فرش قرمز دنیای پزشکی برای استقبال از فناوری

پیشرفت های به دست آمده در زمینه علوم پزشکی و فناوری هایی که به نوعی نتیجه و دستاورد چنین پیشرفت هایی محسوب می شود در بهبود وضع زندگی بیماران نقش بسیار مهمی داشته است و تاثیر آن در روند زندگی بیماران تا جایی پیش رفته که بسیاری از بیماران توانسته اند به کمک فناوری هایی که در حوزه تشخیص و درمان بیماری های به کار گرفته می شود به زندگی در کنار دیگر اعضای خانواده ادامه دهند

پیشرفت‌های به دست آمده در زمینه علوم پزشکی و فناوری‌هایی که به نوعی نتیجه و دستاورد چنین پیشرفت‌هایی محسوب می‌شود در بهبود وضع زندگی بیماران نقش بسیار مهمی داشته است و تاثیر آن در روند زندگی بیماران تا جایی پیش رفته که بسیاری از بیماران توانسته‌اند به کمک فناوری‌هایی که در حوزه تشخیص و درمان بیماری‌های به کار گرفته می‌شود به زندگی در کنار دیگر اعضای خانواده ادامه دهند.

گروهی از فناوری ها با هدف درمان یا بهبود زندگی بیماران طراحی می شود که بر این اساس می توان در فرآیند تشخیص، درمان یا انجام اعمال جراحی از آنها استفاده کرد. البته به موازات تجهیزات پزشکی، تولید فرآورده های دارویی نیز در سال های گذشته تغییرات قابل توجهی را پشت سر گذاشته است و امروزه می توان برای درمان بعضی از بیماران مبتلا به بیماری های خاص که پیش از این راهکاری برای درمان آن وجود نداشته است، از داروهایی استفاده کرد که به تقویت، بهبود و درمان آنها منجر شده و ادامه مسیر زندگی را برای آنها هموار می​کند. بنابراین می توان گفت در دنیای امروز بین فناوری های نوین و پزشکی مدرن ارتباط عمیقی ایجاد شده است که بر این اساس بسیاری از پزشکان نیز برای درمان و تشخیص بیماری ها از این فناوری ها بهره می گیرند. هر سال از بیش از هزاران فناوری جدید اختصاصی در حوزه بهداشت و درمان رونمایی می شود و این فناوری های نوظهور در دهه های اخیر در بهبود خدمات ارائه شده در حوزه بهداشت و درمان نقش تاثیر گذاری داشته است. فناوری زیستی، نانوفناوری، روش های پیشرفته در انجام اعمال جراحی و دستگاه های تصویربرداری تشخیصی ازجمله پیشرفت های مهم در این زمینه است. در سال های اخیر کشور ما نیز مانند بسیاری از دیگر کشورها در زمینه ابداع نوآوری ها و طراحی و ساخت فناوری های جدید پزشکی پیشرفت های چشمگیری را شاهد بوده است که موجب شده تشخیص، درمان و حتی جراحی های بسیار پیشرفته در زمانی کوتاه و با خطای کمتر و موفقیت بیشتر امکانپذیر باشد.

اهمیت بهبود سلامت افراد و پیشرفت هایی که در پاسخ به نیازهای مطرح شده از سوی محققان ارائه می شود موجب شده فناوری های پزشکی ازجمله فناوری های پیشرو باشد که استفاده از آنها به افزایش موفقیت پزشکان و متخصصان در تشخیص و درمان بیماری ها و نجات جان میلیون ها انسان از خطر مرگ و کاهش آمار مرگ و میر انسان ها در دنیا منتهی می شود. حضور فناوری های نوین در عرصه پزشکی نه تنها تشخیص دقیق تر و سریع تر بیماری ها را امکانپذیر می​کند، بلکه بستری فراهم می کند تا پزشکان بتوانند به کمک روش های غیرتهاجمی بیماران را تحت درمان قرار دهند.

به طور کلی هر گونه عاملی را که به بهبود وضع سلامت بیمار کمک کند و در پیشگیری، تشخیص، درمان، توانبخشی و مراقبت بیماران نقش داشته باشد می توان به نوعی فناوری به حساب آورد و بر این اساس فناوری در حوزه پزشکی می تواند ابزارها و تجهیزات مختلف، فرآورده های دارویی و راهکارهای درمانی را شامل شود. دستگاه های ضربان ساز قلب، باتری های قلبی، لنزهای تماسی، اندام های مصنوعی، ابزارهای جراحی، روش های تشخیصی و درمانی پیشرفته، استفاده از فناوری های دیجیتال در حوزه پزشکی از دستاوردهایی است که در دنیای امروز توانسته است پاسخگوی نیازهای بسیاری از بیماران باشد. گرچه فناوری پزشکی فقط بخش اندکی از هزینه های حوزه سلامت را به خود اختصاص می دهد، اما نقش پررنگی در بهبود وضع زندگی بیماران دارد.

