میلاد رسول اکرم و امام جعفر صادق (ع) | ولادت امام جعفر صادق (ع)

ولادت امام جعفر صادق | به مناسبت هفته وحدت و ولادت پیامبر و امام جعفر صادق ابتدا شرحی مختصر از زندگی و تولد این دو چراغ و راهنمای مسلمانان را بیان می کنیم و در ادامه دو شعر به بهانه میلاد این دو پیشوا خواهیم آورد.

17 ربیع الاول که مقارن به خجسته زاد روز نبی مکرم اسلام حضرت محمد(ص) و میلاد امام جعفر صادق(ع)است یکی از چهار روزی است که در تمام سال به فضیلت روزه امتیاز دارد.
صدای قدم مبارک مولودی می آید که بهانه خلقت است؛ هم او که جهانی را دگرگون می کند؛ کسی که اهل آسمان او را به "احمد" و زمینیان به "محمد" می شناسندش؛ عرشیان از آمدنش به وجد آمده اند و زمینیان رقص کنان ورودش را نظاره می کنند.
وقت طلوع فجر روز جمعه سال عام الفیل است؛ استحیائیل ــ یکی از فرشتگان بزرگ خدا ــ در شب تولد حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم بر کوه ابوقبیس ایستاد و با صدایی بلند گفت:« ای مردم مکه! به خدا و فرستاده او و نوری که با او فرو فرستاده ایم ایمان بیاورید.
جبرئیل و میکائیل به صورت دو جوان وارد خانه آمنه شدند، در دست جبرئیل ظرف بزرگی از طلا و با میکائیل آبریزی از عقیق سرخ بود پس جبرئیل بدن حضرت محمد صلی الله علیه وآله وسلم را شست و شو می داد و میکائیل بر آن آب می ریخت، پس از پایان شستشو در چشمان کودک سرمه کشیدند و بر سر او ماده ای ساخته شده از مشک و عنبر و کافور قرار دادند.
پس ملائکه هفت آسمان به دیدار حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) آمدند و گروه گروه بر او سلام کردند؛ محمد به دنیا آمده است، حوریان بهشتی کودک را در پارچه ای پیچیده در برابر آمنه نهادند و به آسمان بازگشتند تا بشارت ولادت حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم را به ملائکه برسانند.

وقایع زمان تولد پیامبر اکرم(ص)

چه روز مبارکی است که امام صادق(ع)در موردش فرمود: در این روز ابلیس از ورود به آسمان های هفتگانه محروم شد، شیاطین دور شدند، تمامی بت ها در بتکده به صورت بر زمین افتادند، ایوان کسری شکست و 14 کنگره ی آن سقوط کرد، آب دریاچه ساوه خشک شد، سرزمین خشک سماوه، آب پیدا کرد، آتشکده فارس پس از هزار سال خاموش شد، نوری از سرزمین حجاز بر آمد تا به مشرق رسید، کاهنان عرب علوم خود را فراموش کردند و سحر ساحران باطل شد.

ولادت امام صادق علیه السلام

در 17 ربیع الاول سال 83 هجری ولادت با سعادت امام جعفر صادق علیه السلام در مدینه منوره اتفاق افتاده است.
نام مبارک ان حضرت جعفر و کنیه شریفش ابوعبدالله و لقب نورانی حضرت صادق است. پدر بزرگوارش امام محمد باقر علیه السلام, و مادر گرامی آن حضرت جناب ام فروه است, که امام صادق درباره ایشان میفرمایند: مادرم از بانوان پرهیزگار و باایمان و نیکوکار بود .
امام صادق علیه السلام هفت پسر و سه دختر داشتند که عبارتند از امام موسی کاظم علیه السلام, اسماعیل, عبدالله, محمد دیباج, اسحاق, علی عریضی, عباس, ام فروه, اسماء, فاطمه
در شمایل آن حضرت گفته اند: آن حضرت میانه قد و افروخته رو و سفید بدن و کشیده بینی و موهای ایشان سیاه و مجعد و بر گونه شان خال سیاهی بود.

شعر ولادت امام صادق (ع)

با جعفر صادق به روایات رسیدیم
با لطف روایات به آیات رسیدیم

عبد تو شدیم و سر سجّاده که رفتیم
دیدیم به مجموع عبادات رسیدیم

با واسطه ما پیش خداوند نشستیم
از راه توسّل به مناجات رسیدیم

در اصل تو «اللّه» مجسّم شده هستی
به ذات خداوند از این ذات رسیدیم

از ردّ قدم های تو تا خانه ی زهرا
یک دفعه، دو دفعه، نه به کَرّات رسیدیم

از گریه ی تو در وسط شعله ی خانه
به سوختن مادر سادات رسیدیم

ما خاک نشینان حرم، عرش نشینیم
از ارض بقیعت به سماوات رسیدیم

شعر ولادت پیامبر(ص)

راضی شده بودیم به املای محمّد
اما نرسیدیم به معنای محمّد

هرآنچه که دارند رسولان، همه دارند
از معجزه ی خاک قدم های محمّد

مولاست همان رحمت امروز پیمبر
زهراست همان رحمت فردای محمّد

تفسیر کمالات جلالیِ علی بود
«لا حول و لا قُوّهَٔ الا»ی محمّد

این وحدت محض است و دوئیت به میان نیست
خوابید اگر «شیر خدا» جای محمّد

اسلام محمّد به جز اسلام علی نیست
منهای علی یعنی منهای محمّد

در آینه ی فاطمه دیده ست خودش را
بنشسته محمّد به تماشای محمّد

اشعار از علی اکبر لطیفیان