رفع لاغری صورت به چه صورت

چند وقت قبل, برای تناسب اندام, دوره بدنسازی خاصی را انجام دادم و اصطلاحا بدنم را خشک کردم در این مدت رژیم غذایی پرپروتئین داشتم و قرص مصرف می کردم در پایان دوره ۹ کیلوگرم وزن کم کردم

«چند وقت قبل، برای تناسب‌اندام، دوره بدنسازی خاصی را انجام دادم و اصطلاحا بدنم را خشک کردم. در این مدت رژیم‌غذایی پرپروتئین داشتم و قرص مصرف می‌کردم. در پایان دوره ۹ کیلوگرم وزن کم کردم...

بعد از آن صورتم لاغر شد و پای چشم‌ها و گونه‌هایم گود رفت. حالا با اینکه ۶ ماه است به وزن قبلی برگشتم، صورتم همچنان لاغر مانده است. شکل صورتم تغییر کرده و گردی‌اش از بین رفته. صورتم استخوانی و کشیده شده است و بینی‌ام بیشتر به چشم می‌آید. می‌خواهم بدانم چطور می‌توانم این مشکل را حل کنم؟ آیا راهی برای رفع لاغری صورت وجود دارد؟» اینها بخشی از صحبت‌های نیما زندی، جوان ۲۸ ساله ساکن هشتگرد کرج است که برای تناسب‌اندام دوره‌ای خاص در بدنسازی را گذرانده است و حالا از لاغری صورتش شکایت دارد. «میزگرد تغذیه» این هفته به آقای زندی با ۱۷۸ سانتی‌متر قد و ۸۱ کیلوگرم وزن اختصاص دارد.

آقای زندی از رژیم پرپروتئین و دوره بدن‌سازی‌اش می‌گوید:

رژیمی که صورتم را استخوانی کرد

▪ چرا وزن کم کردید؟

در بدنسازی دوره‌ای به نام دوره ماهیچه وجود دارد که در آن اصطلاحا بدن را خشک می‌کنند تا لاغر شود و ماهیچه‌ها بیرون بزند، بعد ماهیچه‌ها را تقویت می‌کنند. در این دوره تمرین‌های سخت انجام می‌دهند،‌ رژیم‌غذایی خاصی می‌گیرند، آب کم می‌خورند و قرص و داروهای خاصی مصرف می‌کنند. من هم این کار را انجام دادم و در مدت ۲۵ روز ۹ کیلوگرم وزن کم کردم. هر روز ورزش می‌کردم. آب کم می‌خوردم. سعی می‌کردم حتی اگر تشنه شدم آب نخورم و مجاز بودم فقط یک لیوان آن هم آخر تمرین آب بخورم.

▪ رژیم‌غذایی‌تان چطور بود؟ مربی بدنسازی برایتان رژیم‌غذایی خاصی تنظیم کرده بود؟

بیشتر پروتئین، ذرت، تخم‌مرغ و جوانه‌گندم می‌خوردم و پروتئین مصنوعی مصرف نکردم. من زیرنظر مربی کار نمی‌کنم. رشته تحصیلی‌ام صنایع غذایی است و از اطلاعات خودم استفاده می‌کردم.

▪ چه قرصی مصرف کردید؟

آل‌کارنیتین و یک قرص دیگر که نامش را به خاطر ندارم.

▪ این مقدار کاهش وزن در زمان کوتاه مشکلی برایتان ایجاد نکرد؟

پوست صورتم شادابی و شفافیتش را از دست داد. پای چشم‌ها و گونه‌هایم گود رفت. قبلا صورتم گرد بود و حالا کشیده و استخوانی شده است طوری که بینی‌ام بیشتر به چشم می‌آید.

▪ فکر نمی‌کنید خودتان روی این موضوع حساس شده‌اید؟

نه، این حالت آنقدر شدید است که هر کس من را می‌بیند متوجه می‌شود.

▪ وزنی که کم کردید طی چه مدت برگشت؟

حدود ۱۰ تا ۱۵ روز بعد به وزن قبلی برگشتم. من خیلی زود چاق می‌شوم و اگر مراقب خورد و خوراکم نباشم، وزنم به ۹۰ کیلوگرم هم می‌رسد. الان وزنم ۸۱ کیلوگرم است. اندام خوبی دارم و فقط می‌خواهم صورتم چاق شود.

