جراحی قلب با ربات​ها

پزشکی در چند دهه اخیر در همه رشته ها و زیر رشته ها شاهد پیشرفت های چشمگیر و قابل توجهی بوده که در روند تشخیص و درمان بیماری ها بسیار تاثیرگذار بوده است جراحی قلب نیز از این قاعده مستثنا نبوده است

پزشکی در چند دهه اخیر در همه رشته‌ها و زیر رشته‌ها شاهد پیشرفت‌های چشمگیر و قابل توجهی بوده که در روند تشخیص و درمان بیماری‌ها بسیار تاثیرگذار بوده است. جراحی قلب نیز از این قاعده مستثنا نبوده است.

زمانی بیماری های قلبی فقط براساس گرفتن شرح حال خوب از بیمار و معاینه قلبی و در نهایت با استفاده از گوشی و نوار قلبی تشخیص داده می شد و این امکان وجود داشت که بعضی بیماری ها تشخیص داده نشود و بیمار به علت تشخیص داده نشدن بیماری جانش را از دست بدهد و چه بسا افرادی که به علت بیماری قلبی جانشان را از دست می دادند. در سال های بعد با گذشت زمان روش های تشخیصی مختلف مانند اکو، آنژیوگرافی، سیستم های تصویربرداری پیشرفته، انواع سی تی اسکن ها، MRI و MR آنژیوگرافی و همچنین روش های پیشرفته تری نظیر سیستم های تشخیصی هسته ای، تالیوم اسکن و پت اسکن نیز به این عرصه قدم گذاشت. البته باید توجه داشت هیچ یک از این روش ها برای تشخیص بیماری قطعیت ندارد چراکه این روش ها روش اختصاصی برای تشخیص اختلال یا بیماری خاصی نیست و حساسیت بالایی ندارد. این روش های مختلف مکمل هم هستند. برای مثال بعضی اختلالات در اکوکاردیوگرافی بهتر تشخیص داده می شود و بعضی اختلالات نظیر اختلال عروق قلبی در آنژیوگرافی بهتر تشخیص داده می شود که در این موارد اکو کمک کننده نیست. امروزه برای تشخیص و درمان بیماری های قلبی از روش های مختلفی استفاده می شود که باید مکمل هم باشند و هیچ یک نمی تواند جای دیگری را بگیرد.

البته باوجود روش های تشخیصی پیشرفته نباید از معاینه دقیق بیمار، شرح حال ساده، استفاده از گوشی های ساده و نوار قلبی یا حتی یک عکس ساده غافل شد و این روش ها را کنار گذاشت. گاهی استفاده از روش های تشخیصی پیچیده، وقت گیر و زمان بر است و هزینه های اقتصادی درمان را افزایش می دهد. البته بعضی بیماری ها با استفاده از روش های ابتدایی قابل تشخیص نیست و برای این گروه از بیماری ها باید از روش های تشخیصی پیشرفته استفاده کنیم.

در رشته جراحی قلب نیز به تبع پیشرفت های به دست آمده در حوزه فناوری، شاهد پیشرفت های بسیار زیادی بوده ایم که توانسته تا حد زیادی به درمان بیماران نیازمند به جراحی کمک کند. امروزه تعداد زیادی از بیماران قلبی با استفاده از روش های غیرتهاجمی و فناوری هایی مانند بالن یا استنت تحت درمان قرار می گیرند، اما باید توجه داشت هریک از این روش های درمانی تنها در موارد خاصی قابل استفاده است و به این معنی نیست که همه بیماری های عروق کرونر با استفاده از روش هایی نظیر گذاشتن استنت در عروق قلبی بیمار قابل درمان است و دیگر جراحی در درمان این بیماری ها جایگاهی ندارد. اگرچه باید توجه داشت روش های درمانی مانند گذاشتن استنت در عروق قلبی برای بیمار ساده تر است و جذابیت بیشتری دارد و مهم تر از همه این که می تواند از اعمال جراحی بزرگ پیشگیری کند. ​

در زمینه جراحی قلب در سال های اخیر فناوری های خوبی طراحی شده است. بیماری های دریچه ای قلب که در گذشته تنها راه درمان آن عمل جراحی قلبی دریچه ای بود، امروزه با استفاده از انواع مختلفی از روش های پیشرفته به روش غیرتهاجمی یعنی بدون نیاز به عمل جراحی درمان می شود. برای مثال اگر بیماری به تنگی دریچه آئورت قلب مبتلا باشد، در سنین پایین و کودکی بهترین گزینه برای درمان او باز کردن دریچه به روش آنژیوگرافی است. در این روش بالن هدایت شده، پس از رسیدن به دریچه آئورت بالن زده می شود تا تنگی دریچه تا حدی برطرف شود. شاید این روش درمان قطعی نباشد، اما بیمار تا چند سالی می تواند با استفاده از این روش درمانی به زندگی ادامه دهد و بعد از این مدت به درمان مجدد نیاز پیدا می کند و می تواند در شرایط بهتر که مهم ترین آن داشتن سن بالاتر است با استفاده از روش درمانی بهتری تحت درمان قرار گیرد.

در عین حال باید توجه داشت هریک از این روش های درمانی پیشرفته در موارد خاصی کاربرد دارد و به عبارت دیگر هر بیماری را که با مشکل نارسایی دریچه میترال مواجه باشد، نمی توان با روش های غیرتهاجمی تحت درمان قرار داد. انتخاب روش درمانی مناسب برای بیمار از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. روش درمانی انتخابی به شرایط بیمار، نوع بیماری، شرایط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و به طور کلی به عوامل مختلفی بستگی دارد. به کار بردن فناوری های جدید هزینه های درمان را افزایش می دهد و این هزینه های اضافی بر دوش بیمار است و به همین علت پزشک باید توانایی بیمار را در پرداخت این هزینه ها مد نظر قرار دهد.

آنچه در سال های اخیر در زمینه جراحی قلب و استفاده از روش های جدید در حوزه جراحی قلب در کشور ما رخ داده در حد دنیا نبوده و ما تا رسیدن به کشورهای پیشرو در این زمینه فاصله زیادی داریم. شاید هنوز بسیاری از فناوری های جدید را نداریم یا این که استفاده از این فناوری ها فقط در مراکز محدودی امکانپذیر باشد. برای مثال جراحی به روش هیبرید یا جراحی رباتیک از جمله فناوری های جدیدی است که در دنیا در زمینه جراحی قلب اتفاق افتاده که موارد استفاده از آن در کشور ما بسیار محدود است. شاید بتوان گفت آنچه در کشور ما بیشتر مورد توجه قرار گرفته، پیشرفت های به دست آمده در زمینه تجهیزات پزشکی است. دریچه های قلبی از جمله کاربردی ترین این تجهیزات در کشور ماست و در این زمینه با دیگر کشورها فاصله زیادی نداریم. تجهیزات پیشرفته پزشکی وارد کشور ما می شود و آخرین فناوری ها در کشور ما مورد استفاده پزشکان قرار می گیرد و به کار بردن این فناوری ها در درمان بیماران خیلی مشکل نیست، اما روش های پیشرفته جراحی نسبت به آنچه در دنیا شاهد آن هستیم، هنوز در کشور ما چندان مورد توجه قرار نگرفته است.

دکتر علیرضا دهستانی

جراح قلب