15 توصیه برای شاداب و سلامت نگاه داشتن پوست

خیلی از ما پوست های مشکل داری داریم و ممکن است در هر برهه ای از زندگی با یکی از مشکلات پوستی مواجه شویم، وقتی نوجوان هستیم معمولا پوست های چربی داریم که به شدت مستعد جوش زدن است و وقتی به سنین میانی عمر میرسیم متوجه خشکی شدید پوستمان میشویم. در مرحله اول با بالا رفتن سن و فاصله گرفتن از دوران بلوغ جوش های صورتمان به احتمال بسیار زیاد از بین خواهند رفت، اما ممکن است در این میان آسیب های جبران ناپذیری به صورتمان وارد کند و جای آکنه و یا به عبارت دیگر اسکار از خود بر جای بگذارد که البته آن نیز درمان دارد. در مطلب زیر مطالبی درباره چرایی جوش زدن و راههای درمان آکنه پوست را مطالعه خواهید کرد.

زمانی پوست آکنه می زند که فولیکول های مو توسط چربی و سلول های مرده پوست مسدود می شود. این جوش ها بیشتر در نواحی صورت، گردن، قفسه سینه، ناحیه پشت و شانه ها دیده می شود که بالاترین فعالیت غدد چربی را دارند. آکنه بیشتر به دو شکل ضایعات التهابی و ضایعات غیرالتهابی دیده می شود.
در نوع غیرالتهابی معمولا جوش های سرسفید یا شیری و سرسیاه ظاهر می شوند که دلیل آن مسدود شدن منافذ فولیکول های مو با ترشحات چربی، سلول های مرده پوست و باکتری هاست.
ضایعات التهابی پوست از دیگر مشکلاتی است که معمولا به شکل های مختلف مشاهده می شود:
- دمل یا جوش چرکین برآمدگی کوچک برجسته ای است که همان التهاب و عفونت در فولیکول های مو است. دمل ها اغلب قرمز و حساس هستند.
جوش چرکی برآمدگی قرمز و حساسی است که نوک آن به رنگ سفید دیده می شود.
- غده چرکی برآمدگی بزرگ، سفت و دردناکی است که زیر سطح پوست ظاهر می شود. این نوع جوش با ایجاد ترشحات عمیق در فولیکول مو ایجاد می شود.
- کیست برآمدگی دردناک و چرکینی است که زیر سطح پوست پدیدار می شود که جای آن ماندگار است.
عوامل تشدیدکننده جوش صورت
معمولا در برهه های مختلف زمانی ممکن است تعداد و شدت جوش های صورت افزایش یابد. یکی از دلایل ازدیاد جوش صورت، تغییرات هورمونی است. آندروژن، هورمونی است که در پسران و دختران در سنین بلوغ افزایش یافته و باعث بزرگی غدد چربی و در نتیجه زیاد شدن چربی های پوست می شود. تغییرات هورمونی ایجاد شده در دوران بارداری و استفاده از قرص های جلوگیری از بارداری که به طور خوراکی مصرف می شوند نیز روی مقدار تولید چربی پوست اثر مستقیم دارد و ممکن است در این زمان ها صورت فرد جوش های زیادی بزند.
همچنین استفاده از برخی داروهای خاص شامل کورتیکواستروئیدها، داروهای هورمونی آندروژن یا قرص های خوراکی جلوگیری از بارداری می تواند روی میزان تولید چربی پوست اثر داشته باشد.
علاوه بر این، مصرف برخی مواد غذایی مانند فرآورده های لبنی، غذاهای سرشار از کربوهیدرات ها مانند نان و چیپس که باعث افزایش قند خون می شود، ممکن است از عوامل تشدید آکنه باشد. برخلاف تصور بسیاری از مردم، غذاهای چرب، کاکائو و شکلات هرگز تاثیری روی بروز جوش های صورت ندارد یا اثر بسیار ناچیزی دارد.