▪ مشکل و بیماری خاصی ندارید؟ ‌دارو مصرف نمی‌کنید؟

نه، مشکلی ندارم. مدتی مولتی‌ویتامین و ویتامینE مصرف کردم که به‌دلیل اینکه صورتم جوش زد مصرفش را قطع کردم.

▪ چقدر فعالیت بدنی دارید؟ ورزش می‌کنید؟

من فروشنده هستم و در محل‌کار فعالیت زیادی ندارم. قبلا ۷ سال کشتی کار می‌کردم اما به‌دلیل شرایط شغلی نتوانستم آن را ادامه بدهم. ۳ سال است که یک روز در میان روزی یک ساعت بدنسازی کار می‌کنم.

▪ در حال حاضر برنامه غذایی‌تان چطور است؟

پرخور نیستم. غذای بیرون نمی‌خورم. صبحانه را در خانه می‌خورم، به محل‌کار می‌روم و برای وعده ناهار به خانه می‌آیم. بعد از ظهر دوباره به محل‌کار می‌روم، شب به خانه برمی‌گردم و شام می‌خورم. شب‌ها هم موز، میوه‌های فصل و کاهو می‌خورم.

▪ چه پرسشی از متخصصان دارید؟

مدتی دچار پرخوابی شده‌ام که نمی‌دانم علتش چیست. مدتی به توصیه دیگران برای رفع گودی پای چشم و لاغری صورتم «فارماتون» مصرف کردم اما چون صورتم جوش زد، مصرفش را ادامه ندادم. پرسش اصلی من این است که آیا درمان دارویی برای اینکه صورتم به حالت اول برگردد، وجود دارد.

● نگاه متخصص تغذیه

نظردکترمحمدرضا وفا درباره رژیم غذایی سوژه«میزگرد تغذیه»

رژیم پروتئینی، پوست را چروک می‌کند

▪ وزن مناسب برای آقای زندی چقدر است؟

با توجه به قدشان، وزن مناسبشان حدود

۷۰ کیلوگرم است و اضافه وزن خفیف دارند. اگر ۵ کیلوگرم وزن کم کنند در محدوده طبیعی خواهند بود اما تعریف دقیق چاقی اختلال در درصد چربی بدن است. اگر ورزش انجام دهند و درصد ماهیچه بدنشان زیاد و درصد چربی بدنشان کم باشد، ممکن است با همین وزن در محدوده وزن سالم باشند.

▪ ایشان برای تناسب‌اندام در یک دوره ۲۵ روزه با تمرین‌های شدید بدنسازی، رژیم پرپروتئین و مصرف قرص، ۹ کیلوگرم وزن کم کرده است. نظر شما دراین‌باره چیست؟

اگر داروهای کورتیکواستروییدی گرفته باشند، کار خطرناکی انجام داده‌اند. این داروها که برای افزایش حجم ماهیچه استفاده می‌شوند، فوق‌العاده خطرناک هستند و با نام‌های تجاری مختلف عرضه می‌شوند. داروهای کورتیکواستروییدی ممکن است حجم عضله را افزایش دهند اما عضله عملکرد درستی نخواهد داشت و به محض کنار گذاشتن فعالیت بدنی، بافت عضلانی از دست می‌رود و جای خود را به بافت پیوندی و چربی و مشکلات متابولیک را افزایش می‌دهد. اگر ورزش شدید انجام دهند، ممکن است فعلا بافت ماهیچه‌ای بدنشان بالا باشد اما این نوع تغییر ترکیب بدن به‌هیچ‌وجه پایدار نیست و با این کار سلامتشان را به خطر انداخته‌اند.

