لبخندتان گران تمام نشود

سفیدبودن دندان ها بخشی از زیبایی است چه کسی از لبخندی با دندان های زرد لذت می برد اگر سری به داروخانه بزنید با انواع و اقسام محصولات سفید کننده دندان آشنا می شوید که این روزها مشتریان زیادی پیدا کرده اند

سفیدبودن دندان‌ها بخشی از زیبایی است. چه کسی از لبخندی با دندان‌های زرد لذت می‌برد؟ اگر سری به داروخانه بزنید با انواع و اقسام محصولات سفید‌کننده دندان آشنا می‌شوید که این روزها مشتریان زیادی پیدا کرده‌اند...

آیا می‌دانید کدام‌یک از این محصولات موثرند و کدام‌یک می‌توانند سلامتتان را تهدید کنند؟ قبل از خرید و استفاده از این محصولات «میزگرد زیبایی» این هفته را بخوانید و با سرگذشت خانم میترا، سوژه میزگرد این هفته، آشنا شوید.

● تجربه تلخ خانم میترا

سفیدکننده دندان، لثه‌ام را سوزاند!

به پیشنهاد یکی از دوستان، دستگاه سفید‌کننده دندانی که این روزها تبلیغش را می‌کنند به‌صورت اینترنتی خریدم. شاید بهتر بود قبل از استفاده به بروشور داخل آن نگاهی می‌انداختم یا از کارشناسی دراین‌باره می‌پرسیدم اما این کار را انجام ندادم و این بی‌احتیاطی باعث شد قسمتی از لثه و بافت داخل دهانم بسوزد.

حالا مجبورم این ناراحتی موقت را تحمل کنم تا همیشه یادم بماند هر کاری راهی دارد. کاش پیش دندان‌پزشک می‌رفتم. بیشتر از این ناراحتم که برخلاف تصورم، این دستگاه‌ چندان موثر نبود و سفیدی ناشی از آن دوام چندانی نداشت. تازه شنیده‌ام اشعه‌های مضر شبیه آفتاب هم دارد. فقط به همین دلیل قصد دارم در میزگرد شما شرکت کنم. لطفا در این مورد اطلاع‌رسانی کنید.

● پرسش از متخصص پوست

ژل‌ سفید‌کننده دندان حساسیت‌زاست؟

دکتر امیر هوشنگ احسانی

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران

ماده‌ای که برای سفیدکردن دندان استفاده می‌شود، در اغلب موارد پراکسیدهیدروژن است. این ماده گرچه روی دندان مشکلی ایجاد نمی‌کند اما اگر با مخاط تماس پیدا کند، خاصیت سوزانندگی و ایجاد حساسیت و زخم دارد. نور دستگاه‌های سفیدکننده نیز در صورتی که UV باشد، می‌تواند باعث سوختن مخاط‌ها و زخم شدن آنها شود. درصورتی که در اثر سهل‌انگاری پوست دست یا صورت یا مخاط به ژل سفیدکننده آغشته شد، خیلی سریع باید آنها را با آب شست. اگر ژل روی مخاط مالیده شود، می‌توان از دهانشویه‌ها برای پاک کردن آن استفاده کرد. علاوه بر شستشوی زیاد، باید از ترمیم‌کننده‌ها، خنک‌کننده‌ها و بی‌حس‌کننده‌ها، برای کاهش درد استفاده کرد. زخم را نیز باید تمیز نگه داشت تا دچار عفونت و مشکلات ثانویه نشود. برخلاف تصور، استفاده از ضدآفتاب هنگام استفاده از دستگاه‌هایی که نور UV دارند، تاثیری ندارد و کمک‌کننده نیست.

● بیلیچینگ نکنید، میوه و سبزی بخورید!

