معرفی F ۱۶ E F شاهین صحرا

هواپیمای اف ۱۶ مدل های ئی و اف یا همان بلاک ۶۰, جدیدترین, به روز ترین و مدرن ترین جنگنده های صادراتی حال حاضر جهان هستند که فعلاً, تنها توسط امارات متحده عربی و به تعداد ۸۰ فروند, ۵۵ فروند تک سر نشینه مدل ئی و ۲۵ فروند دو سرنشینه مدل اف, سفارش داده شده اند

● F-۱۶ E/F شاهین صحرا، مدرن ترین جنگنده صادراتی جهان

هواپیمای اف-۱۶ مدل های ئی و اف یا همان بلاک ۶۰، جدیدترین، به روز ترین و مدرن ترین جنگنده های صادراتی حال حاضر جهان هستند که فعلاً، تنها توسط امارات متحده عربی و به تعداد ۸۰ فروند، ۵۵ فروند تک سر نشینه مدل ئی و ۲۵ فروند دو سرنشینه مدل اف، سفارش داده شده اند.

این هواپیماها، که با نام دیزرت فالکون یا شاهین صحرا نیز شناخته می شوند، جزء پیچیده ترین هواپیماهای روز جهان به شمار آمده و به راستی هم اکنون، می توان آن را سلاح برتر نامید. پس از ادامه نیافتن تولید هواپیمای اف-۱۶ ایکس ال که در پست های قبلی معرفی شد، امارات متحده عربی نیاز خود را به یک جنگنده همه منظوره دوربرد تسلیم شرکت های هواپیمایی نمود. در همین راستا، هواپیماهایی چون یوروفایتر و رافال نیز به امارات پیشنهاد گردید، اما نهایتاً، هواپیمای اف-۱۶ بلاک ۶۰ شاهین صحرا، به عنوان برنده این خرید شناخته شد. برای افزایش برد این هواپیما، در این جنگنده از مخازن سوخت تطبیقی که در بالای ریشه بال ها قرار گرفته اند، استفاده می شود. استفاده از این مخازن، بردی معادل ۱.۵۰۰ کیلومتر بدون سوخت گیری هوا به هوا به این هواپیمای نسبتاً کوچک می دهد که بردی بسیار عالی محسوب می شود.

سیستم هدف گیری و مسیریابی شبانه که در مدل های قدیمی تر اف-۱۶، مانند تسلیحات در زیر بدنه نصب می شد، هم اکنون در دماغه هواپیما جاسازی شده است. هم چنین استفاده از سیستم فوق العاده پیشرفته مغشوش کننده الکترونیکی، دیگر این هواپیما هدف موشک های زمین به هوای روسی SA-۱۰ و SA-۱۲ قرار نخواهد گرفت. این هواپیما، مجهز به صفحه نمایش های پنج در پنج اینچی رنگی است که برای آگاهی از موقعیت فعلی خلبان به بهترین نحو در نظر گرفته شده است. به دلیل افزایش وزن این نمونه جدید هواپیما به علت به کارگیری سیستم های جدیدتر و پیچیده تر، این هواپیما برای پیشرانش خود، از آخرین، جدیدترین و پر قدرت ترین موتورهای نسل F-۱۱۰ جنرال الکتریک با کد F-۱۱۰-GE-۱۳۲ استفاده می نماید که با تولید ۳۲.۰۰۰ پوند نیروی تراست، موتورهای واقعاً نیرومندی بوده و اف-۱۶ شاهین صحرا را قادر می سازند که به سرعت های تا دو ماخ نیز دست پیدا کند.

این جنگنده جدید، قابلیت استفاده از تمامی موشک های نسل جدید مانند آسرام و موشک های قدیمی تر سایدوایندر و آمرام را داشته و قادر است که با استفاده از موشک های هوا به زمین پیشرفته AGM-۱۵۴ و AGM-۸۴E درس خوبی نیز به اهداف زمینی بدهد! این هواپیما در حقیقت برای جایگزینی هواپیمای موفق ضد تانک A-۱۰ تاندربولت توسعه یافت و هم اکنون نیز به خوبی آشکار شده است که این هواپیمای جنگنده، در ماموریت های ضد تانک، بی نظیر می باشد. هر چند این هواپیما از ابتدا با بال های دلتا شکل طراحی شده بود، اما ضعف بال های دلتایی در پرواز و عملیات در ارتفاع کم و ماموریت های ضد تانک که دقیقاً مسئله مد نظر شاهین صحراست، این برنامه را لغو نموده و اف-۱۶ بلاک ۶۰، با همان بال های معمولی طراحی شد. این هواپیما، قادر است از عهده ایفای نقشهای برتری هوایی، دفاع منطقه ای و گشت دریایی به شایستگی بر آید.

نویسنده:آرمان