جوش های صورت چگونه فروکش می کند؟

نوع درمان آکنه به شدت جوش ها بستگی دارد. برخی پزشکان با توجه به نوع جوش های ایجاد شده که به خفیف، متوسط و شدید طبقه بندی می شوند، از درمان های مختلف و حتی ترکیبی از درمان ها استفاده می کنند. در درمان آکنه از روش های کاهش تولید چربی، تسریع تجدید سلول های پوستی، مبارزه با عفونت های باکتریایی و کاهش عفونت ها استفاده می کنند. البته این روش ها کمی زمانبر بوده و حداقل تا هشت هفته نباید انتظار نتیجه مطلوب از درمان داشت. در مراحل اولیه درمان، ابتدا تا مدتی مشکلات پوست تشدید و سپس مراحل بهبودی آغاز می شود.
در موارد خفیف که همان جوش های سر سیاه و سر سفید هستند، شست وشو با آب گرم و صابون ملایم و استفاده از برخی داروهای تجویزی که حتما باید پزشک تجویز کند، پیشنهاد می شود. در صورتی که این راهکارها موثر نباشد، پزشک لوسیون ها و کرم های دیگری را تجویز می کند. گاه نیز از لوسین های آنتی بیوتیکی برای درمان آکنه استفاده می شود.
ولی گاهی آکنه ها شدت بیشتری داشته و باید از داروهای قوی تر یا ترکیبی استفاده کرد. در عارضه هایی مانند غده های چرکی و کیست ها که احتمال به جا ماندن اسکار یا جای جوش بیشتر است، پزشک از آنتی بیوتیک های خوراکی برای تسریع در درمان استفاده می کند. اما معمولا ترکیبی از داروها برای چنین جوش هایی به کار می رود که از این میان می توان به تخلیه جوش ها و کیست های چرکی توسط پزشک، استفاده از ژل، کرم و لوسیون های آنتی بیوتیکی، آنتی بیوتیک های خوراکی و برخی داروهای تجویزی توسط پزشک اشاره کرد. به طور کلی استفاده از داروهای تجویزی توسط پزشک بازسازی سلول های پوست را سرعت بخشیده و از انسداد فولیکول های پوست جلوگیری می کند.
استفاده از آنتی بیوتیک های خوراکی در آکنه های متوسط تا شدید به مدت کوتاه باکتری ها را کاهش داده و با التهاب جوش ها مقابله می کند. ولی به دلیل مقاومت بدن نسبت به آنتی بیوتیک ها، پزشکان فقط تا مدت بهبود آکنه آن را تجویز می کنند. در کیست های عمیق معمولا آنتی بیوتیک ها موثر نیست و پزشکان داروهایی را موسوم به ایزوترتینوئین در قالب کپسول خوراکی به کار می برند که اغلب در موارد آکنه های شدید کاربرد دارد. در مواردی که روش های دارویی جوابگو نباشد، درمان های لیزری مورد استفاده قرار می گیرد که بدون آسیب به سطح پوست، لایه های عمقی تری را تحت تاثیر قرار می دهد. لیزردرمانی به غدد چربی آسیب وارد کرده و باعث می شود چربی کمتری تولید کنند. نوردرمانی نیز باکتری های تولیدکننده التهاب آکنه های پوست صورت را هدف قرار می دهد. بافت پوست صورت به کمک این روش ها بهبود یافته و اسکارها و جای جوش ها کاهش می یابند.
جای جوش را چگونه از بین ببریم؟