▪ صورت این آقا پس از کاهش وزن لاغر شده و گونه‌ها و پای چشم‌هایشان گود رفته است. این مشکل بعد از برگشت وزن هم باقی‌مانده است. آیا راهی برای برگرداندن صورت به شکل قبلی وجود دارد؟

رژیم‌های پروتئینی باعث کم‌‌آبی و دفع آب بدن می‌شوند. این موضوع به شدت روی بافت صورت تاثیر دارد و باعث گود افتادگی چشم‌ها و چروکیدگی پوست می‌شود. این حالت در رژیم‌های بدنسازی دیده می‌شود. این عارضه به‌دلیل شیوه غذا خوردن و ورزش کردن ایشان ایجاد شده است. می‌توان گفت این نوع رژیم‌های غذایی بسیار بی‌رحمانه است و به شدت به بدن آسیب می‌رساند. اگر برنامه غذایی‌شان را به حالت عادی برگردانند و به اندازه کافی آب بخورند، مشکلشان به مرور زمان تا حد زیادی حل خواهد شد.

▪ آقای زندی مدتی مولتی‌ویتامین و ویتامینE مصرف کرده‌اند. آیا به مصرف مکمل نیاز دارند؟

مولتی‌ویتامین‌های موجود در بازار بسیار متنوع هستند و ممکن است بسیار با کیفیت یا بی‌کیفیت باشند. حالت مطلوب این است که یک فرد بالغ و سالم همه مواد موردنیاز بدنش را از طریق خوراک تامین کند. استفاده بیشتر از نیاز ویتامین‌ها ممکن است اختلال‌های متابولیک در بدن ایجاد کند. مثلا دوز ۱۰۰، ۲۰۰ و ۴۰۰ ویتامینE در بازار دارویی وجود دارد، اگر دوز ۴۰۰ آن به مدت‌طولانی مصرف شود، نه‌تنها مزیتی نخواهد داشت بلکه می‌تواند به‌عنوان اکسیدان در بدن عمل کند و عوارضی معکوس با خواصش داشته باشد. ما وقتی مولتی‌ویتامین را به فردی توصیه می‌کنیم نوع، مقدار و مدت زمان مصرف آن را نیز مشخص می‌کنیم.

▪ آیا دارویی برای رفع لاغری صورتشان وجود دارد؟

من مصرف دارو را توصیه نمی‌کنم. بهتر است دنبال راه‌حل سریع نباشند و با اصلاح رژیم‌غذایی و مصرف مایعات کافی، به‌تدریج مشکلشان را رفع کنند. «فارماتون» هم که مصرف کرده‌اند، یکی از مکمل‌های شناخته شده است که به تنهایی نمی‌تواند باعث جوش‌زدن صورت شود. جوش صورت در این سن بیشتر نتیجه رژیم پرکالری است که ویژگی اصلی رژیم‌های بدنسازی است.

▪ پرخوابی‌شان می‌تواند به تغذیه ارتباط داشته باشد؟

ممکن است. اختلال‌های خواب به‌دلایل‌ متعدد ایجاد می‌شوند. افرادی که خواب ناپیوسته و ناکافی دارند، ممکن است مجموع ساعت خوابشان زیاد باشد اما خواب کیفیت لازم را ندارد. فردی در سن ایشان به حداقل ۷ ساعت خواب سالم و پیوسته نیاز دارد.

▪ برای پیشگیری از افزایش وزن چه توصیه‌ای دارید؟

دریافت کالری اضافه و بیشتر از نیاز بدن به هر شکل (پروتئین، نشاسته یا چربی) می‌تواند باعث اضافه وزن شود و این افزایش وزن باعث افزایش درصد چربی بدن خواهدشد که بسیار خطرناک است. پیشگیری از افزایش وزن با تعادل ساده کل انرژی که از نوشیدنی و خوراکی‌هایی که دریافت می‌کنیم با انرژی مورد نیاز بدن امکان‌پذیر است. باید به این نکته توجه داشته باشند و برای رعایت آن در الگوی خوراکی‌شان، در اسرع‌وقت از متخصص تغذیه مشاوره بگیرند.

