از ریگی تا ریگی

شهید محمدامین ریگی نه شیعه بود و نه اهل سیستان, بلکه از تبار طایفه ریگی, بلوچ, اهل خاش و از برادران اهل سنت بود ظاهراً حد و مرز تروریست ها فراتر از شیعه و سنی است و هر کس که برای اعتلای ایران عزیز همکاری کند از دید این افراد حقیر مجرم است و باید تاوان پس دهد

پیكر پاك بسیجی شهید محمدامین ریگی، از شهدای حادثه درگیری نیروهای تیپ ۱۱۰ سلمان فارسی با اشرار مسلح در منطقه كورین زاهدان روز یكشنبه در خاش تشییع شد.

پیكر مطهر این شهید با حضور قشرهای مختلف مردم، مسئولان‌، امامان جمعه و روحانیون شیعه و سنی، فرماندهان و نیروهای نظامی و انتظامی و خانواده معظم شهدا از مقابل بیمارستان ۲۲ بهمن تا قبرستان سه‌راهی محله قلندرزهی‌ها در شهر خاش تشییع و خاكسپاری شد.

تشییع‌كنندگان با سردادن شعارهای «مرگ بر اشرار و قاچاقچیان، مرگ بر آمریكا، مرگ بر ضد ولایت فقیه» این عمل جنایتكارانه عوامل استكبار و قاچاقچیان مسلح را محكوم كردند.

آنان از نیروهای امنیتی و انتظامی و دستگاه قضائی خواستار برخورد قاطع با اشرار و دیگر ناامن‌كنندگان منطقه شدند.

در این آیین امام جمعه خاش نیز با محكوم كردن جنایت اشرار و عوامل دست نشانده استكبار، شهادت را افتخار بزرگی برای مسلمانان دانست.

حجت‌الاسلام محمدحسین میری گفت: شهدا زنده هستند و در پیشگاه خداوند متعال روزی می‌خورند.

مولوی محمدعلی شهنوازی امام جمعه اهل سنت خاش نیز گفت: اینگونه حركتهای ددمنشانه هیچگونه خللی در وحدت و انسجام مردم استان وارد نمی‌كند.

وی بیان كرد: مردم سیستان و بلوچستان اعم از شیعه و سنی تا آخرین قطره خون پاسدار خون شهدا و حافظ دستاوردهای نظام اسلامی خود هستند.

امام جمعه اهل سنت خاش با تاكید بر حفظ وحدت آحاد شیعه و سنی به ویژه در استان سیستان و بلوچستان، خواستار همكاری بیش از پیش مردم در تامین امنیت و از بین بردن شرارت و ناامنی در منطقه شد.

اشرار و قاچاقچیان مسلح موادمخدر در اقدامی ناجوانمردانه عصر پنجشنبه گذشته با كمین در مسیر عبور گروهی از نیروهای تیپ مستقل ۱۱۰ سلمان فارسی در منطقه كورین زاهدان، ۱۱ پاسدار و بسیجی را شهید و ۹ نفر دیگر را مجروح كردند.

شهید ریگی از جمله نیروهای بسیجی اهل سنت سیستان و بلوچستان است كه در كنار برادران شیعه خود برای حفظ امنیت مردم منطقه، به دست اشرار و عواملی كه شیعه و سنی برایشان تفاوتی ندارد، به شهادت رسید.

پیكر پاك چند نفر دیگر از شهدای این حادثه روز پنجشنبه در زاهدان، زابل و زهك تشییع شد.

● از ریگی تا ریگی!

در حادثه شهادت ۱۱ تن از فرزندان بسیجی، سپاهی و سربازان وظیفه که در پنجشنبه (۲۸ تیرماه) رخ داد، یکی از شهدا با نام محمد امین ریگی از طایفه مشهور ریگی و اهل خاش بود. این شهید اگرچه هم‌نام تروریست مشهور، «عبدالمالک ریگی»، عامل و جانی فاجعه تروریستی تاسوکی و برخی فجایع و حوادث تروریستی و خرابکارانه، است اما تفاوتش با او از زمین تا آسمان است.

