امیدبخش ترین آیه قرآن از نگاه مولا

در جلد سوم کتاب شناخت نامه قرآن برپایه قرآن و حدیث نوشته محمد محمدی ری شهری , در داستان جالبی از امیرالمومنین حضرت علی ع آمده است روزی امام علی ع رو به سوی مردم کرد و فرمود به نظر شما امیدبخش ترین آیه قرآن کدام آیه است بعضی گفتند آیه ۴۸ سوره مبارکه نساء که می فرماید إِنَّ اللّهَ لاَ یَغْفِرُ أَن یُشْرَکَ بِهِ وَیَغْفِرُ مَا دُونَ ذَلِکَ لِمَن یَشَاء همانا خدا این گناه را که به او شرک ورزیده شود نمی آمرزد و غیر از آن را برای هر که بخواهد می آمرزد

در جلد سوم کتاب «شناخت نامه قرآن برپایه قرآن و حدیث » نوشته «محمد محمدی ری شهری »، در داستان جالبی از امیرالمومنین حضرت علی(ع) آمده است: روزی امام علی(ع) رو به سوی مردم کرد و فرمود: «به نظر شما امیدبخش ترین آیه قرآن کدام آیه است؟ ».بعضی گفتند: آیه ۴۸ سوره مبارکه «نساء » که می فرماید «إِنَّ اللّهَ لاَ یَغْفِرُ أَن یُشْرَکَ بِهِ وَیَغْفِرُ مَا دُونَ ذَلِکَ لِمَن یَشَاء؛ همانا خدا این [گناه] را که به او شرک ورزیده شود نمی آمرزد و غیر از آن را برای هر که بخواهد می آمرزد ». امام علی(ع) فرمودند: «خوب است، ولی آنچه من می خواهم نیست ».بعضی به آیه ۱۱۰ سوره مبارکه «نساء » اشاره کردند و گفتند: امیدبخش ترین آیه قرآن این آیه است «وَ مَنْ یَعْمَلْ سُوءاً أَوْ یَظْلِمْ نَفْسَهُ ثُمَّ یَسْتَغْفِرِ اللَّهَ یَجِدِ اللَّهَ غَفُوراً رَحیماً و هر که کار بدی کند یا به خود ستم کند، سپس از خدا آمرزش طلبد، خدا را آمرزنده و مهربان خواهد یافت »؛ امام علی(ع) فرمود: «خوب است، ولی آنچه را می خواهم نیست ».

بعضی دیگر گفتند: آیه ۵۳ سوره مبارکه «زمر » که می فرماید: «قُلْ یَا عِبَادِیَ الَّذِینَ أَسْرَفُوا عَلَی أَنفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِن رَّحْمَهِٔ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِیعًا إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِیمُ؛ بگو ای بندگان من که در اثر گناه، بر خویشتن زیاده روی کرده اید، از رحمت خدا مأیوس نشوید، در حقیقت خدا همه گناهان را می آمرزد که او خود آمرزنده مهربان است ». حضرت امیرالمومنین(ع) فرمود: «خوب است، اما آنچه می خواهم نیست! ».بعضی دیگر گفتند که آیه «و الَّذِینَ إِذا فَعَلُوا فاحِشَهًٔ أَوْ ظَلَمُوا أَنْفُسَهُمْ ذَکَرُوا اللَّهَ فَاسْتَغْفَرُوا لِذُنُوبِهِمْ وَ مَنْ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلَّا اللَّهُ؛ پرهیزکاران کسانی هستند که هنگامی که کار زشتی انجام می دهند یا به خود ستم می کنند به یاد خدا می افتند، از گناهان خویش آمرزش می طلبند و چه کسی است جز خدا که گناهان را بیامرزد » امیدبخش ترین آیه قرآن است، اما حضرت امام علی(ع) فرمودند: «خوب است، ولی آنچه می خواهم نیست ».