● نگاه متخصص بیماری‌های پوست

رفع لاغری صورت

با دارو، لیزر و تزریق چربی

دکتر امیرهوشنگ احسانی

عضو هیات علمی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران

علت تغییر شکل صورت آقای زندی، کم شدن چربی زیرپوست و آب بدن است که برای رفع آن می‌توان از دارو، لیزر و تزریق چربی استفاده کرد. مصرف برخی داروها می‌تواند در رفع این مشکل کمک‌کننده باشد. همچنین می‌توانند چند جلسه درمان با لیزرهای فرکشنال که کلاژن‌سازی را تحریک می‌کند، انجام دهند. اگر این موضوع خیلی برایشان مهم است، حتی می‌توانند برای تزریق چربی مراجعه کنند اما به نظر من برای این مدت کوتاه، نیاز نیست. بهترین کار درمان با دارو و لیزرهای فرکشنال است که پوست را محکم‌تر و قوام آن را بیشتر می‌کند و باعث می‌شود افتادگی پوست کمتر شود.

● نگاه فوق‌تخصص غدد و متابولیسم

دور داروهای بدنسازی خط بکشید

دکتر محمدرضا مهاجرتهرانی

عضو هیات علمی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران

تقریبا هیچ‌کدام از داروهایی که در باشگاه‌های بدنسازی استفاده می‌شود، موردتایید پزشکان نیست. برخی از این داروها عوارض فوق‌العاده زیادی دارند. مثلا انسولین که در باشگاه‌های بدنسازی مصرف می‌شود، عوارض شدید و حتی مرگ‌ومیر را در پی دارد. سایر داروهایی که در باشگاه‌های بدنسازی مصرف می‌شوند نیز ترکیب‌های هورمونی دارند که عوارضشان بیشتر از منافع آنهاست و روی قسمت‌های مختلف بدن تاثیر منفی می‌گذارند. مثلا ترکیب‌های استروییدی باعث پوکی استخوان، تخریب مفاصل، درگیری چشمی و قلبی می‌شوند. ترکیب‌های تستوسترون نیز عوارض کبدی دارند، بنابراین استفاده از این داروها چه برای افزایش و چه برای کاهش وزن به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود. مصرف دارو باید با نظر پزشک و پس از بررسی‌های هورمونی و آزمایش‌های پزشکی لازم انجام شود. این آقا نباید سرخود دارو مصرف کنند و باید‌ به پزشک مراجعه کنند و از نظر بیماری‌های هورمونی بررسی شوند و در صورت لزوم درمان و داروی لازم را بگیرند.

● نگاه متخصص پزشکی ورزشی

ماساژ صورت جواب می‌دهد

دکتر احمد باقری‌مقدم

عضو هیات علمی دانشگاه علوم‌پزشکی اصفهان

سرعت کاهش وزن این آقا خیلی زیاد بوده است. مشکل کاهش وزن سریع این است که به جای کاهش چربی، بدن توده‌های عضلانی و آب از دست می‌‌دهد. در مورد ایشان نیز این مقدار کاهش وزن در زمان بسیار کوتاه باعث از دست دادن آب بدن شده که به‌صورت گودافتادن چشم خودش را نشان داده است. طبیعتا این کاهش وزن باعث کاهش توده عضلانی بدن نیز شده است. توصیه می‌شود کاهش وزن با سرعت مناسب انجام شود. استاندارد کاهش وزن نیم تا یک کیلوگرم در هفته است و اگر سریع‌تر از این باشد، عوارضی در پی خواهد داشت.

این آقا درحال حاضر برای رفع مشکلشان باید در طول روز مایعات بیشتر مصرف کنند. برای رفع افتادگی عضله‌های صورت نیز ورزش‌ها و تمرین‌های خاصی وجود دارد که باعث تقویت عضلات صورت می‌شود و به بهبود شکل صورت کمک می‌کند. ایشان با نظر مربی می‌توانند تمرین‌های عضلات صورت را انجام دهند و در کنار آن از ماساژ صورت کمک بگیرند.

فرزانه فولادبند

«میزگرد تغذیه» درباره کاهش و افزایش وزن نیما زندی با حضور

دکتر محمدرضا وفا متخصص تغذیه

دکتر امیرهوشنگ احسانی متخصص بیماری‌های پوست

دکتر محمدرضا مهاجرتهرانی فوق‌تخصص غدد و متابولیسم

دکتر احمد باقری‌مقدم متخصص پزشکی ورزشی