8 توصیه برای بوتاکس اولی ها

شاید شما از کسانی باشید که تا به حال سوزن بوتاکس به پوست تان نخورده باشد بنابراین اصلا بعید نیست اگر اطلاعات کافی در اختیار نداشته باشید.

شاید شما از کسانی باشید که تا به حال سوزن بوتاکس به پوست تان نخورده باشد بنابراین اصلا بعید نیست اگر اطلاعات کافی در اختیار نداشته باشید. در این صورت این مطلب را از دست ندهید به خصوص اگر عزم جزمی برای استفاده از بوتاکس دارید این مطلب مختصر و مفید را بخوانید و با آگاهی بیشتری اقدام کنید.

بوتاکس چیست

بوتاکس سم بوتولنیوم است با مقدار کنترل شده و دقیق که باعث فلج عضلات در ناحیه تزریق می شود، اما اگر همین دوز کم دارو برای تزریق در نواحی مختلف (با هم) در یک زمان تزریق شود.

کاربرد بوتاکس

برای جوانسازی خط اخم، خط پیشانی و خطوط دور چشم از بوتاکس استفاده می شود.

از بوتاکس برای از بین بردن عرق زیربغل، کف دست و پا هم استفاده می شود. هرگز نباید در یک جلسه بوتاکس صورت و زیر بغل انجام شود، بوتاکس زیر بغل ٢-٤ ماه و برای صورت ۴ -٦ ماه ماندگاری دارد، البته در بعضی افراد با وجود انجام بوتاکس هیچ اثری مشاهده نمی شود. در این افراد بهتر است از ترکیب دیگر بوتاکس استفاده شود.

بوتاکس در بسیاری موارد باعث بهتر شدن میگرن می شود، دوز داروی بوتاکس باید با دقت بسیار زیادی تهیه و تزریق شود. چنانچه داروی بوتاکس آماده شده بماند بین ۸-٢٤ ساعت قابلیت تزریق دارد، در موارد بیشتر از ٢٤ساعت نباید دارو مصرف شود.

افتادگی پلک: در مواردی که دارو زیاد تزریق شود و در مواردی که در محل مناسب تزریق انجام نشود، امکان افتادگی پلک وجود دارد، این عارضه هم باقی نمی ماند بعد از ٢-٤ هفته از بین می رود.

بالا بردن ابرو با بوتاکس: نتیجه بالا بردن ابرو با بوتاکس حدود ٢ میلی متر است و به اندازه لیفت جراحی نیست. افرادی که پف پشت پلک دارند نباید بوتاکس بزنند در این افراد به علت فلج ابرو، پف پشت پلک بیشتر به چشم می آید.

برای بی حرکت کردن لبه زخم جراحی استفاده می شود (این مورد کمتر مورد توجه قرار می گیرد).

اثر بوتاکس بین یک تا ٣ هفته بعد از تزریق اثر بوتاکس مشاهده می شود.

عوارض بوتاکس

بوتاکس مثل هر داروی دیگری می تواند عوارض جانبی به همراه داشته باشد، که البته بیشتر این عوارض به علت خطا در محل تزریق یا مقدار داروی تزریق شده می باشد. در هر دو این موارد عارضه ای که قابل مشاهده هست، به صورت افتادگی پشت پلک هست و البته باید خوشحال باشید که این عارضه ماندگار نیست و بعد از ٢-٤ هفته خودبه خود از بین می رود. همچنین با استفاده از قطره چشمی اپراکلونیدین اثر این افتادگی ازبین می رود.

یکی دیگر از عوارض بوتاکس آلرژی دارویی به صورت تورم در ناحیه دور چشم و پیشانی هست که بعد از چند ساعت این تورم به سمت پایین صورت پیشرفت می کند.

آلرژی به بوتاکس یک مورد در ١٠٠٠ مورد مشاهده می شود، البته در افرادی که سابقه آسم و آلرژی، فشارخون و افرادی که سابقه مشکل کلیه مثل سنگ دارند بیشتر مشاهده می شود.

عارضه دیگر بوتاکس افزایش فشار چشم است، این عارضه با درد چشم و اشک ریزش خود را نشان می دهد و در صورت ایجاد حتما باید توسط متخصص چشم ویزیت شود.

گاهی کبودی در بوتاکس دیده می شود، که بعد از ٧-١٠روز بعد از بین می رود.

علایم مسمومیت با بوتاکس ایجاد می شود:

حالت تهوع
اسهال
تاری دید
دوبینی

از علایم مسمومیت با این سم هست که در این موارد برای درمان «آنتی توکسین منو والان» تزریقی در اورژانس استفاده می شود.

توصیه هایی که باید جدی بگیرید:

۱. بوتاکس با تزریق ژل متفاوت است

برای از بین بردن خطها و چین و چروک های سطحی بهتر است از بوتاکس استفاده کنید. مخصوصا اگر بار اولتان است حتما با بوتاکس شروع کرده و در صورتی که نتیجه نگرفتید، تزریق ژل را امتحان کنید.

