این ترکیب های زیبا و خوشرنگ

ترکیب گل ها یا همان گل آرایی از آن گروه هنرهایی است که در اوج ظرافت به خلاقیت و دانش رنگ شناسی هم نیاز دارد قصد داریم شما را با چند ترفند ساده آشنا کنیم تا در گل آرایی هایتان به ترکیب تازه تری از گل ها چه از نظررنگ و چه از نظر خانواده برسید

ترکیب گل‌ها یا همان گل‌آرایی از آن گروه هنرهایی است که در اوج ظرافت به خلاقیت و دانش رنگ‌شناسی هم نیاز دارد. قصد داریم شما را با چند ترفند ساده آشنا کنیم تا در گل‌آرایی‌هایتان به ترکیب تازه‌‌تری از گل‌ها چه از نظررنگ و چه از نظر خانواده برسید...

برگ‌ها را دست‌کم نگیرید

قانون اول اینکه برگ‌های سبز را دست‌کم نگیرید. استفاده از برگ‌های سبز از انواع و اقسام برگ‌های سوزنی گرفته تا برگ‌های قاشقی و .... به دسته‌گل شما حال‌وهوای متفاوت‌تری می‌دهد بنابراین با توجه به نوع گلی که انتخاب می‌کنید حتما به فکر انتخاب برگ هم باشید.

هم‌خانواده نچینید

در ترکیب گل‌ها بهتر است کمی خلاقیت به خرج دهید. به جای رفتن سراغ گل‌های یکرنگ و یکدست بهتر است گل‌هایی از خانواده‌های متفاوت را کنار هم بچینید. گل‌هایی از خانواده‌های متفاوت و طیف‌های رنگی نزدیک به هم. برای ترکیب رنگ‌گل‌ها می‌توانید از اصل رنگ‌های متضاد در چرخه رنگ هم پیروی کنید. مثلا گل‌های میخک زرد و نارنجی را کنار هم بچینید. این روش را با لاله‌های زرد و قرمز هم می‌توانید تکرار کنید. اگر هم خیلی اهل تضاد نیستید سراغ رنگ‌های هم‌طیف بروید گل‌های لیلیوم صورتی و بنفش ترکیب هم‌طیف خوبی به شما می‌دهند.

هم‌نشینی میخک با آفتابگردان

ترکیب گل میخک با گل ژرورا از آن ترکیب‌هایی است که کمتر به چشم دیده‌اید اما وقتی این گل‌ها را کنار هم بچینید به ترکیب تازه و کاملا چشمگیری می‌رسید. طیف رنگی متنوع گل‌های ژرورا و میخک به شما اجازه می‌دهد یک دسته گل پراز رنگ داشته باشید. به ترکیب گل‌های میخک با آفتابگردان هم می‌توانید فکر کنید. بهتر است گل‌های زرد آفتابگردان را با میخک‌های بنفش تزیین کنید تا هم ترکیب رنگ متفاوتی داشته باشید هم دسته‌گلی با ترکیبی منحصربفرد.

از فرزیا تا لیلیوم

گل فرزیا با برگ‌های قاشقی هم شما را به تجربه ترکیب متفاوتی از دسته‌گل‌های معمول می‌رساند. اگر از طرفداران گل‌ رز هستید به ترکیب گل ارکیده با این گل فکر کنید. حق باشماست. این ترکیب، ترکیب چندان متفاوت و ابتکاری‌ای نیست اما از آن گروه ترکیب‌هایی است که همیشه ماندگار و پرطمطراق است. برای رسیدن به یک دسته گل متفاوت می‌توانید به گل‌های لیلیوم هم فکر کنید اما یادتان باشد این گل به تنهایی کلی حرف برای گفتن دارد بنابراین بهتر است برای گل‌آرایی فقط به ترکیب برگ‌های سبز با آن فکر کنید نه چیز دیگر!

گل‌های سرراهی!

حتما شما هم تابه‌حال بر سر دوراهی خرید از گلفروشی‌ها یا گلفروشان خیابانی با خودتان کلنجار رفته‌اید که کدام انتخاب بهتری است؛ سرکیسه را شل کردن و سر زدن به گلفروشی‌ها یا به همین گل‌های سرراهی بسنده کردن؟ اما اجازه بدهید برای پایان این کلنجارها ماجرا را برایتان توضیح بدهیم؛ گلفروش‌های بازارهای گل تهران از بازار شهید محلاتی گرفته تا بازار گل بهشت‌زهرا و ... هر روز از ساعت ۴ صبح شروع به کار می‌کنند آن هم با انبوهی از گل‌های تازه از هر رنگ و طرحی که بخواهید، اما برای بهره گرفتن از این بازار بی‌نظیر گل‌های تروتازه باید صبح علی الطلوع در بازار گل حاضر باشید و بدانید و آگاه باشید ساعت به ۶ نرسیده جا تر است و بچه نیست! یعنی دیگر نشانی از گل‌های تروتازه دم صبح نیست.

