عمل رینوپلاستی چیست

به صورت خیلی خلاصه تغییر فرم بینی که با تغییر در ظاهر بینی یا همراه با تغییر در تیغه بینی می تواند همراه باشد

به صورت خیلی خلاصه تغییر فرم بینی که با تغییر در ظاهر بینی یا همراه با تغییر در تیغه بینی می‌تواند همراه باشد.

● آیا عمل جراحی بینی (رینوپلاستی) خطر دارد؟

در مورد این عمل تبلیغات فراوان، چه بر له یا علیه آن می‌شود اما حقیقت آن است که اگر فردی که جهت عمل کاندیدا می‌شود به خوبی معاینه شود و موارد احتمالی آن بررسی و تکنیک مناسب انتخاب شود، این عمل عارضه مهمی در پی نخواهد داشت. بنابراین انجام نادرست عمل، انتخاب نامناسب بیمار، کوچک کردن زیاده از حد بینی، تخریب ساختارهای محافظتی بینی (همانند برداشتن بیش از حد غضروف و استخوان) مسلما عوارض زیادی را دربرخواهد داشت.

● در مورد بینی‌های گوشتی و استخوانی که اصطلاحات شایعی هستند، توضیح بفرمایید؟

کلا در عمل جراحی بینی، ما اسکلت بینی بین استخوان و غضروف را دستکاری یا کوچک می‌کنیم اما به پوست بینی کاری نداریم. به این معنا که بعد از تغییر ساختار اسکلتی، پوست باید به مرور زمان با این اسکلت جدید مطابق شود. مثلا در مواردی که بینی را کوچک می‌کنیم، پوست کم‌کم جمع می‌شود که هرچه پوست نازک‌تر باشد، این اتفاق سریع‌تر و هرچه پوست ضخیم‌تر باشد، دیرتر روی می‌دهد و در مورد پوست‌های خیلی ضخیم این مساله ممکن است هرگز رخ ندهد. به این خاطر برای پوست‌های نازک، اصطلاح استخوانی و برای بینی‌های دارای پوست ضخیم، اصطلاح گوشتی به کار برده می‌شود که البته به خاطر ارتباط راحت‌تر با مخاطبان است وگرنه انواع و اقسام ضخامت‌های پوست از بی‌نهایت نازک تا بی‌نهایت ضخیم وجود دارد.

● ‌آیا بلافاصله بعد از عمل جراحی فرم بینی مشخص می‌شود؟

ضخامت پوست‌ها و نیز حجمی که از بینی کم می‌کنیم، متفاوت است، بنابراین بسته به اینکه این دو پارامتر چگونه باشند مدت زمان ورم و نیز ایجاد فرم اولیه طول می‌کشد که گاهی این اتفاق بسیار زود هنگام و حتی طی چند هفته ظاهر می‌شود و گاهی ممکن است چند سال طول بکشد. اگر عکس قبل از عمل بیمار را مشاهده کنید و عکس‌های بعدی با فاصله دو هفته بعد از عمل، شش ماه بعد از عمل و ۱۸ ماه بعد از عمل را ببینید، یعنی اینکه بدون هرگونه دستکاری اضافی، روند تغییر ورم و شکل بینی را ملاحظه می‌کنید و متوجه خواهید شد که عکس حتی شش ماه بعد از عمل هم با عکس ۱۸ ماه بعد از عمل متفاوت است.

امروزه جراحان پلاستیک معتقد به رینوپلاستی بالانس هستند. بدین معنا که بینی با بقیه اجزای صورت هماهنگ باشد. مثلا به اختصار عرض می‌کنیم که طول بینی باید حدودا برابر لب تا چانه، ارتفاع بینی حدود ۶۰- ۵۵ درصد طول بینی ایده‌آل، زاویه لب و بینی حدود ۱۱۰-۱۰۰ و زاویه پشت بینی با پیشانی حدود ۳۶- ۳۴ درجه و دو پره با نوک بینی یک مثلث متساوی‌الاضلاع تشکیل دهند و ارقام دیگر که از حوصله این مقاله خارج است، بدیهی است وقتی بینی بر این اساس شکل پذیرد، ضمن اینکه زیباست، متقارن است، طبیعی هم به نظر می‌رسد و ظاهری عمل‌شده نخواهد داشت.

● ‌آیا جراحی بینی ممکن است باعث تنگی‌نفس شود؟

غالبا امروزه عمل جراحی رینوپلاستی به صورت کاربردی یا به عبارتی به صورت فیزیولوژیک انجام می‌گیرد. در اعمال جراحی متدهای قدیم، روش تخریبی بود به این معنا که قسمت اعظم غضروف‌ها درآورده می‌شد و نیز استخوان‌های بالای بینی شدیدا شکسته و خرد می‌شد اما امروز اعتقاد بر آن است که میزان برداشت غضروف‌ها باید حداقل باشد و بیشتر سعی می‌شود با بخیه کردن و شکل دادن به غضروف‌ها آنها را از لحاظ عملکردی بهبود دهیم. در اعمال تخریبی غالبا پره‌ها به داخل فرو رفته و هنگام تنفس حتی صدا‌دار خواهد بود که متاسفانه درمان این عوارض هم بسیار مشکل است.

‌● دفعاتی که می‌توان عمل جراحی بینی انجام داد، محدودیت دارد؟

خیر. اما مطمئنا هر چه بینی دفعات زیادتری عمل شود، احتمال عارضه زیادتر خواهد بود. اما این به آن معنا نیست که نباید در صورت وجود مشکل عمل‌های بعدی را انجام نداد؛ چراکه انجام عمل بادقت، باحوصله و تکنیک مناسب می‌تواند نتایج قبلی را بهبود دهد.

● ‌آیا تکنیک عمل جراحی باز بهتر است یا بسته؟

امروزه دو متد جهت جراحی بینی به صورت کلی انجام می‌پذیرد: باز یا بسته.

هر کدام از این دو دارای مزایا و معایبی است. در تکنیک بسته طول زمان عمل کمتر بوده و ورم بعد عمل هم زودتر از بین می‌رود. اما عیب عمده آن عدم توانایی دستکاری زیر دید مستقیم و نیز وسعت کمتر دستکاری و تغییر شکل روی نوک بینی است. اما در متد باز ‌گرچه که عمل طولانی‌تر خواهد بود اما آن قابلیت را دارد که همه چیز را زیر دید مستقیم ببینیم و نیز امکان بخیه غضروف، تغییر شکل آنها و نیز پیوند غضروفی را فراهم خواهد کرد. ضمن آنکه در دستکاری‌های نیازمند تغییر فرم ناحیه نوک بینی روش باز ارجح خواهد بود چرا که اتفاقاتی را که حین عمل جراحی اول رخ داده است، دقیق‌تر می‌توان بررسی کرد.

دکتر مجید راستی