بازتاب سفر مقام معظم رهبری به قم

سفر ایشان به استان قم که پایتخت معنوی جهان اسلام بوده و خورشیدی تابان برای جهان تشیع است اهمیت ویژه ای در بر داشت

بی شک سفرهای مقام معظم رهبری به اقصی نقاط کشور از اهمیت ویژه ای برخوردار است و همه این سفرها برکات ویژه ای برای آن استان به همراه داشته و بسیاری از مشکلات مردم طی این سفر به گوش رهبر انقلاب رسیده و حل و فصل گردیده است.

اما سقر ایشان به استان قم که پایتخت معنوی جهان اسلام بوده و خورشیدی تابان برای جهان تشیع است اهمیت ویژه ای در بر داشت. علی الخصوص که این سفر پس از ماجراهای انتخابات ریاست جمهوری انجام شد.

سفر «آقا» افزون بر آنکه منجر به شکوفایی و پویایی حوزه های علمیه، پیوند هرچه بیشتر رهبری با مرجعیت و علما، حل مشکلات مردم قم و منشأ تحولات تاریخی شد از همه مهم تر خنثی کننده بسیاری از شبهات و توهمات دشمن در مقطع کنونی است.

استقبال گسترده اقشار مختلف مردم قم که چند ساعت قبل از آغاز مراسم به خیابانها آمدند و کیلومترها رهبر خود را همراهی کردند نقش و جایگاه ولایت فقیه در میان آحاد ملت را به رخ دشمنان می کشد و دشمنان بر اهمیت این جایگاه آگاهی دارند اما از درک اینکه چه عاملی و کدام نیرو این چنین اقشار مختلف مردم از کارگر و کارمند و طلبه و دانشجو تا عالم و فرهیخته و نخبه را به صحنه آورده ناتوان خواهند ماند

اینجاست که رسانه های ضدانقلاب به هذیان گویی روی می آورند و هربار که جمعیت آکنده از شور و شعور را می بینند که در دفاع از ارزشها و بخاطر علقه و علاقه به نظام اسلامی به میدان آمده اند به این توجیه سخیف و مبتذل گرفتار می شوند که مثلا آنها در قبال ساندیس یا توزیع کوپن!! در خیابان ها حضور یافته اند!!

اما در این بین برخی رسانه های خارجی نیز نتوانستند از بیان حقایق فرار کنند لذا این سفر مهم بازتاب های گوناگونی به همراه داشت.

نیویورک تایمز بخش مربوط به وحدت را در رهنمودهای رهبر معظم انقلاب مورد توجه قرار داده و می‌نویسد: آیت الله خامنه‌ای در دیدار با علما خواستار وظیفه شناسی، وفاداری و ثابت قدمی جامعه شد.

کریستین ساینس مانیتور نیز به اظهارات مقام معظم رهبری درباره دو رکن جمهوریت و اسلامیت نظام پرداخت و آنرا مورد توجه قرار داد.

روزنامه اسرائیلی جروزالم پست در مطلبی به همین موضوع اشاره می‌کند و می‌نویسد: رهبر ایران در نظر دارد به شکافهای موجود میان روحانیت پایان دهد.

این روزنامه در تحلیلی درباره این موضوع حرکت مقام معظم رهبری در قم برای خاتمه دادن به غائله بوجود آمده پس از انتخابات مرتبط می‌کند. به نوشته این روزنامه ایشان در سفر ۱۰ روزه در تلاش خواهد بود که به عنوان یک محور اتحاد نقش ایفا کند.

البته رسانه‌های عربی همچون العربیه و الجزیره نیز در همسویی با شبکه‌های غربی و در صدر آنها بی بی سی منفعلانه عمل کرده طی بخشهای مختلف خبری روز گذشته خود اشاره‌ای به موج عظیم استقبال مردم قم از رهبر معظم انقلاب اسلامی نکردند.

این در حالی است که روزنامه‌های وزین جهان عرب هر کدام در بخش‌های متعددی به گوشه‌هایی از این استقبال گسترده مردمی اشاره کردند.

روزنامه الحیات چاپ لندن این بخش از رهنمودهای رهبر انقلاب را مورد توجه قرار داده است که ایشان روز سه‌شنبه در جمع مردم قم بر تقویت قوای نظام ایران پس از حوادث انتخابات اشاره کردند.

