جنگ با آمریکا | دلایل امتناع کشورها از جنگ مستقیم با آمریکا

جنگ با آمریکا | کشورهای زیادی در جهان هستند که از جهات مختلف سیاسی ، اقتصادی یا ایدئولوژیک با آمریکا مخالفند ، اما ترجیح می دهند از راهی جز برخورد مستقیم و جنگ نظامی وارد مقابله با این کشور شوند. در مقاله زیر به 5 علت چنین رویکردی پرداخته شده است.

هرچند کشورهای بسیاری ممکن است به لحاظ اقتصادی، سیاسی یا ایدئولوژیک با آمریکا تقابل و رقابت داشته باشند، اما تقریبا هیچ کدام علاقه ای برای واردشدن به یک مواجهه نظامی مستقیم با ایالات متحده نداشته و در بدترین حالت، ترجیح می دهند وارد جنگ های نیابتی شوند. جنگ سرد میان آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی نمونه بارز چنین وضعیتی است. به نظر قدرت نظامی و برتری تکنولوژی آمریکا در این زمینه یکی از دلایل اصلی احتراز کشورها از مواجهه مستقیم با ایالات متحده باشد که پنج نمونه آن را در ادامه بررسی خواهیم کرد.
١) زیردریایی های موشکی: این زیردریایی ها که قابلیت حمل موشک های بالستیک مجهز به کلاهک هسته ای را دارند، می توانند به کابوس نیروی دریایی هر کشوری تبدیل شوند. این زیردریایی ها می توانند در عمق بیش از ٨٠٠ پا تا ٢٥ گره دریایی سرعت بگیرند. از دیگر سو، سیستم ناوبری مجهز به GPS پیشرفت بزرگی در هدایت این زیردریایی ها محسوب می شود.
٢) بمب افکن های رادارگریز: وقتی در سال ٢٠١١ میلادی اوضاع در اوکراین بحرانی شد، ایالات متحده یک جفت بمب افکن رادارگریز بی-٢ اس را روانه اروپا کرد تا پیام هشداری را به مسکو مخابره کند. ترکیب فناوری های رادارگریزی در کنار ارتقای آیرودینامیکی و قابلیت حمل حجم بالای مهمات، مزیت ویژه ای به بمب افکن بی- اس در قیاس با دیگر بمب افکن ها می بخشد. قابلیت رادارگریزی بالای این بمب افکن به آن اجازه ورود به پیچیده ترین سیستم های دفاعی دشمن را می دهد. از دیگر سو این جنگنده ها می توانند با هر بار سوخت گیری تا شش هزار مایل پرواز کرده و تا ٥٠ هزار فوت ارتفاع بگیرند. علاوه بر این، هر جنگنده می تواند تا ٢٠ تن مهمات معمولی یا هسته ای را بارگیری کند.
٣) جنگنده اف ٢٢: در صورت وقوع هر گونه جنگ احتمالی میان آمریکا و دیگر کشورها، اف ٢٢ در صف اول جنگ خواهد بود. اف ٢٢ اولین جنگنده ای است که از قابلیت بالایی برای انجام مأموریت های جنگی هوابه هوا و هوابه زمین برخوردار است. از دیگر ویژگی های این جنگنده باید به قابلیت جمع آوری اطلاعات، شناسایی، نظارت و حمله الکترونیکی اشاره کرد.
٤) سامانه دفاع موشکی: استقرار سامانه دفاع موشکی ایالات متحده در اروپا همواره با انتقادهای روسیه مواجه شده است که علت آن را باید در قدرت و دقت بالای این سامانه در هدف قراردادن و امحای انواع موشک های هوابه زمین و زمین به زمین جست وجو کرد. این سامانه دفاع موشکی همچنین مجهز به یک سیستم ارتباطی است که می تواند با دریافت اطلاعات از ماهواره ها و منابع راداری، دقت خود در هدف قراردادن کلاهک های جنگی را افزایش دهد.
٥) متحدان آمریکا: هرچند این گزینه یک سلاح در معنای سنتی و متعارفش را ندارد، اما شبکه جهانی متحدان آمریکا، به این کشور قدرت و توانایی بالایی در جنگ با هر کشوری می دهد. از ناتو در اروپا و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در خاورمیانه گرفته تا ژاپن، کره جنوبی و فیلیپین در آسیا همگی پایگاه هایی را در اختیار ایالات متحده قرار داده و می دهند. گذشته از پایگاه های آمریکا در این کشورها، خود ظرفیت و توانمندی این متحدان نیز یک نقطه قوت برای آمریکا محسوب می شود. به عبارتی، به استثنای چین، هند و برزیل، اکثر کشورهایی که بیشترین هزینه کرد را در حوزه نظامی دارند، متحد ایالات متحده به شمار می آیند.