اعمال شب عید فطر

پاداش روزه داری رمضان چیست

عید فطر به عنوان یکی از روزهای ویژه در دین اسلام به شمار می رود و مسلمانان پس از یک ماه روزه داری در ماه مبارک رمضان، اولین روز ماه شوال را به عنوان عید فطر جشن گرفته و نماز به پاداشته و زکات این روز را به شکرانه یک ماه توفیق عبادت و روزه داری پرداخت می کنند.

رسول گرامی اسلام(ص) در حدیثی طولانی پس از اشاره به عظمت ماه مبارک رمضان و ارزشهای فراوان آن، عید فطر را زمان عطاء پاداش الهی به بندگان توصیف کرده و می فرماید: فرشتگان [در این شب] در کوی و برزن فریاد می زنند: ای بندگان خدا برای گرفتن پاداش های بزرگ بسوی محل برگزاری نماز حرکت کنید، خداوند به فرشتگان می فرماید: شاهد باشید که پاداش روزه ماه مبارک رمضان و مناجات شبانه بندگانم را رضایت خویش و آمرزش قرار دادم.

برای شب عید فطر اعمالی ذکر شده که در ذیل می آید:

۱- در هنگام غروب آفتاب غسل شود.

۲- آن شب به نماز، دعا، استغفار، درخواست از حق تعالی و بیتوته در مسجد احیا گردد.

۳- بعد از نماز مغرب و عشاء، نماز صبح و نمازعید فطر ذکر «الله اکبر الله اکبر، لا اله الا الله و الله اکبر الله اکبر و لله الحمد الحمد لله علی ما هدانا و له الشکر علی ما اولانا» گفته شود.

۴- بعد از نماز مغرب و نافله آن، دست ها را به سوی آسمان بلند کرده و بگوید:«یا ذاالمن و الطول یا ذاالجود یا مصطفی محمد و ناصره صل علی محمد و آل محمد و اغفرلی کل ذنب احصیته وهو عندک فی کتاب مبین».پس به سجده برود و صد مرتبه در سجده بگوید:«اتوب الی الله» پس هر حاجت که دارد از حق تعالی بخواهد که انشاء الله تعالی بر آورده خواهد شد.

۵- زیارت امام حسین (ع) که فضیلت ‏بسیار دارد.

۶- ۱۰ مرتبه ذکر «یا دائم الفضل علی البریة یا باسط الیدین بالعطیة یا صاحب المواهب السنیة صل علی محمد و آله خیرالوری سجیة واغفرلنا یا ذاالعلی فی هذه العشیة». که از اعمال شب جمعه است، گفته شود.

۷- ۱۰ رکعت نماز که در شب آخر ماه رمضان اقامه می شود که به صورت پنج نماز دو رکعتی، درهر رکعت بعد از حمد، سوره توحید ۱۰ بارخوانده شود و در رکوع و سجود ۱۰ مرتبه ذکر «سبحان الله والحمدلله ولا اله الاالله والله اکبر» گفته شود. پس از نماز هزار مرتبه استغفار کند و بعد از آن سر به سجده گذارد و بگوید:«یا حی یا قیوم یا ذاالجلال و الاکرام یا رحمان الدنیا والاخرة و رحیمهما یا ارحم الراحمین یا اله الاولین والآخرین اغفرلنا ذنوبنا و تقبل منا صلواتنا و صیامنا و قیامنا».

۸- چهارده رکعت نماز اقامه کند. بعد از هر دو رکعت سلام دهد و در هر رکعت بعد از حمد، یک بار آیةالکرسی و سه مرتبه توحید خوانده شود. برای هر رکعت، ثواب عبادت چهل سال و عبادت هر که در آن ماه روزه گرفته و نماز خوانده اعطاء می شود.

۹- بین نماز مغرب و عشاء دو رکعت نماز اقامه کند که در رکعت اول یک مرتبه حمد و ۱۰۰ مرتبه توحید و در رکعت دوم یک مرتبه حمد و یک مرتبه توحید می خواند و پس از سلام به سجده رفته، ۱۰۰ مرتبه «اتوب الی الله» گوید و حضرت امیرالمؤمنین علی (ع) در ثواب آن فرمود: قسم به خدایی که جان من در دست او است کسی این نماز را نمی خواند مگر اینکه خداوند خواسته او را عطا می فرماید اگر چه گناهانش به قدر ریگ های بیابان باشد. همچنین رسول خدا (ص) فرمود کسی که شب عید فطر شش رکعت نماز بخواند که در هر رکعت (بعد از حمد) پنج مرتبه قل هو الله بخواند به همه اهل بیت خود شفاعت می کند، اگر چه همه آنها مستحق جهنم باشند.