اعتراضات | دولت مردان درمقابل اعتراض مردم به گرانی

اعتراضات | اعتراضات این چند روز گذشته مردم ایران، باعث شد تا دولت مردان به این اتفاق واکنش نشان دهند. در این مقاله به این موضوع و همچنین واکنش وزارت امور خارجه به اظهارات مقامات آمریکایی، پرداخته شده است.

اعتراض های روزهای گذشته مردم با واکنش های زیادی از سوی مقامات ایران مواجه شد . عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور درباره برخی فراخوان های فضای مجازی که مردم را دعوت به تجمع می کنند، اظهار کرد: ما گزارش هایی در این زمینه داشته ایم و این تجمعات قطعا غیرقانونی است . وی با تاکید بر اینکه هر نوع تجمعی باید مجوز داشته باشد، گفت: نیروی انتظامی و قوه قضاییه تاکنون تلاش کرده اند، مدیریت کنند تا تجمعات غیرقانونی تبدیل به مساله ای نشود که نگرانی ایجاد کند . وزیر کشور افزود: از همه کسانی که با این نوع فراخوان ها در تجمعی شرکت می کنند، تقاضا داریم که در این نوع تجمعات غیرقانونی شرکت نکنند چراکه برای خودشان و دیگر شهروندان زحمت ایجاد می کنند . رحمانی فضلی به روند قانونی اخذ مجوز تجمع اشاره و بیان کرد: افرادی که می خواهد تجمعی داشته باشند، باید درخواست دهند، وزارت کشور و استانداری ها درخواست آنان را بررسی می کنند . غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، نایب رییس فراکسیون نخست مستقلین ولایی با تاکید بر لزوم استفاده از تمامی ظرفیت های نظام، انتساب این تجمعات را به منافقین و سلطنت طلبان اشتباه محرز دانست و با انتقاد از دلواپسان که به بهانه تخریب دولت، حاکمیت را زیرسوال بردند، گفت: امیدواریم عوامل ناراضی تراشی سر عقل بیایند . وی در ادامه گفت: فکر می کنم باید از ظرفیت برخی مسوولان برای برقراری آرامش در جامعه استفاده کنیم . این افراد باید به میانه میدان بیایند . وی افزود: واقعیت این است که یکی از اشکالات کار ما این بود که از تمام ظرفیت های نظام استفاده نکردیم و عملکرد تدافعی داشتیم . باید از تمام این ظرفیت ها استفاده کنیم و این افراد باید کمک حال حاکمیت باشند . محمود صادقی نماینده تهران نیز در توئیتی نوشت: اگر اعتراضات مردمی سازماندهی شده هم باشد، مسوولان دولتی باید پاسخگو باشند . به جای پاسخگویی به تئوری توطئه پناه نبریم . وی افزود: برگزاری راهپیمایی بدون حمل سلاح، از حقوق اساسی مردم است، دولت باید در عمل به حقوق اساسی مردم احترام بگذارد . سیداحمد خاتمی در مراسم گرامیداشت سالروز حماسه 9 دی گفت: قاعدتا باید دنیای استکبار از حماسه 9 دی عبرت می گرفت اما حوادثی که این چند روز در کشور اتفاق افتاد، نشان داد ضدانقلاب آن عبرت بایسته را در این ماجرا نگرفته است . وی با اشاره به اینکه نام حوادث روزهای اخیر را فتنه جدید می گذارم، اظهار کرد: شباهت این حوادث با فتنه 88 این است که اصل نظام اسلامی را هدف قرار داده اند و سخن از اصلاح طلب و اصولگرا نیست . خاتمی تصریح کرد: به بازی خورده ها و ضدانقلاب ها می گویم حضور در تجمعات اینچنینی به معنی سرباز استکبار بودن است و تردید نکنید خاستگاه فتنه جدید، رژیم صهیونیستی است . دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به اعتراضات اخیر صورت گرفته در برخی از شهرها واکنش نشان داد . محسن رضایی در توئیتر خود نوشت : «صف معترضان به گرانی، تورم و وضعیت کار و اشتغال از جریان منافقان و معاندین جداست.»سپاه پاسداران در بیانیه ای به مناسبت ۹ دی تاکید کرد : عده ای با حساسیت زدایی از حافظه مردم در آرزوی فتنه آفرینی های جدید هستند . سپاه در این بیانیه از لزوم ارائه تعریفی دقیق و درست از «انقلابی گری» و مرزبندی آن با «انقلابی نمایی» و نیز مقابله هوشمندانه با عوامل ایجاد «اختلاف داخلی» هم سخن به میان آورده است . عده ای در آرزوی فتنه جدیدند؛ با بی تدبیری برخی دستگاه ها به دنبال ایجاد دو قطبی های کاذب و امیال شخصی خود هستند .