اگر اهل سفید کردن دندان در مطب دندان‌پزشکی نیستید، این راه‌حل‌های ساده را استفاده کنید تا دندان‌هایتان بیش از پیش سفید ‌شود. لازم نیست هزینه زیادی بپردازید چون اقلام موردنیاز به طور حتم در منزلتان یافت می‌شود:

میوه و سبزی بخورید: میوه و سبزی‌هایی مثل هویج، توت‌فرنگی، سیب و کرفس می‌توانند دندان‌هایتان را سفید کنند، هنگام جویدن این نوع از موادغذایی بزاق زیادی ترشح می‌شود که خود راهکاری طبیعی و البته سالم و ایمن برای سفید کردن دندان‌هاست. بزاق دهان، اسید باقیمانده در دهان بعد از خوردن موادغذایی را پاک می‌کند و از بروز پوسیدگی، زردی دندان‌ها و بوی نامطبوع دهان پیشگیری خواهد کرد.

آدامس بجوید: جویدن آدامس راه‌حل مناسبی برای تمیز کردن دندان‌هاست. اگر مسواک در دسترستان نیست، آدامس بدون قندی را در دهان بگذارید. جویدن آدامس باعث ترشح بیشتر بزاق می‌شود و باقیمانده موادغذایی بین دندان‌ها و لثه را پاک می‌کند.

نوشیدنی‌‌های رنگی را کنار بگذارید: قهوه، چای، آب‌انگور قرمز و... همان‌طور که اگر روی لباستان بریزند لکشان می‌ماند روی دندان هم لک به جا می‌گذارند. اگر عادت به نوشیدن این نوع مایعات دارید حتما بعد از آن، آب بنوشید.

سیگار نکشید: از مضرات سیگار برای سلامت باخبرید، بهتر است بدانید در کنار هزاران ضرر سیگار، این ماده مخدر دندان‌هایتان را هم زرد می‌کند پس همین امروز آن را کنار بگذارید.

مسواک بزنید و نخ دندان بکشید: حداقل روزی ۲ تا ۳ مرتبه دندان‌هایتان را مسواک و با نخ دندان بین آنها را تمیز کنید تا باقیمانده موادغذایی از روی آنها پاک شود و به دندان‌هایتان رنگ ندهند.

بی‌کربنات سود نمک را امتحان کنید: مقداری از این مواد را با آب مخلوط کنید و روی دندان‌هایتان بزنید تا ببینید چقدر سفیدتر و نفستان چقدر تازه می‌شود.

● نگاه متخصص دندان‌پزشکی ترمیمی و زیبایی

دکتر مهدی عباسی ‌

استادیار بخش ترمیمی دانشکده دندان‌پزشکی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران

▪ برای سفید کردن دندان‌ها چه روش‌هایی پیشنهاد می‌شود؟

برای سفیدکردن دندان‌ها یا بلیچینگ ۲ روش اصلی وجود دارد؛ در یک روش دندان‌پزشک در مطب با استفاده از مواد سفیدکننده که غلظت و قدرت بالایی دارد، دندان‌ها را سفید می‌کند که لازمه آن پوشاندن محیط دهان و بافت‌های درونی غیر از دندان‌هاست تا از برخورد ماده سفیدکننده در امان بمانند. بعد از پوشش کل ناحیه، مواد سفیدکننده روی دندان قرار می‌گیرد و معمولا از دستگاه‌هایی استفاده می‌شود تا تاثیر ماده سفیدکننده و سرعت سفیدشدن دندان بیشتر شود. در روش دوم، دندان‌پزشک قالبی تهیه می‌کند که بیمار در خانه ماده سفیدکننده را داخل آن می‌ریزد و روی دندان‌ها می‌گذارد. بالطبع چون در این روش کنترل کمتری به‌وسیله دندان‌پزشک وجود دارد، از مواد با غلظت و قدرت کمتر استفاده می‌شود.

