فرانک ویتل

فرانک ویتل در اول ژوئن ۱۹۰۷ در شهر کاونتر در انگلستان متولد شد خانواده اش زمانی که او نه ساله بود, از کاونتر مهاجرت نمودند و پدرش که یک متخصص مکانیک بود, کارخانه رینگ پیستون لیمینگتون را خرید

فرانک ویتل در اول ژوئن ۱۹۰۷ در شهر کاونتر در انگلستان متولد شد. خانواده‌اش زمانی‌که او نه ساله بود، از کاونتر مهاجرت نمودند و پدرش که یک متخصص مکانیک بود، کارخانه رینگ پیستون لیمینگتون را خرید. فرانک تحصیلات خود را از مدرسه ابتدائی میلورتون شروع کرد و پس از اتمام آن به کالج پسران لیمینگتون رفت. فرانک جوان که همیشه به هواپیما علاقه‌مند بودف همواره به‌عضویت نیروی هوائی می‌اندیشید. او برای مهندسی ثبت نام کرد و موفق شد امتحانات کتبی را پشت سر بگذارد.

اما چون قدش به اندازه کافی بلند نبود، در آزمون ورودی رد شد. یکی از آموزگاران فیزیک فرانک که از رد شدن او بسیار متأسف شده بود، یک لیست از تمرین‌هائی به او داد که فکر می‌کرد روی قد او تأثیر بگذارد. بعد از شش ماه قد فرانک سه اینچ بلندتر شد و مجدداً برای پیوستن به نیروی هوائی ثبت نام کرد، اما این‌بار نیز رد شد. علت رد شدن فرانک در دومین مراجعه‌اش این بود که او قبلاً در بررسی‌های پزشکی پذیرفته نشده بود و طبق قانون نیروی هوائی در آن‌زمان اگر کسی یک‌بار در بررسی‌های پزشکی ردمی‌شد، دیگر هرگز نمی‌توانست وارد نیروی هوائی شود.

فرانک برای سومین بار جهت پیوستن به نیروی هوائی ثبت نام نمود. اما این‌بار از مردود شدنش در بررسی‌های پزشکی گذشته چیزی به آن‌ها نگفت و بالاخره توانست وارد نیروی هوائی شود و در نیروی هوائی سه سال به‌عنوان کمک مکانیک آموزش دید و با پشتکاری که از خود نشان داد، توانست شانس تحصیل در دانشگاه افسری و پرواز را به‌دست آورد.

براساس قوانین دانشگاه در آن‌زمان، پنج شاگرد اول هر دوره شانس راه‌یابی به دوره آموزش پرواز را پیدا می‌کردند و ویتل در آن دوره نفر ششم شده بود، اما آزمون پزشکی که قبلاً برای فرانک دردسرهای زیاد درست کرده بود این‌بار برای او خوش شانسی آورد. شاگردی که نفر اول آن‌دوره شده بود، در آزمون پزشکی رد شد و ویتل با پنهان کردن بیماری دندان‌هایش توانست به دوره آموزش پرواز راه یابد. ویتل دوره آموزش پرواز خود را با موفقیت به پایان رساند و در ۱۹۲۷ توانست با یک هواپیما دوباله آورو _ ۵۰۴ کا به تنهائی پرواز کند.

او در طول مدتی که در نیروی هوائی آموزش می‌دید، در یک اتاق مشترک با شخصی به نام رالف دادل ویلیامز اقامت داشت. این شخص بعدها تأثیر مهمی بر زندگی ویتل و توسعه موتور جت گذاشت. بعد ازاینکه ویتل دوره آموزش خود را به پایان رساند، ابتدا به اسکادران ۱۱۱ نیروی هوائی انگلستان و سپس در ۱۹۲۹ به‌عنوان معلم به مدرسه پرواز مرکز نیروی هوائی ۲ فرستاده شد. در آنجا بود که ایدهٔ یک موتور جدید برای هواپیماها در ذهن او شکل گرفت. با کمک افسر پرواز جان جانسون او توانست، ایده‌هایش را در رابطه با پیشرانه جت به دانشمندان وزارت هوانوردی ارائه دهد اما از آنجا که فضا علم دنیا در آن زمان هنوز آمادگی پذیرش ایده‌های پیشرفته ویتل را نداشت، ایده‌های او ناکارآمد قلمداد شدند.

در پی موفقیت‌های ویتل او به دیگب در جنوب شرقی کانادا فرستاده و با یک درجه ارتقاء، افسر پرواز شد.در دیگب ویتل با همسر اول خود دروتی در ۲۴ مه ۱۹۳۰ ازدواج کرد. در پایان همان سال ویتل به واحد آزمایش هواپیماهای دریائی در فلیکستاو فرستاده شد. در آنجا مجدداً سعی کرد ایده‌هایش را در رابطه با موتور جدید مطرح کند، اما موفق نشد. تا اینکه با هم‌اتاقی سابقش، رالف مجدداً ملاقات کرد. رالف که به ایده‌های ویتل ایمان داشت، سعی کرد باری ساخت اختراع ویتل پول تهیه کند، اما موفق نشد.

پس از سفر به فلیکستاو، ویتل برای گذراندن یک دوره مهندسی مخصوص افسران در آگوست ۱۹۳۲ به هنلو فرستاده شد. او توانست دوره مهندسی خود را به بهترین نحو، دوازده ماه زودتر از برنامه به پایان برساند. به‌همین خاطر وزارت هوانوردی به او اجازه داد، در یک دوره علوم مکانیک در کمبریج شرکت کند. در جولای ۱۹۳۴ ویتل برای گذراندن دوره علوم مکانیک وارد کالج پیترهاوس شد. از آنجاکه در هنلو، ویتل دوره مهندسی را گذرانده بود، بدون گذراندن سال اول دوره سه ساله کالج وارد سال دوم آن دوره شد.

حسین گودرزی