16 راه  مفید به سوی سلامتی| چگونه ذهن و بدنمان را کنترل کنیم

یک روزهایی وقتی از خواب بیدار میشوید میبنید حالتان خوش نیست. ممکن است به همسرتان یا مادرتان بیخود و بی جهت بپرید یا فرزندتان را بر سر هیچ و پوچ سرزنش کنید حتی ممکن است جلوی رئیس تان هم در بیایید! قدیمی ترها میگویند طرف از دنده چپ بلند شده، اما واقعیت امر این است که بدنتان مانند بدن هر انسان دیگری ممکن است در معرض کمبود انواع و اقسام ویتامین ها قرار گرفته باشد. یا هورمون های بدنتان تحت تاثیر سن و یا قاعده گی قرار بگیرد. به خاطر داشته باشید میتوانید خلق و خویتان را با کمک گرفتن از ویتامین هایی که به صورت سرشار در طبیعت یافت میشوند کنترل کنید.

غذا هایی که می خورید تاثیر اساسی بر خلق و خوی تان دارند.
غذای مناسب می تواند مواد مغذی لازم برای تامین نیاز های مغز و محافظت از آن را ارائه بدهد. غذا های سالم، واحد های سازنده ی هورمون هایی را فراهم می کنند که تنظیم کننده ی خلق و خو هستند. از آن سو، غذای ناسالم نیز نه تنها کمبود هایی برای مغز ایجاد می کند، بلکه حاوی ترکیباتی است که برانگیزاننده ی فرایند های منجر به نوسانات خلقی اند.
غذا های طبیعی بخورید
غذا های طبیعی همان هایی هستند که اجداد ما در چند نسل گذشته می خوردند: میوه ها، سبزی ها، مغزها، حبوبات، گوشت، تخم مرغ و ماهی. غذا های بسته بندی یا کنسرو شده که در فروشگاه ها فراوانند، غذای طبیعی محسوب نمی شوند.
چربی های سالم بخورید
خیلی مهم است که رژیم غذایی تان شامل مقدار زیادی چربی سالم باشد مانند آووکادو، ماهی های چرب، مغزها، روغن زیتون و روغن نارگیل. بخش زیادی از مغز شما از چربی تشکیل شده و این غذاها، واحد های سازنده ی اساسی سلول های مغز و فرارسان های عصبی را تشکیل می دهند. رژیم غذایی کم چربی، اشتباه بزرگی در کاهش وزن است که به سلامت روان نیز لطمه می زند. استیل کولین، ماده ای شیمیایی در مغز است که به حافظه و یادگیری مربوط می شود.
بیماران آلزایمر فقط ۱۰ درصد از سطح نرمال این ماده ی شیمیایی را دارند. مغز شما اگر چربی های سالم برای ساختن استیل کولین نداشته باشد، شروع به خوردن خودش می کند. پس اشتباه نکنید و تمام کلسترول های غذایی را حذف نکنید. شما برای سنتز هورمون های جنسی استروژن، پروژسترون و تستوسترون به کلسترول نیاز دارید.
کلسترول کم می تواند منجر به بهم خوردن تعادل هورمونی شده و نوسانات خلقی ایجاد کند. جالب است بدانید کمبود کلسترول با افزایش ریسک افسردگی، خود کُشی و زوال عقل مرتبط است.