▪ چه نیازی به پوشاندن محیط داخل دهان و حفاظت از آن است؟

ماده سفید‌کننده غلظت بالایی دارد و می‌تواند باعث ایجاد سوختگی در بافت‌های دهان از جمله لثه، زبان و گونه‌ها شود.

▪ هر یک از این روش‌ها چند جلسه باید تکرار شوند تا نتیجه دلخواه حاصل شود؟

در روش اول حداقل بیمار باید ۲ جلسه به فاصله یک هفته به دندان‌پزشک مراجعه کند. در روش دوم ۲ هفته باید هر روز از مواد سفیدکننده استفاده کرد.

▪ و هزینه هریک چقدر است؟

هزینه سفید کردن دندان در مطب حدود ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزارتومان و هزینه روش دوم حدود ۲۵۰ تا ۳۵۰ هزارتومان است.

▪ کدام روش بهتر و موثر‌تر است؟

مطالعه‌های علمی مکرر نشان داده نتیجه هر دو روش یکسان است و انتخاب یکی از این دو روش به تمایل بیمار و شرایط محیطی بستگی دارد.

▪ آیا سفید کردن دندان با توجه به اینکه لایه‌ای از روی مینای دندان برداشته می‌شود، مضر نیست؟

روش‌های سفیدکردن معمولا زیان ماندگاری برای بیمار ندارد. فقط ممکن است دندان‌ها کمی حساس شوند. این حساسیت هم به طور کامل برطرف می‌شود.

▪ در داروخانه‌ها محصولات سفیدکننده مختلفی از جمله لاک‌ها، برچسب‌ها، خمیردندان‌ها و آدامس‌های سفیدکننده به فروش می‌رسد. درمورد این محصولات هم توضیح می‌دهید؟

اثر این مواد ماندگار نیست و بعد از مدت کوتاهی رنگ اولیه دندان‌ها بازمی‌گردد. این محصولات بیشتر مناسب افرادی هستند که فقط برای مدت کوتاهی می‌خواهند رنگ دندان‌هایشان سفید شود.

▪ در مورد مکانیسم اثر آنها برایمان بگویید.

خمیردندان‌های سفیدکننده به ۲ دسته تقسیم می‌شوند؛ خمیردندان‌های دارای مواد ساینده که جرم را از روی دندان برمی‌دارند و خمیردندان‌های دارای مواد سفیدکننده که رنگ دندان‌ها را برای مدت کوتاهی سفیدتر از قبل می‌کنند. استفاده دائم از خمیردندان‌های نوع اول توصیه نمی‌شود زیرا به مرور باعث ساییدگی دندان‌ها خواهندشد. لاک‌های سفیدکننده‌ هم دارای غلظت کمی از مواد سفیدکننده‌‌اند و ماندگاری بسیار کمی دارند. سایر محصولات هم اثر چندانی ندارند.

▪ دستگاه‌های خانگی سفید‌کننده دندان چطور؟

در این دستگاه‌ها از دوزهای مختلفی از مواد سفید‌کننده استفاده شده است. اگر دستگاه غیراستاندارد و دوز ماده سفید‌کننده بالا باشد، می‌تواند به بافت داخل دهان آسیب برساند. برخی دستگاه‌ها هم مشابه آنچه خانم میترا استفاده کردند، UV یا نور ماورای‌بنفش و برخی انواع رایج‌تر، نور LED دارند. برخی نیز از نور لیزر استفاده می‌کنند. این نورها فقط نقش تسریع‌کننده اثر ماده سفیدکننده را دارند.

▪ این نورها برای پوست مضر نیستند؟

چرا، اشعه UV برای پوست و بافت‌های دهان زیان‌آور است و در صورتی که دستگاه‌ها اشعه ماورای بنفش دارد، باید لب‌ها و بافت دور دهان را کاملا پوشاند.

