین می‌کنید.

وفاداری‌تان را ثابت کنید: وقتی می‌خواهید خوش‌بینی و وفاداری‌تان به ادامه راه‌ را به طرف مقابل نشان دهید بدون ذره‌ای تردید بروید سراغ گل‌ داوودی آن هم به رنگ سفید. گلبرگ‌های نازک این گل نماد خوش‌بینی و شادی‌اند و رنگ سفید آن‌ هم نشانه‌ای از حقیقت و وفاداری است. گلبرگ‌های زرد میان گل هم از عشق جاویدان خبر می‌دهند. البته برای اثبات عشق خالصانه و وفاداری‌ به همسرتان یک انتخاب دیگر هم دارید؛ برایش یک دسته گل بابونه سفید هدیه بگیرید. گلبرگ‌های سفید این گل نشانه‌ای از وفاداری، عشق خالصانه، صبر و سادگی است.

پیشکشی مادرانه: میخک قرمز به معنای تحسین عمیق عشق و محبت است، بنابراین بهترین انتخاب برای هدیه به مادران است. میخک سفید به معنای عشقی پاک وموفق است بنابراین اگر خیال دارید پاکی عشقتان را به همسرتان نشان دهید حتما سراغ میخک‌های سفید بروید.

وقتی جوابتان منفی است: اگر قصد دارید به ابراز علاقه خواستگارتان جواب رد بدهید، بهترین کار این است که یک دسته گل میخک زرد به او هدیه بدهید. این دسته‌گل خودش به تنهایی کار تمام پاسخ‌های منفی دنیا را می‌کند. لازم به تاکید نیست که گل میخک زرد به معنای رد یک درخواست عاشقانه است!

بخشش‌ در اوج ظرافت: اگر می‌خواهید حس بخشش و انسان‌دوستی‌تان را به رخ بکشید البته آن هم در اوج ظرافت، حتما سراغ لاله سفید بروید. چرا که لاله سفید نمادی از بخشش و ظرافتی تمام‌عیار است.

شاد شادم!: اگر می‌خواهید افکار شاد‌ و نشاط درونی‌تان نمادی بیرونی داشته باشند سراغ لاله زرد بروید. با هدیه دادن این گل بدون هیچ تلاشی به طرف مقابلتان می‌گویید که فردی سرزنده و با نشاط‌اید.

جلال و جبروت خانوادگی!: برای به رخ کشیدن جلال و جبروت خانوادگی‌تان باید سراغ لاله‌های بنفش بروید. لاله‌ بنفش نماد یک خانواده سلطنتی است بنابراین رازهای خانوادگی شما را به راحتی برملا می‌کند.

شور عشق: برای ثابت کردن شدت عشق و علاقه به همسرتان می‌توانید به یک لاله قرمز اکتفا کنید. لاله قرمز نمادی از عشق کامل است و تیرگی‌های داخل آن هم حرارت و شور عشق شما را به تصویر می‌کشند.

دوستم داشته باش: برای نشان دادن علاقه‌تان به دیگری لازم نیست حتما بروید و به او بگویید دوستش دارید. کافی است یک دسته گل نسترن به او هدیه بدهید. این گل نمادی از آرزو و احساس همدلی است. شما با هدیه دادن این گل به طرف مقابلتان بدون هیچ کلامی می‌گویید دوستتان داشته باشد!

چگونه گلدان تازه?تری داشته باشیم؟

یکی از تزیینات بهاری چیدن گلدان‌هایی پراز شاخه‌های گل در گوشه و کنار خانه است. اصلا بهتر است از همین حالا که سخت مشغول خانه‌تکانی هستید در میان همه تغییر چیدمان‌های نوروزی جایی هم برای گلدان‌هایی پراز شاخه‌های گل باز کنید. نگران عمر کوتاه و پژمرده شدن آنها هم نباشید. ما به شما می‌گوییم چطور از این گل‌ها مراقبت کنید تا تمام تعطیلات نوروز شاداب و سرحال در کنار شما باشند!