اینها را آقای کاظمی از گلفروشان قدیمی بازارگل شهید محلاتی برایمان می‌گوید. او ادامه می‌دهد: «گلفروش‌ها گل‌های‌ تروتازه را جدا می‌کنند و به قیمت هم می‌برند اما بعد از آن ما می‌مانیم و گل‌های باقیمانده که اگر کارشان به فردا بکشد دیگر فروششان برای ما نان و آب نمی‌شود.» دیگر لازم به گفتن نیست که این گل‌های مانده برای فردا همان گل‌هایی هستند که از سر چهارراه‌ها سر در می‌آورند چون گلفروش‌های خیابانی انبوهی از آنها را یکجا و با قیمتی که حتی به یک‌سوم قیمت اولیه هم می‌رسد می‌خرند و سر چهارراه‌ها و کنار خیابان، دستی به سرگوششان می‌کشند و دسته‌دسته به گلدوستان خیابانی می‌فروشند آن هم با قیمتی که هم برای خودشان صرف دارد هم برای مای خریدار! اما طبیعی است عمر این گل‌های به فردا رسیده چندان بلند نیست و با همه ترفندهای مراقبتی یکی دوروزی بیشتر دوام نمی‌آورند.

بازار گل؛ رفتن یا نرفتن؟

اگر پای خرید یک دسته گل درست و حسابی درمیان است و زمان کافی هم در اختیار دارید شک نکنید که رفتن به بازارهای اصلی گل برای شما بهترین گزینه است. یک گزینه مناسب با دست‌کم ۵۰درصد صرفه‌جویی نقدی! گلفروش‌های این بازارها با جان و دل دسته گل یا سبد گل دلخواه شما را برایتان آماده می‌کنند آن هم با قیمتی نصف و گاهی بیشتر از نصف گلفروشی‌های مطرح. البته برای انتخاب این راه باید فوت‌وفن کار را بدانید، اول اینکه در ازای هزینه کمتری که پرداخت می‌کنید باید زمان بیشتری هزینه کنید و اول صبح(هرچه زودتر بهتر) قبل از ساعت ۹ حتما خودتان را به بازار گل برسانید. البته اگر مقصدتان بازار گل شهید محلاتی باشد لازم نیست نگران دوری و سختی راه باشید چرا که اتوبان شرق به غرب امام علی(ع) کار را بسیار راحت کرده. کافی است خودتان را به این اتوبان برسانید و از خلوتی آن استفاده کنید و تا خروجی شهیدمحلاتی با خیال راحت گاز بدهید. البته در حدواندازه‌های مجاز! نکته مهم دیگر اینکه از قرار چند وقتی است گل‌آرایی و سبدآرایی داخل بازار ممنوع اعلام شده اما نگران نباشید چون گلفروش‌ها بیرون از محدوده بازار مجازند هر دسته‌گلی که دوست دارند درست کنند و بفروشند، اما نکته بسیار مهم نهایی اینکه بهتر است وقتی به قصد خرید سبد گل به بازار گل می‌روید از قبل طرح یا ایده‌ای آماده هم در ذهنتان داشته باشید.

اطلاعات ضروری!

برای خرید از بازارگل شهید محلاتی، خاوران و بهشت زهرا که هر ۳ از بازارهای اصلی گل و گیاه هستند فقط تا ساعت ۱۱ صبح وقت دارید. با اطلاع از این نکته اغلب گل‌های ترگل ورگل تا قبل از ساعت ۶ راهی گلفروشی‌ها شده‌اند! به هر ترتیب شروع به کار این بازارها از ساعت ۴ صبح است اما تا ۱۱ ظهر هم برقرارند. بنابراین اگر قصد خرید از آنها را دارید باید حتما سحرخیز باشید و حوصله رانندگی‌های نسبتا طولانی را هم داشته باشید! اما اهالی غرب تهران می‌توانند به خرید گل از بازار گل غرب تهران در بزرگراه شهید آبشناسان هم سر بزنند. ساعت کار این بازار از ۹ صبح تا ۱ و از ۴ بعدازظهر تا ۸ شب است، اما از آنجا که گل و گیاه این بازار هم از بازار گل‌های اصلی تامین می‌شود نباید انتظار داشته باشید با قیمت‌های چندان متفاوتی در این بازار روبرو شوید. ویژگی اصلی این بازار دسترسی راحت‌تر و یکجا جمع شدن مجموعه‌ کاملی از گل و گیاه از گل‌های تزیینی گرفته تا گیاهان آپارتمانی و باغچه‌ای در ۶ سالن مجزاست.