اولین سفیر زمینیان در کیهان, ۷۵ ساله شد

روز, نهم ماه مارس سال ٢۰۰٩, هفتاد و پنجمین سالروز تولد یوری گاگارین, قهرمان ملی اتحاد شوروی, کمونیست و اولین سفیر بشر در کیهان بود بمناسبت این روز, مراسم باشکوهی در استان سمولنسک و دیگر مناطق روسیه برگزار گردید

وظیفه و خاصیت امپریالیسم و ارتجاع، خصومت با سوسیالیسم علمی و ایجاد بدبینی نسبت به آن است. توضیح و تشریح حقانیت سوسیالیسم علمی و تلاش برای برقراری عدالت اجتماعی وظیفه همه انسانهای عدالتخواه است.

روز، نهم ماه مارس سال ٢۰۰٩، هفتاد و پنجمین سالروز تولد یوری گاگارین، قهرمان ملی اتحاد شوروی، کمونیست و اولین سفیر بشر در کیهان بود. بمناسبت این روز، مراسم باشکوهی در استان سمولنسک و دیگر مناطق روسیه برگزار گردید.

بگزارش کانال تلویزیونی وستی ، مراسم اصلی بزرگداشت زادروز یوری گاگارین، در شهر گاگارین، زادگاه فضانورد، واقع در استان سمولنسک(Smolensk) برگزار شد. بمناسبت همین روز، کانالهای تلویزیونی روسیه فیلمهای مستندی از زندگی و پرواز این قهرمان ملی را بنمایش گذاشتند.

بنوشته نیوز رو ، بمناسبت هفتاد و پنجمین سال تولد یوری گاگارین، اولین فضانورد کره زمین که در زمان حیات خود به مقام افسانه ای دست یافت، مراسم بزرگداشت نه فقط در روسیه، حتی در همه جهان برگزار گردید. او که به «بیماری ستارگان» مبتلا نشد، در مقام اولین فصانورد جهان، بعنوان انسانی ساده و صمیمی در قلوب همه رفقای فضانورد و همکاران خود جاودانه شد. لبخند دلنشین و کلمه "رفتیم“ گاگارین، در آغاز پرواز تاریخی خود در ۱٢ آوریل سال ۱٩٦۱، به سمبل تسخیر فضای کیهانی بوسیله انسان، تبدیل شده است.

گئورگی گرچکو(Georgi Grechko)، فضانورد، در مورد گاگارین می گوید: «ما، او را همان طور که بود، بزرگ می داریم. وی، انسانی نجیب، مسئولیت پذیر، پرتلاش و انساندوست بود و همین ویژگی های گاگارین موجب شد که، سرگئی کارالیوف(Sergei korolyov) رهبر برنامه های فضائی اتحاد شوروی، او را بعنوان اولین سفیر به فضا بفرستد». به عقیده آلکسی گوبارف(Aleksey Gubarev)، عضو اولین گروه فضانوردان، احاله این مسئولیت به عهده یوری گاگارین، درست ترین انتخاب بود.

همه زندگی گاگارین شبیه افسانه بود. او که در روز هشتم مارس چشم به جهان گشود، مسئولین زایشگاه عقیده داشتند چون پسر است و برگزاری جشن تولد وی در روز جهانی زن خوشایند نیست، در گواهی تولد وی، روز نهم مارس را ثبت کردند. بر خلاف این تصورات، در همه شرایط ، یوری گاگارین نمونه کامل مردانگی بود. همانطور که، باریس والنوف (Boris Valenovn) فضانورد می گوید؛ هدف وی پیروزی بود و با قدرت اراده خود بدان نیز نائل شد.

خبرگزاری ریانوستی ، به نقل از پاول پاپویچ (Pavel Popovich)می نویسد: «خلبان دهقان زاده و سپس، اولین فضانورد جهان، براحتی توانست با ملکه انگلیس هم که اورا بصرف چای دعوت کرد، زبان مشترک بیابد و فروتنی خود را نشان دهد. وی، حتی زمانی که در مقام معاون رئیس مرکز آموزش فضانوردان انجام وظیفه می کرد، بدون توجه به اعتبار و مقام رهبری خود، در همه امور، با همکاران خود مشورت می کرد.

آلکسی لئونوف(Aleksey Leonov)، ضمن یاد پر احساس از گاگارین می گوید: وی، انسانی همه فن حریف بود. با قد ۱٦٩ سانتیمتری خود، کاپیتان بی همتای تیمهای والیبال و بسکتبال و یکی از اولین موج سوران کشور بود. حرکات ژیمناستیکی را چنان با مهارت اجرا می کرد که دهان حرفه ای ها باز می ماند.

یوری گاگارین که در سن ٢۷ سالگی خود، شهرت جهانی یافت، یک انسان کامل بود و به زندگی کوتاه خود، که در مقایسه با عمر بشر، لحظه ای بیش نبود، معنی بخشید. پاول پاپویچ همیشه با لبخند از یوری یاد می کند و می گوید چشمان آبی و غیرعادی او یک دریا بود. یوری، جوانی شوخ طبع، بذله گو، خوش مشرب و خوش صدا بود و بهترین آواز خود را در فضا خواند.