در این هنگام مردم از هر طرف به سوی امام متوجه شدند و همهمه کردند که ایشان فرمودند: «چه خبر است ای مسلمانان؟ »، آن ها گفتند: «به خدا سوگند ما آیه دیگری در این زمینه سراغ نداریم ». امام علی(ع) فرمودند: «از حبیب خودم رسول خدا(ص) شنیدم که فرمود: امیدبخش ترین آیه قرآن این آیه است «و اقم الصلاهٔ طَرَفَیِ النَّهارِ وَ زُلَفاً مِنَ اللَّیْلِ إِنَّ الْحَسَناتِ یُذْهِبْنَ السَّیِّئاتِ ذلِکَ ذِکْری لِلذَّاکِرِینَ؛ در دو طرف روز و اوایل شب، نماز را برپا دار؛ چرا که حسنات، سیئات و آثار آن ها را از بین می برند؛ این تذکری است برای کسانی که اهل تذکرند. (آیه ۱۱۴ سوره مبارکه هود) » و فرمود: ای علی؛ آن خدایی که مرا به حق مبعوث کرده و بشیر و نذیرم قرار داده، یکی از شما که برمی خیزد برای وضو گرفتن، گناهانش از جوارحش می ریزد و وقتی به روی خود و به قلب خود متوجه خدا می شود، از نمازش کنار نمی رود مگر آنکه از گناهانش چیزی نمی ماند و مانند روزی که متولد شده پاک می شود و اگر بین هر دو نماز گناهی بکند، نماز بعدی پاکش می کند، آن گاه نمازهای پنج گانه را شمرد و بعد فرمود: یا علی، جز این نیست که نمازهای پنج گانه برای امت من، حکم نهر جاری را دارد که در خانه آن ها واقع باشد، حال چگونه است وضع کسی که بدنش آلودگی داشته باشد و خود را روزی پنج نوبت در آن آب بشوید؟ نمازهای پنج گانه هم به خدا سوگند برای امت من همین حکم را دارد ».البته در حدیث دیگری آمده است که امیدبخش ترین آیه قرآن، آیه ۴۸ سوره مبارکه «نساء » است که خداوند فرموده است: «إِنَّ اللَّهَ لا یَغْفِرُ أَنْ یُشْرَکَ بِهِ وَ یَغْفِرُ ما دُونَ ذلِکَ لِمَنْ یَشاءُ؛ همانا خداوند هرگز شرک را نمی بخشد و پایین تر از آن را برای هر کس که بخواهد می بخشد ».چه امیدی از این بیشتر که انسان بداند هر گاه پای او بلغزد یا هوا و هوس بر او چیره شود، نماز و تضرع در پیشگاه الهی می تواند انسان را از عذاب الهی مصون بدارد، چرا که اگر هنگام نماز نسبت به اعمال گذشته پشیمان باشد، گناه او بخشوده می شود و ظلمت و تاریکی اش از قلب او پاک می شود.

در تفسیر «فرات کوفی » از «حرب بن شریح بصری » نیز نقل شده که می گوید: «روزی از امام باقر(ع) پرسیدم که امیدبخش ترین آیه قرآن کدام آیه است؟ حضرت فرمودند: «اطرافیان شما در این باره چه نظری دارند؟ ».گفتم: آن ها معتقدند آیه ۵۳ سوره مبارکه «زمر » یعنی «قُلْ یَا عِبَادِیَ الَّذِینَ أَسْرَفُوا عَلَی أَنْفُسِهِمْ لاَ تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَهِٔ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِیعاً إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِیمُ؛ بگو ای بندگان من که بر خود اسراف و ستم کرده اید، از رحمت خداوند نومید نشوید که خدا همه گناهان را می آمرزد، زیرا او بسیار آمرزنده و مهربان است » امیدوارکننده ترین آیه قرآن است.حضرت فرمود: «اما ما اهل بیت(ع) چنین نظری نداریم ». پرسیدم پس نظر شما در این مورد چیست؟ فرمودند: آیه ۵ سوره مبارکه «ضحی » یعنی «وَ لَسَوْفَ یُعْطِیکَ رَبُّکَ فَتَرْضَی و بزودی پروردگارت آنقدر به تو عطا خواهد کرد که خشنود شوی » امیدبخش ترین آیه قرآن است و منظور از آن، شفاعت است. سپس ادامه دادند: یکی از دلایل ترجیح این آیه، این است که در آیه مورد نظر شما، شرط برخورداری از آن رحمت واسعه، توبه و تسلیم و عمل نیک اعلام شده است، اما در آیه مربوط به شفاعت، هیچ قید و شرطی جز رضایت پیامبر مهربانی و رحمت وجود ندارد.