شایع ترین شکایت هایی که اغلب افراد دارند از اسکار یا جای جوش است. پزشکان اغلب برای از بین بردن جای جوش ها از برخی روش ها مانند لایه برداری های شیمیایی و میکرودرم استفاده می کنند که طی آن لایه های سطحی پوست برداشته شده و خطوط ظریف روی پوست، آسیب ناشی از اشعه آفتاب و جاهای خفیف جوش صورت از بین می رود. علاوه بر این، استفاده از مواد پرکننده فرورفتگی های جای جوش، نوردرمانی شدید و لایه برداری با لیزر نیز در درمان موثر است.
پزشکان معمولا از کلاژن یا چربی به عنوان ماده تزریقی زیر پوست و داخل جای جوش ها استفاده می کنند تا فرورفتگی ها پر شده و پوست از حالت افتادگی خارج شود. البته اثر این روش درمانی موقتی است و بیمار باید مرتب این تزریق را تکرار کند.
لایه بردارهای شیمیایی شامل استفاده از اسیدهایی با قدرت بالا هستند که برای برداشتن لایه خارجی پوست و کاهش جای جوش های عمیق تر به کار می رود. برخی لایه بردارهای قوی تر به منظور لایه برداری عمیق تر مورد استفاده قرار می گیرد.
از پوست خود مراقبت کنید
پزشکان همواره توصیه می کنند برای پیشگیری از بروز جوش های صورت و نیز کنترل آنها باید در طول روز از پوست خود مراقبت و اصول بهداشتی را رعایت کنید.
- شست وشوی نواحی دارای آکنه با یک ماده شست وشودهنده ملایم، بهترین توصیه به افرادی است که از جوش صورت رنج می برند. استفاده از مواد شوینده قوی و لایه بردار فقط باعث حساسیت و آزار پوست شده و ممکن است مشکل را دوچندان کند.
- برای شست وشوی صورت و از بین بردن چربی های اضافی پوست از لوسیون های مخصوص آکنه استفاده کنید که در داروخانه ها به فروش می رسد.
- تا جایی که می توانید از مواد محرک پوست دوری کنید. پرهیز از مصرف مواد آرایشی چرب، ضدآفتاب های چرب، محصولات حالت دهنده مو یا پوشاننده جوش ها، شرایط بد را بهبود می بخشد. اگر پوست حساسی دارید، حتما برای محافظت از آن در برابر نور آفتاب از ضدآفتاب های فاقد چربی استفاده کنید که منافذ پوست را نیز مسدود نکند.
- از تماس های پوستی خودداری کنید. قرار گرفتن موها، دست ها و وسایلی مانند تلفن روی صورت باید تا حد امکان محدود شود. پوشیدن لباس های تنگ یا کلاه مشکل را دو چندان کرده و در صورت تعریق آن را تشدید می کند و در نتیجه تعریق، آلودگی و چربی ها را جذب جوش های صورت کرده و به بروز آکنه منجر می شود.
- از فشردن و ترکاندن جوش های چرکی خودداری کنید. این کار باعث بروز عفونت و باقی ماندن جای آن روی صورت می شود و در نتیجه نیاز به روش های دشوارتر و تهاجمی تری برای درمان احساس می شود.
- استفاده از ژل های حاوی ۵ درصد روغن درخت چای به اندازه لوسیون های درمانی در بهبود جوش ها موثر است ولی روند درمان کندتری دارد.
- اسیدهای طبیعی آلفا هیدروکسید موجود در مواد غذایی از قبیل میوه های گرد، سیب و انگور به دفع سلول های مرده پوست کمک کرده و استفاده موضعی از آنها انسداد منافذ را از بین می برد و جای جوش را بهبود می بخشد.
- مصرف مکمل روی نیز نقش بسیار مؤثری در بهبود و کاهش التهاب های پوستی و جوش ها ایفا می کند. پزشکان از مکمل های روی در انواع لوسیون ها و کرم های ضدآکنه استفاده می کنند.
با توجه به برخی درمان های غیر دارویی موجود، توصیه می کنیم حتما پیش از اقدام به مصرف هرگونه روش درمان طبیعی با پزشک مشورت کنید تا عوارض جانبی احتمالی را کاهش دهید.


با رسیدن به فصل میانی زندگی ممکن است احساس کنید پوسستان خشک شده است یا احساس کشیدگی در پوست صورت خود احساس کنید. یادتان باشد پوست در این دوره زمانی نیازمند مراقبت های ویژه است. در اینجا ده توصیه به شما میکنیم که بتوانید پوست خود را مرطوب و زیبا نگه دارید.
وقتی پوست دچار خشکی، خارش یا پوسته پوسته شدن می شود، باید سریعا آن را درمان کنید. اگر با خشک شدن هوا مراقبت های پوستی را بیشتر نکنید، روی پوست چین و چروک می افتد. نرم و مرطوب کردن پوست تنها به معنای استفاده از مرطوب کننده ها نیست بلکه به عوامل دیگری مانند نظافت پوست، هوای اطراف و حتی لباس نیز بستگی دارد. توصیه های زیر به شما کمک می کند تا پوست بهتری داشته باشید و راهی برای درمان خشکی پوست تان بیابید.
1.از خشکی پوست در حمام جلوگیری کنید.

برای درمان خشکی پوست خود موارد زیر را رعایت کنید:
درب حمام را ببندید
زمان استحمام باید بین ۵ تا ۱۰ دقیقه باشد
از آب ولرم استفاده کنید.
از شوینده های ملایم و بدون بو استفاده کنید.
از شوینده ها به مقدار کافی استفاده کنید، سعی کنید از ایجاد کف زیاد خودداری کنید.
به آرامی پوست تان را با حوله خشک کنید.

2.بلافاصله بعد از استحمام از کرم های مرطوب کننده استفاده کنید.

کرم های مرطوب کننده، رطوبت پوست را افزایش می دهند. برای درمان خشکی پوست و افزایش میزان رطوبت آن، باید بعد از حمام یا شستن دست و صورت، از مرطوب کننده ها استفاده کنید.

