آیا می توان حجاب را هم مد کرد آیا پوشش فرهنگ خاص خود را دارد

نکته مهم این است که اگر می خواهیم حجاب فراگیر شود, باید به باورها توجه کنیم البته منظور من باورهای سفت و سخت در خصوص پوشش نیست بلکه آن چیزی که می تواند به این مسئله کمک کند باورها و اعتقاداتی است که هر کسی می تواند داشته باشد, یعنی باور به پوشش و پوشیدگی و اینکه پوشیدگی زیباست

چند سال پیش وقتی که لباس کوتاه به شدت مورد توجه بانوان بود، شاید کمتر کسی فکر می کرد زمانی برسد که باز هم مانتو و روسری های بلند مد روز شود به نحوی که همان افرادی که تا چند سال قبل بر سر کوتاهی لباس اجتماع خود با هم رقابت می کردند، اکنون بر سر بلندی مانتوها به رقابت بپردازند.

حدود دو سال پیش وقتی از فاطمه بهرامی طراح، پژوهشگر، عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی و مدرس حوزه مد و لباس در خصوص دلایل گرایش به لباس کوتاه سؤال شد، وی از تلاش برای «مد» کردن لباس بلند سخن گفت و پیش بینی کرد که با تغییر مد، لباس بلند پوشش مطرح افراد علاقه مند به مد خواهد شد.

اما اگر می توان مد را از لباس کوتاه به لباس بلند تغییر و ذائقه جوانان را متحول کرد، (با آگاهی کامل به این مسئله که تمام افرادی که از لباس بلند استفاده می کنند به دنبال حفظ حجاب یا در پی توجه به ملاک های حیا نیستند) آیا می توان حجاب را هم به عنوان پوشش غالب «مد» مطرح و در جمع عموم جوانان نهادیه کرد؟ فاطمه بهرامی در پاسخ به این سؤال اظهار کرد: ای کاش این اتفاق بیفتد.

وی ادامه داد: دلیل اینکه اکنون مانتوها و روسری های بلند مد شده است این است که اکنون طراحان ما فعال و پرکار شده اند و حتی افرادی که صرفاً قبلاً برای خود لباس طراحی می کردند اکنون در رقابت با سایر طراحان دست به طراحی و تولید زده اند. البته این یک قانون در عالم طراحی است که هر چیزی که جای آن خالی باشد و قبلاً گرایشی به آن نبوده باشد طراحان به سوی آن جلب و به عنوان یک حرکت نو مطرح می کنند؛ به عنوان مثال رنگی که اکنون مد نیست چند سال بعد مد خواهد شد، گشادی، تنگی، کوتاهی، بلندی و ... زمانی اصلاً مطلوب در پوشش محسوب نمی شده است چند سال بعد طرح غالب می شود و این یک قانون جهانی است که همه جای دنیا اتفاق می افتد.

تغییر سن «مد» در ایران/ حجم بیشتری از فکرها اکنون درگیر مد است

بهرامی تصریح کرد: اما مسئله ای که باید اکنون در خصوص «مد» به آن توجه کنیم تغییر مخاطب مد در کشورمان است. قبلاً از حدود 15 تا 16 سالگی دختران جوان به مد توجه می کردند اما اکنون این رده سنی کاهش یافته و به 9 سال برای دخترها و پسرها رسیده است و حتی دختران جوان از سن خردسالی مد را متوجه می شوند و به آن علاقه نشان می دهند و این یعنی اینکه حجم بیشتری از فکرها درگیر مد است.

آیا می توان حجاب را پوشش غالب جامعه کرد؟

وی در خصوص اینکه آیا می توان حجاب را هم به عنوان پوشش غالب جامعه مطرح کرد؟ گفت: نکته مهم این است که اگر می خواهیم حجاب فراگیر شود، باید به باورها توجه کنیم. البته منظور من باورهای سفت و سخت در خصوص پوشش نیست بلکه آن چیزی که می تواند به این مسئله کمک کند باورها و اعتقاداتی است که هر کسی می تواند داشته باشد، یعنی باور به پوشش و پوشیدگی و اینکه پوشیدگی زیباست.

رسیدن به منطق یک حضور سالم در جامعه

این استاد دانشگاه علم و فرهنگ از منطق یک حضور سالم در جامعه سخن گفت و اظهار کرد: منظور من از اعتقاد به پوشش تعصب های سفت و سخت نیست بلکه منظور من منطق یک حضور سالم در جامعه، پوشیدگی سالم، پوشش مناسب و منطقی است که مخاطبان ما باید به این باور برسند. همین اکنون هم قضاوت پسرهای پر شَر و شور نسبت به دختر خانمی که معقول و منطقی پوشیده اند، نسبت به خانمی که بی توجه به مسائل پوشیدگی و بی مهابا لباس پوشیده است، متفاوت است.

حتی کوچک ترین قطعات لباس هم معنی دارد

وی ادامه داد: مسئله دیگر داشتن دانش در خصوص لباس است. اگر جوانان ما بدانند حتی کوچک ترین قطعات لباس آنها هم معنی و مفهوم دارد و به این معنی شناسی برسند قطعاً با دقت بیشتری پوشش خود را انتخاب خواهندکرد.

