اژدها پرخواهد گشود

به نظر می رسد که پرتاب قریب الوقوع موشک و فضاپیمای اسپیس ایکس در یک پرواز آزمایشی به سمت ایستگاه بین المللی فضایی, نقطه عطفی در مسیر رسیدن به مأموریت های کاربردی و اقتصادی در فضا باشد

به نظر می‌رسد که پرتاب قریب‌الوقوع موشک و فضاپیمای اسپیس ایکس در یک پرواز آزمایشی به سمت ایستگاه بین‌المللی فضایی، نقطه عطفی در مسیر رسیدن به مأموریت‌های کاربردی و اقتصادی در فضا باشد.

مایک هورکاچاک، مدیر اجرایی ناسا در اسپیس ایکس، در این باره گفته است: این پروژه در ذهن من همانند آماده سازی برای رسیدن به فناوری آپولوهاست.

ما فضاپیما‌هایی مثل مرکوری و جمینی را داشتیم و سرانجام به آپولوها رسیدیم. البته این بار به سمت جرم آسمانی خاصی مثل ماه حرکت نمی‌کنیم، بلکه وجه تشابه این ماموریت با مأموریت‌های آپولو این است که ما در ابتدای راه اقتصادی کردن فضا قرار داریم. بزودی مسافران فضا ، پس از سفر طولانی و شگفت انگیز خود به مدار و فرود آمدن بر زمین، از خاطراتشان خواهند گفت.

پایگاه جستجوی تکنولوژی‌های فضایی کالیفرنیا (اسپیس ایکس) خود را برای مأموریت غرورآفرین پرتاب موشک و فضاپیمای دراگون به فضا و ملحق کردن آن به ایستگاه بین‌المللی فضایی و سپس بازگرداندان آن به زمین آماده می‌کند.

این فضاپیما سرنشینی نخواهد داشت، ولی حدود نیم تن مواد مورد نیاز ساکنان ایستگاه بین‌المللی فضایی را با خود حمل می‌کند.

کپسول بار در نوک موشک فالکن ۹ تعبیه شده است. البته چون این پرتاب در واقع آزمایشی است، موادی که در آن حمل می‌شود، مورد نیاز فوری فضانوردان نیست.

هورکاچاک درباره زمان اجرای مأموریت می‌گوید: پرواز برای ۱۱ اردیبهشت از سکوی شماره ۴۰ پایگاه پرتاب فضایی کیپ کاناورال در فلوریدا برنامه‌ریزی شده است. در یک ماهی که به موعد پرتاب باقی مانده، آخرین آزمایش‌ها و بررسی‌های مجدد روی فضاپیما و موشک صورت خواهد ‌گرفت. اگر این مأموریت با موفقیت به انجام برسد، احتمالا از دراگون در مأموریت‌های بعدی هم استفاده می‌شود. مزیت این فضاپیما نسبت به سایر فضاپیما‌ها این است که دراگون می‌تواند از ایستگاه بین‌المللی فضایی بارگیری کند و وسایل غیر قابل استفاده و زائد دانشمندان روی مدار را به زمین برگرداند. همچنین دراگون اولین کپسول فضایی بخش خصوصی است که در مسیر زمین به ایستگاه بین‌المللی فضایی کار خواهد کرد.

برای هورکاچاک، این مأموریت از پنج سال قبل آغاز شد؛ زمانی که ناسا و اسپیس ایکس توافقنامه فعالیت‌های فضایی را با هم امضا کردند و قرار گذاشتند که مأموریتشان را با موشک و فضاپیمای خصوصی اجرا کنند.

هورکاچاک می‌گوید: این یک تجربه بسیار خوب است. این توافقنامه به ما اجازه می‌دهد که با مسوولان اصلی پروژه، مشارکت بیشتری داشته باشیم. در گذشته، اگر طرح یا پیشنهادی داشتیم، اصلا مشخص نبود که ترتیب اثر داده شود یا نه. اما اکنون شرایط عوض شده است. این توافق برای هر دو سازمان ناسا و اسپیس ایکس موفقیت‌آمیز و حامل تجارب خوب است. اگر شما مطمئن هستید که چیزی باید تغییر کند و این تغییر در روند مأموریت، به لحاظ تکنیکی کاملا صحیح است، مسوولان مربوطه به سرعت آن تغییر را اعمال می‌کنند و کشمکش به راه نمی‌اندازند؛ چیزی که هنگام کار با سازمان‌های دولتی معمولا وجود دارد. ارتباط دوطرفه ناسا و اسپیس ایکس، نشانه‌ای برای اجرای مشترک مأموریت‌های بعدی فضایی است. این روابط خوب دو شریک، احتمالا منجر به یک تجارت خوب می‌شود.

در پایان، هورکاچاک کمی هم از نگرانی‌هایش می‌گوید: تاریخ پرتاب‌های فضایی نشان داده‌اند که همیشه، توجه‌نکردن به نکات کوچک و پیش پا افتاده، فاجعه آفریده و مأموریت‌ها را با شکست‌های بزرگی مواجه کرده است.

فالکن ۹ و کپسول دراگون هم اکنون تحت آخرین آزمایش‌ها و آماده‌سازی‌ها در کیپ کاناورال هستند. طی ۲۱ روزی که این مأموریت زمان می‌برد، من هم مانند یک فضانورد هستم؛ همان تنش‌ها و استرس‌ها را دارم. در واقع وقتی می‌توان گفت یک مأموریت به پایان رسیده است که فضاپیما به سلامت به زمین برگردد و در ایستگاه فرود آید.

space science

مترجم: مریم درودیان