قدم اول اینکه بعد از خرید شاخه‌های گل و تا رسیدن وقت چیدن آنها در گلدان، ساقه آنها را در روزنامه‌های خیس‌خ۰۳۹;ورده بپیچانید و درون یخچال یا سردترین نقطه خانه از آنها نگهداری کنید.

قدم بعدی مرتب کردن ساقه گل‌هاست. در این مرحله باید تا جایی که می‌توانید ساقه‌‌ها را کوتاه بگیرید. یادتان باشد گل‌هایی با ساقه بلند زودتر پژمرده می‌شوند چون ساقه‌های آنها نمی‌توانند آب را درست بالا بکشند. یادتان باشد این کار را با آرامش تمام و بسیار بادقت انجام دهید حتی بد نیست از قیچی‌های مخصوص باغبانی استفاده کنید.

قدم بعدی چیدن‌ گل‌هاست. یادتان باشد با گل‌ها باید با لطافت رفتار کنید و وقت دسته کردن‌، آنها را با شدت و فشار زیاد درون گلدان قرار ندهید. شاید به نظر عجیب بیاید اما این رفتار یکی از عوامل کوتاه شدن عمر گل‌هاست!

ته ‌گلدان‌ یک سکه مسی بیندازید. این روش قدیمی باعث زیادتر شدن عمر گل‌هایتان می‌شود. آن هم نه به خاطر موادمعدنی سکه بلکه دقیقا به این دلیل که این روش از رشد باکتری‌ها درون آب جلوگیری می‌کند!

در آب گلدان یک قرص آسپیرین حل کنید. این روش باعث دوام بیشتر گل‌هایتان می‌شود. یک روش دیگر هم ریختن چند قطره آبلیمو و سرکه درون آب گلدان است.

آب گلدان بعد از مدتی بدبو می‌شود. می‌توانید برای جلوگیری از این بو یک تکه زغال درون آب گلدان بیندازید!

یادتان باشد ظرف میوه را کنار گلدان‌های گل نگذارید؛ میوه گاز اتیلن متصاعد می‌کند و این گاز باعث می‌شود گل‌هایتان زودتر پژمرده شوند. البته گل‌های پژمرده هم گاز اتیلن تولید می‌کنند بنابراین حتما هر روز گل‌های پژمرده را از بقیه گل‌ها جدا کنید. اگر هوای خانه‌تان گرم است هر روز یک تکه یخ درون آب گلدانتان بیندازید. این روش باعث می‌شود گل شما شاداب‌تر شود.

یک ترفند حبه‌قندی!

هرگز قدرت یک حبه قند برای شادابی گل‌هایتان را دست‌کم نگیرید؛ یک حبه قند، هم می‌تواند انرژی و هورمون‌های گیاهی مورد نیاز گل‌ها را تامین کند. هم با باکتری‌ها مبارزه کند. تا جایی که شواهد نشان می‌دهد طول عمر یک شاخه گل جدا شده از ریشه به طور متوسط ۸ روز است اما با استفاده از قند به ۱۱ روز هم می‌رسد.

یک، سه، پنج!

تعداد شاخه‌های گل برای‌ خودشان یک دنیا حرف دارند. خیلی‌‌ها البته براساس یک قاعده نانوشته می‌گویند تعداد شاخه‌های گل باید فرد باشد یعنی هنگام انتخاب فقط مجازید برای یک، سه، پنچ، هفت و .... شاخه گل برنامه‌ریزی کنید! البته گلفروش‌ها هم معتقدند تعداد شاخه‌های فرد دستشان را برای چیدمان و گل‌آرایی بهتر باز می‌‌گذارد. کسی چه می‌داند شاید هم قاعده این تقسیم‌بندی و تاکید روی شاخه‌های فرد هم از همین ماجرا سرچشمه می‌گیرد. به هر حال بر اساس همان قاعده نانوشته باید بدانید هدیه دادن یک شاخه‌گل همیشه نشانه توجه یک فرد به طرف مقابل است. ۳ شاخه گل نشانه احترام به طرف مقابل، ۵ شاخه گل نشانه علاقه و محبت و بالاخره ۷ شاخه گل نشانه عشق و دوست‌داشتن!

آزاده تنها