از مصرف قند خودداری کنید
قند تصفیه شده، قند خون را بالا می برد و در پی افت شدید قند خون، دچار نوسانات خلقی خواهید شد. غذا های زیادی وجود دارند که شاید سالم تلقی شوند، اما در واقع، سرشار از قند اضافی اند مانند ماست، غلات صبحانه، اسنک ها و برخی از ادویه ها. فرقی نمی کند نام قندی که وارد بدن تان می کند چیست؛ همه ی آن ها یک جور سوخت و ساز می شوند.
حواس تان به فرآورده های گندم باشد
حتی اگر مطمئن هستید که با گلوتن مشکلی ندارید، باز هم باید مصرف گندم را به حداقل برسانید. گندم، حتی گندم کامل دارای شاخص گلیسمی بالایی است. دو برش از نان گندم می تواند سطح قند خون تان را به اندازه ی خوردن یک آبنبات بالا ببرد! اگر در مورد کاهش مصرف گندم تان تردید دارید، دو هفته مصرف آن را کنار بگذارید تا ببینید دچار نوسانات خلقی می شوید یا خیر و وضعیت سلامت عمومی تان چگونه است.
مصرف کافئین تان را کنترل کنید
انگار دنیا بر پایه ی کافئین می چرخد! درست است که مقداری کافئین می تواند حس و حال تان را بهتر کند و کارآیی تان را بالا ببرد، اما زیادی آن شما را مضطرب و پریشان خواهد کرد. در مصرف کافئین، اعتدال را رعایت کنید.
آخرین تحقیقات علمی نشان می دهد کافئین از آنچه قبلا تصور می شد، اعتیاد آورتر است. علائم ترک کافئین مانند نوسانات خلقی، سر درد، مه مغزی و حالت تهوع می تواند در عرض ۱۲ تا ۲۴ ساعت بعد از آخرین مصرف کافئین شروع شود. اگر عاشق چای یا قهوه هستید، دوز مناسبی را پیدا کنید و همان را ادامه دهید. اما اگر اهل نوشابه های انرژی زا و نوشیدنی های کافئین دار هستید پس باید آن ها را با منابع سالم تری از کافئین جایگزین کنید.
مصرف MSG را به حداقل برسانید
از مصرف غذا هایی که حاوی مونوسدیم گلوتامات هستند پرهیز کنید. این افزودنی خوراکی به گلوتامات تجزیه می شود که در حد زیاد آن، منجر به مرگ سلول های مغزی می شود.
MSG زیاد می تواند موجب نوسانات خلقی، میگرن، مه مغزی، ناراحتی معده، بی نظمی ضربان قلب و آسم در افراد حساس شود. بدترین منبع مونوسدیم گلوتامات، فست فود، نودل های فوری، سوپ های کنسروی، اسنک های شور و محصولات فرآوری شده ی سویا مانند برگر سبزیجات هستند.
نوسانات خلقی را با مکمل ها کنترل کنید
اگر احساس می کنید تغذیه، کمک چندانی به تثبیت خلق و خوی تان نمی کند و نیاز به کمک دیگری نیز دارید، چند مکمل غذایی به شما معرفی می کنیم که می توانند کمک تان کنند.
روغن ماهی
اگر به طور منظم ماهی های آب سرد نمی خورید، پس می توانید مکمل روغن ماهی را برای دریافت اسید های چرب امگا ۳ مصرف کنید.
مکمل روغن ماهی می تواند عملکرد مغز را از هر جهت تقویت نماید؛ خلق و خو، حافظه، ادراک، و سلامت عمومی روان. مصرف بیشتر امگا ۳، حجم توده ی خاکستری مغ را که کنترل کننده ی خلق و خو و افسردگی است افزایش می دهد. امگا ۳ حتی می تواند به افراد دچار اختلال دو قطبی نیز کمک کند. از خصوصیات بارز اختلال دو قطبی، نوسانات خلقی است.
گیاهان آداپتوژن
گیاهان آداپتوژن، گروهی از گیاهان هستند که مانند ترموستاتی برای حفظ تعادل وضعیت فیزیولوژیکی به نام هموستاسیس عمل می کنند. این گیاهان از عملکرد غدد آدرنال حمایت می کنند، میزان قند خون را تعدیل کرده و سطح هورمون کورتیزول را نرمال می کنند.
افزایش کورتیزول با نوسانات خلقی، از دست دادن حافظه، اضطراب، مه مغزی و افسردگی مرتبط است. تنها چند دوز از گیاهان آداپتوژن مانند جینسنگ، باکوپا یا آشواگاندا به عنوان آداپتوژن کافیست. این گیاهان وقتی که خسته هستید به شما انرژی می دهند و وقتی استرس دارید، آرام تان می کنند و شما را در وضعیت متعادلی از حس و حال قرار می دهند.
با خواب و ورزش، نوسانات خلقی تان را به حداقل برسانید
سروتونین و دوپامین، دو ماده ی شیمیایی مغز هستند که برای حال خوب لازمند. ورزش و تحرک بدنی، میزان این دو هورمون را در بدن تعدیل می کند و جلوی افت و خیز های آن ها را می گیرد. ضمنا ورزش کردن موجب افزایش سطح ضد درد های طبیعی مانند اندورفین ها می شود که واکنش استرسی را کاهش داده و اخلاق تان را بهتر می کنند.
ورزش کمک تان می کند بهتر بخوابید که این نیز فاکتور مهم دیگری در کنترل خلق و خوست. حتی یک شب بد خوابی می تواند شما را عصبی و تحریک پذیر کند و هیجانات روز بعدتان را تحت تاثیر قرار دهد. اگر شب ها به اندازه کافی نمی خوابید، سعی کنید بعد ازظهر ها کمی چُرت بزنید. یک چُرت ۲۰ دقیقه ای کمک تان می کند کورتیزول را پایین بیاورید و باقی روز را خوش اخلاق تر و کارآمدتر باشید.
نوسانات خلقی در زنان: قاعدگی و یائسگی
اگر یک خانم با نوسانات خلقی ناشی از هورمون ها هستید، می توانید اینوزیتول مصرف کنید. این ماده ی مغذی شبه ویتامین و تقویت کننده ی خلق و خو به مقدار زیاد در مغز قرار دارد؛ جایی که ارتباط میان سلول های مغزی را تسهیل می کند.
اینوزیتول برای تسکین نوسانات خلقی، افسردگی و اضطراب در دوره ی پیش از قاعدگی، بارداری و یائسگی عالی است. اینوزیتول در درمان تمام انواع اضطراب شامل اختلال پانیک، اختلال وسواس فکری – عملی، اختلال های خوردن و آگورافوبیا موثر است.
سایر مکمل هایی که می توانند نوسانات خلقی ناشی از سندروم پیش از قاعدگی را تسکین بدهند شامل کلسیم، منیزیم، ویتامین B۶، و گیاه علف چای می شوند. اگر در دوره ی پیش از یائسگی یا یائسگی به سر می برید، افت استروژن می تواند موجب نوسانات خلقی تان بشود.
نوسانات خلقی در مردان: کمبود تستوسترون
سطح تستوسترون در مردان با رسیدن به سی سالگی شروع به کاهش می کند. کمبود تستوسترون، عامل اصلی نوسانات خلقی، خستگی و افسردگی در مردان است. اگر در مورد میزان تستوسترون تان مطمئن نیستید می توانید از پزشک بخواهید آن را چک کند. در صورت کمبود، درمان جایگزینی هورمون را پیشنهاد خواهد کرد، اما راه های دیگری هم برای افزایش طبیعی تستوسترون وجود دارد.

