دعا برای در امان ماندن از زلزله

دعا برای در امان ماندن از زلزله | در ادامه سه دعا برای در امان ماندن و جلوگیری از خطرات و آسیب های زلزله آورده شده است که می تواند به آرامش قلبی ما در اینگونه مواقع کمک کند.

دعای اول برای در امان ماندن از زلزله
امام صادق (ع) در روایتی می فرمایند که هر زمانی که از خرابی های زلزله در ترس بودید ، در وقت خواب این آیه را بخوانید :

«إِنَّ اللَّهَ یُمْسِکُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ أَنْ تَزُولا وَ لَئِنْ زالَتا إِنْ أَمْسَکَهُما مِنْ أَحَدٍ مِنْ بَعْدِهِ إِنَّهُ کانَ حَلِیماً غَفُوراً»
ترجمه آیه :
«این تنها خداست که آسمان ها و زمین را از این که از جای خود منحرف شوند [و فرو ریزند]نگه می دارد؛ و اگر روزی از مسیر خود منحرف شوند، هیچ کس بعد از او نمی تواند نگاهشان دارد، مسلماً خدا همواره بردبار و آمرزنده است‏»

دعای دوم برای در امان ماندن از زلزله
هر کس این دعا را هنگام خواب بگوید، از خطر دزد و ماندن زیر آوار در امان خواهد بود و فرشتگان‏ برایش استغفار خواهند کرد.
امام علی (ع) در روایتی می فرمایند؛ وقتی می خواهی بخوابی دست راست را زیر گونه ی راست بگذار و (دعای زیر را ) بخوان :

«بِسْمِ اللَّهِ وَضَعْتُ جَنْبِی لِلَّهِ وَ عَلَی مِلَّهِٔ إِبْرَاهِیمَ وَ دِینِ مُحَمَّدٍ وَ وَلَایَهِٔ مَنِ افْتَرَضَ اللَّهُ طَاعَتَهُ مَا شَاءَ اللَّهُ کَانَ وَ مَا لَمْ یَشَأْ لَمْ یَکُنْ أَشْهَدُ أَنَّ اللَّهَ عَلی‏ کُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدِیرٌ»
ترجمه :
«به نام خدا، برای خدا و با پذیرش دین ابراهیم و دین محمّد و با پذیرش ولایت آنانی که خداوند، پیروی از آن ها را واجب کرده، در بستر آرمیدم. هر چه خدا بخواهد، رخ خواهد داد و آنچه نخواهد، اتفاق نخواهد افتاد، و گواهی می دهم که خداوند به هر کاری تواناست.»

دعای سوم برای در امان ماندن از زلزله
امام صادق (ع) در روایتی می فرمایند :
«لَا تَمَلُّوا مِنْ قِرَاءَهِٔ- إِذا زُلْزِلَتِ الْأَرْضُ زِلْزالَها فَإِنَّهُ مَنْ کَانَتْ قِرَاءَتُهُ بِهَا فِی نَوَافِلِهِ لَمْ یُصِبْهُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ بِزَلْزَلَهٍٔ أَبَداً وَ لَمْ یَمُتْ بِهَا وَ لَا بِصَاعِقَهٍٔ وَ لَا بِآفَهٍٔ مِنْ آفَاتِ الدُّنْیَا حَتَّی یَمُوتَ.»
ترجمه :
«از خواندن سوره‏ زلزال خسته نشوید؛ زیرا هر کس در نمازهای نافله اش آن سوره را بخواند، هرگز خدای عز و جل او را دچار آسیب ناشی از زمین لرزه نکند و در زلزله نمیرد و (نیز) با رعد و برق و آسیب های این چنینی نمیرد تا مرگش فرا رسد.»

استغفار
حضرت محمد (ص) می فرمایند:
فِی الأرضِ أمانان، أنا أمانٌ وَ الإستِغفارُ أمانُ أنا مَذهُوبٌ بِی وَ یَبقَی أمانُ الإستِغفارِ فَعَلَیکُم بِالإستِغفارِ عِندَ کُلَّ حَدَثٍ وَ ذَنبٍ.
ترجمه:
در روی زمین دو امان است: من امانم و استغفار هم امان است. من رفتنی هستم، ولی استغفار باقی می ماند. پس هنگام هر حادثه و گناهی بر شما باد استغفار.

دادن صدقه
حضرت محمد (ص) می فرمایند:
إِنَّ اللَّهَ لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ لَیَدْفَعُ بِالصَّدَقَهِ الدَّاءَ وَ الدُّبَیْلَهَ وَ الْحَرَقَ وَ الْغَرَقَ وَ الْهَدْمَ وَ الْجُنُونَ وَ عَدَّ (ص) سَبْعِینَ بَاباً مِنَ السُّوء.
ترجمه :
همانا خداوند که معبودی جز او نیست درد و حادثه ناگوار و آتش سوزی و غرق شدن و ویرانی و دیوانگی (آن حضرت (ص) هفتاد نوع از بدی را شمرد) را با صدقه دادن دفع کند.