عمل اسلیو معده | اسلیو معده برای لاغری

عمل اسلیو معده | امروزه، جراحی های چاقی برای درمان چاقی مفرط و عوارض آن به دلیل نتیجه دهی بسیار خوب و عوارض کم، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در بین این جراحی ها، جراحی اسلیو معده جزو محبوب ترین جراحی های چاقی در سراسر دنیاست. در مقاله زیر به جنبه های مختلف این عمل جراحی می پردازیم.

جراحی لاغری اسلیو معده

عمل های جراحی لاغری ، مانند جراحی لاغری اسلیو معده ( بریدن قسمت بادکنکی معده) ، به کاهش وزن کمک می کنند. زمانی که معده شما کوچک تر می شود ، سریع تر احساس سیری می کنید. البته کاهش وزن زمانی به وقوع می پیوندد که شیوه زندگی و نوع تغذیه شما تغییر اساسی کند.
جراحی لاغری اسلیو معده به دو شکل (عمل جراحی باز اسلیو معده و لاپاراسکوپی ) انجام می شود ، در نوع باز عمل لاغری اسلیو معده ، برش بزرگی در معده فرد می زنند. در نوع لاپاراسکوپی ، با استفاده از دوربین و ابزارهای کوچک ، چندین برش کوچک در معده ایجاد می شود. در جراحی اسلیو معده نیمی از قسمت بادکنکی معده بریده می شود و تنها قسمت باریکی از معده باقی می ماند ، در واقع معده باریک و به شکل موز می شود.

ریکاوری بعد از جراحی لاغری اسلیو معده

برش معده باعث درد بعد از جراحی لاغری اسلیو معده می شود ، افرادی که تحت عمل اسلیو معده قرار می گیرند ، تا 1 هفته بعد از عمل مسکن مصرف می کنند.
ازآنجایی که به خاطر عمل اسلیو معده، معده شما کوچک شده است، سریع تر از قبل احساس سیری می کنید. مواد غذایی نیز سریع تر به روده کوچک تخلیه می شوند، در این حالت ممکن است دچار اسهال، لرز و یا ضعف شوید. بعد از جراحی لاغری اسلیو معده، به سختی می توانید مواد مغذی مورد نیاز بدنتان را تأمین کنید.
با توجه به نوع جراحی لاغری اسلیو معده ای ( باز یا لاپاراسکوپی) که انجام داده اید ، مدت زمان مورد نیاز برای ریکاوری بعد از عمل ، متفاوت است. بعد از عمل باز اسلیو معده ، تا زمانی که زخم شکم شما التیام بیابد ، از انجام فعالیت های ورزشی و یا بلند کردن اجسام سنگین ، اجتناب کنید. احتمالاً شما 6-4 هفته بعد از عمل اسلیو معده می توانید به روال عادی و یا محل کار خود بازگردید. ریکاوری بعد از عمل اسلیو معده به روش لاپاراسکوپی سریع تر از عمل باز اسلیو معده است.

تغذیه بعد از جراحی لاغری اسلیو معده

پزشک به شما ، دستورالعمل های خاصی برای تغذیه بعد از جراحی لاغری اسلیو معده می دهد. در ماه اول بعد از عمل اسلیو معده ، شما فقط می توانید مقدار کمی مایعات و مواد غذایی نرم بخورید. نکته مهم این است که باید سعی کنید در طول روز چند جرعه آب بنوشید تا معده شما بعد از عمل اسلیو معده خشک نشود.
ممکن است متوجه شوید که حرکات روده شما بعد از عمل جراحی اسلیو معده ، منظم نیست ، این معمول است. سعی کنید از یبوست پیشگیری کنید و برای خروج مدفوع ، کمی به خودتان فشار بیاورید.
بعد از گذشت یک ماه از جراحی لاغری اسلیو معده ، می توانید مقدار کمی مواد غذایی جامد را به رژیم غذایی خود اضافه نمایید.توجه داشته باشید که باید غذاها را به خوبی بجوید و از خوردن زیاد اجتناب کنید ، دقیقاً زمانی که احساس سیری کردید ، از خوردن غذا ، دست بکشید. اگر غذایتان را به درستی نجوید و یا بیش از مقداری که باید ، غذا بخورید ، حالت تهوع می گیرد و حتی ممکن است استفراغ کنید.
توجه کنید ، که اگر بعد از جراحی لاغری اسلیو معده ، از مایعات پرکالری مانند نوشابه استفاده نمایید ، کاهش وزن شما به کندی صورت می گیرد ، پس سعی کنید مایعات سالم و کم کالری بنوشید.
اگر بعد از جراحی لاغری اسلیو معده ، پرخوری کنید ، دیواره های معده شما کشیده می شود و این کشش باعث می شود که باز هم قسمت بادکنکی معده شما بزرگ شود و شما از مزایای عمل اسلیو معده بهره مند نشوید.
بعد از عمل اسلیو معده ، پزشک به شما توصیه خواهد کرد که با یک متخصص تغذیه ، مشورت کنید. متخصص تغذیه ، یک برنامه غذایی حاوی غذاهای سالم ، پروتئین کافی، ویتامین ها و مواد معدنی به شما توصیه می کند. شما باید بعد از جراحی لاغری اسلیو معده، تا آخر عمر ، ویتامین و مکمل های مختلف را استفاده کنید.

