چه چیزهایی سلامتی کودکتان را تهدید می کند

دندان های کودک تا سن ۴ سالگی قادر نیست, مواد غذایی را کاملاً خرد کند, بنابراین مواد غذایی کوچک یا سفت را که جویدن آنها مشکل است به کودک ندهید , زیرا ممکن است باعث خفگی او شوند

امکان خفه شدن با مواد غذایی

دندان های کودک تا سن ۴ سالگی قادر نیست، مواد غذایی را کاملاً خرد کند، بنابراین مواد غذایی کوچک یا سفت را که جویدن آنها مشکل است به کودک ندهید ، زیرا ممکن است باعث خفگی او شوند.

بسیاری از غذاها می توانند باعث خفه شدن کودک شوند، مگر اینکه شکل و ترکیب آنها را تغییر دهید. مثلاً کره بادام زمینی به تنهایی باعث خفگی خواهد شد، ولی مخلوط کردن آن با شیر و یا مالیدن آن بر روی تکه ای نان تُست نه نان معمولی ( که باعث می شود کودک خوب آن را بجَوَد ) امکان خفگی را کاهش می دهد.

سوسیس، حبه های انگور و سایر میوه ها و سبزی های خام بایستی به تکه های خیلی کوچک تقسیم شوند. تکه های گرد سوسیس ، هویج و حبه های انگور به علت گرد بودن به راحتی باعث خفگی می شوند.

کودک در هنگام غذاخوردن باید بنشیند، راه نرود یا ندود.

همیشه هنگام غذاخوردن کودک، کنار او باشید، چون در هنگام خفه شدن، کودک نمی تواند شما را صدا کند.

مواد غذایی زیر باعث خفگی می شوند، مگر اینکه شکل آنها را تغییر دهید :

- سوسیس

- تکه های بزرگ گوشت

- ماهی استخوان دار

- کره بادام زمینی

- آجیل

- میوه های سفت مثل سیب خام

- حبه های انگور

- سبزیجات سفت مثل هویج

- حبوبات

- آب نبات های سفت یا کوچک

- آدامس

- ذرت بو داده

خرابی و پوسیدگی دندان ها

غذاهای کربوهیدرات دار ( شیرین ) که به سطح دندان می چسبند ، به راحتی باعث پوسیدگی دندان می شوند. کودک بعد از مصرف اینگونه غذاها باید دهان خود را با آب بشوید یا دندان های خود را مسواک کند تا امکان خرابی دندان کاهش یابد. نگذارید کودکتان مُدام چیزی بخورد یا نوشیدنی شیرین بنوشد تا زمان تماس مواد غذایی با دندان ها کاهش پیدا کند.

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان، کودک بایستی مواد فلوراید دار استفاده کند. از ۶ ماهگی تا ۶ سالگی، اگر آب محل زندگی کودک کمتر از ۳/۰ PPM فلوراید دارد، باید یک محلول فلوراید دار اضافی مصرف کند.

مطلب کامل و جامعی را نیز دراین باره ترجمه کرده ام که در بخش " آرشیو / مناسبت های ویژه / مناسبت های جهانی / ویژه نامه کودک / تغذیه کودک " با عنوان " تغذیه و دندان های سالم کودک " در همین سات وجود دارد.


شما در حال مطالعه صفحه 1 از یک مقاله 2 صفحه ای هستید. لطفا صفحات دیگر این مقاله را نیز مطالعه فرمایید.