اتحادیه بهترین ساختار برای رشد مجموعه­های هوافضایی است

در صنعت هوافضای كشور, شركت­های تخصصی غیردولتی یا غیرنظامی متعددی فعالیت دارند كه تا حدودی ناهماهنگ عمل می كنند در نتیجه نمی توانند هدفی درازمدت یا استراتژیك را برای خود تدوین كنند

دیدگاه دکتر سبزه­پرور، عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مدیرعامل سابق شرکت صنایع هوایی کشور

●ضرورت و نقش متولی در صنعت هوافضای کشور

در صنعت هوافضای كشور، شركت­های تخصصی غیردولتی یا غیرنظامی متعددی فعالیت دارند كه تا حدودی ناهماهنگ عمل می‌كنند؛ در نتیجه نمی‌توانند هدفی درازمدت یا استراتژیك را برای خود تدوین كنند. لذا وجود یك متولی برای تبیین آرمان­ها و اهداف استراتژیك ضروری به نظر می‌رسد.

بحث دیگری كه از لحاظ متولی مطرح است، ایجاد سازمان یا وزارتخانه و غیره می‌باشد كه البته این بحث هم مفید است، ولی سوال اساسی این است كه سیاست این متولی چه باید ‌باشد؟

افرادی باید تصمیم‌‌گیرنده باشند كه تخصص كار را همراه با ترجربه کاری در صنایع موجود داشته باشند و مشكلات كار را بدانند، ایجاد انگیزه كنند و از پیشنهادهای جانبی استفاده كنند كه در الگوی "اتحادیه" (که در ادامه در مورد آن بحث می­شود)، یك انجمن یا یک هیئت مدیره باید این ویژگی‌ها را داشته باشد. هیئت مدیره باید مثل سنسور (sensor) عمل كند و اهداف را مدام تحلیل كند، بن‌بست‌ها را ببیند و از جرقه‌های ذهنی كه صورت می‌گیرد، حداكثر استفاده را ببرد.

●متولی صنعت هوافضا باید به‌طور خودجوش به‌وجود آمده باشد

همچنین ارگان­هایی كه می‌خواهیم ایجاد كنیم، باید خود­جوش باشند نه اینكه از بالا یك ارگان یا وزارتخانه را به شركت­ها تحمیل كنیم؛ چون حداقل یكسال طول می‌كشد تا این ارگان شكل بگیرد و این به معنای این است که ما یك سال صنعت خود را تعطیل كرده‌ایم و هزینه و زمان زیادی را از دست داده‌ایم.

باید به تجربه كشورهای دیگر نگاه كنیم. مثلاً در آمریكا اكثر شركت­ها خصوصی هستند و دولت، آنها را حمایت می‌كند، بازار را برایشان تامین می‌كند و چون چرخهٔ جذب نیروهای متخصص را قوی كرده، شركت­ها رشد می‌كنند و تقریباً بازار دنیا را تسخیر كرده‌اند كه اگر به آمار تعداد هواپیماهای کوچک Aviation (General) قارهٔ آمریكا و عمدتاً آمریكای شمالی نگاه كنید، ۳ تا ۴ برابر كل دنیا است.

پس هر چیزی باید متناسب با نیازها رشد كند و رشد سرطانی هیچ وقت مفید نیست. یعنی ارگان یا وزارتخانه‌ای كه نداند نیازها و مشكلات چیست و می‌خواهد دستورالعمل تعریف و صادر كند، طبیعتاً نمی‌تواند موفق باشد.

●بهترین ساختار برای رشد مجموعه­های هوافضایی، ساختار اتحادیه است

طبیعتاً هر صنفی برای اعمال یك سری مقررات و ایجاد یكنواختی بین مجموعهٔ خود، اتحادیه‌ای تشكیل می‌دهد. لذا ما می‌توانیم برای مجموعه‌های حداقل بخش خصوصی هوافضا نیز پیشنهاد اتحادیه را داشته باشیم و اتحادیه می‌تواند مجموعهٔ این شركت­ها را كه در منافع مشتركی سهیم هستند، هدایت كند و با گرفتن یكسری امتیازات از دولت (مثلاً معافیت مالیاتی)، سبب رشد این مجموعه‌ها گردد.

البته اتحادیه باید با مدون­كردن مشكلات مجموعه و ارائهٔ آن به مسئولان كشور، توان پی‌گیری و برآوردن نیازهایش را داشته باشد و این بهترین روش به نظر می‌رسد. اتحادیه یك شکل قانون­مند است و دولت برای این تشكل احترام خاصی قائل است و آنرا پشتیانی می‌كند. دولت باید حمایت کند، نه دخالت. طبیعتاً نقش و پشتیبانی دولت در سیستم‌های موجود دنیا غیر قابل انكار است، حتی بوئینگ با همهٔ عظمتش بدون پشتیبانی سیا­سی دولت ورشكست می‌شود. حمایت دولت باید دراز مدت، مستمر و قانونمند باشد. همچنین دولت در بخش تأمین بازار نیز بسیار نقش دارد و باید این کار را به موقع انجام دهد.

اما حمایت دولت به معنی دخالت نیست. در كشور با وجود سازمان­های متعدد، ولی هنوز نیازها مشخص و مشکلات مدون نشده است. شركت­ها بیان­كنندهٔ واقعیت­های تخصصی صنعت هواپیمایی هستند چراكه هر روز با مشكلات دست و پنجه نرم می­کنند و می­توانند با مطرح کردن مشکلات از طریق اتحادیه­ها و انتقال آن به مسئولین، زمینهٔ رفع آنها را فراهم كنند. در اتحادیه چون یک گروه هم­درد هستند، مشکلات را می­بینند و می­توانند جمع­بندی کنند. ولی دولت با یک دورهٔ چهار ساله نمی­تواند به صنعت ثبات بدهد. من برای موفقیت در صنعت هوایی، داشتن اتحادیه و روش­های کنسرسیوم را پیشنهاد می­کنم.

پس برای اینكه حرف متخصصین این بخش را بشنویم، بیشتر از اتحادیه را قبول نمی‌كنیم. چرا كه بالاتر از اتحادیه، دولت است و تجربه نشان داده كه دولت در صنعت نتوانسته است كاری هدفمند انجام دهد و بخش خصوصی حداقل در دههٔ گذشته موفق‌تر بوده است.

●صنعت هوایی در کشور ما می­تواند رشد کند

هنوز صنعت هوایی در کشور در انحصار گروه خاصی نیست و می­تواند رشد کند. ما از تکنولوژی خوبی در این بخش برخورداریم و حجم خوبی از متخصصین هوافضایی داریم. به نظر من یکی از صنایعی که در همه زمان­ها برای مملکت ما می­تواند ارزش داشته باشد، صنعت هواپیمایی است که در زمان جنگ نیز به ما بسیار کمک کرد.

ما باید به صنعت هوایی بیش از گذشته بها دهیم. مناسب است یک جمله­ای از شهید مدرس بگویم که ایشان در آن زمان، این حساسیت را دید و در مجلس وقت فرمود: "اگر صنعت طیاره­سازی در ایران راه­اندازی نشود، همواره زیر سلطهٔ استعمار باقی خواهیم ماند." یعنی صنعت هواپیماسازی پلکان ترقی و جنگیدن با استعمار است و اگر شما آن ابزار را داشته باشید، می­توانید در مقابل استعمار بایستید.

مجتبی دهقان منشادی