به گیتی نماند به جز مردمی مقاله ای از غلامعلی دهقان

انقلاب اسلامی شکاف دولت و ملت را در ایران به حداقل رساند برای ادامه انقلاب و بقای نظام, مردمی بودن نظام یک اصل است دولتمردان ما نباید شهیدان رجایی و باهنر را فراموش کنند آنان باقی مانده اند و فراموش نمی شوند چرا که مصداق این بیت فردوسی هستند جهان یادگار است و ما رفتنی به گیتی نماند به جز مردمی مکتوب زیر مقاله ای از غلامعلی دهقان, عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه است که در آن به بررسی دولت های پیشین از زمان انقلاب اسلامی 57 تا به امروز پرداخته است در ادامه بیشتر بخوانید

با پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 تا به امروز دولت هایی به عنوان قوه مجریه فرمان اداره کشور را به دست گرفتند که در ادبیات سیاسی کشور با عنوانی خاص از آنها یاد شده است. درباره این دولت ها نکات زیر قابل توجه است.

1- دولت موقت. اولین دولت پس از انقلاب را مرحوم مهدی بازرگان هدایت کرد. دولتی که رئیس آن را رهبر فقید انقلاب تعیین فرمود. مهم ترین کارکرد این دولت، عادی سازی روال اداری کشور و برگزاری دو انتخابات از جمله رفراندوم جمهوری اسلامی و سپس انتخابات خبرگان رهبری برای بررسی قانون اساسی جدید کشور بود. این دولت در آبان 1358 ادامه کار را به شورای انقلاب واگذار کرد.

2- دولت دفاع مقدس. پس از تشکیل مجلس اول و برگزاری اولین انتخابات ریاست جمهوری از آنجا که در قانون اساسی اول جمهوری اسلامی، منصب نخست وزیری وجود داشت، سرانجام پس از کشاکش های فراوان، ابوالحسن بنی صدر، محمدعلی رجایی را به مجلس جهت رأی اعتماد معرفی کرد و مجلس، وی را تأیید نمود. شروع به کار دولت رجایی مقارن با شروع جنگ تحمیلی صدام علیه ایران بود. دولتی که تمامی تلاشش در جهت دفاع همه جانبه کشور در برابر تهاجم ناجوانمردانه دشمن بود.

سرانجام پس از عزل بنی صدر، آقای رجایی به ریاست جمهوری انتخاب و محمدجواد باهنر با رأی اعتماد مجلس نخست وزیر شد، اما این دولت دیری نپایید و این دو یار انقلابی در 8 شهریور 1360 در آتش خشم منافقین سوختند تا سالگرد شهادت آنها ،سال ها بعد هفته دولت نامیده شود. سرانجام با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در مهر 1360، آیت الله خامنه ای از سوی ملت ایران به ریاست جمهوری انتخاب و ایشان مهندس میرحسین موسوی را به مجلس معرفی کردند که با رأی مجلسیان، وی نخست وزیر شد. دولتی که تا سال 1368 زمام قدرت اجرایی کشور را برعهده داشت. آنچه 3 دولت رجایی، باهنر و موسوی را از دیگر دولت ها متمایز می کند، تقارن این دولت ها با دوره دفاع مقدس ملت ایران است.

3- دولت سازندگی. پس از پایان جنگ ،قانون اساسی هم با تجارب دهه اول انقلاب مورد بازبینی خبرگان کشور قرار گرفت و سمت نخست وزیری حذف و مقرر شد رئیس جمهوری، رئیس قوه مجریه باشد. در انتخابات مرداد 1368 مرحوم هاشمی رفسنجانی از سوی مردم ایران انتخاب شد. دوره ریاست جمهوری وی در سال 1372 با رأی دوباره ملت تمدید شد. دوره 8 ساله مرحوم هاشمی را باید دوره بازسازی و سازندگی کشور نام نهاد. دوره ای سخت پس از 8 سال جنگ با خرابی های فراوان و اقتصاد آسیب دیده که بهبود آن در آغاز کار سخت می نمود اما با درایت مرحوم هاشمی این کار، شدنی گردید.

4- دولت اصلاحات. در خرداد 1376 با رأی 21 میلیونی مردم، سیدمحمد خاتمی وزیر فرهنگ و ارشاد پیشین، سکاندار قوه مجریه کشور شد. دولتی که با توجه به بهبود اوضاع اقتصادی پس از جنگ، توسعه سیاسی و استقرار جامعه مدنی را سرلوحه کار خود قرار داد. مهم ترین کارکرد این دولت را می توان شفافیت در قضیه قتل های زنجیره ای دانست. ملی شدن اطلاعات به تعبیری دستاورد مهم این دولت بود. علاوه بر این، مطرح شدن گفت وگوی تمدن ها باعث شد تا چهره مناسبی از ایران در سطح جهان ترسیم شود. رشد اقتصادی هم در این دوره قابل توجه بود.

5- دولت مهرورزی. در 3 تیرماه 1384 محمود احمدی نژاد در میان ناباوری همگان به قدرت اجرایی کشور رسید. دولت وی این فرصت را داشت که دولتی 8 ساله شود. دولت احمدی نژاد تلاش کرد با شعار عدالت، بخشی از مشکلات فرودستان جامعه را حل کند. نسخه وی، عدالت توزیعی و آوردن نفت بر سر سفره ها بود. علاوه بر این، با شعارهای تند در سیاست خارجی، به نوعی اجماع جهانی را علیه ایران سبب شد که نتیجه آن، قطعنامه های شورای امنیت در تحریم نفتی ایران بود.

6- دولت تدبیر و امید. با برگزاری انتخابات خرداد 1392، حسن روحانی توانست با تکیه بر گفتمان اعتدال و بازگشت کشور به شرایط عادی و با شعار راهبردی« چرخ سانتریفیوژ بچرخد و چرخ اقتصاد هم بچرخد» به ریاست جمهوری رسید. دولت وی از همان ابتدا تلاش کرد کشور را که ناقض صلح جهانی معرفی شده بود، از فصل هفتم منشور سازمان ملل خارج گرداند. این مهم پس از دو سال مذاکره با خروجی مقوله ای به نام «برجام» اتفاق افتاد تا به این ترتیب ایران هراسی کاهش و تعامل با جهان سرلوحه کار باشد. حسن روحانی در خردادماه سال جاری توانست با رأی 24 میلیونی دوباره سکاندار قوه اجرایی کشور شود تا با بهبود شاخص های گوناگون اقتصادی و اجتماعی و... مسئولیت خود را بخوبی ایفا کند.

7- انقلاب اسلامی شکاف دولت و ملت را در ایران به حداقل رساند. برای ادامه انقلاب و بقای نظام، مردمی بودن نظام یک اصل است. دولتمردان ما نباید شهیدان رجایی و باهنر را فراموش کنند. آنان باقی مانده اند و فراموش نمی شوند چرا که مصداق این بیت فردوسی هستند: جهان یادگار است و ما رفتنی/ به گیتی نماند به جز مردمی