در این مطلب خبرنگار الحیات با اشاره به اینکه این نخستین دیدار رهبر معظم انقلاب از قم در ۱۰ سال گذشته است، از حضور گسترده مراجع دینی، علما و شخصیت‌های حوزه علمیه قم در استقبال از ایشان خبر داد.

روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط نیز به این بخش از سخنان آیت الله خامنه‌ای در قم اشاره داشته که بر لزوم حمایت از عملکرد دولت و نزدیکی بیشتر میان قوای سه گانه در راستای تقویت کشور تاکید نمودند.

در ادامه این مطلب به این مطلب اشاره شده است که سخنرانی رهبر معظم انقلاب در جمع گسترده مردم قم بارها با شعارهای مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل حاضران همراه شد.

روزنامه الرای کویت با اشاره به حضور صدها هزار نفر از مردم قم از ساعات آغازین صبح سه‌شنبه برای استقبال از رهبر معظم انقلاب، این بخش از رهنمودهای رهبر انقلاب را مورد توجه قرار داده که حوادث پس از انتخابات، ملت ایران را در برابر میکروبهای سیاسی و اجتماعی واکسینه کرد.

در عین حال فارس نیز گزارش داد سخنان مقام معظم رهبری در قم در رسانه‌های عرب‌زبان منطقه بازتاب گسترده‌ای داشت و شکست تحریم‌های ایران از جمله قسمت‌های مهم سخنرانی ایشان بود که بازتاب بیشتری یافت.

روزنامه الاخبار لبنان با اشاره به سخنرانی مقام معظم رهبری در اجتماع میلیونی مردم قم نوشت که ایشان تحریم‌های خارجی علیه ایران را شکست خورده دانستند.

روزنامه الاخبار در شماره روز سه‌شنبه خود با اشاره به سفر رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران به شهر قم و استقبال گسترده مردم این شهر از ایشان نوشت که حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران در سفر مهم خود به قم تاکید کردند که تحریم‌ها علیه ایران به افزایش همبستگی میان مردم و نظام منجر شده است.

بر اساس این گزارش، ایشان که بعد از ده سال به صورت رسمی به این شهر سفر کردند، در جمع مردم بر تحریم‌های استکبار جهانی علیه مردم این کشور تاکید کرده و خاطرنشان کردند که این تحریم‌ها باعث افزایش همبستگی مردم و نظام اسلامی شده است.

ایشان همچنین اختلاف انداختن میان ملت و نظام جمهوری اسلامی ایران را هدف استکبار از اعمال تحریم‌ها علیه ایران دانسته و تاکید کردند که به فضل هوشیاری این ملت دشمن در رسیدن به این هدف ناکام خواهد ماند.

الاخبار ادامه می‌دهد که ایشان تلاش‌های دشمن را در دو راستا ارزیابی کرده و فرمودند که هدف اول آنها ترویج جدایی اسلام از روحانیان دینی و هدف دو ترویج جدایی دین از سیاست است، آنها در راستای حمله به همین اهداف علیه جمهوری اسلامی ایران حمله می‌کنند و ما باید آنها را با قدرت برای خود حفظ کنیم.

روزنامه السفیر لبنان نیز سفر مهم مقام معظم رهبری به شهر مقدس قم را مورد توجه قرار داده و نوشت که ایشان در سفر خود به قم بر ضرورت همبستگی با قوه مجریه بویژه ریاست‌ جمهوری تاکید کردند.

بر اساس این گزارش، ایشان حضور ۴۰ میلیون نفری مردم در انتخابات ریاست‌جمهوری را باعث خشم غرب دانسته و خاطرنشان کردند که اگر انقلاب ایران دینی نبود، قادر نبود به مقاومت خود ادامه دهد.

ایشان در این سخنان همبستگی با قوای سه گانه در کشور بویژه قوه مجریه را مورد تاکید قرار داده و ابراز داشتند که دولت بار سنگینی را بر دوش می‌کشد و ترویج شایعات و نادیده گرفتن خدمات این دولت به هیچ وجه به نفع کشور نیست.

السفیر نوشت که ایشان در سخنرانی خود تاکید کردند که دشمنان ملت و دولت در رسانه‌ها و تبلیغات خود سعی دارند تا هر اقدام خوبی و ارزشمندی که در کشور انجام می‌دهد را در هاله‌ای از تردید قرار دهند.

ایشان افزودند که دشمنان نقاط ضعف را اگر وجود داشته باشد، برجسته می‌کنند و مواضع قدرت را به علت ایجاد یاس و ناامیدی در میان مردم بویژه جوانان مطرح نمی‌کنند.