علت انجام عمل اسلیو معده

برای افرادی که اضافه وزن آن ها بیش از حد است و یا با ورزش و رژیم غذایی لاغر نمی شوند ، انجام جراحی لاغری اسلیو معده مناسب است.
به طور کلی عمل لاغری اسلیو معده برای افرادی که BMI ( شاخص توده بدنی) آن ها بالای 40 می باشد ، انجام می شود ، البته این عمل برای افرادی با BMI ( شاخص توده بدنی) بالای 35 نیز قابل انجام است.
خوب است بدانید که عمل لاغری اسلیو معده به همراه یک رژیم غذایی مناسب و فعالیت ورزشی به کاهش وزن سریع شما کمک می کند.

کارایی جراحی لاغری اسلیو معده

مطالعات نشان داده است که کسانی که جراحی لاغری اسلیو معده انجام داده اند بیش از نیمی از اضافه وزن خود را با استفاده از این عمل از دست می دهند. به خصوص افرادی که بعد از عمل لاغری اسلیو معده رژیم غذایی مناسبی را رعایت می کنند ، فعالیت ورزشی دارند و زیر نظر متخصص به کاهش وزن خود ادامه می دهند.

خطرات عمل لاغری اسلیو معده

به مرور زمان ممکن است به خاطر تغذیه نامناسب ، ممکن است فرد دچار مشکلاتی شود ، زیرا بعد از جراحی لاغری اسلیو معده ، بخش بزرگی از معده بریده شده است و جذب مواد مغذی و ویتامین ها به درستی صورت نمی گیرد.
خطرات مشترک تمام اعمال جراحی برای کاهش وزن عبارت اند از : عفونت در محل برش جراحی، نشت از معده به داخل حفره شکم ( در نتیجه بروز عفونتی به نام پریتونیت)، لخته خون در ریه (آمبولی ریوی). عمل لاغری اسلیو معده در برخی از افراد موجب سنگ کیسه صفرا و یا بیماری کمبود تغذیه ای مانند کم خونی یا پوکی استخوان می شود.

بررسی های دیگر

جراحی های کاهش وزن مانند عمل لاغری اسلیو معده بافت های چربی بدن را حذف می کند و نوعی عمل جراحی زیبایی است.
برخی مطالعات نشان می دهد که احتمال مرگ در اثر مشکلات قلبی، دیابت و سرطان در افراد چاقی که جراحی های کاهش وزن انجام می دهند در مقایسه با افراد چاقی که عمل جراحی انجام نمی دهند کمتر است.

عمل اسلیو معده و سرطان معده

جراحی اسلیو معده به خودی خود باعث ایجاد یا پیشرفت سرطان معده نمی شود مگر اینکه فرد پیش از جراحی اسلیو، ضایعه سرطانی در معده یا عامل مستعد کننده دیگری داشته که پس از عمل نیز تشخیص داده نشده باقی بماند و به پیشرفت خود ادامه دهد. علاوه بر این، اسلیو معده به دلیل کاهش قابل توجه وزن باعث پیشگیری از بروز خیلی از سرطان ها از جمله سرطان تخمدان نیز می شود.

عمل اسلیو معده و گشادی معده

بعد از جراحی اسلیو معده به مرور زمان در صورت عدم رعایت نکات تغذیه ای، امکان ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش حجم معده وجود دارد که با توجه به کاهش ۸۰ درصدی حجم حین عمل، این تغییر بسیار ناچیز است.