خوب به یاد دارم در یکی از مکالماتی که سرکرده تروریست‌های جندالله درباره گروگان‌های تاسوکی با یکی از بستگان داشت، وقتی با این پرسش مواجه شده که چرا شماری بی‌گناه را در تاسوکی به شهادت رسانده است، در پاسخ گفت: ما از فامیل خودمان هم می‌کشیم! این پاسخ، که با تعجب بسیار ما همراه بود، با این پرسش دیگر مواجه شد که: شما که به فامیل خودتان هم رحم نمی‌کنید، چگونه ادعای حمایت از بلوچ و اهل سنت را مطرح می‌کنید؟ و او پاسخ داد که: آنها شیعه بودند!

اگرچه در آن مکالمه از این سنخ سخنان توسط وی باز هم بر زبان رانده شد اما همین پرسش و پاسخ کافی است که نتیجه مطلوب گرفته شود. سرکرده تروریست‌ها اینک با همراهی برخی ضد انقلابیون پرمدعا، ادعای آزادی ایران را در سر می‌پروراند و نام گروهک جندالله را به پیشنهاد همان‌ها به جنبش مقاومت مردمی تغییر داده است!

با همه اینها اما در حادثه اخیر، شهید سعید محمدامین ریگی نه شیعه بود و نه اهل سیستان، بلکه از تبار طایفه ریگی، بلوچ، اهل خاش و از برادران اهل سنت بود. ظاهراً حد و مرز تروریست‌ها فراتر از شیعه و سنی است و هر کس که با نظام جمهوری اسلامی و برای اعتلای ایران عزیز همکاری کند از دید این افراد حقیر مجرم است و باید تاوان پس دهد. و البته چه خوب تاوانی است شهادت، آن هم برای اعتلای ایران و تأمین امنیت شهروندان و خدمت به مردم.

درباره شهید محمد امین ریگی، گفته شده پس از آن‌که وی و هم‌رزمانش توسط تروریست‌ها و به ناگاه هدف قرار گرفته بودند، با رشادتی تمام به مقابله با آنان برخاست بی‌آن که هراسی به دل راه دهد. این مقاومت‌ها، اگرچه در نهایت منجر به شهادت او و برخی دیگر از هم‌رزمانش شد، موجبات فرار تروریست‌ها و ناکامی آنان در دست‌یابی به اهداف‌شان شد. مقاومت جانانه او این روزها نقل هر محفل و مجلسی است. تقدیر گسترده مردم قدرشناس از این شهید عزیز در مراسم تشییع وی که در شهرستان برگزار شد نشان داد او در قلوب مردم جای دارد.

نام و یادش جاودان باد.

● شریف لک زایی

▪ جزئیات شهادت شهید ریگی

شهید محمد امین ریگی، ۲۴ ساله، مجرد و متولد خاش، مدت بیش از یك سال بسیجی ویژه بود. پس از طی دوره آموزش نظامی در تیپ مستقل سلمان مشغول به فعالیت به عنوان دوشكاچی گردان شد.

در هنگام درگیری در روز ۲۸/۴/۸۶ پنجشنبه به عنوان همراه با شهید مهدی كیخا و صادقی، پزشك گردان، به عنوان محافظ به سمت زاهدان حركت نموده كه در بین راه به كمین اشرار مسلح برخورد می‌كنند.

شهید ریگی با شهامت و شجاعت تمام به پشت دوشكا پریده و با رگبار پیاپی اشرار را زمین‌گیر نموده و باعث فرصت برای عده‌ای از همراهان جهت پناه گرفتن می شود و این امر از شهید شدن عده‌ای جلوگیری می‌كند.

پس از آن با قناسه به سر ایشان گلوله‌ای برخورد نموده و در پی آن با برخورد پیاپی گلوله‌ها بر زمین افتاده و شهید می‌شود.

مهمترین دستاورد ایثار ایشان، فرصت برای سنگر گرفتن دوستانشان و رسیدن بقیه گردان به صحنه درگیری و در پی آن از دست رفتن فرصت برای اشرار بوده است كه برنامه جنایتكارانه‌ای برای برادران سپاه و بسیج داشته‌اند.

خدایش رحمت کناد.