در راس همه ی راهکارها، کنترل استرس قرار دارد. میان هورمون استرس یعنی کورتیزول و تستوسترون ارتباط معکوس وجود دارد؛ با افزایش کورتیزول، تستوسترون پایین می آید. می توانید با ورزش منظم، تغذیه ی سالم مشتمل بر پروتئین کافی و چربی های سالم و مصرف مکمل مناسب این مشکل را تا حدود زیادی رفع کنید. ویتامین D، زینک، منیزیم و زنجبیل نیز از تقویت کننده های تستوسترون هستند که از نظر علمی ثابت شده اند.
وقتی نوسانات خلقی شدید است
اگر نوسانات خلقی تان شدید است ممکن است علت آن مشکلی پنهان یا اختلالی روانی باشد. نوسانات خلقی می توانند علامتی از اختلال اضطراب، اختلال تیروئید، بیش فعالی، افسردگی، اختلال دو قطبی، زوال عقل و یا اسکیزوفرنی باشند. اگر فکر می کنید نوسانات خلقی تان مشکلی بسیار جدی است، با پزشک مشورت کنید. اگر یک مشکل یا عارضه ی پنهان، علت نوسانات خلقی تان است با ایجاد تغییرات لازم در سبک زندگی و کمک پزشک می توانید مشکل خود را رفع کنید.


فواید تغذیه سالم:
تغذیه سالم مزایای بلند مدتی دارد. برای کل بدن خوب است. مغز، قلب، استخوان ها، ذهن و تمام سیستم های متحد که در شرایط خوبی کار می کنند را سالم و خوب نگه می دارد. برخی از فواید بسیاری برای تغذیه سالم در زیر آورده شده است:
1. قلب سالم:
کم بودن سدیم، چربی ها و رژیم غذایی کلسترول برای قلب بهتر است. قلب را سالم نگه می دارد. چربی های اشباع شده و ترانس دار، عمدتاً در غذاهای سرخ شده، گوشت قرمز، مارگارین و غیره یافت می شوند و خطر مشکلات قلبی را افزایش می دهند.
رژیم غذایی که غنی از حبوبات، سبزیجات، میوه ها و محصولات لبنی کم چرب و کلسترول و کلسترول است، از قلب ما مراقبت می کند.

