نوید راهپیمایی فضایی به مسافران فضا

«دایسوك انوموتو» كه مدیر یك شركت ژاپنی است هم اكنون در حال تمرین برای پرواز فضایی اش است كه برای ماه سپتامبر برنامه ریزی شده است تمام پروازها به مقصد ایستگاه فضایی بین المللی ISS توسط فضاپیمای روسی سایوز صورت می گیرد

شركتی كه اولین گردشگران فضایی را به مدار زمین فرستاد، پیشنهاد راهپیمایی های فضایی را به مشتری های آینده ارائه كرد. شركت اسپیس ادونچرز (space adventures) اعلام كرد كه این گردش انتخابی علاوه بر هزینه ۲۰ میلیون دلاری پرواز، ۱۵ میلیون دلار ۸ میلیون یورو هزینه خواهد داشت. برای این منظور مسافران فضا می توانند به كمك یك ابزار خارجی متصل به ایستگاه فضایی بین المللی ISS كه EVA نامیده می شود ۵۱ ساعت را خارج از ایستگاه و در فضا سپری كنند.

اریك اندرسون مدیرعامل شركت اسپیس ادونچرز گفت كه شركت وی مشتری های بالقوه خود را برای راهپیمایی فضایی دارد. كسانی كه پول كافی داشته باشند. می توانند به كمك و همراهی یك فضانورد كه نقش راهنما را دارد، در خارج از ایستگاه فضایی به سر برند. او گفت: یك ساعت و نیم تقریبا برابر است با یك چرخش به دور زمین، بنابراین مسافران می توانند در این مدت سرتاسر زمین را مشاهده كنند. آنها امكان تماشای كامل روز و شب زمین و همچنین تماشای تمامی زیبایی ها و شكوه و عظمت آن را خواهند داشت. شركت اسپیس ادونچرز پیش از این سه گردشگر را به فضا فرستاده است. «دنیس تیتو»ی آمریكایی اولین مسافر فضا بود كه در سال ۲۰۰۱ به فضا رفت. سال بعد مارك شاتلورث از آفریقای جنوبی و در سال گذشته هم «گرگ اولسن» آمریكایی مسافران این شركت بودند.

«دایسوك انوموتو» كه مدیر یك شركت ژاپنی است هم اكنون در حال تمرین برای پرواز فضایی اش است كه برای ماه سپتامبر برنامه ریزی شده است.تمام پروازها به مقصد ایستگاه فضایی بین المللی ISS توسط فضاپیمای روسی سایوز صورت می گیرد. تمرین های قبل از پرواز در مركز آموزشی فضانوردی «یوری گاگارین» در «استارسیتی» روسیه طی مدت شش ماه انجام می شود.آن دسته از مسافران فضا كه مایل به راهپیمایی فضایی نیز هستند باید ۱۹۰ ساعت تمرین اضافی را نیز پشت سر بگذارند كه شامل شبیه سازی های EVA در زیر آب، تمرین با لباس فضایی و دوره تمرین اتاق ارتفاع است.

شركت اسپیس ادونچرز كه به معنای ماجراجویی های فضایی است می گوید: مقدار این تمرین ها بسیار كمتر از تمرین های یك فضانورد معمولی است. پروفسور «جف هافمن» فضانوردی است كه بیش از ۲۴ ساعت راهپیمایی فضایی داشته است. او پیش از این راهپیمایی كه برای تعمیر تلسكوپ فضایی هابل صورت گرفت ۴۰۰ ساعت زیر آب تمرین كرده بود.وی به خبرگزاری بی بی سی گفت: علاوه بر همه اینها، تعداد بسیار زیادی شبیه سازی های دیگر هم وجود دارد كه توسط آنها نقاط ضعف لباس های فضایی را محك می زنیم.

ما در این شبیه سازی ها بدون در نظر گرفتن میزان كار فیزیكی كه قرار است انجام دهیم فقط به بررسی مقاومت این لباس ها می پردازیم. سپس در حالی كه همان لباس های فضایی را پوشیده ایم در اتاق خلٲ كارهایی انجام می دهیم. این كار بسیار مهمی است اما اگر فقط می خواهید كسی را با آن لباس های مخصوص به فضا پرتاب كنید، البته او زنده می ماند و تقریبا نیازی به این همه تمرین دادن نیست.

اما این كارها برای ما به این دلیل است كه بتوانیم یك كار مفید نیز انجام دهیم.«الكسی كرانسوف» مدیر بخش پروازهای فضایی سرنشین دار در سازمان فضایی فدرال روسیه گفت كه تصمیم اعزام گردشگران فضایی به خارج از ISS زمانی گرفته می شود كه تمام ملاحظات و بررسی ها انجام شده و به همه موارد رسیدگی شده باشد.

وی همچنین افزود: علاوه بر این تمرین ها، نامزدهای راهپیمایی پیش از اینكه به خارج ایستگاه بروند، از نظر قابلیت های جسمی و روانی نیز بررسی می شوند. با همه اینها حتی پس از عبور از ضوابط محكم و همچنین پرداخت هزینه مربوطه، باز هم هیچ تضمینی وجود ندارد كه گردشگر قطعا از ایستگاه فضایی به بیرون قدم بگذارد.اندرسون می گوید: اگر همه چیز مطابق نقشه پیش برود، می توانیم این كار را انجام دهیم اما اگر این كار به هر طریقی سلامت سرنشینان یا فردی را كه مایل به راهپیمایی است، به مخاطره اندازد این كار را انجام نخواهیم داد.با اینكه تاكنون كسی برای راهپیمایی فضایی ثبت نام نكرده است شركت اسپیس ادونچرز تعداد مشخصی مشتری بالقوه دارد كه می توانند در سال ۲۰۰۷ یا ۲۰۰۸ پرواز كرده و به فضا بروند. برنامه هایی قطعی وجود دارد مبنی بر اینكه این برنامه سال بعد یك مرحله جلوتر رفته و اولین گردشگر فضایی را به مدار ماه اعزام می كنند. هزینه این پرواز را ۱۰۰ میلیون دلار تخمین می زنند.

News.bbc.co.uk

جاناتان فیلدز

ترجمه: ملیكا كریمی