سوخوی ۲۷ فلانکر

در اواسط سال ۱۹۷۰ میلادی نیروی هوائی ایالات متحده اف ۱۵ ایگل و اف ۱۶ فالکن را به خلبانان بلوک شرق معرفی کرد این هواپیماها کارائی بسیار زیادی داشتند

در اواسط سال ۱۹۷۰ میلادی نیروی هوائی ایالات متحده اف ۱۵ ایگل و اف ۱۶ فالکن را به خلبانان بلوک شرق معرفی کرد. این هواپیماها کارائی بسیار زیادی داشتند.

اما در سال ۱۹۸۰ تولید سوخوی ۲۷ و میگ ۲۹ فالکروم در بلوک شرق میدان بازی را هم‌تراز کرد. اولین فلانکر آزمایشی در تاریخ ۲۰ می ۱۹۷۷ پرواز کرد اما در سال ۱۹۸۴ به‌نام فلانکربی‌ وارد خدمت شد. این هواپیما دراوایل خدمت خود همزمان ۴۰ رکورد جهانی در ارتفاع و سرعت برخاست برجای گذاشت. این هواپیما برد بلند روسی قابل مقایسه با هواپیمای برد بلند روسی قابل مقایسه باهواپیمای اف ۱۵ آمریکائی می‌باشد ولی در خیلی جهات بهتر از آناست. این هواپیما دارای انواع مختلف دریا پایه یا ناونشین، آموزشی و شکاری بمب‌افکن می‌باشد. نوع دریا پایه آن دارای بال‌های جمع شونده می‌باشد که به سوخوی ۳۳ معرفو است. سوخوی ۳۴ نیز نوع دو نفره آن است دارای صندلی‌های کنار هم و دماغ تغییر یافته می‌باشد. بدنه این هواپیما از آلیاژ لیتیوم (آلومینیوم سبک و پیشرفته) می‌باشد.

این هواپیما دارای دو موتور بسیار اقتصادی بوده و همچنین دارای سیستم خوب کنترل پرواز است.در نمایش‌های مختلف هوائی این هواپیما نشان داد که در زاویه‌های حمله زیاد قابل کنترل است. در این هواپیما خلبان نمی‌تواند وارد چرخش‌های کشنده شود و با فشار جاذبه بیش از حد مواجه شود. این امکان از طریق سیستم پیچیده چهارتائی پرواز با سیم که با محدود کننده‌های جاذبه و زاویه حمله زیاد کنترل می‌شود مهیا شده است.

وجود دو سکان عمودی قابلیت کنترل پرواز را بسیار بالا برده است.

به این دلالیل سوخوی ۲۷ بین خلبانان و کادر فنی معروفیت زیادی دارد.

این هواپیما دارای سیستم پیشرفته و پیچیده کنترل جنگ افزار می‌باشد.

سوخوی ۲۷ دارای رادار پالس داپلر RLPK۲۷ که ضد پارازیت است می‌باشد که با رهگیری کامل و سیستم نگاه به پائین، قابلیت شلیک به طرف پائین را به این هواپیما می‌دهد. برد این رادار ۲۴۰ کیلومتر می‌باشد و می‌تواند به‌طور همزمان ۱۰ هدف را در ۱۸۵ کیلومتری رهگیری کند و خلبان می‌تواند همزمان به ۲ هدف شلیک کند.

در صورت از کار افتادن رادار خلبان می‌تواند از سیستم الکترواپتیکال استفاده کند.

این سیستم شامل یابنده لیزری با برد ۸ کیلومتر و همچنین سیستم جستجوگر مادون قرمز و سیستم رهگیری با برد ۵۰ کیلومتر است.

همچنین این سیستم به کلاه خلبان نیز وصل می‌شود و خلبان می‌تواند با حرکت دادن سر خود هدف را رهگیری کند.

این هواپیما دارای یک تیربار ۱۳۰ میلیمتری CANON با ۱۵۰ دور در دقیقه به همراه با موشک‌ەای هوا به هوا و هوا به زمین، انواع بمب‌ها و راکت‌های مختلف، مخزن‌های سوخت جدا شونده و پدهای ECM (۵) که در ۱۰ مقر خارجی نصب می‌شوند.

این هواپیما پیشرفته در حال حاضر نه تنها در خدمت ارتش روسیه بلکه در بقیه کشورهای مشتر المنافع، چین و ویتنام و هند نیز خدمت می‌کند.

همچنین کشور چین گواهینامه ساخت سوخوی ۲۷ را خریداری نموده است.

کارخانه سوخو در سال ۱۹۹۷ قراردادی در حدود ۱۸۰ میلیون دلار برای فروش ۶ فروند سوخوی ۲۷ با ویتنام امضا کرد.

این هواپیماها شامل ۲ فروند سوخوی ۲۷SK و ۴ فروند سوخوی UB ۲۷ (نوع آموزشی سوخو) بود. کارخانه ۴ فروند از این هواپیماها را تولید کرد که ۲ فروند از آن‌ها هنگام انتقال به ویتنام به آپارتمانی واقع در ایرکوتسک برخورد کرده و سقوط کردند. کشور ویتنام قصد خرید ۲۴ فروند هواپیمای پیشرفته سوخو را به ارزش ۸۰۰ میلیون دلار را از روسیه دارد.

● مشخصات سوخوی ۲۷

▪ نوع هواپیما شکاری بمب افکن چند منظوره

▪ تعداد خدمه ۱ و ۲ نفره

▪ سال ساخت ۱۹۷۷ میلادی

▪ موتور ۲ موتور ۳۱F -AL لیولکا، توربوفن

▪ قدرت موتور ۲۷۵۵۷ پوند

▪ سقف پرواز ۵۹۰۵۵ پا (تقریباً ۱۹۶۸۵ متر)

▪ سرعت ۲۵۰۰ کیلومتر در ساعت

▪ برد ۴۰۰۰ کیلومتر

۱) فلانکو: نام انتخابی ناتو برای سوخو ۲۷ به معنی نگهبان جناهین

۲) ایگل: نام اف ۱۵ به معنی عقاب

۳) فالکن: نام اف ۱۶ به معنی بازجنگی

۴) فالکروم: نام انتخابی ناتو برای میگ ۲۹ به معنی شاهین ترازو

۵) Electronic Counter Measures پادکارهای الکترونیکی