تاثیر تغذیه سالم بر سلامت قلب انسان

2. استخوان و دندان های سالم:
یک رژیم غنی از کلسیم، دندان ها را قوی نگه می دارد و مانع از دست رفتن استخوان می شود. ویتامین D به بدن ما در جذب کلسیم کمک می کند، بنابراین جذب کافی ویتامین D نیز ضروری است. محصولات لبنی کم چرب و غذاهای مغذی مانند آب میوه، غلات و غیره، منبع غنی کلسیم هستند.

3. مغز سالم:
گفته می شود که مغز، بدن را کنترل می کند. بنابراین بسیار مهم است که مغز عملکرد خوبی انجام دهد. تغذیه صحیح، جریان خون را به مغز بهبود می بخشد و سلول های مغز را محافظت می کند و کمک می کند که مناسب و تیز بماند. داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل باعث می شود که سطح انرژی کافی به مغز ارائه شود تا مفیدتر باشد.

4. کنترل وزن:
در سیب، هویج، خیار و دیگر میوه ها و سبزیجات خام به جای چیپس ها، سیب زمینی سرخ کرده، شکلات و نوشابه می توانند به حفظ وزن خود در کنترل کمک کنند. تغذیه سالم، خطر چاقی، اختلال عملکرد تیروئید و بیماری های مشابه را کاهش می دهد.

5. انرژی:
چیزی که ما می خوریم، سوزانده می شود و به انرژی و چربی ها تبدیل می شود. از خوردن غذاهایی پرهیز کنید که شامل چربی های اضافه، شکر و کربو هیدرات ها (مانند نان سفید) برای کنترل نوسانات میزان قند خون هستند.
این کار به ما این امکان را می دهد که قند خون ثابت و میزان انرژی ثابت را نیز حفظ کنیم. وعده های غذایی اندک و مکرر نیز به حفظ سطح انرژی کمک می کنند و خوردن صبحانه سالم ما را در طول روز تقویت می کنند.

افزایش انرژی با داشتن تغذیه سالم و مناسب

6. استرس کم تر:
تغذیه سالم، ذهن و بدن سالم را پرورش می دهد و زمانی که ذهن و بدن به درستی کار می کنند، یک فضای بسیار کوچک برای استرس وجود دارد. حتی اگر استرس وجود داشته باشد، اسیدهای چرب امگا 3 می توانند به کمک بیایند. این اسیدها، بدن را در برابر نوسان در هورمون های استرس، مانند کورتیزول، محافظت می کند.
نشان داده شده است که چای سیاه، کورتیزول را بعد از رویدادهای استرس زا کاهش می دهد و باعث می شود که ما بهبود پیدا کنیم. ویتامین C و منیزیم، که در آجیل و اسفناج یافت می شوند، این هورمون ها را کاهش می دهند، در حالی که از سیستم ایمنی محافظت می کنند و استرس را در سطوح قابل مدیریت نگه می دارند.

7. عقب افتادن عوامل سالخوردگی و پیری:
غذاهایی که مقدار آب بالایی دارند، مانند میوه ها و سبزیجات، پوست را مرطوب، نرم و آبدار حفظ می کند. آن ها هم چنین حاوی آنتی اکسیدان هستند تا از آسیب سلول محافظت کنند و پوست را جوان تر نگه دارند. اسیدهای چرب امگا 3 که در ماهی یافت می شوند، پوست را تغذیه می کنند و ظاهر چین و چروک دار را کاهش می دهند.

8. سلامت کلی:
تغذیه سالم نیز تمامی اندام های بدن و تمام سیستم ها را به درستی حفظ می کند. سیستم ایمنی را بهبود می بخشد که به مبارزه با بیماری ها کمک می کند. این کار ما را پر انرژی و قدرتمند می کند.

9. زندگی طولانی:
قلب سالم، ذهن سالم، سطح پایین استرس، بدن مناسب، بیماری های کم تر - همه اینها باعث سلامتی و شادتر شدن زندگی ما می شوند. یکی از مزایای شگفت انگیز، داشتن و خوردن یک رژیم غذایی سالم است.

10. ذخیره پول:
در نهایت، غذاهای سالم مثل میوه ها، سبزیجات، آجیل و غیره کم تر از غذاهای سریع هستند که به بدن ما صدمه نمی زند. خوردن غذاهای سالم همچنین به معنی کاهش هزینه ها، مراجعه کم تر به پزشک و مصرف داروهای کم تر است، که همه آن ها به پس انداز کردن پول کمک می کنند.