این پژوهشگر عرصه مد و لباس با اشاره به اینکه تولیدکنندگان ما هم باید دانش معنی شناسی لباس و پوشش را داشته باشند، گفت: ما با تولید کنندگان زیادی مواجه می شویم که هر پارچه ای که در دست داشته باشند را با هر مدلی به بازار عرضه می کنند و مردم هم علی رغم اینکه بسیاری از این طرح ها را دوست ندارند اما چون در بازار طرح دیگری نیست مجبور می شوند چنین پوشش هایی را انتخاب کنند.

وی ادامه داد: وقتی با تولید کننده ها در خصوص مفهوم و معنای لباسی که تولید کرده اند صحبت می کنیم آنها هم علاقه مند شده از ما می خواهند که این مسائل را به آنها بگوییم. یعنی تولید کنندگان هم این مطالبه را دارند که معنی شناسی پوشش را یاد بگیرند اما متأسفانه به آنها این مسائل گفته نشده است. هم تولید کننده و هم مصرف کننده باید آگاهی لازم در خصوص پوشش را داشته باشند اگر این اطلاعات به آنها مداوم ارائه شود پاسخ درست را در پوشش بدنه جامعه خواهیم گرفت.

بهرامی به شرایط پوشش در کشورهای عربی نیز اشاره و خاطرنشان کرد: 95 تا 96 درصد خانم ها در کشورهای عربی قوانین مربوط به پوشش را پذیرفته اند، چرا که برای آنها جا افتاده است که این فرهنگ آنها است و کسی که از این تخطی کند از ما نیست. البته افراد بی حجاب را می پذیرند و حتی با آنها ارتباط خوب دارند اما می دانند که فرد بی حجاب جزو فرهنگ آنها نیست. در کنار این پذیرش، باورها و گزینه های مختلف فکری و ذهنی نیز وجود دارد، اما این اتفاق در کشور ما رخ نداده و ما دچار چند فرهنگی هستیم.

اکنون جوانان به سلامت فکر در بین خودشان توجه بیشتری نشان می دهند

وی از بهبود وضعیت فرهنگ پوشش در کشور سخن گفت و عنوان کرد: اما در کنار شور و شوق افراد به مد هنوز می بینیم که دختران جوان ما به پوشش درست هم گرایش دارند، حتی منطقی تر به پوشش نگاه می کنند و ناهنجاری های پوششی نسبت به قبل کمتر شده چون اکنون جوانان به سلامت فکر در بین خودشان توجه بیشتری نشان می دهند و پوشش های نادرست تا 80 درصد مربوط به افرادی شده که طرز فکر متفاوتی دارند.

این پژوهشگر حوزه مد و لباس در پاسخ به این سؤال که وظیفه طراحان برای اینکه بتوانیم زیبایی پوشش را در قالب حجاب برای قشر نوجوان مطرح و نهادینه کنیم چیست؟ گفت: طراحان همان کاری که برای بزرگسالان انجام داده اند باید برای نوجوانان هم انجام دهند. البته در این خصوص ما باز هم به بحث باورها باز می گردیم. اکنون بچه های ما از مادران جوان خود مسئله مد را یاد گرفته و دیده اند که مادران آنها به مد بها می دهند و بچه ها هم الگوبرداری می کنند. البته ارتباطاتی که اکنون در سن کم از طریق اینترنت با دنیای فشن برقرار می شود و توجه به مد جهانی از دوران کودکی موجب الگوبرداری در دوره های سنی نوجوانی و جوانی خواهدشد.

بمباران اطلاعاتی با فرش قرمز/ کسی از پوشش دانشمندان سخن نمی گوید

وی تصریح کرد: ما الگوها را درست در مجامعمان معرفی نمی کنیم. اکنون کودکان و نوجوانان و جوانان ما بمباران اطلاعاتی می شوند که در مراسم فرش قرمز فیلم ها یا در فستیوال های هنری فلان هنرپیشه چه پوششی داشته است اما هرگز گفته نمی شود که در فلان همایش علمی فلان خانم اندیشمند چه پوششی را انتخاب کرده است.

وی به پوشش زنده یاد «مریم میرزاخانی» اشاره کرد و گفت: کسی به پوشش بسیار ساده این خانم هیچ اشاره ای نکرد. اما لباس فلان هنرپیشه در بوق و کُرنا می شود که خوب است یا حتی بد است. یعنی وقتی حتی گفته می شود که لباس فلان هنرپیشه خیلی بد است طوری این مسئله مطرح می شود که همه می روند و می بینند که چه لباسی بر تن داشته یعنی حتی با لباس بد شکل هم مخاطب را جذب می کنند؛ اما هیچ کس از پوشش ساده و قابل احترام یک دانشمند سخن نمی گوید. ای کاش تحقیق شود که اندیشمندان و دانشمندان چه پوشش هایی دارند. اما متأسفانه پوشش اندیشمندانمان را عمداً یا سهواً به جوانان معرفی نمی کنیم.

منبع:ایکنا