روزنامه القبس کویت سخنان روز سه‌شنبه آیت‌الله خامنه‌‌ای در جمع عظیم مردم شهر مقدس قم را در صدر اخبار خود آورد و تاکید کرد که تحریم‌های اعمال شده علیه ایران موجب استحکام بیشتر پیوند بین نظام اسلامی و مردم شده است. این روزنامه بخش‌های بسیاری از سخنان مقام معظم رهبری از جمله شکست توطئه دولت‌های استکباری برای تشدید تحریم‌ها و حمایت از قوه مجریه را منتشر کرد.

خبرگزاری کویت (کونا) نیز در اخبار صفحه اول خود نوشت آیت الله خامنه‌ای اعلام کرد که تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران و مربوط به برنامه هسته‌ای، شکست خورده است

این خبرگزاری در ادامه آورده است رهبری ایران در جمع گسترده مردم شهر قم در جنوب تهران تاکید کرد به فضل پیشرفت‌های علمی و بالای ایران در زمینه‌های مختلف و آگاهی مسئولان و ملت، دشمنان از تحریم‌ها سودی نمی‌برند.

روزنامه سعودی المدینه چاپ عربستان سخنان رهبر را با این تیتر آورد که آیت‌الله خامنه‌ای تاثیر تحریم‌ها را کم دانست و ناآرامی‌های بعد از انتخابات را واکسن انقلاب خواند. این روزنامه در ادامه آورده است آیت‌الله خامنه‌ای روز سه‌شنبه در جمع زیادی از مردم شهر قم ناآرامی‌های امنیتی پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته در ایران را به مثابه واکسنی دانست که کشور را از میکروب‌های سیاسی و اجتماعی محفوظ نگاه داشت.

نسبت به ولی فقیه خود ابراز احساسات کردند.

المدینه همچنین نوشت رهبر انقلاب اسلامی ایران تاثیر تحریم‌های بین‌المللی را اندک خواند و گفت ملت ایران از اولین سال‌های انقلاب تحریم بوده است و راه مقابله با آن را می‌داند و تحریم‌های اخیر نیز که با تشدید فشار روی مردم و جدا کردن آنها از نظام اسلامی طراحی شده بود، نتوانست اثر قابل توجهی بر زندگی آنها بگذارد.

روزنامه الجریده کویت نیز نوشت آیت الله خامنه‌ای در جمع بسیار گسترده مردم شهر قم خواستار وحدت و همبستگی بیشتر بین ملت و مسئولین نظام اسلامی برای شکست نقشه‌های استکباری گردید.

این روزنامه آورده است رهبر انقلاب ایران هدف از تحریم‌ها علیه ایران را جدایی بین ملت و نظام خواند و تاکید کرد استکبار در تحقق آرزوهای خود به فضل آگاهی ملت ایران شکست خورد.

پایگاه خبری ایلاف وابسته به عربستان سعودی نیز نوشت آیت الله خامنه‌ای تاکید کرد تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران شکست خورده است.

پایگاه خبری لبنانی الانتقاد با اشاره به رهبر معظم انقلاب اسلامی به قم، استقبال مردم این شهر از ایشان را میلیونی توصیف کرد.

پایگاه خبری الانتقاد نت لبنان در توصیف استقبال مردم شهر قم از رهبر معظم انقلاب اسلامی، حضور مردم را میلیونی توصیف و به انعکاس بیانات ایشان در سخنرانی در جمع مردم پرداخت.

در این گزارش آمده است که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خواستار وحدت بیشتر و همبستگی میان مردم و مسئولان شدند تا برنامه‌ها و توطئه‌های دشمنان که انقلاب اسلامی و ارزشهای دینی آن را هدف قرار داده‌اند، خنثی شود.

بر اساس این گزارش، ایشان در جمع میلیونی مردم قم در حرم حضرت معصومه فرزند امام موسی کاظم (ع) در شهر مقدس قم تاکید کردند که دشمنان به علت پیشرفت‌های علمی که ایران به دست‌ آورده است، سودی از تحریم‌های خود علیه این کشور نخواهند برد.

ایشان خواستار هوشیاری مردم ایران و مسئولان شده و تاکید کردند که تشدید تحریم‌ها علیه کشور با هدف ایجاد تاثیر منفی بر ملت ایران و ایجاد شکاف داخلی در میان مردم صورت گرفته است.

محمد شهرتی فر