برگ های جادویی

اگر به دنبال یک گیاه تزئینی و بسیار زیبا هستید بدون شک پیله آ موردپسندتان است

اگر به دنبال یک گیاه تزئینی و بسیار زیباهستید بدون شک پیله آ موردپسندتان است؛ گیاهی با برگ های خاکستری رنگ که امکان ندارد کسی از آن خوشش نیاید. رنگ برگ های آن سبز پر رنگ است ولی در فاصله بین ۳ رگبرگ اصلی آن ها لکه هایی به رنگ سفید نقره ای دیده می شود. گیاه پیله آ بومی آفریقا و از خانواده اورتیکاسه هاست. این گیاه خیلی زود رشد می کند، توقع زیادی ندارد و برای کاشت گروهی مناسب است. اگر می خواهید گیاه تان پرپشت شود خوب است که جوانه های انتهایی آن را حذف کنید. این گیاه هرچقدر پرپشت و توپی شکل باشد زیباتر است.

● عاشق نور است

بیشترین نوری را که می توانید در یک اتاق داشته باشید باید به گیاه بدهید یعنی پرنورترین پنجره و روشن ترین اتاق را برای نگهداری گیاه انتخاب کنید. البته لازم است بدانید آفتاب پشت پنجره تابستان را دوست ندارد امامحل کم نور باعث دراز شدن ساقه ها و علفی شدن برگ های گیاه می شود.

● حواس تان به آبیاری باشد

در فصول گرم، هر هفته ۲ تا ۳ بار گیاه را آبیاری کنید البته در هوای ملایم آبیاری کمتری نیاز دارد و کافی است هفته ای یک بار به آن آب دهید البته حواس تان باشد که با آب هم دمای محیط آبیاری شود.

● از سرما بیزار است

این گیاه از سرما بیزار است.حداکثر دمای مناسب برای آن در تابستان ۲۴ درجه و حداقل آن ۱۳ درجه است. البته حواس تان باشدهنگام کم شدن درجه حرارت دفعات آبیاری را کاهش دهید.

● اگر می خواهید زیاد شود

این گیاه آنقدر زیباست که مسلما دوست دارید روز به روز بیشتر شود. برای این کار لازم است قلمه ساقه گیاه را در اواخر زمستان یا اوایل بهار جدا کرده و در دمای ۲۱ درجه و خاک مناسب بکارید یا این که بوته گیاه را در فصل بهار تقسیم کنید.

● خاک مخلوط دوست دارد

بهترین خاک برای این گیاه، یک قسمت خاک پیت ماس، یک قسمت خاک برگ و مقداری پرلیت است. این ترکیب خاک، رشد خوبی به گیاه شما می دهد.

● لازم نیست گلدان را تعویض کنید

به تعویض گلدان نیازی نیست اما بهتر است در فصل بهار گیاه را حتما هرس کنید.

● به هوای مرطوب نیاز دارد

این گیاه در تابستان و فصل زمستان احتیاج به رطوبت ۵۰درصدی دارد بنابراین گیاه را از مه پاشی محروم نکنید.توجه داشته باشید، چنانچه روی برگ ها قطرات آب به جای بماند، آب برگ های آن را خراب خواهد کرد.

● برگ ها را تمیز کنید

مه پاشی با آب ولرم رطوبت گیاه را تامین خواهد کرداما گیاه شما نیاز دارد هر از گاهی با آب و صابون بدون بو تمیز شود. البته دقت کنید که آب صابون داخل خاک گلدان نریزد.

● آنچه باید درباره گیاه بدانید

▪ اگر هوای محیط گیاه خیلی سرد باشد، برگ ها سیاه شده و می ریزند.

▪ چنانچه آبیاری به اندازه نباشد هم برگ ها می ریزند.

▪ اگر به منظور نظافت از مواد براق کننده شیمیایی استفاده کنید، روی برگ ها لکه های سوخته به وجود می آید.

▪ چنانچه برگ ها خیلی ریز و کوچک شدند، گلدان را تعویض کنید.

▪ اگر تمام اندام گیاه در حال افتادن باشد، محل استقرار گیاه خیلی سرد است.

▪ اگر نور محل استقرار گیاه کم باشد، ساقه ها دراز و منحرف و فاصله بین ۲ برگ زیاد می شود.

▪ گیاه حاضر رطوبت را دوست دارد بنابراین باید از قرار دادن گلدان کنار پنجره که در زمستان سوز سرما می آید خودداری کرد.

▪ وقتی نقاط خاکستری و زخم هایی روی برگ ها دیده می شوند،درواقع مربوط به حمله قارچ بوتری تیس است، پس سم قارچ کش تهیه کرده و گیاه را سمپاشی کنید (در اصل مربوط به آبیاری زیاده از حد و سپس حمله قارچ است.)

▪ اگر دیدید تمامی اندام گیاهی در حال افتادن و تلف شدن است در واقع عارضه مربوط به یخ زدگی است و خشک شدن گیاه حتمی است.