معرفی مرکز پزشکی هواپیمائی جمهوری اسلامی ایران

مرکز پزشکی هواپیمائی خدمات خود را در زمینه بهداشت و سلامت مسافران و خدمه و کارکنان هواپیمائی جمهوری اسلامی ارائه می نماید

این مرکز در داخل و شرکت هواپیمائی جمهوری اسلامی ایران فعالیت دارد که بنابر دعوت مدیریت روابط عمومی آن شرکت در ۲۲ آبان ماه ضمن بازدید از آن مرکز مصاحبه‌ای با آقای دکتر محمدرضا رجبی مدیر کل مرکز پزشکی داشتیم و با راهنمائی دکتر محمدرضا سعادت از این مجموعه بسار ارزشمند با تجهیزات منحصر به فرد خود، که مدرن و مطابق با استانداردهای جهانی مورد نیاز در خصوص گوش، حلق، بینی، چشم، تمامی آزمایشات، اطاق عمل، ICU,CCU اورژانس و دارای متخصصان مجرب و با تجربه می‌باشد که این مکان در هیچ ایرلاین داخلی وجود ندارد آشنا شدیم و برای معرفی بیشتر این مرکز به خوانندگان عزیز نشریه به صورت گزارش و مصاحبه به رشته تحریر در آوردیم. مرکز پزشکی هواپیمائی خدمات خود را در زمینه بهداشت و سلامت مسافران و خدمه و کارکنان هواپیمائی جمهوری اسلامی ارائه می‌نماید.

۱) بهداشت و سلامت کارکنان و خدمه‌پروازی با توجه به اهمیت سلامت خلبان و گروه پروازی در این مرکز آزمایشات لازم که دارای استاندارد جهانی ایکائو هستند قبل از استخدام، قبل از اخذ مجوز و گواهینامه پروازی و در طول خدمت انجام می‌شود. در ضمن با توجه به اهمیت سلامت کارکنان شرکت در تأثیر آن در امنیت بیشتر پروازها آزمایشاتی نیز قبل از استخدام کارکنان انجام می‌شود و در طول خدمت نیز این امر ادامه دارد خصوصاً برای کارکنان کیترینگ که ارتباط مستقیم با غذای داخل پروازها دارند انجام می‌شود.

۲) بهداشت و سلامت مسافران هواپیمائی

این واحد دارای قسمت صدر مجوز پرواز برای مسافران بیمار که ممنوعیت پرواز نداشته باشند نیز می‌باشد Passenger medcal clearance unit در این قسمت چک بیماران که قصد سفر با هواپیما را دارند قبل از پرواز به‌صورت رایگان انجام می‌شود و بیماران به دو دسته تقسیم می‌شوند:

مسافرینی که با اخذ مجوز پرواز یا اجازه پزشکی از پزشکان هوائی می‌توانند با هواپیما سفر کنند:

▪ بیماران بعد از اعمال جراحی

▪ کسانی که شکستگی عضو یا اعضاء دارند.

▪ بیماران روانی که احتمال ایجاد مزاحمت برای سایرین می‌نمایند.

▪ بیمارانی که نیاز به همراه دارند

▪ بیماران قلبی - عروقی مانند سکته قلبی و فشار خون بالا و...

▪ کسانی که از صندلی چرخدار استفاده می‌کنند.

▪ بیماران ریوی خصوصاً بیمارانی که دچار تنگی نفس یا آسم می‌باشند.

▪ بیماران با ضربه‌های مغزی و شکستگی جمجمه.

▪ بیماران دارای بیماری مسافرت (حالت تهوع سرگیجه و... که در اثر تکان خوردن وسیله نقلیه در فرد ایجاد می‌گردد).

▪ بیماران بیهوش یا در حال اغماء.

▪ بیمارانی‌ که به‌صورت خوابیده سفر می‌کنند.

▪ خانم‌های باردار (قبل از هفته ۳۲ حاملگی اجازه پرواز دارند).

▪ بیماری‌های گوش و حلق و بینی مانند سینوزیت‌های شدید و گوش دردها و...

▪ نوزادان در ماه اول زندگی.

▪ بیماران دارای بیماری‌های واگیر و عفونی.

▪ بیماری‌های خونی مانند کم خونی و سرطان‌های خون.

▪ عفونت‌های پوستی به‌خصوص عفونت‌های پوستی غیر قابل تحمل

▪ بیماری‌های گوارشی مانند زخم‌های معده و اثنی عشر که خون‌ریزی دهنده هستند.

▪ فتق‌های بزرگ شکمی و انسداد روده.

▪ بیماران ناتوان با کهولت سن و ضعف مزاج.

▪ اهداء خون اخیر.

▪ صرع

این بیماران پس از مراجعه به مرکز پزشکی هواپیمائی توسط پزشکان مجرب معاینه می‌شوند. این بیماران به سه دسته تقسیم می‌شوند:

۱) بیماران عادی در صورتی که تشخیص داده شود که مسافر با اشغال یک صندلی می‌تواند سفر مطمئنی داشته باشد توصیه‌های لازم را ضمن درجه در برگ مخصوص همراه مسافر بیمار به خود بیمار نیز توصیه‌های لازم را می‌نماید و مسافر می‌تواند فقط با پرداخت هزینه یک صندلی به‌صورت ۲) عادی و هزینه معمولی سفر خود را انجام دهد.

