چرا آمریکا سپاه را تحریم کرد

رکس تیلرسون در اظهاراتی که شدیدترین اظهارات ضدایرانی یکی از مقامات ارشد دولت ترامپ خطاب به شرکت های اروپایی و سایر شرکت های دنیا است, گفته است که شرکت هایی اروپایی یا سایر شرکت های دنیا که با سپاه پاسداران ایران یا هر کدام از موسسات وابسته به آن تجارت می کنند, واقعاً ریسک بزرگی انجام می دهند سوال این جاست که اهداف آمریکا از تحریم سپاه چیست و نظام تحریمی جدید که آمریکا سعی در استقرار آن دارد چه خصوصیاتی دارد در ادامه بیشتر بخوانید

تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا، این اظهارت خود را در عربستان و در کنفرانس خبری مشترک با عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان بر زبان آورد. سفر تیلرسون به عربستان سعودی بخشی از برنامه دولت ترامپ برای ایجاد جبهه ای علیه ایران در خاورمیانه است. ترامپ خود در ماه مه، ریاض را به عنوان مقصد نخستین سفرش به عنوان رئیس جمهور آمریکا، انتخاب کرده بود و به طور رسمی از این سیاست رونمایی شده بود.

تیلرسون در سفر خود به ریاض، علاوه بر این که هشدار تهدید آمیزش را خطاب به شرکت های اروپایی و سایر شرکت های دنیا ارسال کرد، سعی نمود تا با کمک به بهبود روابط عربستان سعودی و عراق، بغداد را از تهران دور سازد تا پروژه ضدایرانی دولت ترامپ برای ایجاد اتحادی علیه ایران در خاورمیانه، در ابعاد وسیع تری دنبال شود. سفر چند ماه گذشته ترامپ به خاورمیانه نه تنها دستاوردی نداشت بلکه به بحران محاصره قطر توسط چهار کشور عربی (عربستان سعودی، امارات متحده عربی، مصر و بحرین) منجر شد که در نتیجه آن، شکاف بزرگی در شورای همکاری خلیج فارس ایجاد شد و روابط ایران و قطر نیز گسترش یافت. باید دید این بار سفر تیلرسون به ریاض چه نتیجه ای دربر خواهد داشت؟!

اما تیلرسون تنها مقام بلندپایه دولت آمریکا نیست که این هفته به خاورمیانه سفر می کند. تنها چند روزی پس از این که وزارت خزانه داری آمریکا، سپاه پاسداران را در لیست تحریم های یکجانبه آمریکا قرار داد، استیون منوچین وزیر خزانه داری این کشور از روز چهارشنبه هفته جاری به خاورمیانه سفر خواهد کرد. وی تحت لوای «برنامه ممانعت از تأمین مالی تروریسم» به عربستان سعودی، امارات متحده عربی، قطر و اسرائیل خواهد رفت اما یکی از اهداف اصلی سفر وی، همان هدف دولت ترامپ مبنی بر تلاش برای ایجاد جبهه ای علیه ایران در خاورمیانه خواهد بود. وزارت خزانه داری آمریکا، همزمان با سخنرانی ضدبرجامی ترامپ در 21 مهرماه، سه شرکتی ایرانی و یک شرکت چینی را به واسطه چیزی که ارتباط با سپاه پاسداران خوانده می شد، تحریم کرد و به نظر می رسد سفر منوچین به خاورمیانه، در راستای پیگیری «نظام جدید تحریمی» آمریکا انجام شود.

بررسی اظهارات مقامات دولت ترامپ توسط خبرنگار «مردم سالاری آنلاین» نشان می دهد که آن ها به دنبال ایجاد «یک ساختار جدید تحریمی» علیه ایران هستند. دولت آمریکا اهداف متفاوتی را از این «ساختار جدید تحریمی» دنبال می کند. در میان دو هدف عمده توسط آمریکایی ها طرح شده است. آن ها اولاً به دنبال این هستند که فضای همکاری با ایران را برای شرکت های خارجی به فضایی پُرریسک و مخاطره آمیز تبدیل کنند.

سپاه و موسسات مرتبط با آن نقش مهمی در اقتصاد ایران دارند و به عنوان مثال، شرکت های زیرمجموعه قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا در بسیاری از مگاپروژه های اقتصاد ایران حضور دارند. دولت آمریکا می خواهد با حاکم کردن رویه «مشتری ات را بشناس» کاری کند که شرکت های خارجی در دالان تنگی و درازِ شناختِ دقیق مشتریان ایرانی خود بیافتند و قبل از هرچیز اطمینان حاصل کنند که شریک ایرانی شان ارتباطی به شرکت های زیرمجموعه سپاه پاسداران ندارد. از نظر آن ها، حاکم شدن این رویه چنان فضای همکاری شرکت های خارجی، خصوصاً شرکت های اروپایی، را با ایران دشوار و پیچیده می کند که بنا به برآورد دولت آمریکا، بسیاری از این شرکت ها قید حضور در بازار ایران را خواهند زد و بدین ترتیب برنامه های جذب سرمایه ایران ناکام خواهد ماند. پس هدف اولیه «نظام جدید تحریمی آمریکا»، ممانعت از سرمایه گذاری در ایران به بهانه ممانعت از همکاری تجاری با سپاه است.

هدف دیگر دولت آمریکا، ایجاد شکاف داخلی در ایران است. آمریکایی ها می خواهند با تحریم سپاه، این ذهنیت را در بخشی از مردم و حتی بخشی از حاکمیت در ایران به وجود آورند که دلیل مشکلات اقتصادی و جذب نشدن سرمایه در ایران، فعالیت های سپاه است. البته این هدف خیلی زود توسط مقامات مختلف کشور شناسایی شد و دستگاه دیپلماسی و فرماندهان سپاه با نشان دادن وحدت خود، در همان گام نخست این توطئه را نقش بر آب کردند. احتمالاً در آینده نیز این روند اتحاد بین نهادهای مختلف ادامه یابد تا راهبرد جدید ضدایرانی واشنگتن با شکست مواجه شود.

مقابله با هدف نخست آمریکا که نه ساختار داخلی قدرت در ایران، بلکه شرکت های خارجی، خصوصاً شرکت های اروپایی، را نشانه گرفته است، دشوارتر از مقابله با هدف دوم آن ها است. دیپلماسی فعال اقتصادی با شرکت ها و کشورهای خارجی و تلاش برای ایجاد شفافیت هرچه بیشتر در اقتصاد ایران و بازی دادن هرچه بیشتر به بخش خصوصی برای همکاری با شرکت های خارجی، از جمله روش ها و ابزارهایی است که می توان از آن ها استفاده کرد تا «ساختار جدید تحریمی» آمریکا، از همان ابتدا بی آنکه دستاورد ملموسی برای دولت ترامپ داشته باشد، با شکست مواجه شود.