3. به جای لوسیون از کِرم یا روغن استفاده کنید

روغن ها و کرم ها تاثیر بیشتری در مرطوب ساختن پوست دارند و حساسیت کمتری ایجاد می کنند. از روغن یا کرمی استفاده کنید که حاوی روغن زیتون یا جوجوبا باشد. از روغن های درخت های مناطق گرمسیری نیز می توانید استفاده کنید. سایر موادی که به نرم تر کردن پوست کمک می کنند اسید لاکتیک، اوره، اسید هیالورانیک، دایمتیکن، گلیسیرین، لانولین، روغن های معدنی و وازلین هستند.
یک توصیه: همیشه یک کرم غیرچرب مخصوص دستِ همراه داشته باشید و بعد از شستن دست ها از آن استفاده کنید. این کار به حفظ شادابی پوست تان کمک زیادی می کند.

۴. لب های خود را چرب کنید

یکی دیگر از راه های درمان خشکی پوست، استفاده از یک چرب کننده ی مناسب برای لب است، این کار حالت خوبی به لب ها می دهد. برخی از چرب کننده ها ممکن است خارش یا حساسیت ایجاد کنند، در صورت بروز چنین عوارضی، از انواع دیگر چرب کننده ی لب استفاده کنید.

۵. از محصولات ملایم و بدون بو برای پوست استفاده کنید

بعضی از مواد آرایشی و بهداشتی برای پوست های حساس و خشک، مناسب نیستند. اگر پوست خشکی دارید از مصرف مواد زیر خودداری کنید:
- صابون های بودار
- محصولات آرایشی و بهداشتی که دارای الکل، عطر یا اسید آلفا هیدروکسی (alpha-hydroxy acid-AHA) هستند.
اجتناب از مصرف این مواد باعث می شود که پوست، چربیِ طبیعیِ خود را حفظ کند.

۶. دستکش بپوشید

برای درمان خشکی پوست خود دستکش بپوشید. پوستِ دست اولین جایی است که دچار خشکی می شود و می توان با پوشیدن دستکش از خشکی دست ها جلوگیری نمود. در مواقع زیر حتما دستکش به همراه داشته باشید:

پیش از بیرون رفتن در زمستان
پیش از انجام کارهایی که باعث خیس شدن دست ها می شود
پیش از استفاده از مواد شیمیایی و روغن های چرب

۸. لباس های راحت بپوشید و از شوینده های ضدحساسیت استفاده کنید
حتی لباس ها یا پودرهای لباس شویی ممکن است باعث ایجاد خارش و حساسیت در پوست های خشک شود برای جلوگیری از این موضوع موارد زیر را رعایت کنید:
زیر لباس های پشمی یا زِبر، لباس های نخی یا ابریشمی بپوشید.
از پودرهای لباس شویی ضد حساسیت استفاده کنید.

۹. در موقع مناسب پوست خود را اصلاح کنید

برای درمان خشکی پوست، تراشیدن و اصلاح موهای زائد را به بعد از حمام کردن موکول کنید.
اصلاح کردن و تراشیدن موهای زائد می تواند باعث خارش پوست شود، زمانی که موهای زائد را اصلاح می کنید، چربی طبیعی پوست نیز دفع می شود. طبق گفته ی یک مرکز مراقبت های پوستی در آمریکا، بهترین زمان برای اصلاح کردن، بعد از حمام کردن است زیرا در این حالت، موها نرم تر و انعطاف پذیرتر می شوند و تراشیدن آنها راحت تر می شود. همیشه از یک کرم یا ژل مخصوص اصلاح استفاده کنید و موها را در جهت رویش آنها بزنید تا از پوست خود محافظت کنید.
حتما از تیغ تیز استفاده کنید زیرا تیغ کند باعث اذیت شدن پوست می شود. همیشه تیغ خود را عوض کنید، اگر خواستید از تیغ قبلی خود استفاده کنید، آن را با الکل تمیز کنید.
از پوست خود در برابر گرما و سرما محافظت کنید
یکی از مهم ترین دلایل خشکی، چین و چروک و زبری پوست، آسیب دیدن در اثر نور خورشید است. برای درمان خشکی پوست خود، شما می توانید با استفاده از کرم ضد آفتاب با SPF ۳۰ و پوشیدن لباس مناسب مانع از آسیب رسیدن به پوست خود شوید. به توصیه ی متخصصان پوست، در هوای سرد باید طوری لباس بپوشید که موجب گرم شدن بیش از حد و عرق کردن نشود، زیرا به پوست آسیب می رساند.
برای جلوگیری از خشکی و ترک خوردن لبها در زمستان از یک چرب کننده ی لب با SPF ۱۵ استفاده کنید و لب ها را با یک شال یا ماسک بپوشانید. در تابستان لباس های آستین بلند با رنگ روشن و گشاد بپوشید و از یک کلاه لبه دار ۴ سانتی استفاده کنید که گردن، گوش ها و چشم های تان را بپوشاند.