۲. یک هفته پیش از تزریق بوتاکس

باید بدانید برای تزریق بوتاکس درست مانند خیلی از عمل های جراحی دیگر نباید پیش از اقدام به تزریق از داروی خاصی استفاده کنید. در این زمینه بهتر است قبل از اقدام و در صورتی که داروی به خصوصی مصرف می کنید حتما درباره نوع دارو با پزشک خود مشورت کنید. استفاده همزمان از برخی دارو ها و پشت سر آن تزریق بوتاکس ممکن است سبب کبودی ناحیه ای شود که تزریق در آن قسمت انجام شده است پس حتما در گام اول در این باره تایید پزشک خود را بگیرید.

۳. یک ساعت قبل از تزریق بوتاکس

وقتی از سلامت جسم خود برای تزریق بوتاکس مطمئن شدید باید برای تزریق بوتاکس به صورت خود آماده باشید. البته تصور قضیه شاید کمی ترسناک باشد، اما در طول تزریق این ترس از بین خواهد رفت. در عین حال برای اینکه درد و مشکلی را احساس نکنید شاید تصمیم بگیرید از کرم هایی استفاده کنید که صورت شما را بی حس کنند. انواع این کر م ها در داروخانه های معتبر موجود هستند، اما باز هم باید با مشورت پزشک کرم مورد تایید وی را تهیه کنید. معمولا در استفاده از این کرم ها نباید صرفه جویی کنید و درواقع باید لایه ضخیمی از کرم را روی پوست خود بمالید. البته نباید اجازه بدهید کرم روی صورت شما خشک شود، بنابراین پیش از تزریق باید زمان را کاملا کنترل کنید.

برای جلوگیری از خشک شدن کرم روی پوست صورت تان می توانید از کیسه های پلاستیکی استفاده کنید و کیسه را روی سطح پوست بچسبانید به این ترتیب کرم بی حس کننده صورت شما هم خشک نخواهد شد و برای تزریق در بهترین حالت باقی خواهد ماند. در عین حال فراموش نکنید که این کرم ها باید یک ساعت قبل از تزریق روی سطح پوست مالیده شود تا در زمان تزریق آن طور که باید و شاید پوست شما را بی حس کرده باشد. بهترین حالت ممکن این است که یک ساعت پیش از تزریق بوتاکس به کلینیک یا مطب پزشک خود بروید و همان جا کرم را روی سطح پوست بمالید و زمان باقیمانده تا تزریق را به مطالعه بپردازید و آرامش خود را هم به این طریق بالا ببرید.

۴. درد کمتر، تزریق بهتر

یک ساعت گذشته و حالا شما آماده تزریق هستید. پزشکان در این مرحله معمولا کرم روی صورت شما را که حالا دیگر تقریبا پوست تان را بی حس کرده با الکل پاک می کنند. بهتر است بعد از پاک کردن صورت برای محکم کاری و به حداقل رساندن مقدار کیسه یخ روی سطح پوست استفاده شود در این صورت دردی که حالا به واسطه بی حسی صورت کمتر شده باز هم کاهش پیدا خواهد کرد، ضمن اینکه این کار با انقباض رگ های خونی مانع از کوفتگی و کبودی بعد از تزریق خواهد شد.

۵. پزشکی قابل اعتماد انتخاب کنید

پزشک، بوتاکس را تزریق می کند. نقاطی که تزریق در آن ها انجام شده بوتاکس را مستقیم به ماهیچه ها منتقل می کنند. فاصله محل های تزریق بوتاکس بسیار حائزاهمیت است. اگر این فاصله ها در تزریق پیشانی بیش از حد کم باشد، ممکن است تا ماهیچه های چشم بسط پیدا کرده و سبب دوبینی و مشکلات اینچنینی شود، بنابراین پیش از تزریق از اینکه یک پزشک ماهر این کار را برای شما انجام می دهد مطمئن شوید، چون در این صورت مهارت او مانع از بروز هر مشکلی خواهد شد.

درواقع تزریق صحیح بوتاکس یک هنر است. در شرایطی که برخی بیماران به از کار افتادن کامل ماهیچه ها براثر تزریق بوتاکس احتیاج دارند برخی دیگر فقط نیاز به کمی ضعف ماهیچه ای خواهند داشت که این مهم با تشخیص پزشک محقق می شود. پزشکان می توانند با تشخیص صحیح فقط قسمتی از ماهیچه ها را که احتیاج دارند، تزریق کنند نه همه آن موضع خاص را. به عنوان مثال اگر یک طرف صورت ماهیچه های قوی تری داشت، می توانند با تزریق بوتاکس به آن قسمت خاص نتیجه بهتری را برای مراجعه کنندگان رقم بزنند. مهم این است که تزریق بوتاکس توسط پزشک متبحر انجام شود تا با چنین تشخیص های بجایی بهترین نتیجه ممکن به دست بیاید.

۶. از پزشکتان سوال بپرسید

نتیجه نهایی در تزریق بوتاکس به عوامل متعددی بستگی دارد. مثلا یکی از این عوامل می تواند مقدار دوز بوتاکسی باشد که تزریق شده است. درواقع دلیل تزریق یا تعداد آن مهم نیست بلکه مهم میزان واحدی است که تزریق شده، بنابراین اگر این مسائل برای شما حائزاهمیت است، می توانید به راحتی درباره آن ها با پزشک خود صحبت کنید و از ماجرا آگاه شوید.