شهر انگلس، واقع در استان ساراتوف(Saratov)، که یوری گاگارین بعد از اجرای اولین مأموریت تاریخی خود در فضا، در اطراف آن فرود آمد، میهن دوم وی نامیده می شود. در این شهر نیز روز نهم ماه مارس، مراسم ویژه ای به مناسبت هفتاد و پنج سالگی گاگارین برگزار گردید. تمام شهر با تصاویر وی آذین بندی شده بود.

اولین تمبرهای پستی با تصویر گاگارین در اروپا، در ماه آوریل سال ۱٩٦۱، در آسیا، در ماه مه همان سال و در آفریقا در ماه فوریه سال ۱٩٦٢ منتشر گردید. کشور توگو، تصاویر گاگارین و هرمان تیتوف(Herman Titov) را روی تمبرهای خود چاپ کرد و کوبا در ماه فوریه سال ۱٩٦٣، تمبر پستی خود را با تصاویر چهار فضانورد اول اتحاد شوروی مزین ساخت.

بگزارش روس بالت ، آناتولی پرمینوف(Anatoli Perminov) رئیس آژانس فضانوردی روسیه، روز دهم مارس در مرکز هدایت پروازها، کلاس درسی برای دانش آموزان تشکیل داد. این کلاس آزاد، بمناسبت هفتاد و پنج سالگی یوری گاگارین برگزار گردید. در جریان این کلاسها، بچه ها توانستند با هیئت ایستگاه بین المللی فضائی، مایکل فینک (Maykel Fink)، یوری پونچاک (Yuri Ponchak) و آندورا ماگنوس (Andora Magnus) تماس بگیرند. دانش آموزان همچنین ضمن آشنائی با مجموعه یادواره گاگارین، با رهبران بخش موشکی- فضائی روسیه نیز دیدار کردند. در روزهای آتی چنین کلاسهائی در بسیاری از مدارس روسیه نیز تشکیل خواهد شد.

تنها موضوعی که رسانه های جمعی روسیه در زادروز یوری گاگارین بفراموش سپردند این بود که؛ اتحاد شوروی بعد از پیروزی در جنگ کبیر میهنی، ضمن بازسازی ویرانیها عظیم بجا مانده از جنگ و التیام زخمهای کاری آن، برنامه های گسترده ای را در زمینه تحقیقات علمی- تکنولوژیکی به اجرا گذاشت و درست در سالهائی که، غرب امپریالیستی و در رأس آن، ایالات متحده آمریکا، جنگهای خونینی را برای حفظ موقعیت و منافع غارتگرانه خود در مستعمرات و فتح سرزمینهای جدید « وحشیان»، تصرف ثروتهای ملی آنها، جنگهای خونینی برعلیه جنبشهای رهائی بخش ملی و خلقهای آزادیخواه جهان براه انداخته و در کشورهای مختلف، به انجام کودتاهای ضد ملی، اقدامات و توطئه های ضد انسانی مشغول بودند، با فرستادن یوری گاگارین بعنوان اولین سفیر زمینیان به فضای کیهانی و فتح آن، جهانیان را شگفت زده کرد.

در حالیکه اتحاد شوروی سوسیالیستی نه فقط در زمینه علوم فضائی و تسخیر کیهان، حتی در بسیاری از عرصه های علوم و فنون و امور اجتماعی، مثل انحلال بیکاری، بی مسکنی، بیسوادی و غیره اولین بود، امپریالیسم جهانی، با هزینه کردن ثروتهای غارت شده مردم جهان، با بیش از پانصد پایگاه نظامی و جاسوسی این کشور را محاصره کرده و با تطمیع و سازماندهی خائنان، تبلیغات خصمانه گسترده ای را برعلیه سوسیالیسم و کتمان توانائیها و تحریف دستاوردهای خارق العاده آن، براه انداخته بود. نتیجه همه این اقدامات، آن بود که به فاجعه عظیم بشری در سالهای آغازین آخرین سده قرن گذشته، منجر شد.

من هم به سهم خود ضمن بزرگداشت روز تولد یوری گاگارین، همصدا با همه انسانهای آزاده جهان، لعن و نفرین ابدی خود را نثار خائنان به اتحاد شوروی و همه خائنان تاریخ، قاتلان شوراها و تخریب کنندگان سوسیالیسم نموده و به همه آنان که، از متن چپ بریده و امروز، علیرغم مشاهده شرایط زندگی دردناک مردم جهان، بویژه وضعیت اسفبار خلقهای شوروی، هنوز هم بر «ناکارآمدی» سوسیالیسم تاکید ورزیده و نظام ضد انسانی و انگلی سرمایه داری را تمدیح می کنند، توصیه می کنم، در جوّی فارغ از اغراض درونی که بی شک، محصول داده ها و تبلیغات امپریالیسم و ارتجاع جهانی است، واقعیتهای شوروی را مستقلانه بیاموزند و سپس در مورد توانائیها و حقانیت سوسیالیسم علمی به قضاوت نشینند. مطمئنا، اگر این دوستان پیشین بخواهند، می توانند آنقدر شهامت و شجاعت در خود بیابند که مواضع مارکس و انگلس و دیگر کمونیستها را بعد از سرکوبی خونین کمون پاریس، سرمشق خویش قرار دهند.

تهیه و تنظیم بر اساس داده های رسانه های تصویری و اینترنتی روسیه

م.ا. شیزلی