بدون تردید پیشرفت فناوری در دهه های اخیر در تسهیل امور روزمره زندگی انسان ها نقش بسیار مهمی داشته است. در سال های گذشته پیشرفت های به دست آمده در حوزه پزشکی فقط به کشف داروهای جدید یا تشخیص بیماری ها محدود می شد، اما حضور پررنگ فناوری ها در حوزه های مختلف ازجمله پزشکی موجب شده در روند تشخیص و درمان بیماری ها در مقایسه با گذشته پیشرفت های قابل ملاحظه ای را شاهد باشیم. اگرچه بسیاری از فناوری هایی که متخصصان و دانشمندان در حوزه های مختلف به آن دست یافته اند تا نهایی شدن راهی پرفراز و نشیب را پیش رو دارد، اما بی شک در شکل گیری آینده دنیای تشخیص و درمان ایفای یکی از نقش های اصلی را به عهده خواهد داشت. به این ترتیب شاید دور از انتظار نباشد در آینده ای نزدیک بسیاری از محدودیت هایی که امروزه ترس ما از بیماری ها را افزایش داده، برطرف شده و به عنوان یک موضوع عادی در زندگی تلقی شود. پیشرفت های به دست آمده در زمینه الکترونیک، ژنتیک و زیست شناسی هریک به منزله دستیابی به ابزارهای جدیدی است که به محافظت و تضمین سلامت انسان ها منتهی می شود.

یکی از فناوری هایی که در سال های اخیر در روند تشخیص و درمان بیماری ها تاثیرگذار بوده فناوری های دیجیتال و سیستم های مبتنی بر این فناوری است. بی شک امروزه می توان نقش پررنگ فناوری های دیجیتال را در حوزه های مختلف زندگی بشر بوضوح مشاهده کرد و هر جا نتوان ردپای فناوری دیجیتال را در آن یافت به نوعی بیگانه و ناآشنا به نظر می رسد. حوزه بهداشت و درمان از حوزه هایی است که نتوانسته از پیامدهای ناشی از نفوذ فناوری های دیجیتال در امان باشد. پزشکان و متخصصان بر این باورند حوزه سلامت و درمان تحت تاثیر فناوری های دیجیتال پیشرفت های چشمگیر و قابل توجهی را پشت سرگذاشته و استفاده از سیستم ها و ابزارهای هوشمند نقش بسیار مهمی در روند تشخیص و درمان بیماری ها داشته است. متخصصان می گویند آنچه بیمارستان های آینده را از بیمارستان های امروزی متمایز می کند حضور فناوری های دیجیتال در این بیمارستان هاست که به شما این نوید را می دهد، در آینده نه چندان دور فصل جدیدی در فرآیند تشخیص و درمان بیماری ها گشوده خواهد شد.

***

این روزها متخصصان و کارشناسانی که در حوزه فناوری های پزشکی مطالعه و تحقیق می کنند بیش از پیش تولید محصولات و روش های مبتنی بر فناوری های روز دنیا را که می تواند دستیابی به روش های تشخیصی و درمانی ارزان تر، سریع تر و کاربردی تر را برای بیماران به ارمغان آورد در دستور کار خود قرار داده اند. یکی از افق های پیش بینی شده برای سال آینده براساس فناوری​هایی که به حوزه پزشکی قدم می گذارد، ترسیم شده است. سازمان غذا و داروی آمریکا از ورود نوعی اسکنر نوری به حوزه درمان خبر داده است که پزشک می تواند برای کسب اطلاعات بیشتر در تشخیص نمونه برداری از ملانوما که از خطرناک ترین انواع سرطان پوست است، استفاده کند. این روش غیرتهاجمی با هدف کاهش عوارض ناشی از جراحی و همچنین کاهش هزینه درمان طراحی شده است، اما افرادی که از سردردهای میگرنی رنج می برند، نیز می توانند در سال جدید در انتظار شنیدن خبری خوش باشند.

گروهی از محققان، فناوری جدیدی را مورد بررسی قرار داده اند که در حقیقت به عنوان یک مسکن الکترونیکی عمل می کند. این دستگاه محرک عصبی در لثه کاشته می شود و به محض این که بیمار شروع سردرد را احساس کند، فعالیت ناقل های عصبی عامل درد متوقف می شود. یکی دیگر از فناوری هایی که در آینده ای نزدیک از گرد راه می رسد یک حسگر زیستی است که می تواند مانند یک برس لایه سطحی پوست را برداشته و به عنوان یک چسب هوشمند جایگزین نمونه برداری سوزنی از بیماران دیابتی شود. این دستگاه به طور مداوم سطح قند خون را اندازه گیری کرده و در شرایطی که سطح قند خون افزایش پیدا کند به بیمار هشدار می دهد تا اقدامات لازم را انجام دهد.

پزشکی از راه دور نیز از دیگر فناوری هایی است که در سال های اخیر حرف های زیادی برای گفتن داشته است و پیش بینی می شود سال آینده شاهد پیشرفت های چشمگیری در این حوزه باشیم. ربات های پزشکی این روزها یک گام دیگر به جلو برداشته و می توانند به طور معمول در بیمارستان ها در کنار بیماران حضور داشته باشند، از آنها عیادت کرده و علائم حیاتی بیماران را بدون دخالت مستقیم پزشک یا پرستار مدیریت کرده و تحت کنترل قرار دهند. بنابراین دور از انتظار نخواهد بود که سال های آینده تعداد ربات هایی که در بیمارستان ها در کنار کادر پزشکی به بیماران خدمت می کنند به چند برابر افزایش پیدا کند.

فرانک فراهانی جم