۷. بعد از تزریق بوتاکس چه کنیم؟

بعد از تزریق شما باید همچنان ۱۰ دقیقه ای منتظر بمانید تا بوتاکس تزریق شده توسط ماهیچه ها جذب شود. بعد از اینکه پس از تزریق ۱۰ تا ۱۵ دقیقه دیگر هم در مطب یا کلینیک پزشک منتظر ماندید تا ماهیچه ها بوتاکس را جذب خود کنند، می توانید به منزل بروید. در منزل می توانید خیلی راحت آشپزی کنید، کتاب بخوانید، قهوه ای درست و نوش جان کنید و برنامه دلخواه تان را از نظر بگذرانید و برای ۲ ساعت آینده هیچ دغدغه ای نداشته باشید.

بوتاکس در این فاصله زمانی به ماهیچه های شما پیوند خورده و دیگر نمی تواند به نقاط دیگری بسط و گسترش پیدا کند. خانم ها حتی بعد از این دو ساعت می توانند در مناطقی که تزریق روی آن ها انجام شده آرایش سبکی کنند و چه بسا به کار های روزمره شان بپردازند بدون اینکه نگرانی بابت چیزی داشته باشند.

هر چند در مورد آرایش هم بهتر است بعد از پرس و جو از پزشک خود با فراغ بال بیشتری اقدام کنید و از هر نظر خیال تان آسوده باشد، اما در عین حال یک نکته را فراموش نکنید؛ در روزی که بوتاکس تزریق کرده اید به هیچ عنوان ورزش نکنید.

در این زمینه بهتر است محتاط باشید. البته همان یک روز کافی است، اما به هر حال کار از محکم کاری عیب نخواهد کرد. اگر دنبال بهترین نتیجه هستید در این موارد دقیق و جدی باشید.

۸. تزریق دوم را چه وقت انجام دهیم؟

اولین اثرگذاری بوتاکس در فاصله زمانی بین ۲ تا ۶ ماه طول خواهد کشید. خب این ماندگاری بین افراد مختلف متفاوت است. درواقع برای کسانی که اولین تزریق را تجربه می کنند نکته قابل اهمیت زمان تزریق بعدی است. باید در این زمینه کاملا آگاهانه عمل شود، چون زمان تزریق بعدی باید وقتی اتفاق بیفتد که تزریق اول تاثیر خود را از دست داده باشد. شما به مرور زمان متوجه خواهید شد که هر تزریق چند ماه برای تان جواب خواهد داد.

البته نباید برای تزریق دوم آنقدر صبر کنید تا تاثیر اولین بوتاکس کاملا از بین برود. زمانی که بوتاکس اول ضعیف شده و اثرات تزریق کم کم در حال از بین رفتن است باید برای تزریق بعدی اقدام کنید. درواقع هدف از تزریق بوتاکس این است که ماهیچه ها از کار کردن باز داشته شوند و قرار بر این است که ماهیچه ها کشته شوند نه اینکه دوباره بازسازی شوند. بعد از ۲ سال تزریق در فاصله های زمانی مشخص، ماهیچه ها دیرتر از سابق خودشان را ریکاوری می کنند و بعد از آن اصلا بعید نیست فاصله های زمانی تزریق های بوتاکس افراد به فواصل ۲ ساله تبدیل شود.

چند پرسش و پاسخ

آیا بوتاکس باعث عدم تقارن در ناحیه پیشانی می شود؟

بله به علت تزریق با حجم ناصحیح گاهی از اوقات این حالت رخ می دهد و با مراجعه به پزشک در جلسه ترمیم می توان این حالت را درمان کرد.

چرا باید هر ٦ماه یکبار بوتاکس بزنیم؟

هر دارو به موازات اثرات درمانی طول عمر ویژه خود را دارد که این مورد در بوتاکس ٦ماه می باشد و بعد از ان اثری از دارو وجود ندارد، و یعد از ٦ ماه باید مجددا استفاده شود.

اگر تاریخ داروی بوتاکس بگذرد چه اثری دارد؟

مثل هر دارویی که تاریخ گذشته باشد اثرندارد و مثل این هست که دارویی تزریق نشده است.

تزریق بوتاکس مهارت خاصی لازم دارد؟

البته که تزریق بوتاکس همان اندازه که یک علم هست، یک هنر است، زیرا می تواند شکل ابرو به نحو بارزی تغییر دهد. به طور مثال، باید در نظر گرفت ترجیح می دهید ابرو کمانی باشد یا می خواهی (افقی تر) باشد، عموماً خانم ها ترجیح می دهند ابرو حالت کمانی داشته باشد، زیرا حالت زنانه تری به آن ها می دهد، در صورتی که مردان ترجیح می دهند ابروی افقی داشته باشند، تزریق در ناحیه چین های دور چشم با فاصله یک سانتی متر خارج از (لترال کانتوس) انجام می شود و تزریق خیلی نزدیک به لبه پلک باعث (اکترو پیون) می شود.