بهرام قاسمی در مقابل مقامات آمریکا
در این میان برخی از مقامات آمریکایی هم از آب گل آلود ماهی گرفته اند . در حالی که ترامپ در سخنرانی حدود دو ماه پیش خود مردم ایران را «ملت تروریست» خطاب کرده بود، وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای اعلام کرده از تظاهرات مسالمت آمیز شهروندان ایران حمایت می کند . در این بیانیه مداخله جویانه ضمن تکرار اتهامات بی پایه، از تمام ملت ها خواسته «علنا از مردم ایران» حمایت کنند . پل رایان رییس مجلس نمایندگان آمریکا هم در توئیتی نوشته که واشنگتن باید از تظاهر کنندگان در ایران حمایت کند .
در این شرایط سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان به اظهارات سخیف، بیجا و مداخله جویانه مقامات آمریکایی واکنش نشان داد . بهرام قاسمی در این باره گفت: مردم رشید ایران وقعی به شعارهای فرصت طلبانه و ریاکارانه مقامات آمریکا نمی گذارند . وی تاکید کرد: مردم ایران بزرگ ترین پشتوانه امنیت و پیشرفت کشور هستند و مشارکت مردم در انتخابات برای تعیین سرنوشت شان و حضور فعال آحاد ملت در نظارت و نقد دستگاه های اداره کشور ضامن شکوفایی و بالندگی کشور و انقلاب اسلامی است و حضور هوشمندانه همین مردم مهم ترین عامل مقاومت در برابر بدخواهان کشور و مردم است که دولت آقای ترامپ ثابت کرده در راس این بدخواهان قرار دارد . قاسمی ضمن محکوم کردن این اظهارات سخیف، بی ارزش و فاقد اعتبار گفت: مردم ایران هیچ ارزش و اعتباری برای ادعاهای فرصت طلبانه مقامات آمریکایی و شخص آقای ترامپ قائل نیستند .
مردم بزرگ ایران قطعا مشارکت فعال آقای ترامپ در نقض حقوق بشر مردم فلسطین و یمن و بحرین را از نزدیک پیگیری کرده و محدودیت های اعمالی و خصومت های کینه توزانه رییس جمهور آمریکا با مردم فرهیخته ایران در ممانعت از ورود آنان به خاک آمریکا و بازداشت تعداد زیادی از ایرانیان مقیم در این کشور به بهانه های واهی را به یاد دارند و به همین دلیل حمایت فرصت طلبانه و فریبکارانه همین مقامات از برخی تجمعات در روزهای اخیر در برخی از شهرهای ایران را چیزی جز نیرنگ و ریاکاری دولت آمریکا نمی دانند . وی افزود: قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ساختارهای دموکراتیک را برای حمایت قانونی از خواسته های مدنی مردم پیش بینی کرده و پیگیری این خواسته ها در چارچوب قانون کاملا امکان پذیر است . سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با یادآوری قریب به ۷۰ سال مداخلات دولت های مختلف آمریکا در امور داخلی کشورمان از جمله مدیریت و رهبری کودتا علیه دولت ملی و قانونی در ایران، حمایت های بی دریغ از سرکوب و ارعاب رژیم منحوس پهلوی در سرکوب آزادیخواهان ایران و حمایت تمام عیار از رژیم جنایتکار صدام حسین در دوران هشت ساله جنگ تحمیلی تاکید کرد: مقامات آمریکا در موضعی نیستند که برای ملت بزرگ و فهیم ایران دلسوزی کنند .
منبع:روزنامه جهان صنعت