عمل اسلیو معده و رژیم بعد از عمل

بعد از انجام عمل جراحی اسلیو معده، بدن شما به صورت خودکار میل بیش از اندازه نسبت به خوردن خوراکی های مختلف نخواهد داشت و فقط کافی است این رژیم غذایی خود را تا سال های پس از عمل اسلیو معده حفظ کنید. اگرچه بعد از جراحی اسلیو، کیفیت و نوع غذاهای مصرفی شما باید توسط تیم پزشکی با توجه به توانایی محدودتان در مصرف خوراکی ها به دقت تنظیم شود و در صورتی که این تناسب و تنوع توصیه شده رعایت نشود و فرد شروع به مصرف غذاهای قندی کندی ا رو به ریزه خواری بیاورد، احتمال کاهش وزن با سرعت کم یا افزایش تدریجی وزن و ایجاد ضعف در بلندمدت بالا می رود.

عمل اسلیو معده و تهوع حاصل از آن

علائمی مانند تهوع، سوزش معده، استفراغ و درد در ناحیه معده در دوره ای کوتاه (یک تا سه ماه) پس از عمل اسلیو معده در افراد مختلف به میزان مختلف قابل مشاهده است. همانطور که گفته شد این علامت ها در یک دوره کوتاه پس از عمل اسلیو معده وجود داشته و پس از مدتی رفع می شوند. پس از انجام عمل جراحی باید رژیم های غذایی خاصی از حیث نوع و کیفیت غذاها در هر هفته پس از عمل اسلیو معده توسط تیم پیگیری پس از جراحی برای شما تجویز شود.
در صورت اجرای درست این برنامه غذایی، عوارض گوارشی پس از عمل در حداقل مقدار خواهد بود. مثلا در دو هفته اول پس از جراحی اسلیو معده به دلیل التهاب موضع عمل و سازگار نشدن دستگاه گوارش با جراحی اسلیو معده، مصرف مایعات صاف شده و به مرور پس از آن مصرف غذاهای نرم شده و پوره ها، بهترین برنامه غذایی پس از عمل است. سپس تیم پیگیری پس از بررسی و معاینه شما، رژیم غذاهای جامد را به برنامه غذایی تان اضافه می کند.

عمل اسلیو معده و بارداری

پس از کاهش وزن دلخواه و مناسب پس از عمل جراحی اسلیو معده، امکان بارداری وجود دارد و این هدف طی یک سال و نیم پس از عمل محقق می شود؛ بنابراین به افرادی که قصد بارداری دارند توصیه می شود تا ۱۸ ماه پس از جراحی اسلیو معده اقدام به بارداری نکنند. اگر هم باردار شده اند بهتر است یک سال و نیم پس از زایمان صبر کرده و سپس اقدام به جراحی کنند.

عمل اسلیو معده و عملکرد جنسی

معمولا به دلیل کاهش وزن قابل توجه پس از اسلیو معده، به مرور عملکرد جنسی فرد بهبود پیدا می کند و توان و میل جنسی نیز بالاتر می رود. در افراد چاق سلول های چربی مقدار زیادی هورمون لپتین (LEPTIN) تشرح می کنند که در مقادیر زیاد باعث کاهش میل و توانایی جنسی می شود؛ بنابراین با کاهش بافت چربی و کاهش هورمون لپتین و افزایش بافت عضلانی و توانایی فیزیکی بدن، توانایی جنسی نیز افزایش می یابد مگر اینکه کاهش وزن پس از جراحی اسلیو معده غیر استاندارد و بی کیفیت باشد، طوری که باعث ضعف عمومی بدن شود. در این حالت طبیعی است که میل و توان جنسی فرد کاهش پیدا می کند.

عمل اسلیو معده و جراحی لاستیک

به دلیل کاهش وزن قابل توجه در مدت کوتاهی پس از جراحی اسلیو معده، بافت پوست فرصت تطابق کامل با چربی های زیرین را نخواهد داشت. البته در صورت انجام ورزش های خاص که باید توسط تیم پیگیری به شما توصیه شود، قدرت تطابق بالا رفته و افتادگی های پوستی در نتیجه عدم تطابق به حداقل می رسد؛ بنابراین در صورتی که افتادگی های پوستی بیش از حد باشد، جراحی پلاستیک برای اصلاح آنها ضروری خواهد بود. همچنین در صورت مصرف نکردن به اندازه و کافی مایعات، افتادگی های پوستی پس از جراحی اسلیو معده هم بیشتر می شود. البته بخشی از افتادگی ها در صورت نیاز با استفاده از تکنیک آر.اف به خوبی درمان می شود.