نماد برتری زنانه روس ها

اولین راهپیمایی زنانه در فضا

سفر خانم «ترشکوا» به فضا پدیده تازه و نوی بود که با سروصدای زیادی همراه شد و روس‌ها توانستند از این موضوع به خوبی بهره‌برداری کنند. بعد از پرواز خانم «ترشکوا» تا حدود ۲۰سال هیچ پرواز زنانه دیگری انجام نشد، یعنی هیچ خانم دیگری به فضا سفر نکرد گرچه خانم «ترشکوا» و دیگر خانم‌هایی که انتخاب شده بودند، همچنان تمرین می‌کردند و آموزش می‌دیدند و قرار بود با سفینه «ووسخود» هم پرواز کنند، اما در نهایت به دلیل مشکلات سفر با سفینه «ووسخود»، برنامه‌های پرواز «ووسخود» حذف شد و سفینه سایوز روی کار آمد که در آن زمان هیچ برنامه پروازی را برای خانم‌ها در نظر نگرفته بودند.

آمریکایی‌ها هم پس از پرواز سفینه «مرکوری»، چون می‌خواستند برتری‌جویی خود را نسبت به روس‌ها نشان دهند، برنامه‌های سفر را روی پروژه «آپولو» متمرکز کردند و تمام تلاش‌شان روی پروژه «آپولو» بود. در پروژه «آپولو» هم هدف سفر به ماه بود و نه چیز دیگر. به همین دلیل بود که تا سال‌های سال، هیچ خانم دیگری به فضا سفر نکرد تا دهه ۱۹۷۰ که قرار بود شاتل فضایی کارش را شروع کند. آمریکایی‌ها برای به‌کارگیری این فضاپیما به افراد مجرب و زبده‌ای نیاز داشتند و تصمیم گرفتند افراد مجربی را نه فقط از بین خلبانان، بلکه از بین متخصصان همه رشته‌ها انتخاب کنند. در این گروه شش خانم هم بودند که برای سفر به فضا انتخاب شدند.

روس‌ها هم به محض اینکه فهمیدند آمریکایی‌ها چنین تصمیمی دارند، وارد معرکه شدند و با انتخاب یک خانم برای سفر به فضا، باز هم پیش‌دستی کردند. تفاوت این خانم دوم که «اسوتلانا ساویتسکایا» نام داشت با خانم «ترشکوا» بسیار زیاد بود. خانم «اسوتلانا ساویتسکایا» زمانی که برای سفر به فضا انتخاب شد، یک قهرمان جهانی بود. او زمانی که ۱۶ساله بود، رکورددار ارتفاع پرواز و فرود با چتر در سطح جهان بود. جالب آنکه خانم «ساویتسکایا» پیش از این و به‌رغم سن کمش، به یک باشگاه خلبانی مراجعه کرد تا در تمرینات خلبانی شرکت کند اما باشگاه به دلیل سن کمش، از پذیرش و ثبت‌نام او خودداری کرد. او به جای باشگاه خلبانی به باشگاه چتربازی رفت و رکورددار فرود با چتر شد و سال بعد که دوباره برای ثبت‌نام به باشگاه خلبانی رفت، سه رکورد جهانی داشت و طبیعتا مسوولان باشگاه نمی‌توانستند از ثبت‌نام او خودداری کنند. پس از آن بود که خانم «ساویتسکایا» به همراه دو نفر دیگر برای سفر به فضا انتخاب شدند و آموزش دیدند که با سفینه سایوز پرواز کنند.

برخلاف خانم «ترشکوا» که همکارانش ناراضی بودند و می‌گفتند حق ما را ضایع کرده‌اند و جای ما را به او داده‌اند و او را به فضا فرستاده‌اند، همه خانم «ساویتسکایا» را تایید می‌کردند و می‌گفتند واقعا حقش بود که به فضا سفر کند. او انسانی بسیار قوی و پرتوان بود که توانست ماموریتش را با موفقیت انجام دهد. مدتی بعد همین خانم با فضاپیمایی دیگر و گروهی دیگر به فضا رفت و اولین زنی بود که در فضا راهپیمایی کرد. جالب این است که وی در این راهپیمایی، به همراه یک فضانورد مرد، دستگاهی را از فضاپیما بیرون برد و اولین جوشکاری در فضا را انجام داد. آقای «ژانی‌بیکف» که به همراه خانم «ساویتسکایا» به فضا رفته بود و این عملیات را انجام داده بود، می‌گفت وقتی ما نمونه این جوشکاری را به آمریکایی‌ها نشان دادیم، آنها باورشان نمی‌شد که این جوشکاری بیرون جو زمین و در فضا انجام شده است که نشان‌دهنده دقت این جوشکاری بود.