۱۰. در زمستان هوا را مرطوب کنید

هوای سرد و خشک، رایج ترین دلیل خشکی و حساسیت پوست است. گرم کردن فضای خانه در زمستان باعث جذب رطوبت هوا می شود که برای پوست های خشک مناسب نیست، برای جبران این رطوبت از دست رفته از یک دستگاه بخور در اتاق استفاده کنید. شما می توانید با قرار دادن یک رطوبت سنج (hygrometer) در خانه، میزان رطوبت هوا را اندازه بگیرید. میزان رطوبت مطلوب برای فضای خانه حدود ۵۰ درصد است.
چه زمانی باید به متخصص پوست مراجعه کنیم؟
اگر پس از رعایت موارد ذکر شده پوست تان بهبود نیابد، باید به یک متخصص پوست مراجعه کنید. پوست های خیلی خشک ممکن است به کرم، روغن یا مراقبت های خاصی نیاز داشته باشند. متخصص پوست پس از معاینه ی پوست تان می تواند به شما کمک کند تا فکری برای درمان خشکی پوست خود کنید.

زنان جنوب شرقی آسیا پوست های منحصر به فرد، بسیار صاف و زیبایی دارند به طوری که شاید شما یک زن پنجاه ساله را با یک خانم سی ساله اشتباه بگیرد! شاید این تصور پیش بیاید که ژنتیک زنان کره ای اینگونه است اما ژنتیک سهم بسیار اندکی در این بین دارند. زنان کره ای در داشتن پوستی اینچنین شفاف و سالم رازهایی دارند که ما به آن پی برده ایم. آنها راز پنج گانه ای دارند که اینجا برایتان شرح میدهیم.

۱. زیبایی پوست زنان کره ای با قانون ۱۰ ثانیه:

این قانون یک قانون ساده میباشد. طبق این قانون به محض اینکه از حمام خارج میشوید ۱۰ ثانیه بعد از خشک شدن، یک مرطوب کننده طبیعی را به پوست خود اعمال کنید. چرا که منافذ پوست شما پس از دوش گرفتن باز می شود و به این دلیل هرچه سریعتر مرطوب کننده خود را اعمال کنید که بهتر جذب پوست شود.


۲. ماساژ حوله گرم دلیل جوانی پوست زنان کره ای:

ماساژ حوله گرم می تواند در بهبودی گردش خون در بدن کمک کنند و منافذ بسته شده را باز کند در نتیجه به تنفس پوست کمک می کند.
برای انجبه راحتی حوله تمیز را در آب گرم خیس کنید و سپس آن را روی چهره خود بگذارید تا به طور کامل بپوشاند. به آرامی پوست خود را به مدت ۱۵ دقیقه ماساژ دهید و در اخر یک مرطوب کننده طبیعی را به پوست خود بمالید.

۳. پوست زنان کره ای با ماسک صورت جلبک دریایی اینقدر سالم می ماند:

جلبک دریایی حاوی مقدار زیادی از انواع ویتامین ها، مواد معدنی با خواص ضد باکتری قوی میباشد.
برای استفاده از آن به عنوان یک ماسک صورت چند برگه جلبک دریایی را در آب گرم قرار دهید سپس آن ها را برداشته و روی صورت خود قرار دهید. ۱۵ دقیقه اجازه دهید که این ماسک روی پوست شما بماند که این کار در جوان سازی پوست شما و سالم ماندن آن کمک زیادی میکند.

۴. نمک دریایی راز پنهان جوانی پوست زنان کره ای:

نمک دریایی می تواند بر روی پوست تاثیر گذار باشد. نمک دریایی در ضدعفونی و حذف جوش های سرسیاه و قسمت های مختلف می تواند بسیار زیاد کمک کند.

برای پاکسازی پوست با نمک دریایی به روش زنان کره ای یک قاشق غذاخوری نمک دریایی را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید سپس هم بزنید صورت خود را با مخلوط نمک دریایی و آب توسط یک پنبه بمالید و در آخر صورت خود را پاک کنید که این کار باعث جوان سازی پوست صورت شما می شود.

۵. لیمو نسخه طبیعی زیبایی پوست زنان کره ای:

لیمو حاوی زیادی اسید سیتریک میباشد که باعث حذف سلول های مرده روی پوست می شود. مقداری لیمو را در یک کاسه حاوی آب مخلوط کنید و سپس توسط پنبه آن روی صورت خود بمالید و این کار باعث جوانسازی پوست می شود.