مذاکرات صلح با اسرائیل به تعلیق در می آید

در پی به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل از طرف رئیس جمهور آمریکا ،دبیرکل سازمان آزادی بخش فلسطین ، مذاکرات صلح با اسرائیل زیر نظارت آمریکا را معلق دانست.

به دنبال بروز ناآرامی ها در مناطق فلسطینی و ادامه اعتراضات بین المللی به تصمیم رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر به رسمیت شناختن بیت المقدس (اورشلیم) به عنوان پایتخت اسرائیل، «دونالد ترامپ» جهان را به حفظ «آرامش و خویشتن داری» دعوت کرد. به گزارش دویچه وله، دونالد ترامپ که معمولا از طریق توییتر با طرفدارانش در ارتباط است، تاکنون به این تصمیم خود واکنش رسمی نشان نداده بود و روز گذشته برای نخستین بار از طریق سخنگوی خود اظهارنظر کرد.سخنگوی ترامپ در داخل هواپیمای مخصوص ریاست جمهوری در مسیر فلوریدا اعلام کرد که رئیس جمهوری امیدوار است که «صدای بردباری بر صدای نفرت غلبه کند». به گفته سخنگوی ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفته او «برای رسیدن به توافق برای صلحی پایدار میان اسرائیل و فلسطینی ها» تلاش خواهد کرد.این تصمیم ترامپ موجی از اعتراضات جهانی را برانگیخت. آخرین خبرها از درگیری فلسطینی ها با پلیس و نیروهای امنیتی اسرائیل در اورشلیم و مناطق فلسطینی نشین از کشته شدن چهار نفر و مجروح شدن ۷۶۰ نفر دیگر حکایت دارند؛ از این عده ۲۶۱ نفر بر اثر شلیک گلوله مجروح شده اند. این در حالی است که شش کودک فلسطینی در جریان حمله جنگنده های اسرائیلی به نوار غزه جان باخته اند. اسرائیل می گوید در واکنش به پرتاب راکت از غزه، مواضع نظامی حماس در مرکز و جنوب غزه را هدف قرار داده است. طبق گزارش ها، راکتی که از غزه پرتاب شد، در شهر «سدروت» فرود آمد و به خودروها آسیب رساند؛ اما تلفات جانی در بر نداشت و دو راکت دیگر رهگیری شدند.
با تشدید تنش ها در سرزمین های اشغالی، سازمان آزادی بخش فلسطین اعلام کرد تا زمانی که آمریکا از تصمیم خود منصرف نشود، هیچ گونه مذاکرات صلحی با تل آویو صورت نخواهد گرفت. صائب عریقات، دبیرکل سازمان آزادی بخش فلسطین، با انتشار پیامی در حساب کاربری خود در توییتر که در الجزیره نیز منتشر شده، اعلام کرد: «مذاکرات صلح با اسرائیل زیر نظارت آمریکا تا زمانی که این کشور از تصمیم خود درباره پایتختی اسرائیل منصرف نشود، به تعلیق درمی آید».

انتقاد شدید شورای امنیت

از سوی دیگر، در جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل که اواخر جمعه شب در نیویورک برگزار شد، هر ۱۴ عضو این شورا انتقادهای شدیدی را متوجه این تصمیم آمریکا کردند. عبداللطیف ابولاعطا، نماینده مصر در سازمان ملل تصمیم آمریکا را «یک بدعت خطرناک» توصیف کرد. شورا بیانیه ای در پایان جلسه خود صادر نکرد؛ زیرا برای چنین کاری به رأی همه اعضای دارای حق وتو به شمول آمریکا نیاز است. شماری از کشورهای اروپایی عضو و غیرعضو شورای امنیت، شامل سوئد، آلمان، ایتالیا و بریتانیا نیز با صدور بیانیه ای این اقدام را نقض قطع نامه های سازمان ملل و برای دستیابی به صلح در منطقه غیرسودمند خواندند. در همین حال، نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل، از تصمیم کشورش دفاع کرد و گفت: «من نگرانی اعضایی که تقاضای این جلسه را داده اند، درک می کنم. تغییر البته دشوار است؛ ولی ما نباید در اینکه بیان واقعیت چه نتیجه ای به بار می آورد، تردید کنیم.»

