دل به دریا بزن و میگو بخور!

میگوپلو؛ یک پیشنهاد دریایی

متخصصان تغذیه مصرف مرتب و هفتگی ماهی و انواع فراورده‌های دریایی را توصیه می‌کنند اما خیلی‌ها می‌گویند این مواد غذایی قیمت بالایی دارند و هر کسی نمی‌تواند از پس هزینه تهیه‌شان برآید درحالی که میگوپلو یکی از انتخاب?های مناسب است و البته این غذا مانند هر غذای دیگری اصولی دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم...


● مقدار کالری

موادغذایی میگوپلو در مجموع ۲۰۰۰ کیلوکالری انرژی دارند و در صورت تقسیم آنها میان ۴ نفر، مقدار کالری دریافتی حاصل از خوردن این غذا برای هر نفر به ۵۰۰ کیلوکالری خواهد رسید. بهتر است این غذا در وعده ناهار میل شود زیرا برای شام سنگین و پرکالری است.


● همراه غذا

همراه غذا توصیه ما به شما، ترشی است. البته بهترین انواع ترشی‌ها، ترشی‌های تند هستند اما با توجه به ذائقه‌تان می‌توانید آنها را انتخاب کنید. نوشیدنی مناسب با این غذا نیز می‌تواند انواع شربت‌های خانگی از جمله شربت آبلیمو و شا‌توت باشد.

● طـرز تـهـیـه

ابتدا میگوها را پاک کنید و بشویید و بگذارید آبشان کاملا برود. در تابه‌ای بزرگ، پیاز را در ۲ قاشق غذاخوری روغن تفت دهید تا طلایی شود. سپس میگوها را به آن بیفزایید و به آن نمک، زردچوبه و فلفل قرمز بزنید. پس از گذشت ۲ تا ۳ دقیقه، کشمش‌ها را اضافه کنید و با میگوها تفت دهید. ‌سیب‌زمینی‌ها را نگینی خرد و در ۲ قاشق غذاخوری روغن باقی?مانده سرخ کنید و پس از سرخ شدن، مقداری گرد لیمو به آنها بیفزایید. در مرحله دیگر، در قابلمه‌ای برنج را بجوشانید و آبکش کنید و سپس لابلای برنج از مخلوط میگو و کشمش و سیب‌زمینی سرخ‌شده بریزید و آنقدر این کار را تکرار کنید تا تمام مواد به پایان برسد. سپس بگذارید برنج ۱۵ تا ۲۰ دقیقه دم بکشد. به این ترتیب غذای شما آماده خوردن خواهد بود.

● مـواد لازم (برای ۴ نفر)

میگو/۳۰۰گرم/۵۵۰کیلوکالری

پیاز خردشده/۱لیوان/۲۵کیلوکالری

برنج/۴لیوان/۷۲۰کیلوکالری

سیب‌زمینی متوسط/۲عدد/۱۶۰کیلوکالری

کشمش/۹قاشق غذاخوری/۱۸۰کیلوکالری

روغن کانولا/۴قاشق غذاخوری/۳۶۰کیلوکالری

گرد لیمو/به مقداردلخواه/۰کیلوکالری

نمک، زردچوبه و فلفل قرمز/به مقداردلخواه/۰کیلوکالری

● پیشنهاد سرآشپز

سامان گلریز

مدرس آشپزی

۸ راز میگوپلو

میگوپلو از غذاهای جنوبی و بسیار مقرون به‌صرفه است زیرا در تهیه آن از میگوی ریز استفاده می‌شود که قیمت نسبتا مناسبی دارد و از آنجا که از مخلوط برنج و سیب‌زمینی تشکیل شده است، قدرت سیرکنندگی زیادی دارد و می‌توان آن را به عنوان یک غذای راحت و خوشمزه برای میهمانی‌های خود برگزید اما برای تهیه میگوپلو باید به نکته‌های بسیاری توجه کرد:


۱. میگویی که در این غذا استفاده می‌شود، به هیچ‌وجه نباید درشت باشد.


۲. ادویه‌هایی که در تهیه میگوپلو استفاده می‌شود؛ زردچوبه، فلفل قرمز و گرد لیمو هستند که هنگام تهیه این غذا نباید فراموش شوند.


۳. اگر میگوپلو دارای کشمش و سیب‌زمینی نگینی باشد، غذایی کاملا ایرانی است.


۴. قبل از ریختن سیب‌زمینی‌ در میگوپلو حتما آنها را در کمی روغن تفت دهید زیرا در غیر این صورت، هنگام افزودن به غذا له خواهدشد.


۵. میگوپلو به شکل دمپختک میگو نیز تهیه می‌شود که در این روش، سیر و پیاز به محتویات افزوده و به جای سیب‌زمینی و کشمش، شوید به این غذا اضافه می‌شود.


۶. بهتر است برای تفت دادن موادغذایی از روغن کانولا استفاده کنید.


۷. همراه این غذا بهتر است ترشی انبه تند بخورید نه شور و آن را با نوشیدنی مانند شربت شاتوت میل کنید. البته جنوبی‌ها این غذا را با نوشیدنی تقریبا سیاه رنگی میل می‌کنند که «زینتو» نام دارد و آب توتی شبیه به شا‌توت است.


۸. هنگام آماده‌کردن میگو اگر میگوی شور استفاده می‌کنید، بهتر است ۲ تا ۳ ساعت آن را در آب بخیسانید و اگر نوع تازه آن را مصرف می‌کنید، هنگام پاک کردن از دستکش استفاده کنید تا خارهای بدن این جانور باعث بروز حساسیت در شما نشود.

● اگر اضافه وزن دارید

از حداقل روغن در تهیه این غذا استفاده کنید و مقدار غذایی که میل می‌کنید به اندازه باشد. مثلا ۵ تا ۶ قاشق غذاخوری برنج سرصاف و ۴ تا ۵ عدد هم میگو میل کنید. البته برای آنکه اشتهای شما گرفته شود، بهتر است قبل از خوردن غذا، سالاد کاهو میل کنید تا مقداری از حجم معده‌تان را بگیرد.

● اگر کلسترول دارید

بهتر است روغن مورد استفاده‌تان روغن زیتون باشد و مواد اولیه این غذا را فقط به اندازه ۱ تا ۲ دقیقه تفت دهید. میگو به اندازه ۳ تا ۴ عدد میل کنید و شوید تازه در غذایتان بریزید. در ضمن، آب کرفس به همراه این غذا می‌تواند به کنترل چربی خون شما کمک کند. از آنجا که اضافه وزن یکی از عوامل بالابرنده کلسترول است، از پرخوری اجتناب کنید.

● اگر یبوست دارید

بهتر است همراه این غذا از سبزی‌های برگ‌ سبز تیره مانند سبزی خوردن استفاده یا برگ‌های تیره کاهو را بخورید. بهتر است برنجتان از نوع قهوه‌ای باشد و در کل فیبر دریافتی‌تان را افزایش دهید. البته نوشیدن مرتب آب نیز به کاهش شدت این مشکل کمک خواهد کرد بنابراین قبل و بعد از خوردن میگوپلو نیز یک لیوان آب بنوشید.