تاریخچه موشکی ایران

تلاش های ایران برای ساخت موشک های بالستیک با برد زیاد و توپخانه هایی با برد بالا را میتوان به سه دوره زمانی تقسیم کرد

تلاش های ایران برای ساخت موشک های بالستیک با برد زیاد و توپخانه هایی با برد بالا را میتوان به سه دوره زمانی تقسیم کرد. دوره اول بین سال های(۱۹۷۷- ۱۹۷۹).دوره دوم در خلال جنگ با دشمن بعثی حوالی سالهای(۱۹۸۰- ۱۹۸۸) و دوره سوم بعد از جنگ در سال(۱۹۸۸)به بعد.

از مرحله دوم به بعد ساخت موشک وارد فاز جدیدی شد و ساخت و طراحی موشک ها به تعداد بالا و همزمان با شرایط خاص انجام شد.(میتوان عنوان کرد که با توجه به اینکه ایران در خلل جنگ ۸ ساله تاثیر موشک های بالستیک و فناوری موشکی را درجنگ و استراتژی دفاعی به خوبی درک کرد و بعد از جنگ به سمت استراتژی دفاع موشکی نامحدود روی ورد).

بعد از پایان جنگ ایران کوشید که با کمک گرفتن از مهندسین خارجی برزگ که از کشور خود رانده شده و یا بیکار بودند به توسعه فناوری موشکی خود بپردازد.برنامه موشکی ایران به سرعت پیش رفت و باعث حیرت جهانیان گشت.

● سوخت جامد

پایه و شالوده اصلی استفاده از این نوع سوخت موشک های عقاب و شاهین ۲ بودند.

ایران از این فناوری به صورت سیتماتیک برای تولید توپخانه های صحرایی خود استفده کرد که باعث ساخت توپخانه های گروه فجر,نازعات و زلزال گردید.تلاش های اولیه به پشتوانه کمک های فنی و تکنولوژیکی چین انجام شد.در همین راستا کارخانه های مونتاژ و تولید صنعتی زیادی در خلال سال های ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۲ ایجاد شد.ایران با سرعتی باور نکردنی از چین پیشی گرفت و در ساخت این محصولات از کمک چین بی نیاز گشت.

● سوخت مایع

بعد از جنگ,ایران به ازمایش موشک هایی با سوخت مایع روی اورد از جمله موشک اسکاد-بی که به وسیله مهندسی معکوس ساخته شده بود.نمونه بومی موشک اسکاد-بی به نام شهاب-۱ شناخته میشد که دوباره طراحی و ساخته شده بود.

بعد از شهاب ۱ نوبت به شهاب ۲ بود که از روی موشک اسکاد-سی طراحی و تولید شده بود.اخرین موشک از این گروه در حال حاضر موشک شهاب ۳ است.تمامی این برنامه ها با کمک های فنی روسیه و کره شمای انجام شد.ایران طرح های زیادی را برای ساخت موشک های شهاب ۴(موشکی برای حمل ماهواره),موشک شهاب ۵ و شهاب ۶ در دست اجرا دارد که اطلاعات کمی از انها وجود دارد و شاید نوع ۵ و ۶ ان وجود خارجی نداشته باشند.طبق برخی گمانه زنی ها ایران برای گسترس موشک های خود از موشک کره ای تیپدانگ ۲ که در چهارم جولای سال ۲۰۰۶ ازمایش شد استفده میکند(اینها همگی حدس و گمانه زنی هایی است که توسط سرویس های اطلاعاتی غربی بیان شده است).

● گروه موشک های تاکتیکی ایران

▪ موشک فاتح-۱۱۰:

موشک فاتح-۱۱۰ یکی از پیشرفته ترین موشک های بالستیک برد کوتاه است که با دقتی ۱۰ متری قدرت زیادی در نبرد های نزدیک به نیروهای مسلح میبخشد.این موشک بردی ۲۰۰ کیلومتر در نوع اول و ۲۵۰کیلومتری در نوع دوم دارد.

▪ موشک چند کلاهکه فجر ۳:

موشک چند کلاهکه فجر ۳ ایران یک موشک پیشرفته بالستیک است.این موشک به صورت بومی و با سوخت مایع گسترش داده شده است از برد این موشک اطلاعاتی در دسترس نیست.این موشک با توجه به چند کلاهکه بودن از قدرت تخریب بالا در حجم وسیعی برخوردار است.طبق برخی گمانه زنی ها فجر ۳ از کلاهکی ۳ قسمته ساخته شده است.

▪ موشک شهاب ۳:

موشک شهاب ۳ اولین موشک بالستیک میان برد ایران است.مدل اول این موشک که با نام Shahab-۳A شناخته میشود بردی برابر ۱۳۰۰ کیلومتر را دارست.مدل بعدی این موشک که با نام Shahab-۳B شناخته میشود از کلاهکی سنگین تر بهره میگیرد و توانایی هدف قرار دادن اهدافی در ۲۰۰۰ کیلومتری را داراست.نوع اخر این موشک Shahab-۳d نامیده میشود که بردی بین ۲۲۰۰ تا ۳۰۰۰ کیلومتر را داراست.

▪ موشک شهاب ۴:

از این موشک اطلاعات زیادی در دسترس نیست.این موشک در پیشبرد برنامه های فضایی ایران مورد استفاده قرار میگیرد که از سوخت مایع استفده میکند و از موتوری ۲ مرحله ای سود میبرد.

تقسیم بندی گروه های موشکی جمهوری اسلامی ایران:

▪ توپخانه صحرایی:

ـ فجر-۲

ـ فجر-۳

ـ فجر-۵

ـ فجر-۲۷

ـ عقاب

▪ موشک های بالستیک با برد کوتاه:

ـ سمید(توپخانه)

ـ تندر-۶۹(توپخانه)

ـ شاهین۲(توپخانه)

ـ نازعات(توپخانه)

ـ زلزال(توپخانه

ـ فاتح-۱۱۰

ـ صیغه

▪ موشک های بالستیک میان برد:

ـ آر-۱۷ ایی نسخه ای از موشک اسکاد- بی

ـ شهاب-۱

ـ شهاب-۲

ـ شهاب-۳

ـ فجر-۳(چند کلاهکه)

ـ قدر-۱۱۰

▪ موشک های بالستیک برد بلند:

ـ شهاب-۴(وضعیت نامعلوم)

ـ شهاب-۵(وضعیت نامعلوم)

ـ شهاب-۶(وضعیت نامعلوم)

حورا شکیبی ممتاز

امیرحسام ملائی یگانه

http://moshaki-nezami.blogfa.com