تضاد جوسازی های منطقه ای با واقعیت های ایران

یکی از اصول مهم در میان نظریه پردازان کنونی روابط بین الملل این است که با توجه به سرعت تحولات جاری در نظام جهانی, طراحی, پیگیری و به نتیجه رساندن یک راهبرد توسط یک بازیگر منفرد امری غیر دقیق و در نهایت محکوم به شکست خواهد بود این امر با پیوند خوردن به مناطق حیاتی جهان که خاورمیانه قلب آن را تشکیل می دهد, آنچنان با پیچیدگی, ابهام و تغییرات سریع همراه است که نه تنها راهبردهای میان مدت, بلکه بلند مدت را نیز برای بازیگران با چالش و مخاطره روبرو می سازد اقدامات و سخنانی که امروز در واشنگتن شنیده می شود قابل اعتبار نیست این سخنان با واقعیت های جهانی, منطقه ای و همچنین شرایط ایران قابل تطبیق نیست در ادامه بیشتر بخوانید

در همین رابطه و در طول یک هفته گذشته منطقه خاورمیانه شاهد رویدادها و تحولات متعددی بود که هر کدام از آنها می تواند به تنهایی در جریان سازی و ایجاد یک روند تازه در منطقه تاثیری شگرف داشته باشد. درست یک هفته قبل بود که سران دو کشور روسیه و آذربایجان به تهران آمدند تا ضمن برگزاری دومین اجلاس سه جانبه، در خصوص مناسبات امنیتی و سیاسی گفت و گو و رایزنی کنند. از سوی دیگر اوایل هفته جاری در منطقه شاهد پیروزی های چشمگیر نیروهای عراق و سوریه در مقابله با داعش بودیم؛ به طوریکه شهر راهبردی دیرالزور در شرق سوریه و همچنین القائمیه در غرب عراق به طور کامل از نیروهای داعش پاکسازی و گام نوینی در مدیریت بحران در منطقه برداشته شد.

تحولات منطقه اما در سه روز گذشته نیز سیر پرشتاب خود را از دست نداد و با استعفای غیرمنتظره سعد الحریری نخست وزیر لبنان از پایتخت عربستان و همچنین پیوند خوردن آن با بیانیه اتئلاف عربی به رهبری سعودی ها مبنی بر مسئولیت ایران در قبال حمله موشکی انصارالله یمن به فرودگاه ریاض وارد مسیر تازه ای شد. این مساله ابتدا از سوی دونالد ترامپ و یکروز پس از این حمله موشکی مطرح شد و متعاقب این چراغ سبز آمریکایی ها، عربستان و متحدین منطقه ای خود با مانور گسترده بر روی تحولات اخیر منطقه، ضمن تکرار ادعاهای سابق، به طور ضمنی ایران را به اقدام متقابل تهدید کردند.

**دیداری مهم و تعیین کننده برای ثبات منطقه

مساله روابط ما با همسایگان و به خصوص با روسیه مبحث بسیار مهمی است و در این میان روسیه با توجه به ویژگی های خاص خود، جایگاه مهمی را در سیاست خارجی ایران دارد. مسائل دوجانبه، مسائل منطقه ای و همچنین مباحثی همچون رژیم حقوقی دریای خزر باعث شده تا میان دو کشور گزینه های متعددی برای گفت و گو، رایزنی و تعامل شکل بگیرد. در طول سالیان اخیر روابط تهران- مسکو از منظر راهبردی و اساسی مراحل خوبی را سپری کرده و باعث شده تا مناسبات دو کشور در وضعیتی نسبتاً مطلوب قرار بگیرد. در همین رابطه است که فکر می کنیم تاکنون مسیر درستی در روابط دو کشور ترسیم شده و بر ادامه این مسیر تاکید داریم.

از زمان دولت یازدهم تاکنون، روسای جمهوری ایران و فدراسیون روسیه 9 دیدار با یکدیگر داشته اند که دیدار آخر آنها در تهران در برهه کنونی و شرایط بحرانی منطقه می تواند دیداری مهم و تعیین کننده برای صلح، ثبات، امنیت منطقه و همچنین توسعه اقتصادی دو کشور محسوب شود.

**صداهایی که از آمریکا شنیده می شود قابل اعتنا نیست

اقدامات و سخنانی که امروز در واشنگتن شنیده می شود قابل اعتبار نیست. این سخنان با واقعیت های جهانی، منطقه ای و همچنین شرایط ایران قابل تطبیق نیست. اکنون در خصوص رفتار آمریکا در قبال مناسبات و سازمان های بین المللی و همچنین روابطشان با اروپا کاملاً نوعی ناهنجاری و بدرفتاری قابل مشاهده است و در همین رابطه است که بخش مهمی از جامعه روشنفکر آمریکا نسبت به اقدامات دولت خود حساس و نگران هستند؛ لذا باید تاکید کنم در شرایط کنونی صداهایی که از سوی ایالات متحده شنیده می شود قابل اعتنا نیست.

**امروز ایران، ایران گذشته نیست

لیستی که در رابطه با تحریم های جدید غیرهسته ای مطرح شده تا حد زیادی مشابه لیست های تکراری قبل است و بیشتر نوعی شانتاژ از سوی آمریکایی ها محسوب می شود. ترامپ در تلاش است تا ایران را با یک فضاسازی روانی از امکانات مثبت برجام محروم کند و خیلی مایل نیست که کشورمان با سایر شرکای مهم جهانی روابط بهتری داشته و همکاری های اقتصادی خود را شکل بدهد.

وی همواره مترصد است تا با ایجاد یک جنگ روانی، این همکاری ها را مخدوش کند؛ اما این امر به واسطه بلوغ و فهم جهان در مورد واقعیات ایران در تضاد است. امروز جهان و آمریکا، جهان و آمریکای دیروز نیستند و ایران نیز ایران گذشته نیست؛ بنابراین آنها علیرغم تمام تلاش های همه جانبه خود، نخواهند توانست آثار تخریبی موثری را ایجاد کنند.

**توصیه مشفقانه ایران به ائتلاف عربی

سعودی ها که در جنگ و تجاوز طولانی مدت نظامی قادر به دستیابی به اهداف شوم خود نبوده و نیستند، در یک عملیات ناشیانه و نابجای روانی با وارد کردن اتهامات موهوم، بی اساس و سراسر کذب، ائتلاف شکست خورده خود را در تنگناهای بیشتری قرار می دهند. توصیه مشفقانه ما به آنان این است با کنار نهادن فرافکنی و اتهام زنی های پوچ، حملات به مردم بیگناه و بی دفاع یمن را هر چه سریع تر متوقف کنند و راه را برای گفتگوهای یمنی - یمنی و برقراری صلح در آن کشور هموار سازند.