11. اشتهای کم تر:
یک کاهش در سطح قند خون می تواند منجر به حالت ناسالم خوردن شود. پروتئین ها و کربو هیدرات ها به تثبیت میزان قند خون در بدن به منظور کنترل تغییرات سریع کمک می کنند.
زمانی که رژیم غذایی متعادلی را مصرف می کنید، اشتهای شما برای غذاهای ناسالم مانند غذاهای کم ارزش به تدریج کاهش خواهد یافت. این، به شما کمک می کند که سبک زندگی سالم و شایسته را حفظ کنید.

12. بهبود خلق و خو:
غذاهای غنی از کربوهیدرات به افزایش ترشح سروتونین کمک می کنند. سروتونین، یک ماده شیمیایی در مغز است که به بهبود حالت خلق و خو کمک می کند و چنانچه در بخش های قبلی کربو هیدرات ها برای سلامت بدن بسیار خوب هستند، زیرا به کنترل سطح قند خون بدن کمک می کنند.
13. بهبود دانش:

هنگامی که رژیم غذایی متعادل و سالمی را دارید، شروع به تحقیق درباره غذاهای مختلف و روش های آماده سازی آن ها خواهید کرد و زمانی که یک تحقیق در این زمینه آغاز کردید، دانش در مورد غذاهای مختلف کسب می کنید.
بنابراین، اگر می خواهید در رژیم غذایی خود تغییری ایجاد کنید، گزینه های بیشتری در مورد آنچه باید بخورید، چه زمانی و با چه ترکیب، غذای شما را جالب تر می کند، خواهید داشت.

14. بدغذایی:
تغذیه غذاهای سالم به کودکان هرگز برای والدین آسان نبوده است. بزرگسالان نیز از خوردن غذای روزانه خسته می شوند. برای حفظ رژیم غذایی سالم، باید شروع به انتخاب غذاهای مختلف کنید. هنگامی که شروع به آزمایش غذا می کنید، به تدریج بهتر می خورید و از خوردن میوه ها و سبزیجات لذت می برید.

15. شکم صاف:
غذاهای کربنات دار و سدیم بیش از حد و یبوست می تواند منجر به شکم پر باد شود. رژیمی که مصرف سدیم و نوشابههای دارای گاز کربنات بالا را محدود می کند، می تواند منجر به شکم صاف تر شود.

16. لبخند سالم:
زمانی که غذاهای سالم را مصرف می کنید، دهان شما مشکلاتی نظیر درد دندان، تنفس بدبو و بیماری های لثه را کاهش خواهد داد. این کار به شما اجازه می دهد بدون هیچ نگرانی لبخند بزنید.

در کل بدن ما برای حفظ، بهبود و التیام خود به غذای سالم نیاز دارد. اگر غذا خوب باشد، فقط یک روش برای آسیب زدن به خودمان است، نتایج آن ممکن است به طور آنی نباشد، اما در دراز مدت، بسیار مشهود خواهد بود.
تغذیه سالم به ما کمک می کند احساس بهتری داشته باشیم، سالم بمانیم و بیشتر زندگی کنیم. بنابراین شروع به ایجاد تغییراتی در روشی که می خورید کنید و به سرعت متوجه تفاوت خواهید شد.
مصرف صحیح کربوهیدرات ها