بیماران نیازمند به برانکارد و همراه در صورتی که پزشک تشخیص بدهد که مسافر باید با استفاده از برانکارد سفر کند و یا بیمار نیازمند به پزشک و یا پرستار همراه با برانکار یا بدون برانکارد باشد نیز توصیه‌های لازم به بیمار گفته شده و در برگ مخصوص همراه بیمار نیز ثبت و حداکثر تا ۷۲ ساعت هماهنگی لازم جهت سفر بیمار فراهم می‌شود در ضمن در صورت اورژانسی بودن این امکان وجود دارد تا در کمتر از ۲۴ ساعت هماهنگی لازم انجام شود در این صورت مسافر فقط هزینه نصف صندلی‌های اشغال شده در هواپیما و یک سر بلیط همراه (پزشک یا پرستار) را پرداخت می‌کند.

۳) در صورتی که پزشک لازم بداند به همراه مسافر بیمار، پرستار و یا پزشک همراه نیز باشد. این مرکز از نیروهای پزشک و پرستار خود که دوره‌های لازم را دیده و تخصص لازم را دارند به همراه بیمار و در طول سفر اعزام می‌نماید و در صورت نیاز بیمار این مرکز امکان آن را دارد که کلیه امکانات مدرن روز مورد نیاز یک اطاق ICU و CCU مطابق استاندارد جهانی و تأئید شده را بودن هیچ اختلالی در سیستم مخابراتی و امنیتی در هر کدام از پروازهای شرکت فراهم آورد که این هزینه در مقایسه یا سفر با آمبولانس‌های هوائی بسیار ناچیز است و می‌توان گفت در بعضی مسیرها کمتر ۵ درصد می‌باشد لازم به توضیح است در منطقه خاورمیانه این امکانات منحصر به فرد است.

● خاورمیانه این امکانات منحصر به فرد است

بیمارانی که ممنوعیت پرواز دارند:

۱) کم خونی شدید

۲) بیماری‌های مسری واگیردار

۳) انفارکتوس قلبی اخیر

۴) نارسائی قلبی اخیر

۵) زخم معده با خونریزی به مدت سه هفته

۶) جراحی شکم به مدت ۱۰ روز

۷) انفارکتوس مغزی اخیر

۸) جراحی بزرگ قفسه سینه

۹) بیماری‌های مسری و غیر قابل تحمل پوستی

۱۰) شکستگی سیم پیچ شده آرواره پائین

۱۱) بیماری روانی بدون همراه و آرام‌بخش

۱۲) انجام اعمال جراحی که نیاز به وارد نمودن هوا به‌داخل حفره‌های بدن دارند به‌مدت ۵ روز

۱۳) نوزادان قبل از هفته اول زندگی

۱۴) بیماری شدید مزمن تنفسی، تنگی نفس در حالت استراحت و یا پنوموتراکسی که درمان نشده باشد.

۱۵) آنژین یا در قفسه سینه در حال استراحت

۱۶) خانم‌های باردار بیش از ۳۲ و تا هفت روز اول بعد از زایمان

۱۷) بیماری کم خونی سلول‌داسی شکل گلبول قرمز

در انتهای گزارش مدیر کل مرکز پزشکی هواپیمائی جمهوری اسلامی ضمن آرزوی سلامتی کامل برای تمامی مسافران توصیه‌ای به کلیه بیماران که می‌خواهند با هواپیما سفر کنند داشتند:

مسافران عزیزی که هر کدام از موارد بیماری اعلام شده را دارند و یا کوچکترین مشکل تنفسی با حتی ترس از پرواز را دارند با مراجعه به هر یک از آژانس‌های هواپیمائی در سراسر کشور و خارج از کشور هنگام خرید بلیط فرم مسافران بیمار را دریافت دارند و به یکی از حدود ۶۰ مرکز داخلی و یا خارجی شرکت هواپیمائی مراجعه کنند و به‌صورت رایگان توسط پزشکان مجرب معاینه شوند و در صورت لزوم آزمایشات و یا تست‌های لازم را انجام دهند تا سفری مطمئن‌تر و با سلامت بیشتر داشته باشند.

در صورت استفاده از یک صندلی هزینه بیشتری نپردازند و مسافران عزیزی که امکان راه رفتن و بالا رفتن پله را به هر دلیل ندارند می‌توانند از امکانات ویلچر و بالابر و غیره در هر یک از پروازهای هما به‌صورت رایگان استفاده کنند فقط زمان گرفتن کارت پرواز برای سوار شدن به هواپیما باید وضعیت مسافر را اعلام نمائید تا اقدامات دیگر توسط کارکنان هما صورت گیرد و مسافران عزیزی که امکان استفاده از ویلچر را نداشته و نیاز به بارنکارد و یا امکانات کامل ICU و CCU پزشک همراه یا پرستار را دارند نیز می‌توانند از این امکانات در طول سفر بهره‌مند شوند. در این مورد هم مسافر می‌تواند فقط با پرداخت یک سر بلیط بلیط گروه، پزشک و یا پرستار همراه خود را پرداخت کند.

در ضمن در صورت پروازهای خارجی گروه همراه نیاز به ویزا ندارند و هر گونه خدمات داخل پرواز و ایجاد امکانات لازم برای CCU - ICU در داخل پرواز و استفاده از تمامی امکانات کاملاً رایگان می‌باشد.

در پایان باید دو موضوع مهم را متذکر شوم یکی این که مرکز پزشکی در تلاش است تا استاندارد بالاتری IOSA که نیاز سازمان هوا فضا و نیروهای مصلح و بخش هواپیمائی خصوصی و غیره نیز می‌باشد را در این مرکز داشته باشیم که مراحل تکمیلی آن به کمک متخصصان و کارکنان این مرکز در حال انجام می‌باشد. و دوم اینکه ما امادگی ارائه هرگونه خدمات در این مرکز به کلیه شرکت‌های هوائی داخلی و خارجی را داریم و ان‌شاءالله با هماهنگی‌های لازم بتوانیم از هزینه‌های موازی در شرکت‌های دیگر جلوگیری نمائیم.