▪ آیا جرم‌گیری ساده نمی‌تواند دندان‌ها را سفید کند؟

با توجه به عامل تغییررنگ دندان، به کمک یک بروساژ و جرم‌گیری ساده دندان نیز می‌توان آنها را سفیدتر کرد. گاهی لک‌های رنگی، ناشی از رنگدانه‌های چای، قهوه یا سیگار روی دندان‌ها هستند و اگر بعد از جرم‌گیری این لک‌ها محو نشود، می‌توان از روش‌های دیگر سفید کردن استفاده کرد. البته افرادی هم هستند که بهداشت را رعایت می‌کنند و جرمی روی دندان‌هایشان نیست. این دسته از افراد اگر تمایل به سفیدتر شدن دندان‌ها داشته باشند، می‌توانند بدون جرم‌گیری از سایر روش‌ها استفاده کنند.

● نگاه دندان‌پزشک متخصص ترمیمی و زیبایی

دکتر کسری طبری ‌

استادیار دانشکده دندان‌پزشکی دانشگاه شهید بهشتی

سفیدکننده خانگی دندان قابل اعتماد است؟

دستگاه‌های سفیدکننده دندان خانگی شامل قالبی هستند که ژل سفید‌کننده داخل آن ریخته شده و در دهان قرار می‌گیرد و سپس نور به داخل آن تابیده می‌شود تا دندان‌ها سفید شوند. ژل‌های موجود در بسته‌بندی این دستگاه‌ها در مقایسه با انواعی که دندان پزشک در مطب استفاده می‌کند، غلظت کمتری دارند و کم‌اثرتر است اما به هر حال در استفاده از آن باید نکته‌های مهمی را رعایت کرد زیرا تماس ژل با بافت داخل دهان یا پوست می‌تواند باعث ایجاد سوختگی‌هایی شود که گاه تا ۲ هفته ادامه دارند. دستگاه‌هایی که در داروخانه‌ها به فروش می‌رسند و استاندارد هستند، نور UV ندارند. نور UV اشعه ماورای بنفش است که می‌تواند باعث تغییرات ژنتیکی شود و سرطان‌زاست. اگر دستگاهی نور UV دارد، باید تمهیدات محافظتی در استفاده از آن اجرا شود.

بیشتر دستگاه‌های سفید‌کننده موجود در بازار نور مرئی با شدت بالا و با طول موج ۴۷۰ نانومتر یا طول موج آبی دارند. این نور به صورت متمرکز ساطع می‌شود و شدت آن همراه با حرارت بالا باعث می‌شود ژل‌های سفیدکننده‌ای که روی دندان‌ها قرار می‌گیرد، بهتر عمل کند و آزادسازی اکسیژن سریع‌تر انجام شود. البته آزادسازی سریع اکسیژن خود باعث افزایش حساسیت دندانی می‌شود. مطالعه‌ها نشان داده اگر ژل را روی دندان‌ها قرار دهیم و با دستگاه دندان‌ها را سفید کنیم، تفاوت فاحشی با سفیدکردن دندان به‌وسیله ژل و بدون دستگاه ندارد. یعنی وجود دستگاه برای سفیدکردن دندان الزامی نیست بنابراین بهتر است به جای خرید دستگاه‌های خانگی، به دندان‌پزشک مراجعه کرد. آنچه دندان‌پزشکان برای سفیدکردن دندان‌ها استفاده می‌کنند، بسیار مفید‌تر و موثر‌تر از استفاده از دستگاه‌هاست. اگر دندان‌پزشک میزان و غلظت ژل و تعداد جلسات را درست انتخاب کنند، نتیجه کار بسیار بهتر خواهدبود.

منبع: Neosante.org

سمیه مقصودعلی

«میزگردزیبایی» درباره مشکل خانم میترا پس از استفاده از ژل سفید‌کننده دندان با حضور دکتر مهدی عباسی و دکتر کسری طبری متخصصان دندان‌پزشکی ترمیمی و زیبایی و دکترامیر هوشنگ احسانی، متخصص پوست