کربوهیدرات ؛ اثرات کامل کربوهیدرات ها بر بدن
کربوهیدرات ها، مواد مغذی هستند که بطور طبیعی در همه غذاها یافت می شوند. این مواد مغذی به ۳ دسته قندها، نشاسته ها و فیبرها تقسیم می شوند. ممکن است شما هم شنیده باشید که کربوهیدارات ها برای سلامتی مضر هستند، اما باید بدانید که بخش مهمی از رژیم غذایی سالم باید حاوی این مواد مغذی باشد؛ چرا که آنها انرژی لازم برای بدن جهت انجام فعالیت هایش را مهیا می کنند.
کربوهیدرات ها و انواع آنها
کربوهیدارت ها می توانند به دو شکل ساده و پیچیده باشند.
کربوهیدرات های ساده
این نوع، شامل قندهای ساده و نشاسته می باشند که از آن جمله می توان به برنج سفید اشاره کرد. بدن، کربوهیدارت های ساده را سریعتر از کربوهیدرات های پیچیده هضم و جذب می کند و این بدان معنی است که این مواد غذایی منابع سریع و خوبی برای تامین انرژی در بدن می باشند. بهرحال باید به این نکته هم توجه کرد که استفاده بیش از حد از این نوع کربوهیدرات ها می تواند آثار منفی و ناگواری را برروی بدن به جا بگذارد چرا که باعث افزایش میزان قند خون بدن می شوند.
کربوهیدرات های پیچیده (قندهای پیچیده)
این نوع شامل برخی از اشکال نشاسته و فیبر می باشند. این کربوهیدرات ها از زنجیره های طولانی کربوهیدارت های ساده تشکیل شده اند که قبل از اینکه هضم شوند باید توسط بدن تجزیه و به کربوهیدارت های ساده تبدیل شوند ، این عمل باعث می شود که تولید انرژی برای بدن کندتر از کربوهیدراتهای ساده صورت بگیرد اما انرژی را برای مدت زمان بیشتری در بدن تولید می نمایند.
کربوهیدرات های پیچیده کمتر از کربوهیدرات های ساده باعث چاقی شده و همچنین سطح قند خون را به میزان کمتری افزایش می دهند.

آیا مصرف کربوهیدرات ها ضروری است؟
در کل،کربوهیدرات ها برای کارآیی مناسب بدن لازم و ضروری اند. آنها انرژی لازم بدن را برای فعالیت های روزانه اش تامین می کنند و این فقط یکی از انواع فواید کربوهیدارت هاست.
کربوهیدرات ها و اثرات آنها بر بدن:
تولید انرژی
هنگامی که کربوهیدرات ها هضم می شوند به گلوکز تبدیل می شوند که منبع اصلی انرژی برای بدن می باشد. کربوهیدرات های ساده این انرژی را سریع تر به بدن می رسانند اما انواع پیچیده آنها مدت زمان بیشترین طول می کشد تا انرژی موردنیاز بدن را تامین کنند و این کار را با ترشح و تولید آهسته تر گلوکز به جریان خون انجام می دهند.
البته چربی و پروتئین هم می توانند برای بدن انرژی ایجاد کنند، اما انرژی حاصل از مقدار معینی از کربوهیدرات ها بشتر از انرژی حاصل از همان مقدار از چربی و پروتئین می باشد.
بهبود عملکرد مغز
در حالی که گلوگز حاصل از تجزیه کربوهیدارت ها، ماده مهمی برای هر عملکردی در بدن شماست، اما برای عملکرد مغز نیز بسیار ضروری است. مغز در حدود ۲۰ درصد انرژی تولید شده در بدن را مصرف می کند که این میزان بیشترین استفاده از انرژی در میان اندام ها و ارگان های بدن است.
کاهش ریسک ابتلا به بیماری ها
خوردن بیش از حد کربوهیدارت های ساده و یا فرآوری شده می تواند آثار منفی و مخربی برروی قلب و رگ ها به جا بگذارد، اما نوع پیچیده آنها می توانند خطر ابتلا به بیماری را کاهش دهند. کربوهیدرات های پیچیده بویژه فیبر در کاهش سطح کلسترول خون موثراند. آنها همچنین ریسک ابتلا به دیابت را کاهش می دهند چرا که مصرف آنان منجر به افزایش قند خون نمی شود.
کنترل وزن
کربوهیدرات های پیچیده به مدت زمان بیشتری شما را سیر نگه می دارد و این به دلیل این است که با سرعت کمتری هضم و تجزیه می شوند، این بدان معنی است که این انواع پیچیده می توانند به شما کمک کنند تا کمتر بخورید و با این عمل وزن خود را کنترل کنید. این عمل بخصوص زمانی موثرتر است که افراد میزان مناسبی از فیبر و غلات را در رژیم روزانه خود استفاده می نمایند.
سلامت و بهبود سیستم گوارشی
خوردن کربوهیدرات ها به شکل فیبر می تواند به بهبود سلامت دستگاه گوارش کمک کند. مصرف کربوهیدرات های پیچیده در جذب آب موجود در مدفوع در روده بزرگ کمک موثری برای دفع آسان آن می کند و همچنین مانع از بیمای اسهال می شود. فیبر همچنین مانع از ایجاد نفخ در روده می شود. در کل یک رژیم غذائی سرشار از کربوهیدارت های مناسب همچون فیبر، امکان ابتلای بدن به بیماری های روده و بویژه روده بزرگ (کولون) را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.