نوشیدن قهوه مفید است یا مضر

نتایج تحقیقی که اخیرا در ایالات متحده بر روی ۱۱۰ هزار نفر در طی مدت ۲۰ سال انجام شده حاکی از آن است که مصرف بیشتر کافئین از طریق رژیم غذایی خطر کارسینومای سلولهای پایه را کاهش می دهد لازم به ذکر است که این نوع سرطان شایع ترین نوع سرطان پوست می باشد

نتایج تحقیقی که اخیرا در ایالات متحده بر روی ۱۱۰ هزار نفر در طی مدت ۲۰ سال انجام شده حاکی از آن است که مصرف بیشتر کافئین از طریق رژیم غذایی خطر کارسینومای سلولهای پایه را کاهش می دهد. لازم به ذکر است که این نوع سرطان شایع ترین نوع سرطان پوست می باشد.

محققین نتایج یافته های خود در مجله پژوهشی سرطان در ۱ ژولای ۲۰۱۲منتشرکرده اند. این در حالی است که دکتر جیل هان استاد دانشگاه پزشکی هاروارد در بیمارستان بیرگام بوستون به مطبوعات گفته بود :" من مصرف زیاد کافئین را تنها بر اساس این تحقیقات توصیه نمی کنم." با وجود این دکتر هان اضافه کرد که یافته های آنها از این بیماری در حال رشد مشابه نتایج مصرف کافئین در دیابت نوع دو و بیماری پارکینسون است، لازم بذکر است مصرف کافئین خطر این دو بیماری را کاهش می دهد. کارسینومای سلولهای پایه پوست یا سرطان سلولهای پایه پوست یکی از شایعترین سرطان های پوست در ایالات متحده است و بیشتر سرطان های پوست از این نوع هستند. این نوع سرطان خارجی ترین لایه پوست را که به اپیدرم موسوم است درگیر می کند. اپیدرم به طور معمول در معرض نورخورشید و اشعه فرابنفش قرار دارد.

یکی از محققین انجمن سرطان آمریکا می گوید اگر چه این نوع سرطان کند رشد است و مانند ملانوما زندگی را ه به خطر نمی اندازد اما شیوع قابل توجه آن سلامتی بدن را به مخاطره می اندازد. دکتر هان می گوید از آنجایی که تعداد موارد جدید تشخیصی در حال افزایش است می تواند خطری برای سلامت عمومی باشد.

دکتر هان و همکارانش به منظور ارزیابی و تحقیق بیشتر ۱۱۲۸۹۷ را در تحقیق خود مورد ارزیابی قرار دادند که تنها ۲۲۷۰۰ از شرکت کنندگان در این مطالعه در طی ۲۰ سال پی گیری مطالعه دچار کارسینومای سلولهای پایه شدند. وی و همکارانش در یافتند افرادی که کافئین بیشتری مصرف می کنند خطر ابتلا به کارسینومای سلولهای پایه در آنها کمتر است.

آنها خاطرنشان کردند که میزان جذب کافئین از منابع تغذیه ای به طور معکوس با خطر ابتلا به کارسینومای سلولهای پایه مرتبط است.

دکتر هان و همکارانش شرکت کنندگان در این تحقیق را بر اساس مصرف کافئین به دو گروه پرمصرف و کم مصرف کافئین طبقه بندی کردند، نتایج نشان داد که در ۲۰ درصد خانم هایی که بیشترین مصرف کافئین را داشتند ۱۸ درصد خطر ابتلا به کارسینومای سلولهای پایه کمتر از خانم هایی بود که کمترین مصرف را داشتند و در مردان خطر ابتلا به این نوع سرطان پوست به ۱۳ درصد رسید.

این تحقیق نشان داد که مصرف قهوه کافئینه به تنهایی در مقابل جذب کافئین ازکلیه منابع رابطه ای مشابه و قابل توجهی دارد. این مححقان دریافتند که نوشیدن ۳ فنجان قهوه کافئینه در روز باعث کاهش ۲۱ درصدی خطر ابتلا به کارسینومای سلولهای پایه در خانم ها و کاهش ۱۰ درصدی ابتلا به این بیماری در مردان در مقایسه با افرادی است که کمتر از یک فنجان قهوه در ماه مصرف می کنند. نکته دیگر اینکه جذب کافئین از سایرمنابع نیز دارای اثرات مشابهی است. بالاترین جذب کافئین سبب کمترین خطر ابتلا به کارسینومای سلولهای پایه می شود. از سوی دگر می گویند قهوه فاقد کافئین نتایج مشابهی بر کارسینومای سلولهای پایه ندارد.

دکتر هان می گوید یافته های آنها به طور قطع نشان می دهد که کافئین در قهوه چنین تاثیری دارد. یافته های این دانشمندان مطالعات انجام شده بر روی موش را مبنی بر جلوگیری از تشکیل تومورهای پوستی در اثر کافئین تایید می کند. دکتر هان بر این عقیده است که مطالعات بیشتری در جمعیت های متفاوت قبل از اطمینان نهایی از این مطلب مورد نیاز است.

بر خلاف نتایج تحقیق حاضر هان وهمکاران رابطه معکوسی بین خطر ابتلا به ملانوما و کارسینومای سلولهای سنگفرشی پیدا نکردند. هان می افزاید این امرشاید به واسطه این بوده است که آنها تعداد کافی ازبیماران مبتلا به این نوع سرطان های پوست در جمعیت مورد مطالعه خود نداشتند.دکتر هان می گوید:"از آنجاییکه مطالعه مدت زمان زیادی طول کشیده است، تعداد افراد مورد مطالعه نیز کاهش یافتند. شاید بهتر بود برای این مطالعه به جای ۲۰ سال ۱۰ سال در نظر می گرفتند.

فرشاد اکبرنژاد

نویسنده : دکترکاترین پادووک

منبع مدیکال نیوز تودی