سیستم دفاعی موشکی TOR M۱ ۹M۳۳۰

عملکرد موشک انداز زمین به هوای TOR M۱ بر نوعی سیستم دفاع هوایی متحرک مبتنی است که با هدف کاربرد در ارتفاعات متوسط, کم و بسیار کم جهت مقابله با انواع هواپیماهای ثابت و متحرک طراحی شده است

عملکرد موشک انداز زمین به هوای TOR-M۱ بر نوعی سیستم دفاع هوایی متحرک مبتنی است که با هدف کاربرد در ارتفاعات متوسط، کم و بسیار کم جهت مقابله با انواع هواپیماهای ثابت و متحرک طراحی شده است.

این موشک انداز به سیستم حفاظت هسته ای، بیولوژیکی و شیمیایی (NBC (nuclear, biological and chemical مجهز بوده و قادر است هدف مورد حمایتش را در هر نوع شرایط جوی از انواع حملات مصون نگاه دارد.

سیستم پیشرفته TOR-M۱ با ترکیب و اصلاح روش های به کار رفته در تجهیزات متحرکی که مختص پرتاب موشک هستند و اصطلاحا به آنها Threshold Limit Value یا TLV اطلاق می گردد، طراحی شده و در ترافیک های هوایی شدید نیز توانایی عملکرد خود را حفظ می کند.

به طور کلی هر سیستم TOR - که ساخت کشور روسیه است - به ۳ تا ۵ فروند از تجهیزات دفاعی دیگر که هر یک به ۴ عدد TLV مجهز شده اند متصل است. هر TLV از ۸ موشک انداز آماده به شلیک، رادارها، سیستم کنترل آتش و امکان دریافت دستور حمله توپخانه ای تشکیل شده است.

این جنگ افزار قادر است به طور اتوماتیک چه در حالت سکون و چه در حال حرکت شلیک نماید. فواصل شلیک که معمولا بر روی ۳ دقیقه تنظیم می شود، بر حسب نوع واکنش دریافتی متغیر است، فاصله زمانی استاندارد بین مدت زمان تشخیص هدف تا پرتاب موشک ۵ الی ۸ ثانیه است. زمان واکنش نیز از ۳.۴ ثانیه برای هدف های ثابت تا ۱۰ ثانیه برای هدف های متحرک، متغیر است. هر بخش به طور جداگانه می تواند به دو هدف کاملا مجزا شلیک نماید.

TOR-M۱ قادر به تشخیص و ردیابی ۴۸ هدف در حداکثر فاصله ۲۵ کیلومتری است و به طور همزمان دو هدف با سرعت ۷۰۰ میلی ثانیه و مسافت ۱ تا ۱۲ کیلومتری را دنبال می کند. هدف هایی که در ارتفاعات ۶ تا ۱۰ مایلی قرار دارند بیشترین امکان نابودی را دارا هستند.

راکت عمودی موجود در این موشک انداز تا gs ۳۰ امکان مانور دارد و به یک کلاهک ۱۵ کیلوگرمی حامل مواد منفجره که با یک فیوز فعال می گردد، مجهز است. این سیستم تا اندازه ای شبیه به یک جنگ افزار تعقیب کننده است که در حال متحرک نیز هدف را کنترل می کند، به یک آنتن ، یدک کش های مجزا و محفظه ای سرپوشیده جهت تامین امنیت در مواقع لزوم نیز مجهز است. این موشک انداز جهت مقابله با سلاح های پیشرفته و موشک اندازهای کروز نیز وسیله مناسبی است .

اولین بار سیستم TOR در نیروی هوایی ارتش روسیه به کار گرفته شد. نیروی دریایی روسیه نیز نوع مخصوصی از این جنگ افزار را که SA-N-۹ نامیده می شد به کار گرفته است.

کشور چین طی سال های ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۲، ۵۰ فروند از موشک اندازهای نیروی دریایی را خریداری نموده است. ارتش یونان ۲۱ سیستم Tor M-۱ را در اختیار دارد.

در عین حال دولت روسیه استفاده از این جنگ افزار به سایر کشورها نیز پیشنهاد داده است. هزینه اعلام شده برای به کارگیری چنین سیستمی ۷۰۰ میلیون دلار اعلام شده و تحویل آن از نوامبر ۲۰۰۶ آغاز و انتظار می رود تا سال ۲۰۰۸ ادامه یابد.