خروج داعش از رقه به مدد استراتژی منطقه ای آمریکا

در ماه های اخیر, دولت روسیه و سوریه چندین بار به همکاری آمریکا با گروه داعش در مناطق دیرالزور , رقه , ابوکمال و همچنین در جنوب شرقی این کشور به ائتلاف به رهبری آمریکا و نهادهای بین المللی شکایت کرده اند, اما هربار این اتهام با تکذیب مقامات واشنگتن روبه رو شده است از همان روزهای پیشروی نیروهای متحد آمریکا به سوی رقه, بسیاری از منابع مستقل و شاهدان عینی با ارسال خبر و بعضی ویدئوهای شخصی نشان می دادند که نیروهای داعش به صورت مسلح و از میان صفوف این نیروها, به راحتی از رقه خارج می شوند رابطه مشکوک نیروهای آمریکایی با گروه داعش همواره مورد توجه ناظران سیاسی و تحلیلگران امور بین المللی بوده است در ادامه بیشتر بخوانید

امروز بعد از ضدحمله داعش در شهر ابوکمال سوریه و بازپس گیری دوباره این شهر مهم و استراتژیک که چند روز قبل به دست ارتش سوریه و متحدان آن آزاد شده بود، این واقعیت اثبات شد که داعش با همه ضرباتی که خورده است، به راحتی هیچ موضع و جبهه ای را ترک نمی کند. بالاخره در چند روز اخیر، با انتشار فیلم های تقریبا واضع و غیرقابل تردید مشخص شد که خروج داعش از شهر رقه بیش از آنچه فرار مخفیانه نیروهای پراکنده آنان از میدان جنگ باشد، درراستای سناریو و توافقی محرمانه بین این گروه با فرماندهان نظامی آمریکا و نیروهای کُرد متحد آن بوده است و اتفاقا همین ویدئوها به خوبی نشان می دهد که نیروهای مسلح خارجی داعش به همراه حدود چهارهزار نفر از خانواده های آنان، در حالی که همگی مسلح بوده و حتی جلیقه های انتحاری به کمر بسته بودند، در کمال امنیت و بدون هیچ مانعی از بین صفوف محاصره کنندگان خود از شهر خارج می شوند.

با انتشار ده ها فیلم و ویدئو و همچنین اظهارات فرماندهان میدانی جنگ بین نیروهای سوریه دموکراتیک و گروه داعش مبنی بر توافقی دوطرفه برای خروج همه نیروهای داعش، ازجمله اعضای خارجی آن، از شهر رقه که بسیاری از آنان تحت حمایت همین نیروهای ائتلافی به سمت جبهه های جنگ با ارتش سوریه نقل مکان کرده اند، دیگر هیچ جای تردیدی برای این گمانه زنی که واشنگتن از داعش به عنوان یک کارت بازی استفاده می کند، باقی نمی ماند.

روس ها نیز که بیش از همه بر اوضاع میدان های جنگ در سوریه اشراف عملیاتی و اطلاعاتی دارند و به صورت مستمر با «مانیتورینگ» مناطق درگیری وضعیت را لحظه به لحظه رصد می کنند، بارها از نقل وانتقال نیروهای داعشی و دیگر تروریست ها در مناطق تحت اشغال نیروهای آمریکایی و متحدان محلی آنان در تأیید این وضعیت و چرایی بسیاری از حملات غافلگیرکننده نیروهای داعشی در جبهه دیرالزور، رقه و جدیدترین مورد آن شهر مرزی ابوکمال، اسناد بسیاری را منتشر کرده اند. همواره اعتراض مقامات سیاسی و فرماندهان میدانی روسیه از این وضعیت با تکذیب آمریکایی ها روبه رو می شد و روس ها و دولت دمشق را متهم به اتهام زنی بدون دلیل می کردند.

چنانچه که قبل از ضدحمله و اشغال دوباره شهر ابوکمال، یکی از فرماندهان نظامی روسیه، از فرماندهان نظامی آمریکایی پرسید: «چرا تروریست ها با فناوری نظامی و تسلیحات سنگین در مناطق تحت کنترل ائتلاف بین المللی حضور داشته و این شبه نظامیان قصد دارند حملات جدیدی را به ارتش سوریه در منطقه بوکمال ترتیب دهند»؛ اما هیچ پاسخ قانع کننده ای دریافت نکردند و در کمتر از ٢٤ ساعت بعد با حمله داعش این شهر دوباره به تسخیر آنان درآمد. این حکایت بارها در جبهه دیرالزور نیز اتفاق افتاده است و نیروهای داعش در زیر پوشش امنیتی نیروهای تحت حمایت آمریکا به صورت مستمر به ارتش سوریه و متحدان آن حمله می کنند.

هم اکنون همه گمانه زنی ها درباره همکار درباره نیروهای آمریکایی با داعش با وقایع و اسناد جدیدی که منتشر شده، قابل اثبات است. باید سؤال کرد که هم اکنون چه اتفاقی افتاده است که داعش به صورت کاملا مسلح و هماهنگ در توافق با نیروهای آمریکایی و متحدان منطقه ای آن، نه تنها از مناطق مورد نظر ائتلاف خارج می شوند که همچنان با حفظ وضعیت جنگی خود از بین صفوف آنان به نیروهای ارتش سوریه و متحدان آن حمله می کنند. همه این تحرکات توطئه گرایانه تابع سناریویی کاملا هماهنگ انجام شده است و در آستانه پیروزی ارتش سوریه در جنگ، واشنگتن برای حفظ توازن قدرت و شرایط جنگی که بهانه حضور آنان در این کشور است، سعی دارد از بقایای داعش و دیگر تروریست ها برای جلوگیری از پیروزی کامل ارتش سوریه استفاده کند.

موضوع حتی فراتر از دولت اسد و معادلات داخلی این کشور است و از آنجا که سوریه میدان جنگ نیابتی منطقه ای و بین المللی بین گروه بندی های رقیب است، خاتمه جنگ در این کشور به همان نسبت که یک پیروزی برای اسد و متحدان اوست، شکستی برای نیروهای شورشی و سیاست استراتژیک محور واشنگتن-ریاض-تل آویو هم خواهد بود.

در خاورمیانه همه رخدادهای سیاسی و نظامی در ارتباطی سیستماتیک باهم قرار دارند و حتی آنچه امروز در لبنان با استعفای تحمیلی «سعد حریری»، نخست وزیر این کشور، ازسوی ریاض انجام گرفته است، قطعه ای دیگر از همین پازل بی ثبات سازی و رقابت منطقه ای است. داعش نیز به سرنوشت «القاعده» دچار شده است و این گروه از این پس مستقیما به عنوان یک کارت بازی در سیاست استراتژیک آمریکایی نقش «محلل» را بازی می کند و جایگاه بدون قلمرو آن، اینک مصونیت حفظ موجودیت تخریب گر آنان را تضمین می کند.