پشت پرده تصمیم جنجالی

اما ماجرا به اینجا ختم نمی شود، رسانه های آمریکایی از جمله روزنامه واشنگتن پست و نیویورک تایمز، با استناد به گفته های برخی از مقامات کاخ سفید می نویسند که این تصمیم ترامپ پاسخ به تعهدی بوده که او در مقابل حامیان مالی کارزار انتخاباتی خود داشت. به گزارش یورو نیوز، به گفته مقامات کاخ سفید، این تغییر در سیاست خارجی آمریکا بدون توجه به هشدارهای رکس تیلرسون، وزیر خارجه، جیمز متیس، وزیر دفاع و مایک پمپئو، رئیس سازمان سیا، انجام شده و در مقابل، دو مشوق اصلی دونالد ترامپ در این زمینه مایک پنس، معاون او و شلدون ادلسون، میلیاردر مشهور یهودی و از متحدان قدرتمند او بوده اند.
شلدون ادلسون، میلیارد مشهور یهودی که صاحب هتل ها، رسانه ها و کازینوهای مشهوری در جهان است، از حامیان اصلی حزب لیکود و همچنین جمهوری خواهان آمریکا محسوب می شود. او که به «سازنده حاکمان» نیز معروف است، از حامیان مالی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و چندین شخصیت جمهوری خواه در مبارزات انتخاباتی کشوری یا ایالتی آنها بوده است؛ اگرچه ترامپ در آغاز کارزار انتخاباتی خود به طور عمومی اعلام کرد که نیازی به حمایت کننده مالی ندارد؛ اما به طور خصوصی با شلدون ادلسون ملاقات و از او تقاضای کمک مالی کرده است.
ترامپ همچنین در مارس ۲۰۱۶ میلادی در زمانی که درصدد جمع آوری رأی برای انتخاب شدن به عنوان نامزد حزب جمهوری خواه آمریکا بود، به کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل که یکی از قدرتمندترین گروه های لابی گری در ایالات متحده آمریکا محسوب می شود، اعلام کرد که «ما سفارت آمریکا را به بیت المقدس، پایتخت همیشگی یهودیان منتقل خواهیم کرد». این سخنان ترامپ باعث شد ادلسون ۲۰ میلیون دلار به کمیته عملیات سیاسی که حامی دونالد ترامپ در مبارزات انتخاباتی اش بود و همچنین ۱.۵ میلیون دلار دیگر نیز به کمیته ای که کنوانسیون جمهوری خواهان را سازماندهی می کرد، اهدا کند.بنا بر گزارش واشنگتن پست، شلدون ادلسون در ماه های گذشته بارها با مشاوران ترامپ به گفت وگو نشسته و از اینکه سفارت آمریکا هنوز به بیت المقدس منتقل نشده، گله کرده بودند. گفته می شود که شلدون ادلسون ۱۰ روز قبل از اعلام رسمی تصمیم دونالد ترامپ، برای نشستی خصوصی به برج ترامپ رفته و پس از آن به دوست قدیمی خود مورتون کلین، رئیس «سازمان صهیونیست آمریکا» گفته، سرانجام دونالد ترامپ با انتقال این سفارت موافقت کرده است.
ترامپ در جریان اعلام رسمی تصمیم خود در روز چهارشنبه نیز بارها تکرار کرد که به این ترتیب به وعده انتخاباتی خود عمل کرده است. هیئت آمریکایی مذاکرات صلح خاورمیانه که جرد کوشنر، داماد ترامپ و جیسون گرینبلات، نماینده ویژه رئیس جمهوری آمریکا در مذاکرات بین المللی در آن حضور دارند، اعلام کرد که از این تصمیم ترامپ حمایت خواهد کرد؛ با وجود این به او توصیه کرد که انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس را به تأخیر بیندازد.